Nosič – najlepší kamarát všetkých rodičov – cestovateľov

nosic-najlepsi-kamarat-vsetkych-rodicov-cestovatelov

Ergonomický nosič má svoje teplé miestečko v našej batožine. Bez neho ani na krok. Nielenže nám dáva slobodu a mohli sme ísť vďaka nemu do soľnej bane či na trek do pralesa. Ale zároveň poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a vie pomôcť s mnohými problémami na cestách, pri priveľkom dave ľudí, v neznámom prostredí či na letiskovej kontrole.

Ako akčnej osobe a vášnivej cestovateľke, ktorá sotva obsedí na zadku, mi už pred pôrodom bolo jasné, že malú nomádku budeme nosiť. A to aj napriek tomu, že som z rôznych strán počula aj názor, že bábo si na nosenie rýchlo zvykne, nebude chcieť byť v kočíku a budem mať vážny problém ho od toho odvykať (väčší bullshit som asi vážne ešte nepočula 🙂

Ešte predtým, než sa malá nomádka vypýtala na svet, som si zaobstarala nosič známej značky. Počula som naň samé chvály a čítala milión pozitívnych recenzií o tom, že dieťa sa v ňom nosí ortopedicky správne blablabla. Keď som sa však tento nosič prvýkrát odhodlala vyskúšať – malá nomádka práve dovŕšila tri mesiace – bola to hotová maturita. Alebo mučenie na kuchynskom pulte. Práve tam som totiž malú nomádku položila v snahe nejako ju „vsunúť” do nosiča. Akosi som nevedela prísť na to, či ešte potrebuje novorodeneckú vložku – s ňou i bez nej mi to „nejako nesedelo”. Z návodu na použitie som sa nevedela vysomáriť, nikto mi neasistoval a celý pokus skrátka dopadol katastrofálne. Rev malej nomádky bolo určite počuť do susednej bytovky. Ani nehovoriac o tom, že látka na nosiči a jej zošitie mi pripadali tvrdé a nepoddajné na nosenie takého malého, krehkého stvorenia. Jednoducho celé zle.

schody-bali

Sklamane som nosič zbalila naspäť do škatule a odložila na hornú policu v šatníku s tým, že nám asi momentálne nosenie nie je súdené, možno je nosenie až pre väčšie deti a s ďalšími pokusmi vyčkám, až malá nomádka trochu podrastie a spevnie.

(Pozn. Mamy nomádky: Úmyselne neuvádzam, o akú konkrétnu značku ide, pretože niekto s ňou môže mať pozitívnu skúsenosť a nechcem, aby to vyzeralo ako očierňovanie. Mojim cieľom nie je kritizovať, ale inšpirovať a skôr sa podeliť o pozitívne skúsenosti.)

Všetko však zmenila návšteva našich kamarátov v Trenčíne, ktorí majú o tri mesiace staršiu dcéru Sandru. Samozrejme, kým naši chlapi grilovali, my s kamoškou Deniskou sme rozoberali štandardné mamičkovské témy – plienky, dojčenie, nespavosť, zvratky na teplákoch, prdíky, koliky. Skrátka klasika…:-) Keď prišla reč na nosenie, Denisa vytiahla svoj ergonosič so slovami, aby som si ho vyskúšala. Poviem vám, že to bola celkom iná káva než ten chudák nosič, ktorý polozabudnutý odpočíval doma na šatníkovej polici. Tento bol príjemný na dotyk, mäkkučký, ale zároveň dostatočne pevný, aby udržal môj najcennejší poklad. Deniska mi ho pomohla nasadiť, ponastavovať pruhy a potom doň vložila malú nomádku.

Maminy, určite dôverne poznáte ten neopakovateľný pocit, keď vám bábo prvýkrát spočinie na hrudi. Cítite vzájomné teplo, srdcia vám tlčú v spoločnom rytme. Zaplaví vás náhly pocit bezpečia a neskonalého blaha. Presne to som pocítila pri tomto svojom prvom skutočnom zážitku s nosením. Pri pôrode som bola o tieto pocity ochudobnená, pretože sme nemali kontakt koža na kožu, keďže malú nomádku vzali preč a mne zatiaľ lekár musel vykúzliť „na prízemí” čičmanskú výšivku. Vrátili mi ju až v podobe uzlíka zabaleného do perinky a ja neviemčoho ešte, takže koža na kožu v tom pravom slova zmysle sa skrátka nekonala. Takže to prišlo teraz.

A malá nomádka? Pri nasadzovaní ani nepípla. (Hlavne som ju nemusela nikam pokladať a časom som si ju poľahky vedela do nosiča vsunúť aj bez asistencie.)

Na moje prekvapenie v nosiči nielenže vydržala, ona v ňom zaspala! Išli sme sa prejsť k rieke, nosenie som si užívala ja aj ona. Ten krásny pocit z nosenia ma hrial celú cestu z Trenčína do Piešťan, kam sme potom mierili. Pochopila som, že moja prvá zlá skúsenosť zrejme nespočívala v nás, ale v nevhodnom nosiči.

nosenie-pod-povrchom-solna-bana-wieliczkaKeďže do toho Denisinho nosiča som sa naopak zaľúbila na prvé nosenie, večer som do prehliadača naťukala webovú adresu www.rischino.sk, ktorú mi dala. Ocitla som sa v e-shope slovenskej značky, za ktorou stoja dvaja manželia a rodičia – Zuzka a Richard Cachovanovci z Lazian pri Prievidzi. Ako som sa dočítala, k nápadu vytvoriť vlastnú značku ergonomických nosičov a šatiek (ručne šitých, z biobavlny, česanej na Slovensku a garantovaných ortopédmi) ich priviedlo narodenie prvorodeného synčeka Riška. Preto aj názov Rischino.

Cachovanovci tiež patria medzi akčných rodičov, radi cestujú a chodia do prírody a s kočíkom sa im tento životný štýl príliš nedarilo udržať. Na trhu však v tej dobe neexistoval nosič, ktorý by im vyhovoval. A tak si „vymysleli” vlastný. Dnes idú ich nosiče na dračku (ani sa nečudujem) a objednávajú si ich maminy z celého sveta. Ich príbeh ma naozaj zaujal, a chcela som o ňom napísať článok do istého ženského mesačníka.

S manželmi Cachovanovcami sa v isté dopoludnie nakoniec stretla celá naša nomádia rodinka. Okrem toho, že sú to úžasní ľudia, z ktorých ide pozitívna energia, o nosení nám porozprávali veľa zaujímavého.

Zuzka mi v prvom rade zdôrazňovala, že zdravý a bezpečný nosič sa nedá ušiť ‘len tak’, že si niekto sadne za šijací stroj.

Všetko muselo prejsť radom testov. Robili sme si aj vlastné štúdie, merania a všetko konzultovali s lekármi. Naše nosiče majú aj svojho odborného garanta, ortopéda. Našou ambíciou bolo vyrábať nosiče, v ktorých by bolo dieťa v ortopedicky správnej polohe s prirodzeným zakrivením chrbtice. Teda aby nosič „rástol” spolu s ním a mal strih vhodný pre malé bábätko aj pre väčšie dieťatko. A aby bol nielen ergonomický a pohodlný pre dieťa, ale aj pre rodiča, vysvetľovala na stretnutí.

S manželom sú perfekcionisti a od začiatku si dali záležať na každom komponente. Prekvapilo ma, keď mi povedala, že radšej nenosiť vôbec ako nosiť neergonomicky, a že si musím dávať pozor na to, aby malá nomádka sedela v nosiči správne a ja som mala všetko dobre nastavené, inak môžem ublížiť sebe aj jej.

ryzove-polia-baliNečudo, že Zuzka pociťuje ohromnú zodpovednosť. Jej krajčírky šijú šatky a nosiče detí, ktoré by mali byť bezpečné a zdravé a vďaka ktorým môžu byť mamičky v úzkom kontakte so svojimi deťmi. Prvé týždne a mesiace života mamu aj dieťa ovplyvnia na celý život. A Zuzka s manželom Richardom umožňujú každým jedným predaným nosičom, aby mamičky dali svojmu dieťatku lepšie základy a v sebe prebudili inštinkty, ktoré im moderná doba berie.

Ich slová som si odskúšala na vlastnej koži. Rischino nás v nasledujúcich mesiacoch zachraňovalo v temných nočných hodinách, keď sa malej nomádke bolestivo prerezávali zuby a jediná šanca ako ju uspať bola v nosiči. Nakupovanie, neznáme prostredie či priveľa cudzích ľudí? To všetko dodnes lepšie zvláda vďaka tomu, že ju v tých chvíľach mám pri sebe v nosiči.

Čo však bolo pre mňa, akčnú mamu, najdôležitejšie? Tá neskutočná sloboda! Odrazu sme mohli ísť aj tam, kam by sme sa s kočíkom asi sotva dostali. Na túru do lesa. Do soľnej bane! Do džungle plnej divokých opíc. Alebo na túru k ohromným vodopádom so stovkami schodov a príkrym terénom. Do kopcovitých talianskych mestečiek s hrboľatými dlažobnými kockami. Na šťavnaté Bali, kde nepoznajú chodníky a kráčať s kočíkom popri rušnej ceste – hlavne za tmy – je riadna divočina. S nosičom sme zvládli aj tlačenicu na letisku a bezpečnostné kontroly. Užili sme si vďaka nemu nejednu svadbu našich kamarátov a mnohé ďalšie dobrodružstvá.

freelancer-praca-nosenieDokonca som sa naučila malú nomádku v Rischine aj kojiť tak, že si nikto nič nevšimne. A dokážem jej tak nielen kedykoľvek zahnať hlad, ale ju aj rýchlo a účinne upokojiť, dokonca ju uspať. Šetrí nám to čas, neraz aj nervy. Keď je v nosiči, môžem nerušene nakupovať a vybavovať, čo treba. Dokonca som tak neraz aj pracovala! Malá nomádka spokojne odpočívala pri mne, a ja som manažovala fotenie istej reštaurácie.

Vďaka noseniu sa z malej nomádky stala naša rovnocenná parťáčka, s ktorou môžeme zdieľať zážitky. A z nosiča sa stala esenciálna súčasť našej cestovateľskej aj každodennej výbavy, na ktorú nedám dopustiť.

Mne dáva nosič slobodu a malej nomádke pocit bezpečia, pretože sa môže ocitnúť kdekoľvek, ale stále je pri mame. A tam je jej predsa najlepšie. 🙂

PS: Rada na záver pre všetky akčné maminy, ktoré chcú cestovať. Ak je to možné, neváhajte či kojiť alebo nekojiť. Minimálne kým je bábätko malé, tak ho kojte a noste. Verte, že všetko bude jednoduchšie. A najlepšie by bolo, keby ste sa naučili kojiť a nosiť zároveň. Potom sa vám bude skutočne dobre cestovať, dieťa hocikde nakŕmiť a utíšite. Na nezaplatenie!

224 thoughts on “Nosič – najlepší kamarát všetkých rodičov – cestovateľov

 • 5. apríla 2018, 7:14

  do my essay for me http://sertyumnt.com/

  Hey very cool site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also�I’m happy to find a lot of useful info here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • 6. novembra 2018, 3:57

  Google

  Sites of interest we have a link to.

 • 9. novembra 2018, 13:55

  fashion

  […]usually posts some pretty interesting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 10. novembra 2018, 0:35

  jimmy choo

  […]always a significant fan of linking to bloggers that I adore but do not get a lot of link appreciate from[…]

 • 10. novembra 2018, 4:08

  Used Sweepers

  […]Here are several of the web-sites we recommend for our visitors[…]

 • 10. novembra 2018, 11:57

  dolce and gabbana

  […]always a big fan of linking to bloggers that I enjoy but really don’t get a whole lot of link appreciate from[…]

 • 10. novembra 2018, 14:10

  lego 60110

  […]just beneath, are various entirely not connected sites to ours, on the other hand, they are surely worth going over[…]

 • 12. novembra 2018, 9:02

  porvanaja uzdechka

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nevertheless seriously really worth taking a search, whoa did 1 learn about Mid East has got more problerms too […]

 • 12. novembra 2018, 22:55

  11 inch dildo

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 • 13. novembra 2018, 0:35

  apk downloader

  […]that would be the end of this post. Here you’ll find some web sites that we believe you will appreciate, just click the links over[…]

 • 14. novembra 2018, 0:28

  Dr Garo Kassabian

  […]although sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they are actually really worth a go by means of, so possess a look[…]

 • 15. novembra 2018, 12:46

  seo website

  […]we came across a cool site that you could get pleasure from. Take a appear for those who want[…]

 • 17. novembra 2018, 0:04

  burberry

  […]always a major fan of linking to bloggers that I enjoy but do not get quite a bit of link love from[…]

 • 17. novembra 2018, 0:30

  gucci

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless seriously worth taking a search, whoa did one find out about Mid East has got additional problerms also […]

 • 17. novembra 2018, 12:56

  versace

  […]very handful of internet sites that come about to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out[…]

 • 17. novembra 2018, 17:11

  Keuken

  […]check below, are some completely unrelated web-sites to ours, nonetheless, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • 19. novembra 2018, 22:14

  namntavkor

  […]the time to study or check out the content material or internet sites we have linked to beneath the[…]

 • 24. novembra 2018, 6:58

  porno

  […]very handful of internet sites that happen to be detailed below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

 • 24. novembra 2018, 8:48

  songtext er gehört zu mir

  […]The facts mentioned inside the post are some of the most effective obtainable […]

 • 24. novembra 2018, 18:20

  big tits

  […]Here is a good Blog You might Locate Exciting that we Encourage You[…]

 • Pop
  25. novembra 2018, 4:17

  Pop

  […]below you’ll locate the link to some internet sites that we consider it is best to visit[…]

 • 25. novembra 2018, 4:20

  vibrating power wand massager

  […]Every after inside a whilst we choose blogs that we read. Listed below are the most recent sites that we opt for […]

 • 25. novembra 2018, 7:17

  plus size babydoll

  […]we like to honor a lot of other web web-sites on the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 • 25. novembra 2018, 9:02

  huge dildo

  […]one of our visitors not too long ago advised the following website[…]

 • 25. novembra 2018, 12:59

  cordless wand massager

  […]the time to read or visit the subject material or web-sites we’ve linked to below the[…]

 • 25. novembra 2018, 16:27

  bbw butt plugs

  […]although sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they may be essentially worth a go via, so have a look[…]

 • 25. novembra 2018, 23:45

  realistic 9 inch big boy dildo with balls

  […]check below, are some entirely unrelated internet sites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 • 26. novembra 2018, 1:30

  huge dildo

  […]The info talked about within the post are a number of the most effective obtainable […]

 • 26. novembra 2018, 4:55

  Family Porn World

  […]usually posts some incredibly fascinating stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 27. novembra 2018, 0:14

  Parallel Profits

  […]Every as soon as inside a when we pick out blogs that we study. Listed beneath are the most current sites that we opt for […]

 • 27. novembra 2018, 2:21

  forexprofitsignals

  […]Every the moment in a whilst we pick out blogs that we read. Listed beneath would be the newest sites that we pick […]

 • 27. novembra 2018, 10:13

  interior designer

  […]always a big fan of linking to bloggers that I like but do not get a whole lot of link like from[…]

 • 27. novembra 2018, 20:37

  Bvlgari mannen

  […]usually posts some pretty fascinating stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 27. novembra 2018, 21:11

  adam and eve vibrator

  […]we like to honor lots of other world-wide-web internet sites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 • 28. novembra 2018, 9:12

  sextoys

  […]Every after in a though we decide on blogs that we study. Listed below would be the most recent web pages that we select […]

 • 28. novembra 2018, 15:30

  Xbox 360 games

  […]the time to read or take a look at the content material or web pages we have linked to beneath the[…]

 • 29. novembra 2018, 1:23

  make the world a better place

  […]very couple of websites that take place to become detailed below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 • 29. novembra 2018, 2:29

  wedding photographer

  […]usually posts some extremely exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 29. novembra 2018, 11:17

  تسليك المجاري

  […]that may be the finish of this report. Right here you will find some websites that we assume you will appreciate, just click the links over[…]

 • 29. novembra 2018, 16:14

  instagram followers

  […]we came across a cool website that you may possibly delight in. Take a search when you want[…]

 • 29. novembra 2018, 23:57

  thrusting rabbit vibe

  […]one of our visitors not too long ago proposed the following website[…]

 • 30. novembra 2018, 3:46

  pink vibrator

  […]check below, are some absolutely unrelated web sites to ours, nonetheless, they are most trustworthy sources that we use[…]

 • 30. novembra 2018, 9:43

  whopper dildo

  […]although internet sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we really feel they are essentially worth a go by means of, so possess a look[…]

 • 30. novembra 2018, 17:41

  vibrating bullet massager

  […]just beneath, are numerous entirely not related web sites to ours, nevertheless, they’re surely worth going over[…]

 • 1. decembra 2018, 1:31

  clitoral vibrator

  […]Here is a good Blog You might Obtain Intriguing that we Encourage You[…]

 • 1. decembra 2018, 3:14

  rechargeable rabbit vibrator

  […]Every the moment in a while we choose blogs that we study. Listed beneath would be the most up-to-date websites that we pick out […]

 • 1. decembra 2018, 14:29

  英国伦敦华人微整形

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nevertheless really worth taking a search, whoa did one discover about Mid East has got extra problerms too […]

 • 1. decembra 2018, 14:32

  OPEN FOREX ACCOUNT

  […]check beneath, are some totally unrelated internet sites to ours, on the other hand, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 • 1. decembra 2018, 16:59

  Trend Mystery Review

  […]Here is a great Blog You might Obtain Exciting that we Encourage You[…]

 • 2. decembra 2018, 0:57

  Ghana free advertising

  […]one of our guests lately encouraged the following website[…]

 • 2. decembra 2018, 11:51

  Wedding photographer mumbai

  […]we came across a cool website that you simply could possibly love. Take a look if you want[…]

 • 4. decembra 2018, 14:04

  redhat dhcp

  […]we like to honor a lot of other world wide web web pages on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 • 4. decembra 2018, 16:45

  best probiotic tablets

  […]just beneath, are many completely not connected sites to ours, having said that, they are certainly worth going over[…]

 • 5. decembra 2018, 4:17

  bullet massagers

  […]the time to read or pay a visit to the content or web sites we have linked to below the[…]

 • 5. decembra 2018, 5:53

  flexible wand massager

  […]Here is a superb Blog You might Discover Fascinating that we Encourage You[…]

 • 5. decembra 2018, 8:47

  massager

  […]check below, are some totally unrelated websites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 • 6. decembra 2018, 5:16

  навт

  […]the time to study or visit the subject material or web pages we have linked to beneath the[…]

 • 7. decembra 2018, 1:39

  penis pump review

  […]please check out the web pages we comply with, such as this 1, as it represents our picks through the web[…]

 • 7. decembra 2018, 3:55

  sex pillow

  […]we like to honor quite a few other web web-sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 • 7. decembra 2018, 9:38

  cumming dildo

  […]please pay a visit to the web-sites we comply with, including this one, as it represents our picks through the web[…]

 • 7. decembra 2018, 10:05

  adam and eve silicone g gasm vibrator

  […]we came across a cool web-site that you just might delight in. Take a appear if you want[…]

 • 7. decembra 2018, 20:01

  anal sex kit

  […]Sites of interest we’ve a link to[…]

 • 7. decembra 2018, 23:10

  thrusting rabbit

  […]Here are a number of the web-sites we suggest for our visitors[…]

 • 8. decembra 2018, 6:24

  sportsheets red lace corsette strap on

  […]Every when inside a even though we pick out blogs that we study. Listed beneath are the most up-to-date web-sites that we opt for […]

 • 8. decembra 2018, 6:28

  vibrator reviews

  […]please pay a visit to the web-sites we comply with, including this a single, because it represents our picks through the web[…]

 • 8. decembra 2018, 13:11

  double dildo

  […]Sites of interest we’ve a link to[…]

 • 9. decembra 2018, 17:44

  destiny carries

  […]Here are some of the web sites we advise for our visitors[…]

 • 9. decembra 2018, 20:24

  Professional Network App

  […]usually posts some pretty exciting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 10. decembra 2018, 14:37

  posters

  […]just beneath, are numerous absolutely not connected sites to ours, having said that, they’re certainly worth going over[…]

 • 10. decembra 2018, 19:30

  agen sabung ayam

  […]Every as soon as in a even though we select blogs that we read. Listed beneath are the latest sites that we opt for […]

 • 10. decembra 2018, 22:07

  try this

  […]the time to study or take a look at the subject material or web pages we have linked to beneath the[…]

 • 11. decembra 2018, 4:09

  sito web

  […]we came across a cool web site that you simply may love. Take a look when you want[…]

 • 11. decembra 2018, 13:56

  sexleketøy

  […]The data mentioned within the write-up are some of the most beneficial available […]

 • 11. decembra 2018, 17:59

  Antoinette Farrell product reviews

  […]the time to study or visit the material or websites we’ve linked to below the[…]

 • 11. decembra 2018, 22:57

  Vaporart

  […]the time to study or stop by the content or web sites we have linked to beneath the[…]

 • 12. decembra 2018, 4:45

  bmw vin decoder

  […]here are some hyperlinks to web-sites that we link to simply because we consider they are worth visiting[…]

 • 12. decembra 2018, 14:00

  play montezuma for free

  […]below you will locate the link to some websites that we assume it is best to visit[…]

 • 12. decembra 2018, 21:36

  Pay someone to take my online class

  […]we came across a cool web site that you just could take pleasure in. Take a search for those who want[…]

 • 12. decembra 2018, 23:08

  strap ons

  […]here are some hyperlinks to websites that we link to simply because we assume they’re worth visiting[…]

 • 13. decembra 2018, 5:50

  cheeky panty vibrator

  […]we prefer to honor many other net web pages around the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 • 13. decembra 2018, 10:00

  bedroom swings for adults

  […]please visit the web sites we adhere to, such as this one, because it represents our picks from the web[…]

 • 13. decembra 2018, 10:55

  suction cup dildos

  […]very handful of web sites that happen to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 • 13. decembra 2018, 14:23

  inmobiliaria malaga centro

  […]below you’ll locate the link to some web sites that we believe it is best to visit[…]

 • IoE
  13. decembra 2018, 17:30

  IoE

  […]we came across a cool website that you just might take pleasure in. Take a search when you want[…]

 • 13. decembra 2018, 19:48

  insurance tips

  […]one of our guests a short while ago suggested the following website[…]

 • 13. decembra 2018, 22:47

  scr888

  […]always a huge fan of linking to bloggers that I really like but really don’t get lots of link really like from[…]

 • 14. decembra 2018, 0:25

  shields movers

  […]one of our visitors lately suggested the following website[…]

 • 14. decembra 2018, 10:49

  nettool_1215

  […]The facts talked about within the article are some of the very best readily available […]

 • 16. decembra 2018, 12:07

  illegal taxation

  […]check below, are some totally unrelated internet websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[…]

 • 16. decembra 2018, 22:39

  sarkari naukri

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nevertheless truly worth taking a search, whoa did a single understand about Mid East has got a lot more problerms also […]

 • 17. decembra 2018, 1:10

  Online casino Singapore

  […]very few internet sites that transpire to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

 • 17. decembra 2018, 13:33

  http://2sex.club

  […]we like to honor several other web sites on the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 • 17. decembra 2018, 14:03

  gossip blog

  […]we came across a cool website that you may well love. Take a appear in the event you want[…]

 • 17. decembra 2018, 16:58

  http://sexycamslife.com

  […]although internet sites we backlink to below are considerably not related to ours, we really feel they may be actually worth a go via, so possess a look[…]

 • 18. decembra 2018, 11:35

  luxury marketplace

  […]always a huge fan of linking to bloggers that I appreciate but don’t get a lot of link like from[…]

 • 18. decembra 2018, 15:05

  entrepreneur definition economics

  […]Every once in a although we opt for blogs that we read. Listed beneath would be the most recent web-sites that we select […]

 • 19. decembra 2018, 7:48

  msn hotmail login

  […]here are some links to web-sites that we link to due to the fact we assume they are really worth visiting[…]

 • 19. decembra 2018, 10:22

  redbubble promo code

  […]just beneath, are numerous totally not related web sites to ours, on the other hand, they may be surely worth going over[…]

 • 19. decembra 2018, 15:59

  Baby

  […]the time to study or pay a visit to the material or web-sites we have linked to below the[…]

 • 20. decembra 2018, 1:35

  Sexy cams videos

  […]here are some links to websites that we link to simply because we assume they are worth visiting[…]

 • 20. decembra 2018, 6:17

  sexy cam

  […]we like to honor many other web websites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 • 20. decembra 2018, 16:20

  casti de copiat

  […]always a large fan of linking to bloggers that I love but don’t get lots of link enjoy from[…]

 • 21. decembra 2018, 13:02

  freesex videos

  […]very handful of internet websites that transpire to be comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out[…]

 • 21. decembra 2018, 19:05

  Sexy live chat

  […]that could be the end of this write-up. Here you will discover some web-sites that we feel you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 • 22. decembra 2018, 10:11

  หวยมาเลย์

  […]always a massive fan of linking to bloggers that I enjoy but really don’t get quite a bit of link appreciate from[…]

 • 22. decembra 2018, 12:34

  gain instagram followers and likes

  […]we like to honor many other world-wide-web web sites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 • 22. decembra 2018, 15:52

  Rap news

  […]Sites of interest we’ve a link to[…]

 • 22. decembra 2018, 16:24

  Funny shirts

  […]although web-sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we really feel they are really really worth a go by means of, so have a look[…]

 • 23. decembra 2018, 5:56

  Taste remix

  […]Every as soon as in a while we select blogs that we study. Listed beneath would be the most current web-sites that we choose […]

 • 23. decembra 2018, 23:50

  sexy Latina dance

  […]usually posts some very intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 24. decembra 2018, 10:15

  Cheap wireless headphones

  […]The information talked about inside the article are several of the most beneficial offered […]

 • 24. decembra 2018, 22:21

  милая моя слова

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nevertheless genuinely really worth taking a appear, whoa did one study about Mid East has got extra problerms at the same time […]

 • 25. decembra 2018, 2:16

  Premier League Store

  […]the time to study or check out the content or internet sites we’ve linked to below the[…]

 • 25. decembra 2018, 12:16

  Sexy female show

  […]below you’ll locate the link to some websites that we assume you’ll want to visit[…]

 • 25. decembra 2018, 14:49

  sexy cam performers

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 • 25. decembra 2018, 23:30

  Healthy eating

  […]very couple of internet sites that take place to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

 • 26. decembra 2018, 0:50

  Hot live

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 • 26. decembra 2018, 12:07

  Free adult sex

  […]always a major fan of linking to bloggers that I love but don’t get a lot of link appreciate from[…]

 • 26. decembra 2018, 13:49

  Free sexy cams

  […]very couple of internet sites that take place to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly nicely really worth checking out[…]

 • 26. decembra 2018, 14:43

  Daily Top 10 Lists

  […]here are some hyperlinks to web sites that we link to for the reason that we assume they may be really worth visiting[…]

 • 26. decembra 2018, 21:02

  Funny Instagram

  […]The info mentioned in the post are several of the best obtainable […]

 • 26. decembra 2018, 23:11

  Jupiter FL Pest Control

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 • 27. decembra 2018, 11:10

  making money on the internet

  […]although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they are actually really worth a go by, so have a look[…]

 • 27. decembra 2018, 16:25

  Free adult

  […]usually posts some really fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 27. decembra 2018, 17:54

  Healthyfood

  […]Here are a few of the web sites we advise for our visitors[…]

 • 27. decembra 2018, 18:04

  Free chat

  […]check beneath, are some entirely unrelated internet websites to ours, nonetheless, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • 27. decembra 2018, 23:21

  1gom

  […]one of our guests recently recommended the following website[…]

 • 28. decembra 2018, 1:42

  Yeah yeah

  […]Every after in a while we pick blogs that we study. Listed beneath are the latest websites that we pick out […]

 • 28. decembra 2018, 6:15

  pci ver%2Fentschlüsselungscontroller

  […]the time to read or go to the subject material or web-sites we’ve linked to beneath the[…]

 • 28. decembra 2018, 7:25

  hot girls live

  […]usually posts some really interesting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 28. decembra 2018, 13:03

  Hip hop videos

  […]usually posts some really exciting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 29. decembra 2018, 3:50

  free porn

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 • 29. decembra 2018, 10:39

  Hot girls stream

  […]Here are some of the sites we recommend for our visitors[…]

 • 29. decembra 2018, 23:49

  google drive

  […]Here is an excellent Weblog You may Find Interesting that we Encourage You[…]

 • 30. decembra 2018, 0:15

  sexy cams live

  […]here are some hyperlinks to web pages that we link to due to the fact we assume they are worth visiting[…]

 • 30. decembra 2018, 0:57

  sexy stream

  […]that is the finish of this article. Here you will locate some web pages that we feel you’ll appreciate, just click the links over[…]

 • 30. decembra 2018, 5:29

  ThreatPost

  […]we came across a cool web-site that you just could take pleasure in. Take a appear should you want[…]

 • 31. decembra 2018, 5:08

  off page seo

  […]please take a look at the sites we adhere to, such as this a single, as it represents our picks in the web[…]

 • 31. decembra 2018, 6:25

  love the way you lie songtext

  […]although internet websites we backlink to below are considerably not related to ours, we really feel they’re truly worth a go by way of, so possess a look[…]

 • 31. decembra 2018, 15:10

  Funny memes

  […]here are some hyperlinks to sites that we link to mainly because we assume they are worth visiting[…]

 • 1. januára 2019, 15:42

  rap hip hop

  […]just beneath, are various completely not associated websites to ours, having said that, they’re certainly worth going over[…]

 • 1. januára 2019, 23:28

  Funny song

  […]the time to read or visit the content or web-sites we’ve linked to beneath the[…]

 • 2. januára 2019, 8:39

  Hip hop videos

  […]we like to honor many other internet web-sites around the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 • 2. januára 2019, 9:47

  Hot rap song

  […]check below, are some completely unrelated web-sites to ours, on the other hand, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 • 2. januára 2019, 19:57

  Comedy Hip hop

  […]below you’ll locate the link to some web sites that we consider you must visit[…]

 • 3. januára 2019, 23:36

  juicy chat

  […]The information talked about in the report are a few of the most effective out there […]

 • 4. januára 2019, 1:05

  space_miamii chat

  […]we like to honor a lot of other internet web-sites around the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 • 4. januára 2019, 7:53

  hot mixtape

  […]that will be the finish of this post. Right here you’ll discover some web pages that we feel you’ll value, just click the links over[…]

 • 4. januára 2019, 15:30

  energy stones

  […]below you’ll uncover the link to some sites that we believe you’ll want to visit[…]

 • 4. januára 2019, 17:27

  Asd hot webcam chat

  […]we prefer to honor lots of other world-wide-web sites around the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 • 5. januára 2019, 2:52

  Hot rap mixtape

  […]usually posts some very exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 5. januára 2019, 11:53

  ceramic tiling

  […]Every as soon as in a while we decide on blogs that we read. Listed beneath are the most current web pages that we select […]

 • 6. januára 2019, 20:56

  cam chat

  […]below you’ll uncover the link to some web pages that we think you must visit[…]

 • 6. januára 2019, 22:29

  fun chat

  […]always a massive fan of linking to bloggers that I like but really don’t get a great deal of link appreciate from[…]

 • 7. januára 2019, 0:29

  south park sigla

  […]just beneath, are many absolutely not related web pages to ours, having said that, they’re surely really worth going over[…]

 • 7. januára 2019, 15:24

  Hot chat

  […]that is the finish of this post. Right here you will uncover some internet sites that we assume you’ll appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 • 7. januára 2019, 18:24

  Hot chat sexy

  […]usually posts some incredibly interesting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 8. januára 2019, 5:35

  Fun sex chat

  […]below you will obtain the link to some web-sites that we think you need to visit[…]

 • 9. januára 2019, 11:30

  my latest blog post

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nevertheless truly really worth taking a search, whoa did a single master about Mid East has got a lot more problerms too […]

 • 9. januára 2019, 12:10

  custom apparel

  […]very couple of web sites that come about to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

 • 10. januára 2019, 3:11

  кафе лира

  […]we came across a cool website that you just may love. Take a search should you want[…]

 • 10. januára 2019, 9:54

  GambleJoe Casino

  […]just beneath, are various totally not associated web-sites to ours, however, they are surely really worth going over[…]

 • 10. januára 2019, 23:16

  dildo

  […]The facts talked about within the post are some of the top offered […]

 • 11. januára 2019, 2:31

  magic wand personal massager

  […]we prefer to honor numerous other online web pages on the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 • 11. januára 2019, 7:37

  real estate expert

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 • 11. januára 2019, 9:52

  sarasota medical weed

  […]Here is a superb Blog You might Find Fascinating that we Encourage You[…]

 • 11. januára 2019, 13:25

  big dick in her ass

  […]just beneath, are various totally not related sites to ours, on the other hand, they are surely really worth going over[…]

 • 11. januára 2019, 15:16

  guest management

  […]here are some links to internet sites that we link to for the reason that we consider they may be really worth visiting[…]

 • 11. januára 2019, 22:18

  beeg

  […]we prefer to honor a lot of other internet internet sites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 • 13. januára 2019, 9:51

  кабалистика

  […]very handful of internet websites that come about to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 • 14. januára 2019, 4:27

  attacco di panico

  […]very handful of sites that come about to be in depth below, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out[…]

 • 14. januára 2019, 11:58

  sexy Latina duo

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they’re basically really worth a go by means of, so have a look[…]

 • 14. januára 2019, 15:04

  sexy gaming Chat

  […]always a large fan of linking to bloggers that I appreciate but do not get a good deal of link appreciate from[…]

 • 14. januára 2019, 17:19

  sweet Sofia cam

  […]always a massive fan of linking to bloggers that I enjoy but don’t get quite a bit of link enjoy from[…]

 • 14. januára 2019, 19:05

  sexy Melody webcam

  […]below you’ll uncover the link to some internet sites that we believe it is best to visit[…]

 • 14. januára 2019, 19:06

  固定ジャックポット

  […]one of our visitors just lately recommended the following website[…]

 • 15. januára 2019, 7:49

  asus m5a99x evo r2.0 treiber

  […]here are some hyperlinks to web sites that we link to because we consider they’re worth visiting[…]

 • 16. januára 2019, 2:39

  Tory Burch

  […]Every as soon as in a even though we pick blogs that we study. Listed beneath would be the most recent internet sites that we choose […]

 • 16. januára 2019, 6:57

  Sexy chat

  […]below you’ll uncover the link to some web-sites that we think you’ll want to visit[…]

 • 16. januára 2019, 9:26

  Hot webcam

  […]The information mentioned in the article are some of the most effective out there […]

 • 16. januára 2019, 16:53

  funny hip hop

  […]Here is an excellent Weblog You may Locate Interesting that we Encourage You[…]

 • 16. januára 2019, 21:14

  Comedy rap

  […]The details mentioned in the post are some of the top readily available […]

 • 16. januára 2019, 23:44

  فني صحي في الكويت

  […]we prefer to honor many other web websites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 • 17. januára 2019, 14:25

  hot hunk sexy

  […]one of our visitors not long ago encouraged the following website[…]

 • 19. januára 2019, 11:34

  drobo 5d3 5 drive direct attached storage das arra

  […]we like to honor a lot of other internet web pages on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 • 19. januára 2019, 12:36

  doc johnson

  […]check below, are some entirely unrelated web-sites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • 19. januára 2019, 19:32

  best rabbit vibrator

  […]please visit the websites we follow, like this one, because it represents our picks in the web[…]

 • 20. januára 2019, 11:46

  словари

  […]one of our visitors just lately recommended the following website[…]

 • 20. januára 2019, 13:31

  谷歌seo

  […]Here are several of the internet sites we advocate for our visitors[…]

 • 21. januára 2019, 4:07

  use dildo

  […]Here is a great Blog You might Discover Interesting that we Encourage You[…]

 • 21. januára 2019, 8:57

  flexible dildo

  […]check beneath, are some totally unrelated websites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 • 21. januára 2019, 11:15

  services

  […]below you will discover the link to some web sites that we assume it is best to visit[…]

 • 21. januára 2019, 18:37

  فیلم سکسی ایرانی

  […]that will be the end of this report. Here you will come across some web-sites that we assume you’ll value, just click the hyperlinks over[…]

 • 22. januára 2019, 0:26

  داستانهای سکسی

  […]one of our guests just lately proposed the following website[…]

Comments are closed.