Cestovanie s bábätkom mladším než 1. rok? Rozhodne áno!

cestovat-s-babatkom-mladsim-ako-1-rok-rozhodne-ano

Spísali sme dôvody odskúšané na vlastnej koži, pre ktoré by ste cestovanie s bábätkom mladším než 1. rok nemali odkladať na „dobu neurčitú“ alebo „ veď keď trošku podrastie“, ak jedinou brzdou v plnení vašich cestovateľských snov je strach z neznámeho.

Máte pocit, že ten malý, sladký batôžtek lásky vám dá nonstop poriadne zabrať? Kamošíte sa so spánkovou depriváciou a bohato vás zamestnáva výmena plných plienok, odgrgávanie, kojenie, kúpanie, a tak stále dokola?

Hlavu hore! Má to aj svoje svetlé stránky. Nevtipkujem! Tak napríklad, cestovanie s bábätkom v tomto veku „famóznej nehybnosti” je asi najjednoduchšie. A ak snívate trúfalé sny o poznávačke stredovekých talianskych mestečiek, akčnej turistike v horách alebo nedajbože v šťavnatej exotike, poďte smelo do toho.

Nie, fakt nám nešibe. Už sme si tým prešli, takže vieme, že do 1. roka (alebo kým nezačnú chodiť) sú malí nomádi:

# Relatívne nehybní. Potrebujú hlavne jesť, spať, prebaliť voňavé tajomstvo v plienke a mamu po ruke. A vlastne už nič viac. Ak im splníte tieto základné potreby, malo by sa nimi dať relatívne ľahko manipulovať – rozumejte – zoberiete, strčíte do ergonosiča, do kočíka či do vajíčka a idete. Viac, menej hladký priebeh. No big deal.

# Nekoná sa žiadne utieranie špinavej podlahy tým chutným novým svetríkom (btw, prečo si deti pre záchvaty zúrivosti a hádzačky o zem zaručene vždy dokážu nájsť tú absolútne najnechutnejšie špinavú dlážku? :-).

# Nečakajú vás žiadne vyjednávačky, žiadne presviedčenie, hrozby, prosby, siahodlhé diplomatické debaty na tému: potrebujem, aby si sa láskavo uráčil/a vsunúť aj druhú ruku do kabáta a nasadiť si na hlavu čiapku, lebo vonku je mínus osemsto stupňov a ak bude táto procedúra trvať ešte ďalšiu polhodinu, fakt ten autobus/vlak/lietadlo/čokoľvek iné nestihneme.”

bali-vodopady

# Pravdepodobne kojíte. A „dudka” je všeliek a magický všeprostriedok, ktorý dokáže zachrániť (takmer) akúkoľvek situáciu vyhrotenú až do malej katastrofy. Drobca uspí prakticky kdekoľvek, vyrieši uplakaný alebo nervózny stav a pomôže prekonať vyrovnávanie tlaku v ušiach pri vzlietaní a pristávaní lietadla.

# Žiadne naháňačky s lyžicou v ruke (vo vašej ruke) po kuchyni, chodbe, reštaurácii, parku. A doprosovanie sa, aby do seba dostalo aspoň to jedno, jediné sústo.

# Žiadne trojhodinové, krajne fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce túry v dĺžke pár stovák metrov, pretože treba vyliezť na všetky lavičky v dosahu, vyzbierať všetky šutre pod nimi, potom na truc letí topánka cez polovicu námestia a podobne.

# Žiadne: „Mamíííí, treba mi cikať!” v šóre spolupasažierov pri nastupovaní do lietadla alebo v strede vyčačkaného námestia alebo v totálnej zápche na diaľnici alebo skrátka na tom zaručene najnevhodnejšom mieste. Lebo veď plienky vyriešia. A veta „Mamííí, treba mi kakať,” je btw ešte väčšia podpásovka. Veď uvidíte sami. 🙂

bali-fontany

PRÁVE NAOPAK, má to iba samé VÝHODY:

# Do dvoch rokov za drobca neplatíte plnú sumu za letenku (len pozor, nízkonákladovky majú trošku odlišnejšiu politiku. Viac pozrite kapitolu o lietaní). Takže ak sa nevoláte práve Bill Gates a chcete sa s rodinkou túlať po svete, toto je celkom pádny argument.

# Pomerne jednoduchá manipulácia. Bábo ešte odnesiete bez toho, aby ste si vyhodili platničky a lapali ste po dychu.

# Ak kojíte, stravu nosíte svojmu malému nomádovi prakticky všade so sebou. Plná špajza je k dispozícii kdekoľvek a kedykoľvek, v ideálnej teplote a množstve. Je nanajvýš bezpečná. A bude mu chutiť. 🙂 Takže sa nekoná žiadne zúfalé pátranie po potrave vhodnej pre chúlostivý tráviaci trakt malého dieťaťa v neznámych končinách, keď sa vám náhodou prihodí, že celkom „zabudnete” na čas obeda.

# Aj to najmenšie dieťatko na určitej úrovni vníma rozličné nové podnety, vône, chute, zvuky a tým sa veľmi veľa učí, rozvíja si zmyslové vnímanie, pozornosť aj trpezlivosť. Učí sa tiež podvedome nebojácnosti a flexibilite, keďže strieda rôzne prostredia. Má možnosť vidieť rozmanitosť ľudí, počuť rôzne jazyky. Niekde hlboko v ňom to ostane a neskôr to zúročí.

Skrátka, nomádiť sa s tým malým tvorom, ktorý pred pár mesiacmi ako tornádo vtrhol do vášho života, kým sa nezačne prejavovať jeho nezávislá osobnosť a nezačne byť schopné zdrhať, je ÚPLNE TOP.

dovolenka-bali

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: 

Každý z nás je prudko individuálna osobnosť so špecifickými potrebami, návykmi, želaniami, strachmi, vlastnosťami. Platí o nás, dospelých jedincoch s volebným právom rovnako ako o malých ľuďoch, teda o našich deťoch. Nie každému dospelému vyhovuje dovolenka, ktorú si musí sám zorganizovať – od leteniek, transferu, stravy až po ubytovanie či program. Nie každý je v pohode so skutočnosťou, že nevie, kde bude na druhý deň spať a hoci túži spoznávať svet, radšej celú svoju dovolenku zverí do rúk cestovky. Sú typy ľudí, ktorým absolútne vyhovuje stráviť raz do roka dva týždne na rovnakom mieste a dni si vypĺňať grilovaním na pláži, animačným programom a plienením bufetových stolov. Celkom im to na mentálny detox a kvalitný oddych stačí. A potom sú ľudia, ktorých po dvoch dňoch na pláži žerú mrle a špekulujú, do akého dobrodružstva by sa namočili. Ruksak na chrbte, žiaden plán, zato odvahy za desiatich. Presne to je ich predstava ideálnej dovolenky.

A to isté platí o deťoch. Nomádenie nie je skrátka pre každého.

bali-dzungla

Ak ste sa pred narodením malého generála svojho života vydávali do šíreho sveta len sporadicky, prípadne ste necestovali na vlastnú päsť, nepúšťajte sa teraz do krkolomných dobrodružstiev len preto, že máte pocit, že je to momentálne „in” a veď „aj tá kamoška či blogerka, ktorú followujem” takto boli. Cestovanie s bábätkom, a vlastne s deťmi vo všeobecnosti, bez ohľadu na vek, nemá byť o zaťatých zuboch a vytečených nervoch. Musíte s tým byť vnútorne v pohode, a vaše srdce musí pišťať po zážitkoch za hranicami komfortnej zóny. Jedine tak z vás bude vyžarovať vnútorná pohoda, ktorá je pri nomádení zo všetkého úplne najdôležitejšia.

Ak budete neistí, nervózni, prenesiete to aj na svojho drobca a potom počas nomádenia/cestovania nebude v pohode. Pri cestovaní obzvlášť platí, že spokojný rodič, spokojné dieťa. Ak budete tlačiť na pílu, nič dobré z toho nevzíde.

„Cestovanie s dieťaťom je ideálne vtedy, keď si ho užijú všetci – rodičia aj deti.”