10 dôvodov, prečo treba spoznať Krakov

10-dovodov-preco-treba-spoznat-krakov

Áno, našim cieľom je presvedčiť vás, že Krakov je top miesto na víkendový cestovateľský detox. Popravde, Poľsko vo mne odjakživa evokovalo krowky, ktoré sa dotieravo lepia na zuby a drzých kamionistov. A ešte Osvienčim a poľských imigrantov v Anglicku. Nikdy som sa nehrnula ho spoznávať. Áno, viem, hlúpe predsudky. No keď prišlo na lámanie chleba (a teda našu prvú výpravu – do Krakova), o to rýchlejšie sme podľahli jeho čaru. Celá naša nomádia rodinka.

Tu sú naše dôvody, prečo sa do Krakowa budeme vracať. Znovu a znovu.

1.) Je pre všetkých

Plánujete výlet s rodinou? Zaláskovaný víkend vo dvojici nabitý romantikou? Rozlúčku so slobodou? Babskú jazdu? A neviete sa rozhodnúť, kam zamieriť? Krakov je TO miesto, ktoré by ste rozhodne mali vziať do úvahy. Je totiž pre všetkých. Užijú si ho aj novopečení rodičia (pretože je baby friendly) aj trebárs milovníci nočného života či kaviarenskí povaľači – je tu totiž najviac barov a kaviarní na meter štvorcový v celej strednej Európe. Ani nehovoriac o tých historických a architektonických skvostoch, o ktoré sa tu budete potkýňať. Krakov má skrátka neopakovateľný „feeling”, pre ktorý je ľahké sa doň zamilovať.

2.) Na sezóne nezáleží

Krakov má svoje čaro asi v každom ročnom období. Farebná jeseň prežiarená slnkom je totálna pecka, v zime sa tu odohrávajú údajne najkrajšie vianočné trhy v celej Európe. Na jar je mesto dokonalou kulisou na voňavé potulky, v lete to intenzívne žije na terasách a v parkoch. Počas hlavnej sezóny (v lete a okolo Vianoc) síce v Krakove panuje tak trošku „plnka”, ale inak sem môžete vypadnúť naozaj hocikedy. Spontánne predĺžené víkendy majú jednoznačne zelenú.

3.) Všetko na dosah

Drvivá väčšina toho, čo sa v Krakove oplatí vidieť, je sústredená pohromade a od seba relatívne blízko. Konkrétne vo štvrtiach Stare miasto (historický Krakov), Kazimierz (židovská štvrť) a Podgórze (Schindlerova továreň, židovské geto počas 2. svetovej vojny, zvláštne kostoly). Nemusíte sa tak nikam presúvať autom, a v podstate ani hromadnou dopravou. Stačí vám len chuť na potulky a pohodlné topánky. To najhlavnejšie by ste mali zvládnuť za 1-2 dni. Viac o tom, čo v Krakove vidieť, sa dočítate TU.

4.) Vaše baby tu bude friendly

Väčšina ulíc je široká, znížené obrubníky sú priateľské voči kočíkom a priam si pýtajú dlhé prechádzky. Čakajte rovinu (až na hradný vrch Wawel, ale ten považujeme za „mini kopček”) a povrch, ktorý neodpáli kolesá na kočíku, ani nespôsobí vášmu drobcovi koktavosť. V každom podniku, ktorý sme navštívili, nám dali k dispozícii detskú stoličku. A ak práve nemali prebaľovací pult, ochotný personál nám bez problémov a s úsmevom dovolil malého nomáda prebaliť aj diskrétne na pohovke, vo vedľajšej miestnosti či v okennom výklenku.

5.) Ubytovanie sympatizujúce s rodičmi

Krakove nemusíte nevyhnutne nocovať iba v hotelovej izbe. Prekvapivo tu nájdete množstvo apartmánov a privátov, najmä v centre a širšom centre (štvrť Kazimierz) a väčšinou za rozumnú cenu. Sú ideálne pre rodiny s deťmi (či partiu kamarátov). Ide najmä o súkromné byty s obývačkou, plne vybavenou kuchyňou, (s chladničkou, sporákom, mikrovlnkou, takže v prípade potreby nemáte problém pripraviť drobcovi baby food …) Tento typ ubytovania naproti klasickej hotelovej izbe oceníte najmä vtedy, keď večer deti uložíte spať a vo vedľajšej veľkoryso veľkej izbe si môžete užiť aj chvíľku pre seba.

6.) V žalúdku vám škvŕkať nebude

Ak sa vám nechce vysedávať v reštauráciách, nedovolí vám to vaša peňaženka, prípadne hlučnejšie sa prejavujúca ratolesť (či akýkoľvek iný dôvod) nebojte sa, v Krakove neostanete o hlade. Na rozdiel od iných krajín (napríklad od Talianska), najesť sa môžete hocikedy. Ak sa vášmu drobcovi zmení spánkový režim a „potiahne” dlhšie, nemusíte byť frustrovaní, že ste zmeškali čas obeda a budete hladovať. (Toto je true story, zažili sme v Toskánsku.) Ani sa nemusíte obávať, že kvôli tomu budete ochudobnení o lahodné lokálne špeciality a skončíte na chlebe a masle z miestnej večierky. (Tiež true story). Krakov podľa nás pokojne možno nazvať aj mekkou streetfoodu. Nájdete tu nepreberné možnosti pouličného občerstvenia – od typických poľských pierogov, famóznych burgrov až po thajskú zmrzlinu. Pripravte sa na hotový gastronomický orgazmus. Viac o krakovskom gastrosvete nájdete tu.

7.) Nebudete stratení v preklade

V Krakove sa bez problémov dohovoríte. Ak sa nechytáte na poľštinu (verte však, že s našou materinskou rečou má viac spoločné, než by ste si mysleli), všetci – česť výnimkám – vedia veľmi slušne anglicky, prípadne nemecky či francúzsky. A menu v angličtine je v podnikoch situovaných na miestach s vyšším výskytom turistov samozrejmosťou. Príjemne nás to zaskočilo.

8.) Nevykrváca vám peňaženka

Na rozdiel od iných európskych metropol ako je Paríž či Londýn, Krakov je LACNÝ. A pritom predĺžený víkend povedzme v Paríži je podľa nás porovnateľný s romantikou v Krakove. Tiež vás dostane do kolien svojim šarmom, plným priehrštím pamiatok, skvelou gastronómiou či kaviarenským životom.

9.) Je to blízko

Krakov je čo by kameňom dohodil. Nemusíte nikam lietať, ušetríte tak čas aj peniaze. Cesta autom z Martina do Krakova napríklad trvá iba elegantných dve a pol hodiny. Čiže kratšie ako do Prahy. Išli sme cez Oščadnicu, vracali sme sa cez Zakopané a neplatili sme za žiadnu diaľničnú známku. Cesty sú pritom viac ako fajn.

10.) Ostanete v spojení

Krakov je ideálny aj pre vorkoholikov a digitálnych nomádov. Ešte sme vari nezažili mesto, ktoré by bolo hustejšie zosieťované, než práve poľské kráľovské mesto. Desiatky wifi pripojení sa doslova bijú na každom metri. A bezplatnú wifinu nájdete dokonca aj v soľnej bani Wielička, stovky metrov pod zemským povrchom!