Rozprávkový Salzburg musíte túto zimu zažiť!

rozpravkovy-salzburg-musite-tuto-zimu-zazit

Prezujte lyžiarky a šup do rodiska Mozarta a vianočnej koledy, ktorému patria mnohé nielen európske, ale svetové prvenstvá! (Nielen) vaša polovička vás za to bude milovať.

V zime vyzerá Salzburg – malebné rakúske mesto v objatí pocukrovaných alpských vrcholkov – ako vystrihnuté z gýčovo krásnej vianočnej pohľadnice. Nachádza sa čo by kameňom dohodil od najväčšieho rakúskeho lyžiarskeho strediska Ski Amade a je nabité históriou, kultúrou aj romantikou. Preto si priam pýta, aby ste oželeli zábavu v aprés ski, namiesto toho prezuli lyžiarky a vybrali sa za najkrajšou svadobnou sálou, lahodnými Mozartkugeln či kapsulou parašutistu Baumgartnera, ktorý skočil do stratosféry. A ešte omnoho viac!

pohlad-z-kopca-na-salzburg

Salzburgu sa hovorí aj Rím severu, vďaka jeho kombinácii typickej rakúskej pedantnosti a talianskeho šarmu historických uličiek. A predstavte si, že toto pôvodne arcibiskupské sídlo koncentráciou kostolov na meter štvorcový dokonca predbehlo Sväté mesto! Postaviť si v Salzburgu kostol bolo v stredoveku pre papalášov takou vecou prestíže, ako sú dnes pre niektorých ľudí drahé autá či značkové oblečenie. A keďže mesto je nabité pamiatkami už od čias Galov a Rimanov, právom mu patrí teplé miestečko na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Jeho typickou siluetou je Hohensalzburg, najväčší zachovaný stredoveký hrad v strednej Európe. Zo svojho nedobytného postavenia na strmom brale majestátne hľadí na labyrint úzkych uličiek, veže desiatok barokových kostolov, fontány, múzeá a nádvoria, ktoré tvoria neveľké centrum mesta na brehu rieky Salzach.

Salzburgu patria mnohé prvenstvá. Zrodila sa tu najznámejšia vianočná pieseň Tichá noc. Cintorín Svätého Petra je najstarším v Rakúsku a ženský kláštor Nonnberg dokonca najstarším svojho druhu v Európe. V Salzburgu sa každoročne odohráva až 4000 podujatí a vďaka tomuto závratnému číslu patrí medzi najvýznamnejšie svetové mekky kultúry.

hangar-7-redbull

Legenda Redbullu

A možno ste nevedeli ani to, že práve zo Salzburgu pochádza značka luxusných áut Porsche. Žije tu aj Dietrich Mateschitz, otec energetického nápoja, ktorý vám dá krídla. Je hriechom vynechať pri návšteve Salzburgu jeho legendárny Hangar 7, hypermoderný architektonický zázrak postavený z 1200 ton ocele a 380 ton skla. Pod jednou strechou ukrýva unikátnu reštauráciu Ikarus, koncertnú sálu, bary, kaviarne a múzeum extrémnych športov, ktoré Redbull podporuje. Mužskí členovia vašej rodiny sa tu určite nebudú nudiť. V múzeu si totiž okrem lietadiel, formulí a ďalších artefaktov môžu prezrieť kapsulu parašutistu Baumgartnera, ktorý v lete 2012 skočil zo stratosféry! A to je teda pecka!

hangar-7-salzburg

Reštaurácia Ikarus, ktorá Hangar 7 preslávila hádam viac než múzeum, je prvou reštauráciou s „the guest chef” konceptom na svete. Čo to znamená? Každý mesiac iný šéfkuchár, iná kuchyňa. Samozrejme, špičkoví kuchári zo všetkých kontinentov a najvyššia gastronómia. Skrátka kulinársky orgazmus.

Všade Amadeus

Salzburg sa dostal do povedomia najmä vďaka svojmu najslávnejšiemu rodákovi – Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi. A o geniálneho hudobného skladateľa – ktorý bol údajne aj gamblerom a šopoholikom míňajúcim najviac peňazí na oblečenie – sa tu fakt potkýňate doslova na každom kroku. Mozart je v Salzburgu skvelým obchodným artiklom nielen pre cukrárov a majiteľov kaviarní, ale aj pre výrobcov parfumov, keramiky, obrúskov či dáždnikov. Sú po ňom pomenované námestia, ulice, umelecké školy, loďky na rieke aj sochy. Zdá sa, že z každého miesta, kde fenomenálny hudobný virtuóz pobudol dlhšie než dve hodiny, sa stal cieľ, na ktorý mieria fotoaparáty tisícov turistov. Medzi najfotografovanejšie „Mozartove pamiatky” patrí jeho rodný dom v rušnej Obilnej uličke (Getreidegasse), ktorá je typická vysokými úzkymi budovami, luxusnými obchodmi a romantickými nádvoriami. Žltú fasádu Mozartovho rodného domu rozhodne neprehliadnete, vždy sa pred ňou tmolí hlúčik turistov. Presne, ako by ste čakali, na poschodí sa nachádza jeho múzeum. No na prízemí – čuduj sa svete – regulérny obchod s potravinami Billa! Americkí turisti – na rozdiel od Mozartom posadnutých Japoncov – kvôli slávnemu rodákovi do mesta neprichádzajú. Skôr ich láka fakt, že v Salzburgu sa natáčal kultový americký film Sound of Music. Ročne do tohto neveľkého alpského mesta zavíta dobrého pol milióna Američanov.

Meno slávneho skladateľa a salzburský pôvod nesú aj slávne Mozartkugeln, čokoládové guličky plnené nugátom a pistáciami, ktoré sa stali jedným zo symbolov Rakúska. Možno vás však zaskočí, že z tejto pralinky je ťažký biznis a drvivá väčšina „Mozartových gulí”, ktoré dostať v obchodoch či cukrárňach sú v skutočnosti „fejky”! Jediné zaručene pravé Mozartove gule dostať v Salzburgu a aj to iba v kaviarni ich vynálezcu, pána Fürsta. (viac tu)

Najstarší hostinec a kláštorná pekáreň

Oproti Fürstovej kaviarni, krížom cez námestie, nájdete ďalší rakúsky unikát – Cafe Thomaselli, ktorá svojim hosťom prvýkrát servírovala kávu už v roku 1703 a považuje sa za najstaršie nepretržite otvorenú kaviareň v Rakúsku. Chodil sem kávičkovať aj samotný Amadeus Mozart. Unikátom tejto kaviarne je to, že zákusky si nevyberáte spoza vitríny ale ponúka vám ich čašník, ktorý sa s podnosom prechádza medzi hosťami.

A keď sme už pri tých sladkostiach, aká by to bola návšteva Salzburgu bez ochutnávky najtradičnejšej špeciality, o ktorej sa dokonca spieva v operete? Salzburské halušky, Salzburger Nockerln tvorí pohorie troch „halušiek” z vyšľahaných bielok a ďalších ingrediencií, opečených do zlatohneda, posypaných práškovým cukrom a servírovaných na podnose či v miske. Pripravte sa však na to, že táto delikatesa je skúškou vašej trpezlivosti aj vreckového. Zo zásady sa totiž pripravuje vždy čerstvá a v salzburských reštauráciách sa jej cena môže vyšplhať nad pätnásť eur. Z jednej presladenej porcie sa však najedia aj traja.

namestie-salzburg

Väčším kulinárskym zážitkom môže byť návšteva kláštornej pekárne Svätého Petra, kde mnísi pečú chlieb z vlastnej múky pomletej na starom drevenom mlynskom kolese. Alebo takzvaná tématická večera Mozart Dinner v najstaršom hostinci strednej Európy s názvom Stiftskeller St. Peter, ktorý je súčasťou doposiaľ fungujúceho benediktínskeho kláštora Svätého Petra. Čašníci v dobových kostýmoch vám naservírujú pokrmy pripravené podľa pôvodných receptov z Mozartových čias a večeru vám spríjemnia najkrajšie árie z Mozartových opier. Áno, Mozart vám pri návšteve Salzburgu polezie aj ušami.

Číňania aj Bill Gates

Pri návšteve Salzburgu určite nevynechajte ani druhý breh rieky Salzach, kde sa rozkladá takzvané Nové mesto. Tejto štvrti dominuje zámok Mirabell s prekrásnymi záhradami plnými fontán, sôch, kvetinových mozaík a malebných zákutí. Hovorí sa, že zámok Mirabell dal pôvodne postaviť miestny arcibiskup pre svoju milenku Salome Altovu. Táto kráska mu nakoniec porodila 15 detí! Trošku desivá predstava pre nás, čerstvé prvorodičky, však? 🙂

baumgartner-redbull

V zámku dnes sídli salzburský starosta a jeho mramorová sála sa považuje za jednu z najkrajších v Európe. Je dokonalou kulisou pre nezabudnuteľnú svadbu, preto sa sem chodia sobášiť zaľúbenci z celého sveta. Veľkú časť mladomanželov tvoria bohatí Číňania a hovorí sa, že jedným zo svadobčanov bol raz aj Bill Gates.

Nezabudnite na suvenír

Keď sa nasýtite pamiatok, romantiky aj gastronomických zážitkov, vyberte sa na nákupy. Salzburg je posiaty zaujímavými obchodíkmi aj butikmi svetových značiek. Šopingovou tepnou s puncom luxusu je Getreidegasse (Obilná ulica) a jej okolie. Určite minimálne nakuknite do rodinného obchodíku Kirchtag s vyše storočnou tradíciou, ktorý sa špecializuje na ručne vyrábané, kvalitné dáždniky a kožené rukavice. Ťažko odolať, rovnako ako celému Salzburgu!