Geniálny nápad pána Fürsta

genialny-napad-pana-fursta

Vedeli ste, že všetky Mozartkugeln, ktoré ste kedy ochutnali, sú iba fejky? Prezradíme vám ich skutočnú identitu a príbeh!

Povedzte niekomu „Mozartove gule” a hneď vie, o čom je reč. Čokoládové pralinky v tvare guličky plnené nugátom a pistáciami, ktoré nesú meno po slávnom virtuóznom géniovi, sú pre Rakúsko také typické ako zasnežené alpské lyžiarske strediská, či teľací Wiener schnitzel. Až po príchode do Salzburgu – Mozartovho rodiska – sa však dozvedáme, že všetky „gule” nesúce jeho meno, ktoré sme kedy v živote ochutnali, boli vlastne fejky! A vy s najväčšou pravdepodobnosťou tiež.

Z tejto pralinky je totiž dnes ťažký biznis a drvivá väčšina „Mozartových gulí”, ktoré dostať v obchodoch či cukrárňach sú v skutočnosti iba napodobeniny! Jediné zaručene pravé Mozartove gule dostať v Salzburgu a aj to iba v kaviarni ich vynálezcu, pána Fürsta.

Paul Fürst, cukrár s veľkým C, sa jedno sychravé ráno 1890 zobudil a pustil sa do zdĺhavých experimentov s pralinkovými bonbónmi, až sa mu napokon podarilo vytvoriť sladké pokušenie, ktoré pomenoval na počesť (v tom čase nie až takého slávneho) hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta — Mozartov bonbón. Neskôr ho kvôli tvaru guličky premenoval na Mozartkugeln. V roku 1905 na cukrárskej výstave v Paríži za cukrovinkou získal najvyššie možné ocenenie – zlatú medailu.

mozartove-gule

No keďže Paul Fürst si svoj geniálny sladký nápad nedal patentovať, po úspechoch na parížskej cukrárskej výstave ho začali mnohí salzburskí cukrári masovo kopírovať – ale už za pomoci strojov. Už pred vypuknutím prvej svetovej vojny sa začala rozvíjať priemyslová výroba Mozartových gulí. Jej tempo sa stále zvyšovalo, produkcia narastala a po druhej svetovej vojne dosiahla miliónový obrat. A povesť salzburskej pochúťky sa rozšírila do celého sveta.

Konkurenčný boj medzi salzburskými cukrármi vyrábajúcimi Mozartove gule však prituhoval a vyústil do vážneho a rozvláčneho boja o autorské práva. Spočiatku mal tento konflikt iba lokálny charakter, no po čase sa premenil na tvrdú a neľútostnú hospodársku vojnu medzi Rakúskom a Bavorskom! Dokonca sa ňou muselo zaoberať Európske spoločenstvo, predchodca Európskej únie!

Je zaujímavé, že predmetom sporu nikdy nebolo tajomstvo vlastnej výroby gulí, teda recept, ale výhradné právo na distribúciu, export, grafickú úpravu, farbu obalu a označenie výrobku ako „Mozartove gule” vrátane dodatkov ako je „pravé”, „originálne” a „salzburské”. Zdalo sa, že spor sa nikdy neskončí, no konečne sa podarilo pravnukovi skutočného tvorcu, Norbertovi Fürstovi získať rozhodujúci úspech. V roku 1996 vyhral proces proti jednému renomovanému cukrárskemu podniku a stal sa jediným výrobcom, ktorý má právo svoj produkt označovať slovami: „Originálna salzburská Mozartova gula”.

mozartove-gule-salzburg

Áno, zrejme vám pri čítaní predchádzajúcich riadkov došlo, že výroba Mozartových gulí sa dedí v rodine Fürstovcov z generácie na generáciu. V súčasnosti ju má pod palcom jeho prapravnuk Norbert a gule stále vyrába podľa pôvodného receptu svojho deda. Kvôli krvopotnej ručnej výrobe a náročnému postupu sa originálne Mozartove gule vyrábajú len v limitovanom množstve, možno ich dostať iba v Salzburgu a nestoja práve málo.

Pracovný postup pri ich výrobe nie je vôbec jednoduchý. Najprv sa pripraví kvalitný marcipán z čerstvých pistáciových orieškov, ktorý tvorí jadro gule. Druhou vrstvou je najjemnejší nugátový krém a poslednou tmavá čokoláda. Gule sa napicujú na drevené tyčinky a ponoria sa do horúcej čokolády. Na záver sa položia na drevené doštičky, kde pomaly stuhnú. Potom sa z nich vytiahnu drevené tyčinky a do vzniknutých otvorov sa vstrekne zvyšná čokoláda. Hotová gulička sa obalí do strieborného staniolu s Mozartovým portrétom a dielo je na svete.

Originálne gule sa od „fejkov” okrem názvu líšia tým, že sú balené do strieborného staniolu s Mozartovým portrétom v modrej farbe a neobsahujú konzervačné látky. Masovo rozšírené „falošné” gule, ktoré nájdete v mnohých obchodoch a čokobaroch po celom Salzburgu aj za jeho hranicami – najčastejšie od cukrárskej firmy Mirabell – sú v zlatom staniole s červeným portrétom Mozarta a namiesto marcipánu z pistáciových orieškov sú vyrobené z marcipánu z mandlí. A kde zoženiete originál? V kaviarni Cafe Fürst, dvojposchodovom domčeku na ulici Brodgasse 13, pri Starom trhu (Altmarket). Kaviarnička funguje už od 1884. Za malé espresso a jednu Mozartovu gulu síce zaplatíme 4,80 euro, no zážitok, že ochutnávame vyše 150 ročný sladký klenot rodiny Fürstovcov, naozaj stojí za to.

One thought on “Geniálny nápad pána Fürsta

  • 28. septembra 2017, 22:07

    I enjoyed your wonderful blog.

    Thank you for the very hard work done.

Comments are closed.