Do soľnej bane s bábätkom? Veruže áno!

nosenie-pod-povrchom-solna-bana-wieliczka

V jednej z najstarších baní na svete, poľskej Wieliczke, vás vyše sto metrov pod zemským povrchom šokuje prítomnosť kaplnky, galérie, reštaurácie či detského ihriska. A majú tam dokonca aj prebaľovací pult či wifi!

Úprimne, najprv som (ako zodpovedná matka! 🙂 zápasila s obavami, či je dobrý nápad ťahať polročné bábätko do bane. Predsalen, budeme na niekoľkohodinovej organizovanej prehliadke podzemného soľného kráľovstva, v uzavretom priestore, ktorý nebude možné kedykoľvek opustiť…Navyše som sa v bedekri dočítala, že návšteva Wieliczky nie je nič pre ľudí, ktorí trpia úzkosťou zo stiesnených priestorov. Ktovie prečo…

schody-do-podzemia-wieliczka

Lenže zážitku z návštevy jednej z najstarších baní na svete sa jednoducho nedalo odolať. Poľská soľná baňa je totiž svetový unikát, ktorý bol v roku 1978 zapísaný aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Začalo sa v nej ťažiť už v 13. storočí a z neuveriteľných 280 kilometrov dlhých chodieb na deviatich úrovniach sú verejnosti prístupné 3%. V hĺbke vyše 130 metrov pod zemským povrchom ukrýva múzeum, galériu, kaplnky (kde sa dodnes normálne odohrávajú bohoslužby a sobáše), cintorín, či dokonca pozemnú reštauráciu a detské ihrisko!

 

Dokázali by ste oželieť jej návštevu, keď sa od nej nachádzate ani nie pol hodinu cesty (v centre Krakova)? Presne tak, ani my nie. Tato nomád ma navyše zotrel, že to malý nomád určite zvládne, veď vo Wieliczke sú aj dve sanatória pre najmenších. Odborníci totiž rokmi zistili, že tunajšia klíma je mimoriadne prospešná pre ľudské zdravie a pomáha najmä pri rôznych dýchacích ochoreniach. Z astmy, alergií, kožných a dýchacích problémov, srdcových ochorení a podobne sa sem chodia liečiť najmä deti a tínedžeri.

A tak som našu dcéru strčila do nosiča, v pokladni sme si kúpili vstupenky (Vstup pre dve osoby nás vyšiel 39 €, čo síce nie je málo, ale verte tomu, že tie peniaze za ten zážitok rozhodne stoja.) Potom sme čakali, kým odbije 14:00, čo bol čas našej organizovanej prehliadky v angličtine.

chodby-wieliczka

S podzemnou turistikou sa vo Wieliczke začalo už v 15. storočí, s organizovanou v 18. storočí. Okrem iných osobností ju navštívil aj Mikuláš Kopernik, Johann Wolfgang Goethe či Frederik Chopin. Dnes baňu ročne navštívi 750 tisíc turistov z celého sveta. Organizované prehliadky sa konajú každú hodinu v malých skupinkách a rôznych jazykových mutáciách. Musíme povedať, že Poliaci sa v turistickom ruchu fakt vyznajú a majú to úžasne zorganizované.

S pocitom, že ľudia nás dozaista budú považovať za krkavčích rodičov, keď so sebou pod zemský povrch vlečieme aj bábätko, pridali sme sa k našej skupinke. A ja som s úžasom zistila, že obmedzenia sú len v našej hlave a nikde inde. Pretože po prvé – neboli sme jediní rodičia, ktorí sa vybrali na prehliadku soľnej bane aj s malým dieťaťom. V našej skupinke boli okrem nás aj ďalší rodičia s pármesačným drobcom, ktorého mali v klokanke. Ba dokonca sme zistili, že sme totálni suchári, pretože v ďalšej skupine boli rodičia, ktorí dole dotrepali kočík!!!! Čistý baby punk.

Poznámka autorky: Ak nie ste práve reprezentanti vo fitnes, vzpierači alebo milovníci adrenalínu, odporúčame vám prikloniť sa k variantu nosiča a na kočík radšej zabudnúť. Do bane totiž vedie 378 točitých schodov, z ktorých sa vám môže zakrútiť hlava a to zaparkujete iba na prvej úrovni. (V rámci prehliadky zdoláte ešte aj ďalšie schody na druhú úroveň a zasa naspäť).

Po druhé – malý nomád polovicu prehliadky sladko spal v nosiči. A druhú polovicu sa užasnuto rozhliadal okolo seba a ani nepípol. A po tretie, vo Wieliczke majú aj najnižšie položený prebaľovací pult a detské ihrisko na svete. Ale to už predbieham udalosti. 🙂

solna-bana-podzemou-wieliczka

Prehliadka trvala 2 – 3 hodinky, dohromady sme prešli približne 3 kilometre. Ako som spomínala, najprv sme museli zdolať 378 schodov Danilowiczovej šachty vyhĺbenej v roku 1635, aby sme sa ocitli na prvej úrovni. Schody vinúce sa nadol vám budú pripadať nekonečné, akoby viedli do samotného stredu seme. Samotná šachta pokračuje až do šiestej úrovne, ktorá je v hĺbke 243 metrov pod zemským povrchom.

Čo také sa dá vidieť v bani?

Podzemné jazierka so slanou vodou, ťažobné komory, banské stroje a zariadenia, stáročné drevené konštrukcie výborne zakonzervované podzemnou klímou v bani. Dozviete sa, ako sa tu kedysi ťažila soľ. (Predstavte si, že nejakým „zázrakom” sem hlboko pod zem dostali aj kone!!!) V jednej z podzemných komnát sa nachádza kino pre 80 ľudí, kde si môžete pozrieť film zobrazujúci miesta, ktoré nie sú verejnosti prístupné. Je tu aj múzeum, plesová sála či priestory pre zábavy a športové aktivity – volejbal, tenis či futbal!

posledna-vecera-wieliczka

Do úžasu vás určite dostanú úchvatné kaplnky so sochami a reliéfmi z soli, ich autormi sú baníci, ktorí stáročia dreli pod zemou. Prvá omša v kaplnke sv. Antona sa slúžila už v roku 1698 a takmer všetka výzdoba je zo soli. Najpôsobivejšia (a jediná, kde si musíte priplatiť, ak chcete fotiť – ale podľa našej skúsenosti to nikto nekontroluje) je kaplnka sv. Kingy. Obraz Da Vinciho Poslednej večere vytesaný zo soli nás dostal do kolien. Aj kazateľnica celá zo soli, ktorá pripomína vrch Wawel. Kaplnka sv. Kingy je známa svojou výbornou akustikou, nečudo, že sa tu odohrávajú koncerty a organizujú svadby. Práve v nej sa nachádza aj najnižšie položená wifi na svete. Ak máte silnú potrebu zazdieľať okamih na tomto mieste so svojimi blízkymi, nech sa páči!

Sprievodca sa s nami rozlúči v poslednej komnate, ktorá je vysoká úctyhodných 36 metrov a skáče sa v nej bungee jumping. A okrem toho je v nej obchod so suvenírmi a bufet. Keď sme pri tom jedle…viete, že vzduch nasýtený soľou podporuje chuť do jedla? Preto určite oceníte, že pod zemou je aj Hornická krčma (po poľsky Karczma górnicza), kde môžete po skončení prehliadky zahnať hlad. My sme rozhodne neváhali. Ponúkajú jednoduchú poľskú kuchyňu za prijateľné ceny, poctivé porcie typických jedál ako sú žurek alebo bigos. A majú aj detské menu, nápoje a snacky.

detske-ihrisko-podzemou-wieliczka

Vedľa reštaurácie je detské ihrisko so šmykľavkami pre deti do 10 rokov a s interaktívnymi hrami, ktoré tématicky súvisia s baníctvom – ocenia ich najmä staršie deti. A hneď vedľa sú toalety. Milo ma šokovalo, keď som tu, 120 metrov pod zemou, objavila aj miestnosť s prebaľovacím pultom!

Do bane môžu ísť dokonca vozíčkari – na niekoľkých miestach sú rampy a trasa prehliadky sa im vie prispôsobiť. Keď sa každú nedeľu v kaplnke konajú bohoslužby, veriaci neprechádzajú schodami a labyrintom chodieb tak ako my v rámci prehliadky, ale odvezú sa výťahom rovno do hĺbky 110 metrov.

Apropos výťah. Naspäť na denné svetlo nás vyvezie banský výťah, do klaustrofobicky stiesneného priestoru sa natlačíme sotva štyria (teda štyri a pol, aby som neobišla malého nomáda.) Jazda nahor na denné svetlo mi pripadá asi najdrsnejšie z celého pobytu vo Wieliczke. Našťastie trvá krátko. Vynoríme sa v ďalšom obchode so suvernírmi a okrem nezabudnuteľného zážitku si na pamiatku odnášame soľ z Wieliczky a odhodlanie všetkým odporúčať jej návštevu.

Praktické informácie: Soľná baňa Wieliczka sa nachádza v obrovskom areáli na adrese Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka, Poľsko.

Je otvorená celoročne. Jej súčasťou je aj priľahlý parčík, kde sa môžete poprechádzať a pokočíkovať. Prehliadky sú organizované, priradia vám presný čas, keď spolu so svojou skupinou vstúpite do bane. Čakanie si môžete skrátiť vo vonkajších bufetoch či v obchodíkoch so suvenírmi. Ak sa potrebujete zohriať, v areáli je aj hotel s reštauráciou. My sme baňu navštívili na jeseň a obávali sme sa, že nášmu malému nomádovi bude dole zima, tak sme ho naobliekali. Opak bol však pravdou. Bolo tam teplejšie než na zemskom povrchu, len miestami pofukovalo z vetracích šácht. Teplota v tejto bani sa údajne drží konštantne na 14 stupňoch.

One thought on “Do soľnej bane s bábätkom? Veruže áno!

  • 28. septembra 2017, 1:36

    I enjoyed your wonderful blog.

    Thank you for the very hard work done.

Comments are closed.