Ako chutí Praha (aj) s batoľaťom

ako-chuti-praha-aj-s-batolatom

Zopár tipov na dobré kaviarne a hipsterské bistrá pre všetkých, ktorí sú ako my – nielen rodičia, ale aj gurmáni, a popri venčení svojej malej šelmy nepohrdnú šálkou fakt dobrej kávy a zážitkom v podobe jedla.

Malá nomádka minulý víkend navštívila Prahu. Bola to jej premiéra. A naša premiéra Prahy v úlohe rodičov. Sranda, že na mesto, v ktorom sme boli už nespočetne veľakrát, sme sa vďaka prítomnosti našej dcéry odrazu dívali úplne inou optikou. (Práve to na cestovaní s dieťaťom inak milujeme asi najviac). Dávno sú preč tie časy, keď sme ju mohli celý deň vláčiť kade-tade v kočíku či v nosiči, a ona relatívne nehybne, hoci zvedavo žmurkala na svet. Malá nomádka má už 14 mesiacov, stala sa z nej chodkyňa, ba priam šprintérka, takže sme neobrážali klasické pamiatky typu Pražský hrad či Orloj. Skôr išlo o to, aby sa mala kde v bezpečí vybehať a vychodiť, prípadne pohojdať či pošmýkať. Skrátka aktivity primerané jej veku, aby z toho aj niečo mala.

park-riegrove-sadyA tak sme chtiac-nechtiac spomalili a v známom meste sme odrazu objavovali zákutia, o ktorých existencii sme nemali ani len potuchy. Vyhľadávali sme najmä bezpečné, ideálne zelené miesta s tieňom a ihriská. V Prahe je našťastie takýchto miest habadej a objavili sme inú tvár českej metropoly. Uvoľnenejšiu, nie takú rušnú, uponáhľanú a preľudnenú. A zároveň sme si my, dospeláci, urobili taký gastro výlet. Nechceli sme obchádzať iba kaviarne a reštaurácie s detskými kútikmi, ale skôr nám išlo o kávičkovské zážitky.

Keďže sme si chceli užiť neopakovateľnú atmosféru pražského historického centra, ale zároveň sa vyhnúť davom a obligátnym bleskom fotoaparátov japonských turistov, zamierili sme cez Mánesov most pri divadle na Malú stranu.

Túto štvrť v historickom centre, situovanú pod pražským hradom, máme radšej než Václavák a okolie. Charakterizujú ju uzučké uličky posiate mačacími hlavami a lemované rozkošnými kaviarničkami a hospůdkami. Nie je tam ruch a toľko ľudí, alebo sa prinajmenšom rozpŕchnu. Čiže na prechádzku alebo kočíkovanie nám pripadala vhodnejšia, ani nehovoriac o atmosfére stredovekej Prahy.

relax-piknik-vojanovy-sadyOkrem toho tu nájdete množstvo krásnych parkov a záhrad. Napríklad Valdštejnskú záhradu v areáli Valdštejnského paláca, ktorý je sídlom českého senátu. Alebo Vojanovy sady neďaleko Míšeňské ulice, považované za najstaršiu záhradu v Prahe, ktoré boli založené už v 17. storočí ako súčasť kláštora karmelitiek na mieste pôvodne spustnutých biskupských záhrad z 13. storočia. Súčasťou záhrad je aj maličké detské ihrisko so šmykľavkou a pieskoviskom, verejné toalety a decká určite nadchnú voľne pobehujúce pávy. Najsympatickejší z tejto štvrte je nám však park na Kampe – na maličkom, umelo vytvorenom romantickom ostrovčeku na Malej strane, oddelenom od Vltavy ramenom Čertovka.

Keď budete v tejto časti Prahy potrebovať doplniť energiu, zamierte do podniku Lokál U Bíle kuželky na Míšeňské ulici. Okrem toho, že tu dobre varia tradičnú českú kuchyňu a majú ešte lepšie čapované (plzeňské) pivo, môžete tu prebaliť drobca (prebaľovací pult je na ženských toaletách). Na prebavenie mu prinesú farbičky a omaľovánky a majú aj detské stoličky. Takmer oproti lokálu je zaujímavá kaviareň Cafe Club, ktorá vás privíta knihovňou v dvorčeku. Kávu sme tu síce nemali, ale prostredie pôsobilo útulne a milo.

bistro-marthysPlno parkov a preliezok (a relatívny pokoj) nájdete aj na Vinohradoch, v krásnej, pokojnej a noblesnej štvrti nad pražským Hlavním nádražím. Charakterizujú ju meštianske domy s farebnými fasádami, aleje stromov, zaujímavé kaviarničky, parky a bohatý komunitný život. Malú nomádku sme venčili najprv na detskom ihrisku v krásnych Riegrových sadoch a keď sme z toľkého hojdania a šmýkania vyhladli a vysmädli, dali sme si fakt dobrý burger a pivo v podniku The Tavern na okraji sadov, konkrétne na Chopinovej ulici. Mňam.

Už keď sme pri tých burgroch – domáci nedajú dopustiť na hamburgery zo známeho mäsiarstva/bistra Naše maso na Dlouhé ulici, Praha 1. My sme nestihli vyskúšať, ale vraj je to gastro zážitok, takže vy skúste teraz a my to nabudúce napravíme. 🙂

vajce-benedikt-bistro-mistoPísať v súvislosti so spoznávaním Prahy o jedle či káve nie je až také odveci, potvrdzuje to aj fakt, že cez víkendy sa v Prahe raňajkuje vonku, v štýlových kaviarňach a bistrách. V tých najobľúbenejších býva dokonca problém chytiť miesto. Mnohé dokonca ani nerobia rezervácie. A fronta sa pred nimi tvorí dávno predtým, než otvoria. Zažili sme to napríklad v známom podniku Místo na Bubenečské ulici 12 v Dejvicích. Dvadsať minút pred otvorením postávalo na ulici pred podnikom bezmála niekoľko desiatok čakajúcich. Páriky, skupinky priateľov, ba aj celé rodinky. Čakať sa však oplatilo, pretože raňajky boli fakt božské, počnúc kávou, strateným vajíčkom a končiac malinovým cheesecakom. A pekný deň sa mohol začať!

Sobotňajšie raňajky sme si zasa dopriali v kaviarničke Coffee Room na Korunní Ulici na Vinohradoch. Majú fakt dobrú kávu a ich legendárny (a prudko fotogenický) avokádový toast vyzerá nielen hriešne nielen na fotkách, ale tak aj chutí.

avokadovy-toast-coffee-roomBohužiaľ, až po návrate z Prahy sme od nášho kamaráta fajnšmekra dostali tip na ďalší skvelý podnik – Ema Espresso Bar na Florenci, Praha 1. Miniatúrny podnik je vyslovene mekkou kávičkárov, veď mrknite na ich stránku Emma Espresso Bar, tá povie viac než moje opisy. Alebo skrátka choďte rovno ochutnať. My jednoznačne plánujeme pri najbližšej návšteve Stovežatej vyrovnať hladinku kofeínu práve tu.

TOP kávičkárskym zážitkom nášho pražského víkendu bol však podnik Kavárna, co hledá jméno na Smíchove, konkrétne na Stroupežnického, Praha 5. Čo sa týka originálnej atmosféry, tak jednoznačne vyhráva. V prvom rade je to poriadna „zašívarna”. Ak toto miesto nepoznáte, alebo neviete, čo máte hľadať, skrátka ho nenájdete. Sofistikovane ukrytý za stráženým parkoviskom, tento multifunkčný priestor situovaný do polorozpadnutej barabizne bývalej truhlárne v sebe skrýva kaviareň, galériu, ateliér pre umelcov a miesto, kde jednoducho kope múza. Ten genius loci je skrátka zážitok.

lenonova-stenaInteriér vás privíta surovým betónom, obnaženými tehlami, grafitti, barovým pultom z obrovského kmeňa stromu a príbehmi vpísanými do múrov a poletujúcich nad hlavami. Súčasťou priestoru je aj veľké nádvorie s košatým stromom vrhajúcim príjemný tieň a pôsobiace hipstersky ošarpane, paletovým sedením, nepojazdnou modrou dodávkou premenenou na bar, pieskoviskom a dvoma hojdačkami. Hoci toto miesto slúži pre mnohých ako skvelý coworking, dá sa sem ísť v pohode aj s drobcom. A ak sa mu nebude chcieť spať, môže sa šantiť na dvorčeku. Mimochodom, v ponuke majú celkom zaujímavé špecialitky, napríklad horúci raňajkový hit – Vajce Benedikt, zdravé musli s mätovým sirupom a ovocím či výberovú kávu. Káva nám fakt chutila, bola taká správne kyslastá, ako udávajú súčasné trendy.

Už sme si veruže odpili litre kávy na rôznych nezabudnuteľných miestach na celom svete a Kavárnu, co hledá jméno, k nim vďaka jej neobyčajnosti a atmoške rozhodne zaradíme. Btw, kaviareň sa nachádza neďaleko Detského ostrova, ktorý je ďalším našim tipom pre rodičov s deťmi. Nájdete tu komplex detských ihrísk, malé futbalové ihrisko, ping-pongové stoly a skatepark.

Ak potrebujete v tých horúčavách príjemne schladiť, ďalšie oázy zeleňe s detskými ihriskami a ďalšími atrakciami na vyšantenie nájdete napríklad na Žofíne (ostrov pri Mánesovom moste), v Letenských sadoch (Letná), či na Petříne. Určite nevynechajte ani návštevu ZOO a neďalekej Art&Food ZOOna. Ale to je na samostatný článok, takže o tom si prečítate čoskoro…