Bojnice pre malých chodcov

bojnice-pre-malych-chodcov

Nič nepoteší rodičov začínajúcich šprintérov a malých bádateľov (teda nás) viac, než keď objavia sympatické miesto so zaujímavým detským kútikom, kde sa potomok môže bezpečne realizovať a oni si môžu (relatívne) v pohodičke vypiť kávu, uspokojiť gurmánske chúťky alebo skrátka len vyložiť nohy a na pár sekúnd blahodárne čumieť do blba.  V Bojniciach sme takýchto miest našli viac než dosť. 

Romantické Bojnice patria medzi najnavštevovanejšie mestá na Slovensku a sú deťmi vysoko obľúbené. Bojnická ZOO, kúpalisko Čajka či rozprávkový Bojnický zámok, na ktorom sa celoročne odohráva množstvo akcií, sú notoricky známe. No popravde, štrnásťmesačnú šelmičku ešte zámok až tak veľmi neberie a na rozprákové postavičky zíza ako bacil do lekárne alebo stredne ťažká ignorácia. Aspoň my to takto máme v prípade našej malej nomádky. No zámocký park, kde môže do sýtosti uspokojiť svoju potrebu chodiť, to je trošku iná káva. (Len pozor na jazierko 🙂

bojnicky-zamokKeď sme pri tej „káve” – malá nomádka ihneď po príchode do Bojníc vykazovala prejavy ospanlivosti, čiže hajde uspať v kočíku. Keďže som tým pádom mala chvíľu iba pre seba, skončila som, ako inak, na káve. Zaparkovala som v kaviarničke Coffee Place na Hurbanovom námestí, ktorá cez letné mesiace láka rozkošným dvorčekom. Dominuje mu košatý strom, ktorý poskytuje príjemný tieň, visí na ňom hojdačka, vedľa nej malá plastová šmykľavka a pár odrážadiel. Aj keď sa malá nomádka zobudila, nemuseli sme sa hneď dekovať preč, ale trochu sa tam prebavila. Navyše, v horúčavách je toto miesto príjemným útočiskom, kde sa vám detváky trošku prehrajú v tieni a vy si môžete pošmakovať na fajn koláčikoch a káve. Len nech vás nie je celý detský letný tábor, lebo zasa až také priestranné to tu nie je. Viem si však živo predstaviť, že sa tu dá príjemne chillovať s dobrou knižkou alebo večer zájsť na pohár vína.

Robia sa tu aj rôzne komorné, hudobne ladené akcie, napríklad Housession. Nečudo, ten priestor si ich priam pýta. Ozaj, majú tu milý a ochotný personál.

bojnice-kaviaren-coffee-place

Reštaurácia BIOGRAF

Známa bojnická gurmánska adresa v Pálffyho uličke vznikla renováciou priestorov prvého bojnického kina z minulého storočia, preto aj ten názov. Minulosť pripomínajú originálne dobové plagáty filmov aj hercov, staré filmové premietačky či filmové kotúče. Na priestrannej terase s kapacitou 60 miest sa sedí naozaj príjemne. Je ohradená, takže drobca nemusíte nevyhnutne držať v detskej stoličke (ktoré majú k dispozícii), ale môže sa po nej bezpečne pohybovať a hlavne baviť v detskom kútiku. Aj cez obed je tu príjemný tieň a v ponuke majú aj detské menu (my sme skúsili rizoto).

bojnice-detsky-kutikJedlo je tu naozaj chutné, ceny trošku vyššie,ale oplatí sa. Pre nás najlepšia možnosť, keď sa chceme v kľude najesť a neriešiť, či dieťa nevybehne na cestu pod auto. Jediná výhrada – nemajú tu prebaľovací pult.

O pár metrov ďalej, v tej istej uličke, naďabíte na kaviareň U nás doma. Má slušný vonkajší aj vnútorný detský kútik, takže decká sa zabavia. Je ako stvorená na posedenie s kamoškami, kým sa šelmičky prebavia v kútiku. Majú aj detské stoličky a prebaľovací pult. A kávu Mussetti.

Náš tip: Ak obedujete v Biografe a súrne potrebujete drobca prebaliť, skočte na kávu k ich susedom 🙂

Kým sme boli bezdetní, chutilo nám aj v reštaurácií Muzika, ktorá sa nachádza cez cestu na opačnej strane. Bohužiaľ však nie je dispozične riešená tak, aby sme si v nej mohli v kľude posedieť aj s našim malým tornádom, nemá vnútorný detský kútik ani ohradenú terasu. Aj keď na svojej webke píšu, že majú prebaľovací pult aj detské menu s jedlami bez dochucovadiel a konzervantov, a k dispozícii pre drobcov pastelky a vymaľovánky. Juj, len energických bežcov by sme pri stole neudržali. Tak niekedy nabudúce. 🙂

Bojnická ZOO – lepšia ako fitko

bojnice-zoo-vybeh-tavyMalá nomádka už pomerne intenzívne reaguje na zvieratká, a tak mi po pražskej ZOO pripadalo ako dobrý nápad vziať ju na babskú jazdu do tej bojnickej, keď už je teda našou národnou zoologickou záhradou. A najväčšou s najstaršou. S odvahou nič netušiacej som sa tam s malou nomádkou prihnala niekedy pred obedom. Somáriky a koníky sa jej páčili až tak veľmi, že sa odmietla vrátiť do kočíka. A jej mini nožičky odmietali kráčať viac než len pár krokov. A samozrejme, že sme sa nachádzali práve uprostred obstojne stŕmeho kopca. V Bojnickej ZOO sa síce dostanete kočíkom všade, ale rovinka je plus mínus iba na začiatku. Ak chcete skočiť za zebrami, ťavami a podobne, čaká vás kopec. Čo sa zrejme ukáže ako problém vo chvíli, keď jednou rukou tlačíte v úpeku do kopca kočík a v druhej nesiete hyperaktívne 12 kilové dieťa. Zažila som.

Moj pocit – v ZOO si prídu na svoje hlavne staršie detičky – aj väčšina atrakcií v detských zónach ako je plavba v nafukovacích lodičkách či skákacie hrady je určená skor pre ne. Ocenili sme však prítomnosť pieskoviska, šmykľavky, hojdačiek a domčeka pri bufete vedľa opíc. Bol tam aj celkom tieň. Inak bufetov je tu pomerne dosť.

bojnice-zoo-tavy

Trošku nás sklamala detská ZOO, možno sme mali smolu na to, že zvieratká spali, neviem. Ale žiadne nebolo vonku. Naozaj sa stále presviedčam o tom, že ZOO Kontakt na Liptove v tomto smere nemá konkurenciu.

Pri Letnej terase Termal by malo byť WC s prebaľovacím pultom. Neskúšali sme, prebaľovala som ju normálne na záchodoch pre vozíčkarov, kde bolo viac miesta, aj pre kočík.

Vstupné pre dospelákov je 5€, deti do 4 rokov neplatia.

Keď sme pri tých zvieratkách – v Sebedraží sa nachádza areál Vodný svet, ktorého súčasťou je aj Račia farma. Naživo tu môžete vidieť riečne raky, 20  cm dlhých fešákov s klepetami, čo je v dnešnej dobe celkom raritka. Odvážnejsie nátury si ich môžu aj chytiť do ruky. Na farme môžete zažiť aj gurmánsky zážitok – zapekané račie mäso na masle a iné špecialitky. My sme sa o tejto zážitkovej farme dozvedeli až dodatočne, ale ak ste boli, dajte vedieť či sa oplatí ísť.