7 hračiek, ktoré vám uľahčia (nielen) cestovanie s dieťaťom

7-hraciek-ktore-vam-ulahcia-nielen-cestovanie-s-dietatom

S týmito kreatívnymi a praktickými hrami prežijete dlhý let, cestu autom či návštevu reštaurácie, alebo hoci aj len upršaný deň medzi štyrmi stenami domova. A zabavia nielen našich najmenších, ale aj dospelákov. Máme odskúšané.

Zistili sme, že kľúčom k tomu, aby bolo naše dieťa v pohode aj pri dlhých presunoch alebo v cudzom prostredí, je venovať mu dostatok bdelej pozornosti. V praxi to vyzerá tak, že s našou malou nomádkou interaktívne komunikujeme, zapájame ju do rozhovorov, načúvame jej, ukazujeme jej nové veci, ľudí, situácie a javy a v neposlednom rade sa s ňou hráme, aby mala pocit, „že sme tam pre ňu” a že ju vnímame, vidíme a počujeme bez ohľadu na to, kde sa nachádza a čo ju obklopuje.

Nie sme veľkými fanúšikmi rôznych plastových blbostí, ktoré vydávajú podivné umelohmotné zvuky, svetielkujú a pištia ako mašiny v kasíne, a celkovo vzaté – sú totálne odtrhnuté od reality a každodenného života, ktorý deti tak dychtivo túžia objavovať a skúmať. Oveľa sympatickejšie nám sú kvalitné, poctivo vyrobené hračky z dreva alebo iných prírodných materiálov, zdravotne nezávadné. A najmä sú nadčasové, takže z nich dieťa po pár mesiacoch „nevyrastie”, ale vždy sa s nimi v nejakej forme zahrá či má 18. mesiacov alebo štyri roky, preto sa investícia do nich oplatí.

Týchto sedem hier patrí do kategórie nadčasových – zabavíte sa s nimi kdekoľvek a tak rýchlo neomrzia:

magicky-stetec-water-wow

  1. Magický štetec zvieratká Water WOW

Instantná pomoc v reštaurácii, na palube lietadla, ale aj pri nekonečnom čakaní u lekára, ktorá priklincuje vášho duracellka v polohe sedmo. Na rozdiel od klasických omaľovaniek tieto drobec „vyfarbuje” čistou vodou prostredníctvom „magického pera”, ktoré mu iba jednoducho naplníte vodou (a tú zoženiete prakticky, kdekoľvek – my sme v krajnej núdzi prelievali z fľaše 😀 ) Takže sa nemusíte báť fŕkancov na oblečení ani na všetkom, čoho sa váš malý Picasso chytí. Super je, že omaľovánky z dielne amerického výrobcu Melissa and Doug nie sú iba na jedno použitie, že sa vyfarbia a dosť, ale môžu sa vymaľovávať prakticky do aleluja. Keď totiž obrázok vyschne, farba sa opäť stratí a dá sa začať odznova. Omaľovánky existujú v rôznych tématických prevedeniach, my máme túto so zvieratkami.

Link: www.littlerabbit.sk/produkt/magicky-stetec-zvieratka-water-wow/

Keďže od 18.mesačnej malej nomádky sa ešte nejaké presné ťahy nedajú očakávať, väčšinou „líže” obrázok magickým perom hlava-nehlava. Väčší zážitok to pre ňu bude, keď podrastie. Takže sa zatiaľ s omaľovánkami zabávame tak, že jej pomáhame s vymaľovávaním, ukazujeme jej jednotlivé zvieratká na obrázkoch a ona následne napodobňuje ich zvuky. Omaľovánky Water WOW sú podľa nás skvelou vychytávkou pre menšie aj väčšie deti, ktoré radi kreslia, vyfarbujú a zabavia sa tým, že farebné obrázky odrazu „zmiznú”. V Amerike sú Water WOW úplnou hitovicou. Vďaka praktickému baleniu je táto zábavka ideálna na cestovanie, lebo si nepýta veľa priestoru, skrátka ju hodíte do kabelky a idete.

drevena-magneticka-hra-kacky-2

  1. Drevená magnetická hra Kačky

Fandíme hračkám, ktoré sú spratné, takže ich viete zobrať kamkoľvek bez toho, aby ste museli doma nechať niečo iné. A zároveň sa s nimi dajú hrať rozličné hry, nie iba jedna monotónna, ktorá za chvíľu omrzí. Presne takouto hrou je aj drevená magnetická hra na lovenie kačičiek od francúzskeho výrobcu hračiek Djeco, pozostávajúca z dvanástich pestrofarebných kačičiek s magnetom naspodu a dvoch udíc s magnetom na háčiku.

Link: www.littlerabbit.sk/produkt/drevena-magneticka-hra-kacky/

Malá nomádka sa s ňou vie prehrať sama tak, že skúša loviť jednu kačičku po druhej, a trénuje tak koordináciu a sústredenie. Aby sme jej hru oživili, ponúkame jej rozličné nádoby a predmety, ktoré máme po ruke – misky, krabičky, poháre rozličnej hĺbky, do ktorých môže kačičky pomocou udice vkladať. Kačičky však oveľa častejšie lovíme spolu s ňou a to tak, že sa napríklad pretekáme, kto ich uloví viac alebo si navzájom hovoríme, kto má ktorú chytiť. Keďže táto hra si vyžaduje koncentráciu a presnú ruku, za jazdy autom nie je úplne najvhodnejšia, skôr ju využívame v podnikoch pri čakaní na jedlo či kávu, na zabavenie v hotelovej izbe alebo doma na vyplnenie dlhej chvíle, keď je vonku fakt hnusne. Nevieme, či by nám ju povolili do lietadla (ale myslím, že dve udičky a pár magnetov by hádam nikomu nevadili, i keď je pravda, že nikdy neviete, na akú letiskovú kontrolu natrafíte), ale aj v letiskovej hale na zabavenie super poslúži. Len si treba dať pozor, aby sa nepostrácali magnetické kačičky. Nie sú síce úplne mini, práve naopak, ale pri deťoch jeden nikdy nevie. 🙂  A najviac sa nám páči, že touto hrou sa naše dieťa (ale aj my spolu s ním!), nielen baví, ale zároveň sa rozvíja. Patrí medzi naše najobľúbenejšie.

magneticka-kreativna-doska-nomadka

  1. Magnetická kreatívna doska

Počas cesty autom mi prischla rola animátora našej rodiny – kým tato nomád krúti volantom a presúva nás z bodu A do bodu B, ja sa usilujem našej ratolesti dlhé cesty čo najviac spestriť a udržať ju tak v kľude. Predsalen, dlhé cesty autom sú poriadna otrava a my máme za sebou už desaťtisíce najazdených kilometrov, čo chodíme po návštevách, výletoch a dovolenkách. Áno, už sme zažívali aj také okamihy, keď som skončila s papierovou taškou na hlave 😀 , väčšinou však vymýšľam zábavky, ktoré malú nomádku nielen zabavia, ale aj niečo naučia. Hra s drevenou magnetickou doskou patrí práve do tejto kategórie.

Link: www.littlerabbit.sk/produkt/magneticka-kreativna-doska-co-sa-skryva-za-dverami/

Za deviatimi vyklápacími dvierkami sa skrývajú rôzne zvieratká, predmety či potraviny v podobe farebných magnetiek. Hráme sa hru, čo sa skrýva za ktorými dverami. Alebo ktorá magnetka kam patrí. Prípadne magnetky pomiešame a malá nomádka ich musí poukladať do správneho „domčeka”. Je to skvelá hra na učenie nových slovíčok a trénovanie pamäte.

ovocie-na-krajanie

  1. Ovocie na krájanie

Po príchode na neznáme miesto (čo býva v našom nomáďom prípade pomerne často 🙂 sa snažíme malej nomádke uľahčiť adaptáciu na neznáme prostredie hotelovej izby tak, že jej navodíme pocit domova prostredníctvom známych predmetov a hier, ktorým sa rada venuje aj doma. Ak máme tú možnosť (presúvame sa svojim autom a štvorkolesový tátoš znesie veľa :-), nosievame jej so sebou obľúbené hračky. Konkrétne jednu kolotočársky vyzerajúcu látkovú bábu s hrkálkou na krku, ktorá hrá všetkými farbami dúhy a pripomína účastníčku rave festivalu, ale malej nomádke z nejakého záhadného dôvodu prirástla k srdcu. (Nechcite vedieť, koľkokrát som ju už prala v pračke…Prežila pračka aj bába, hoci tá sa už scvrkla tak o tretinu pôvodnej veľkosti 😀 ). A našou priam svätou povinnosťou je v poslednej dobe nosiť so sebou aj sadu dreveného ovocia na krájanie.

Link: www.littlerabbit.sk/produkt/ovocie-na-krajanie/

Doma ma totiž často okukáva v kuchyni, tak ako to robia snáď všetky deti, a potom túži po mne opakovať to, čo robím. Vďaka tejto hre sa učí používať nôž a krájať – dreveným (úplne bezpečným) nožíkom oddeľuje od seba kusy ovocia (tiež z dreva), zlepené suchým zipsom. Nielenže si takýmto spôsobom rozvíja jemnú motoriku, ale učí sa rozdiel medzi celým kusom niečoho a jeho časťou, pomenovať názvy ovocia a potom ním následne kŕmi svoju kolotočársku bábu. 🙂 V prípade priaznivej konštelácie sa dokáže takto prebaviť pomerne dlho, čo je nám rodičom nadmieru sympatické, keďže si môžeme vyložiť nohy a mať aspoň chvíľku veget. (Áno, som vtipná 🙂

magneticky-labyrint-na-pocitanie

  1. Magnetický labyrint na počítanie

Toto je ďalšia skvelá hra na cesty, pretože neobsahuje žiadne malé súčasti, takže sa nemusíte obávať, že sa niektoré komponenty záhadne prepadnú pod čiernu zem a vy sa vrátite domov s nekompletnou hrou. Magnetickú tabuľu pokrýva masívne priesvitné sklo, pod ním sa ukrývajú rôzne očíslované políčka s obrázkami zvieratiek, prepojené bludiskom. V každom políčku sú guličky. K tabuli je pevne pripojená magnetická palička, ktorou presúvate guličky po labyrinte. S touto hrou sa samostatne prehrajú staršie detičky, ktoré už dokážu manipulovať paličkou a presne presúvať guličky. Aj nám sa však osvedčila na skrátenie dlhej chvíle, pretože malá nomádka nám ukazuje, ktorú guličku máme kam presunúť a potom fascinovane sleduje „kúzlo”, keď gulička sama „cestuje” na opačný koniec dosky.

Link: www.littlerabbit.sk/produkt/magneticky-labirint-na-pocitanie/

navliekanie-koralok

  1. Navliekanie korálok

Sadu 16 drevených korálok so zvieratkami alebo s ovocím a dve šnúrky poľahky strčíte aj do tej najmenšej kabely a vezmete so sebou. Máte tak ideálnu cestovnú hru, ktorou si váš drobec precvičuje pozorovacie schopnosti (spoznáva rôzne farby a tvary), manuálne zručnosti, rozvíja si koordináciu ruka-oko a zoznamuje sa s prvým počítaním. Navliekanie nám skrátilo chvíľu v letiskovej hale, v reštaurácii či počas čakania prakticky hocikde. Je vhodná už pre detičky od 1. roka, ktoré sa živo zaujímajú o navliekanie, vkladanie a podobné aktivity.

Link: www.littlerabbit.sk/produkt/drevene-koralky-priroda/

Skrutkovacie zvieratká Vis-animo

  1. Skrutkovacie zvieratká Vis-animo

Ďalšia kvalitná drevená vychytávka, ktorá s nami vďaka svojej spratnosti cestuje všade. Štyri rozkošné rôznofarebné zvieratká pozostávajú z 12 drevených dielov, ktoré sa dajú navliekať, spájať, skrutkovať a rôzne kombinovať, takže z nich dokáže vzniknúť aj úplne iné zvieratko. Ideálna hračka pre všetkých drobcov, ktorí sa práve nachádzajú v „remeselnej fáze” svojho vývinu, keď majú tendencie všetko skrutkovať, otvárať, navliekať a podobne. Opakujúcim pohybom pri skrutkovaní si precvičujú motoriku, silu v prstoch, dvojstrannú koordináciu a zapája sa ich predstavivosť, keďže musia dať dokopy rôzne dieliky. A navyše – ako naša malá nomádka – sa učia pomenovať jednotlivé zvieratká. (A tá naša sa s nimi navyše aj hrá ako s postavičkami, kŕmi ich, dáva hajať a podobne 😀 )

Link: www.littlerabbit.sk/produkt/pre-najmensich-skrutkovacie-zvieratka-vis-animo/

One thought on “7 hračiek, ktoré vám uľahčia (nielen) cestovanie s dieťaťom

Comments are closed.