Boli sme v slávnej pražskej ZOO

boli-sme-v-slavnej-prazskej-zoo

Vraj je štvrtá najlepšia na celom svete. Naozaj sa oplatí ísť? Aj s batoľaťom? Čo sa tam dá vidieť okrem zvieratiek? A majú aj prebaľovacie pulty? Vybrali sme sa to zistiť.

Malá nomádka vo svojich 14. mesiacoch už celkom živo reaguje na zvieratá (dokonca v blízkosti psov vydáva také pišťavo-kvílivé zvuky, ktoré sme dešifrovali ako prvotné pokusy o havkanie :-). Takže sme si počas návštevy Prahy povedali, že už má zmysel zobrať ju do známej pražskej ZOO na Tróji. Úprimne, nepatríme medzi fanúšikov cirkusu či akýchkoľvek klietok, ale sami sme boli na túto ZOO zvedaví, keď sme sa dozvedeli, že okupuje štvrté miesto v rebríčku 25 najlepších zoologických záhrad na svete. A môžeme povedať, že to bolo dobré rozhodnutie.

Ak nemáte v pláne sa hnať a ZOO prejsť len veľmi z rýchlika, počítajte s celodenným výletom. Areál má rozlohu úctyhodných 58 hektárov a okrem 12 pavilónov s vyše 150 expozíciami je tu pre malých aj veľkých návštevníkov množstvo atrakcií, oddychové zóny, bufety, kaviarne a reštaurácie či detská ZOO s mini kúpaliskom a preliezačkami, takže nehrozí, že iba preletíte zvieratká a hajde preč.

levy-zoo-prahaarchív: ZOO Praha

Vstupné je 200 kčs za osobu, za deti do 3 rokov nebudete platiť. Deti od 3 do 15 rokov majú vstupné za 150 kčs. Počítajte ešte aj s parkovným, cez pracovný týždeň 100 kčs, cez víkend dvojnásobok. Do Zoo môžete prísť aj parníkom po Vltave, čo bude pre drobcov určite zážitok. Viac info nájdete TU.

Dobrá správa, pražská ZOO je baby friendly. S kočíkom sa teda dostanete všade, počítajte s bezbariérovým prístupom. No aj s tým, že budete kráčať aj do kopca a z kopca (teda ak chcete vidieť hornú časť kde sú hrochy, žirafy, ľadové medvede, orangutany, indonézska džungľa a podobne). Na druhej strane, taký mierny strmáčik našim oblým ženským zadným partiám vždy len prospeje, no nie? 🙂 Ak z nejakého dôvodu nemáte vlastný kočík, môžete si požičať erárny golfáč pre hmotnosť do 15 kg. Ak si nožičky unavia väčšie deti, požičiavajú pre ne vozíky s nosnosťou do 40 kg. Oboje ZOO požičiava zadarmo, stačí predložiť preukaz totožnosti a potom vozík či kočík zasa vrátiť tam, kde ste si ho požičali. Po celom areáli sú strategicky roztrúsené toalety a rátajte aj s prebaľovacími pultami, takže nebudete musieť výmenu plienky riešiť nadivoko v kočíku, na tráve alebo na lavičke.

hrochy-zoo-prahaarchív: ZOO Praha

Počas návštevy ZOO sa nemusíte báť hladu či smädu, ani so sebou brať tony jedla pre prípad, že niekto z rodiny vyhladne. Pomaly na každom kroku sa totiž budete potkýňať o bufety a občerstvenia či reštaurácie. Je na vás, či si kúpite iba niečo do ruky alebo si doprajete klasické reštauračné jedlo a posedíte si.

Čo sa týka interakcie malej nomádky so zvieratkami, už sme zažili ZOO Kontakt pri Liptovskom Mikuláši, kde majú lamy, ťavy, tigre, opice aj kengury či zajačiky. Pre celú našu nomádiu rodinku to bol super zážitok a malá nomádka si fakt užívala, že si mohla niektoré zvieratká pohladať a byť s nimi v jednom priestore. Preto sme po preštudovaní mapky areálu najskôr plánovali zamieriť do Detskej ZOO v južnej časti, aby z toho niečo mala hlavne ona. Na webe sa píše, že s niektorými domácimi zvieratkami je povolený priamy kontakt, pričom v automate si za 5kč môžete kúpiť krmivo a sami ich nakŕmiť. A tak sme očakávali, že to bude podobné ako v mikulášskej ZOO Kontakt. Možno sme mali smolu, lebo sme sem prišli práve cez horúce poludnie, ale zvieratká sa do nejakej socializácie príliš nehrnuli a sliepky či zajace má malá nomádka aj doma „na slobode”, nepotrebuje sa s nimi kamarátiť cez mreže. Celkovo, z tejto časti ZOO sme popravde ktoviečo nemali, iné sa nám páčili viac.

slony-zoo-prahaarchív: ZOO Praha

Napríklad také uškatce, gorily, levy, orangutany (len škoda že spali, ale videli sme aspoň ohnivo oranžovú chlpatú ruku a guču vlasov :-), obrovské korytnačky alebo hrochy. Tie dokonca môžete sledovať aj pod vodou, pretože výbeh je zčasti presklený a je vidno pod hladinu. Žasli sme nad tým, aké sú tieto obrovské, majestátne tvory s mega veľkou papuľou plavci.

Veľmi sa nám páčil aj pavilón indonézskeho pralesa, ktorý má simulovať tropickú džungľu. Srdce nám stislo, keď sme sa predierali cestičkou medzi exotickými krovinami, lebo sme sa cítili, akoby sme sa na chvíľu opäť ocitli na Borneu alebo na milovanom Bali. Videli sme exotické zvieratká, na pokožke pocítili dôverne známu vlhkosť – a ucítili sme aj typický smrádeček, lebo k Borneu patria aj netopiere. Z džungle sme následne prešli do akejsi tmavej jaskyne, ktorú tieto nočné tvorby obývajú. Niektoré deti v náhlej tme spustili kvílivé výkriky, to naše sa však s náhlou tmou popasovalo stoickým pokojom. 🙂

rezervacia-bororoarchív: ZOO Praha

Deti budú mať v pražskej ZOO raj, najmä tie väčšie. Okrem zaujímavých zvieratiek a predstavení sa totiž môžu odviezť vláčikom, ktorý premáva po areáli alebo sa povoziť na detskej električke či na poníkoch. Pre väčšie šelmy je určená Rezervácia Bororo, herná a odpočinková zóna s viacúrovňovou drevenou detskou preliezačkou imitujúcou amazonskú dedinu, amfiteátrom, kde sa robia predstavenia so zvieratami. Jej súčasťou sú aj toalety či bufet. Nie je tam však priveľa tieňa, v lete to tam cez obed býva celkom slušný masaker.

Vo všeobecnosti to v pražskej ZOO nie je s tieňom nejaké extra terno, v lete tu býva cez obed dosť úpek, čo nemusí robiť dobre najmä menším detičkám. Ak budete mať bábo v nosiči alebo v kočíku, určite si zoberte aj dáždnik.

V Detskej zóne sú bazéniky, kde sa decká môžu očľapkať a schladiť, neďaleko sú aj stromy s trávnatými plochami a lavičkami ako stvorenými na oddych. Po celom areáli by navyše mali kde-tu byť aj fontánky s tryskajúcou vodou. Každopádne, keďže okolo obeda si aj tak veľa väčších zvieratiek dáva šlofíka (aspoň my sme to tak zažili), je lepšie prísť do ZOO radšej v dopoludňajších hodinách.

A to najlepšie úplne na koniec, milí akční rodičia – gurmáni a zberatelia zážitkov/pôžitkov! 🙂

areal-art-food-zona-prahaV susedstve ZOO a Trojského zámku sa nachádza fakt zaujímavá záležitosť – Art&Food ZOOna. Na tomto príjemnom mieste, situovanom do industriálneho priestoru na dvore bývalého Trojského pivovaru, sa prelína gastronómia s kultúrou, umením a zábavou. ZOOna býva otvorená len cez víkendy, pričom každý víkend sa tu odohráva niečo iné. Môžete sa tešiť na špecialitky medzinárodnej kuchyne, úchvatné kulinárske šou (VIDEO majstra pizziara), poctivý streetfood, dobrú kávu a víno, molekulárnu gastronómiu, umelecké výstavy…skrátka zážitky pre všetky zmysly.

Pre nás bola návšteva Art&Food ZOOny čerešničkou na torte po vyčerpávajúcej a rozhodne akčnej prehliadke ZOO, keď malá nomádka samou únavou odpadla v kočíku a my sme si tu mohli v tejto oáze príjemností v kľude porelaxovať na paletovom sedení a dať niečo dobré pod zub.

Určite odporúčame pozrieť si dopredu na ich stránke program akcií. My sme vychytali víkend, keď tu rozvoniavala kvalitná káva od finalistu baristických súťaží, pilo sa domáce limo a pivné špeciály, jedli sa obrie wafle či vietnamský streetfood. A bol tu aj maestro pizziar Elio Ungaro, držiteľ Guinessovho rekordu v najväčšom pizza ceste na svete, 3. najlepší pizziar v Taliansku a 6. najlepší na svete!!!! Chápete, tohto chlapíka sme mali pod nosom aj s jeho talentom. A my sme s odvahou nič netušiacich ohrnuli nos nad pizzou zo stánku a dali sme si burger. Nebol zlý, ale sakra…!! Gurmáni chápete ma, však? 😀

PS: Áno, toto miesto je baby friendly a majú tu mega detské ihrisko – vnútorné aj vonkajšie. A plocha 2500 metrov štvorcových neurazí ani začínajúcich chodcov či bežcov.

Aby som to nejako uzavrela, pražskú ZOO a susednú Art&Food ZOOnu si skrátka zapisujeme na zoznam povinných pražských zastávok. A čo vy?