Babyland na Liptove. Oplatí sa zažiť?

Na tomto mieste vládnu deti. Doslova. Myslí sa tu na ne pri všetkom – od ubytovania a prebaľovacích pultov až po špeciálnu detskú stravu a rozličné atrakcie pre všetky vekové kategórie. A veruže je ich tu požehnane, v číslach – vyše 50. Vyskúšali sme na vlastnej koži.

VILLA BETULA RESORT sa rozkladá na ploche úctyhodných 15 hektárov v objatí prekrásnej liptovskej prírody, na okraji obce Liptovská Sielnica (cca 10km od Liptovského Mikuláša). V jeho areáli nenájdete len trojhviezdičkový penzión s reštauráciou a kemp, ale aj Babyland. Viac informácií nájdete aj na Villa Betula.

Už samotný názov napovedá, že ide o miesto, ktorému vládnu deti. A to doslova. Na deti – od tých najmenších až po staršie – respektíve na rodiny s deťmi – sa tu myslí pri všetkom – od ubytovania a prebaľovacích pultov či špeciálnej detskej stravy až po atrakcie prispôsobené rôznym vekovým kategóriám.

A tých atrakcií a aktivít je tu teda požehnane. V číslach – vyše 50. Pôvodne sme čakali veľké ihrisko s pieskoviskom, nejakými tými preliezkami, trampolínami a inými „klasickými” detskými záležitosťami. To, čo sme tu však po príchode objavili, nám bez preháňania vzalo dych.

aquazorbing-atrakcia-villa-betula-rezortPrírodný bazén s možnosťou aquazorbingu, fontána, trampolíny, nafukovací hrad, hojdačky, skákačky, lezecké steny, terénna dráha s autíčkami, 25 metrová detská lanovka, farma so zvieratkami, jazdecká hala, bedminton, 11 metrová megapreliezačka so šmýkľavkami a toboganmi, lezecký labyring, vnútorný – nie kútik – ale kútisko, kde je naozaj všetko, ale že VŠETKO… A v zime detský lyžiarsky svah s vlekom, večerným osvetlením a umelým zasnežovaním či prírodné klzisko na korčuľovanie…Verím, že sa mi nepodarilo vymenovať všetko, čo sa dá v Babylande robiť a zažiť, ale už len pri chrlení tohto zoznamu som sa normálne zadýchala!! 🙂

Asi je už jasné, že TOTO nie je miesto, kde si len tak odskočíte na hodinku-dve cestou niekam inam. Toto je skrátka cieľová destinácia. Aspoň vaše ratolesti si to budú myslieť. Verte tomu, máme to odskúšané. Na návštevu VILLA BETULA REZORT si treba vyhradiť MINIMÁLNE jeden deň. Smrteľne vážne. Teda, ak nechcete mať urevaný problémik.

Nečudo, že niektoré rodiny sem chodia nielen na celý deň či dva, ale rovno na niekoľkodňovú dovolenku. Buď bývajú priamo v penzióne alebo v blízkom kempe v mobilných domoch, útulných karavanoch alebo vo vlastných stanoch či karavanoch. A je fakt pravda, že hoci na Liptove sa toho vo všeobecnosti dá robiť neúrekom, nemusíte vytiahnuť päty z areálu, aby mala celá vaša rodinka zážitky.

exterierove-atrakcie-villa-betula-rezortPríliš nefandím miestam, kde je hlava na hlave až máte pocit, že vás ľudia udupú. No vďaka obrovskej rozlohe areálu sme vo VILLA BETULA REZORT žiaden pocit davizmu nemali, každý si tu môže nájsť svoj kúsok trávy, kde sa dá rozprestrieť deka alebo postaviť stan a mať aké-také súkromie.

More zážitkov vonku

Do rezortu prídeme predpoludním, a keďže v tom čase sa vonku rozpúta už poriadny úpek, akosi prirodzene nás to najprv ťahá osviežiť sa do fontánového raja. Naše dve malé šelmy sa nevedia 15 zábavných vodotryskov nasýtiť. Perfektný povrch sa nešmýka, takže môžu naboso behať medzi fontánami bez toho, aby sme my – overprotektívne matky – boli v strese, že sa môžu nepekne zraniť. Mali by ste vidieť tie spokojne unavené tváričky našej pätnásťmesačnej malej nomádky a kamarátkinho štvorročného synčeka Maca, keď ich konečne odlepíme od vodotryskov, aby si posedeli v tieni slnečníka a ďobli do nejakého ovocia!!! Čisté blaho.

Hneď vedľa fontánoveho raja sa nachádza prírodný bazén s čistou vodou priamo z prameňa. Keď ho zbadáme, práve sa v ňom starší chlapci zabávajú aquazorbingom – zatvorení v priehľadnej guli balansujú na hladine. V tej chvíli mi fakt príde ľúto, že musím ísť malú nomádku uspávať – ihneď by som to totiž skúsila tiež. 🙂

farma-a-zvieratka-villa-betula-rezortPodvečer si malá nomádka potrebuje zopakovať šlofíka, Maco sa však vyberie bazén otestovať. Kvitujeme, že v rezorte je bezpečnosť na prvom mieste, preto je bazén oplotený, s bráničkou na kľúč a službou, ktorá dáva pozor. Ako nevýhodu však vnímame to, že na dne prírodného bazéna sú kamene, ktoré nie sú vždy vidieť, a preto treba mať oči na stopkách.

Popravde, nevieme čo skúšať skôr. Hojdačky, preliezačky, zastrešené pieskovisko, jašovisko v stane, lezecké steny alebo gigantickú preliezačku so štyrmi šmykľavkovými tobogánmi… Za týchto okolností je pochopiteľne dosť náročné našim detiskám vysvetliť, že aj jesť sa musí…:-)

Najviac zo všetkého sa im páči veľký nafukovací skákací hrad a trampolíny. Rovnako aj jazda na šliapacích motokárach po členitom teréne plnom kopčekov a výmoľov. Je z toho hotový nielen malý Maco, ale aj malá nomádka. Niektoré motokáry sa dajú tlačiť aj bez toho, aby sme si my, rodičia, načisto dokaličil kríže. A je to mega sranda.

Súčasťou rezortu je aj farma s rôznymi zvieratkami. Škoda len, že musím počkať, kým malá nomádka trochu podrastie, aby sme si mohli spolu zajazdiť na koníkoch v krytej jazdiarni s veľkorysou rozlohou 1200 metrov štvorcových. Ale keďže s koníkmi sa už intenzívne a živo zoznamuje vždy, keď je na to príležitosť, verím, že sa dočkám 🙂

Zábava aj vovnútri

Po pár hodinách pobehovania po areáli s Klárou zomierame túžbou po tom, aby sme si aspoň na chvíľu sadli, pomyselne vyložili nohy a vypili si kávu alebo sa osviežili limonádou. A trochu doplniť cukor v podobe koláčiku by tiež nebolo na škodu. Lenže ako odlepiť tie naše bláznivé šelmičky od atrakcií a došikovať ich niekam, kde by sa mohli ďalej nerušene zabávať a my by sme si užili aj chvíľku pre seba? Vďaka bohu Betule za vnútorný detský kútik! Toto skvelé útočisko (aj) v prípade škaredého počasia alebo neznesiteľných horúčav je svetom samým o sebe. Keby sme mali vymenúvať všetky hračky a atrakcie, ktoré v ňom naše detiská objavia, asi by to bolo pomaly aj na román…V prvom rade – ospravedlňujem sa za mylné označenie „kútik”. Toto je totiž – hotový kútisko. Je totiž obrovský!!!! Vlastne to nie je ani kútik ako skôr hala s úctyhodnou rozlohou takmer 500 metrov štvorcových! Hala s preliezačkovým bludiskom, so šmykľavkami, guličkovým bazénom, rôznymi kolísadlami a hojdačkami, malou kuchynkou či pultom pre kutilov, stolíkmi s farbičkami a omaľovávankami, odrážadlami…Skrátka s hračkami a atrakciami pre všetky vekové kategórie – od najmenších až po väčšie a ubehanejšie deti.

interier-zabavna-hala-villa-betula-rezortA je tu aj kaviareň. A dobrá káva a ešte lepšie limonády. A animátorky, ktoré vám rady drobca postrážia, keď si potrebujete odbehnúť alebo aspoň na minútku vypnúť mozog. Na toaletách nájdete aj prebaľovacie pulty. A ak začne drobca trápiť hlad, ale do obeda či večere ďaleko, predávajú tu aj rôzne snacky pre deti.

Páči sa nám, že hračky a atrakcie sú čisté, udržiavané, animátorky ich každú chvíľu upratujú. Takže na rozdiel od mnohých iných podobných kútikov a hál tu nenájdete špinu ani neporiadok. Vidno, že majiteľom na rezorte a ich vybavení skutočne záleží.

A fakt sa nám ráta, že deti aj rodičia majú povolený vstup do vnútornej haly bez topánok, ale len v ponožkách. Žiadne naboso. A to aj v lete. Neviem ako vy, ale mne sa nepáči predstava, že by moje dieťa malo chytiť na nožičkách po niekom nejakú pliagu. Keďže toto pravidlo ma príjemne zaskočí a nemám so sebou žiadne ponožky, oceňujem možnosť kúpiť ich u čašníčky za barom.

Atrakciami sa však zábava vo VILLA BETULA REZORT nekončí. Počas sezóny sa každý deň robia animačné programy, organizujú sa rôzne súťaže a aktivity. Každý deň je pritom inak tématicky zameraný – toto leto môžete vychytať deň športový, indiánsky, folklórny, rozprávkový či šašovský – ako máme my. Animácie nie sú také, ako nájdete v rezortoch na Cypre či na Mallorke, ale skôr sa vracajú k našim tradíciám. Preto môžete s deckami zažiť čitáreň pod stromom, kde sa čítajú klasické knižky, napríklad Dobšinského rozprávky. Alebo interaktívne divadielka, kde sú deti súčasťou predstavenia. Naše decká sú na to ešte primalé, ale verím, že staršie sa zabavia.

A čo rodičia?

Ak vám k spokojnosti stačí fungujúce wi-fi pripojenie, máte ho mať. No ak sa túžite na chvíľu stať dieťaťom a vyplaviť nejaké tie endorfíny, nemusíte iba sedieť ako pasívny divák. Decká majú predsa najväčšiu radosť, keď sa vybláznite spolu s nimi. Dvadsať atrakcií je určených (aj) dospelým. Hlavu účinne čistí skákanie na trampolíne, máme overené. Alebo aj jazda na šliapacích motokárach. Alebo vyskúšate lanovú dráhu či tobogany? Spolu s deťmi sa môžete zapojiť aj do animačných programov a zasúťažiť si s nimi v tíme o nejakú zaujímavú cenu. Napríklad musíte v čo najkratšom čase priniesť niečo mokré, niečo červené, či niečo drevené. Dobrá správa: keď decká konečne zaspia, môžete sa trebárs zresetovať v saune.

Baby friendly vybavenie

Rezort je baby friendly aj svojim vybavením. Na všetkých toaletách nájdete redukcie na toaletnú misu či stupienky, aby drobci dočiahli na umývadlo. Je tam čisto, voda pitná. Prebaľovacie pulty s plienkami, vlhčenými obrúskami a ďalšími potrebami nájdete v areáli na viacerých miestach, rovnako mikrovlnky (dohromady štyri). Mimochodom, ockov v tomto rezorte nediskriminujú, pretože prebaľovacie pulty nájdete nielen na dámskych WC ale aj u pánov. 🙂 V reštaurácii sú samozrejmosťou detské stoličky.

Hoci vstupné sa platí až za detičky staršie než jeden rok, v Babylande sú pripravení aj na menších hostí. Už som spomínala užitočné mikrovlnky na sterilizáciu fliaš a prebaľovacie pulty. Čo sa týka hier a zábavy, vo vnútornej zábavnej hale sa nachádza kútik špeciálne určený maličkým bábätkám.

Ako zahnať hlad?

Súčasťou penziónu je aj reštaurácia. Raňajky a večere podávajú formou bufetu pre ubytovaných hostí (alebo keď majú dosť porcii a priplatíte si) a obedy sú pre interných aj externých hostí a lá carte.

Úprimne, hoci doposiaľ bola malá nomádka skvelým parťákom v reštauráciách či kaviarňach, vývin skrátka nezastavíš a od istej nedávnej doby sa akákoľvek návšteva podniku premenila na hru na naháňačku. Ona prchá a ja za ňou lietam. Primäť ju k tomu, aby vydržala v detskej stoličke počas jedla býva väčšinou mission impossible. Vlastne odmieta stoličku úplne. Najesť sa v kľude (a ešte teplé jedlo!!!) je vo väčšine prípadov teraz skrátka nemožné. Preto naozaj oceňujeme, že v rezorte sa aj pri reštaurácii (a recepcii) nachádza detský kútik, kam sa dá drobec na chvíľu „odložiť”, aby ste sa mohli v relatívnom kľude najesť. A ak sedíte na terase, na tieto účely celkom obstojne poslúži neďaleké kryté pieskovisko.

nomadska-dvojica-na-obedeKeď sme na cestách, v poslednej dobe málokedy nosím malej nomádke domáce varené jedlo so sebou. Väčšinou ho totiž nechce a skôr intenzívne pokukáva po obsahu môjho taniera. Preto sa radšej usilujem v reštauráciách objednávať také jedlá, ktoré by mohla aj ona – teda zdravé a relatívne „neškodné”. No popravde, neraz sa v podnikoch márne domáham toho, aby mi parenú zeleninu nesolili alebo nepridávali navrch tonu masla. Preto sa mi ráta, že vo VILLA BETULA REZORT majú aj špeciálne menu pre deti – pozostáva z piatich jedál. V menu figurujú ryby, dusené mäso na zelenine, kuracina či jednoduché palacinky. Ak vaše deti nič z toho neosloví, dá sa objednať aj polovičná porcia zo všetkých ostatných jedál.

Dopredu sa pripravte na to, že reštaurácia nepodáva „klasické menučká” za 3,50, ale ceny sú tu vyššie. Na druhej strane, za to, že moje dieťa si môže vybrať aj niečo iné než štandardné vyprážané rezníky s hranolkami alebo iné „jednoznačne zdravé kulinárske špecialitky pre deti” si rada priplatím. Deckám objednáme dusené kuracie rezančeky s koreňovou zeleninkou a ryžou za 4,90 eur. My ochutnáme krémové parmezánové rizoto s kúskami grilovanej bravčovej panenky za 9,50 a ako neodmysliteľnú sladkú bodku sa podelíme o palacinky s banánom a domácou karamelovou omáčkou za 5,90 eur. Najeme sa kvalitne a k spokojnosti, takže obed považujeme za ďalší zo zážitkov, ktoré si tu doprajeme.

Mimochodom, ak máte drobca, ktorý ešte len začína s prvými príkrmami a poviete personálu, že chcete preň len uvariť kúsok kuracieho mäska, do neho pokrájať pol mrkvy a pol zemiaka, vedia vám vyhovieť. Alebo ak sa v rodine trápite s rôznymi potravinovými alergiami a intoleranciami, nemusíte sa báť, že ostanete hladní. Sú tu pripravení ponúknuť vám rôzne alternatívy. „Jedlá sú pripravované len na báze základného dochucovania, nič prekorenené. Už päť rokov nepoužívame glutamany, vegetu či bujóny. Zahusťujeme úplne minimálne. Sviečkovú napríklad zahusťujeme zeleninovým základom, nie múkou. Robíme aj bezlepkové palacinky či muffiny,” prezradí mi majiteľka rezortu Anna Brezinová.

Pre zaujímavosť: Dozvieme sa, že ubytovaní hostia s polpenziou majú na raňajky pre detičky k dispozícii aj rôzne ovsené kaše, krupice či klasiku – chlebík vo vajíčku alebo rôzne nátierky. Plus majú k dispozícii zadarmo po celý deň pre deti ovocie.

Pár slov na záver…

Po celom dni nevieme, kto je z našej bandy viac vyšťavený – či detiská alebo matky. 🙂 Bojujeme s jediným problémom – ako odtiaľto tie naše malé šelmy dostaneme??? Nakoniec sa nám to podarí, obidve spotené ich vlečieme na rukách po tom, čo animátorky pred našimi očami vyfučia nafukovací hrad, pretože je už po záverečnej…

Pre detičky staršie než 3 roky je Babyland rajom na zemi. Bez preháňania. Na dôkaz sem uverejňujem slová mojej mamičkovskej cestovateľskej parťáčky Kláry: „Už je v období, keď si všetko pamätá, vie si vypýtať, čo chce a kam chce ísť. Preto má môj malý Maco ešte vždy na ruke identifikačný náramok, ktorý sme dostali pri vstupe. Po tých pár týždňoch od našej návštevy je už úplne škaredo zošúverený. Odmieta si ho však dať dole. Je znakom toho, že moje dieťa malo vo VILLA BETULA REZORT obrovský zážitok a prežívalo veľkú radosť,” uzatvára Klára. Sama by som to asi nepovedala lepšie.

zabava-v-kociku-maly-nomadiNÁŠ TIP:

Ak je pekné počasie, rozložte si pobyt v Babylande na viacero dní. Áno, zaplatíte za vstupy viac, lenže chcieť za jeden deň stihnúť všetko tak, aby si to decká skutočne užili a nevideli každú atrakciu len „z rýchlika” je holá nemožnosť. Fakt.

Osobne by sme ich nezaťažovali zbytočne aj návštevou vnútornej zábavnej haly aj vonkajších atrakcií. Ale vybrali jedno z toho alebo rozložili návštevu na viac dní, jeden deň skúšali aktivity vonku a druhý deň vnútri. Zábavná hala je naozaj obrovská, farebná a v malom človiečiku spôsobí priam explóziu vnemov. Tiež je to miesto, kde je nemožné stráviť len dvadsať minút, kým si vypijete kafčo. Na to sa pripravte. Tých káv bude skrátka viac, nie že by sa im človek bránil 🙂

Skrátka, ak je to možné neodtŕhajte svojho drobca zo všetkého hneď, aby toho čo najviac videl a zažil v krátkom čase, pretože to v jeho hlavičke a dušičke namiesto radosti môže spôsobiť zbytočný zmätok a stres a vám privodiť krik, plač, doťahovačky.

One thought on “Babyland na Liptove. Oplatí sa zažiť?

  • 4. decembra 2019, 4:10

    I liked your blog so much.

    I would like to thank you for the contribution.

Comments are closed.