Cestovateľka Gabika: DEŤOM MUSÍME DAŤ PRÍLEŽITOSŤ OBJAVOVAŤ NEPOZNANÉ

cestovatelka-gabika-detom-musime-dat-prilezitost-objavovat-nepoznane

Alex má štyri roky a videla už poriadny kus sveta. Ako polročná spoznávala Kubu, desaťmesačná sa túlala po Portugalsku, v 1,5 roku zbierala exotické zážitky na Filipínach, v Malajzii, Singapure či Kambodži. Kým išla do škôlky, stihla navštíviť aj Rusko, Thajsko či Nórsko. A svoje okolie prekvapuje tým, že si napriek útlemu veku veľa zážitkov pamätá.

Gabika Berdisová patrí medzi tie vzácne kontakty, ktorými ma prekvapivo obohatila materská. Nepoznám ju ešte zatiaľ osobne, stretli sme sa na sociálnych sieťach, ale pre mňa je mamina štvorročnej dcérky Alex mega vzorom mamy nomádky. Primerane šialená, nepopierateľne odvážna, ale zároveň zodpovedná. A navyše je majiteľkou túlavých topánok, ktorá tvrdí, že ak sa bábo narodí zdravé a všetko je v pohode, nič vám nebráni v tom, aby ste pokračovali v aktívnom životnom štýle, ktorý milujete.

„Nezáleží pritom na tom, či letíte na opačný koniec sveta, alebo spoznávate bezprostredné okolie. Dieťa zvládne omnoho viac, ako si dokážete predstaviť, len mu musíte dať možnosť objavovať nové a nepoznané a nie ho brzdiť v rozvoji vlastným strachom. Pretože často je to najmä o nastavení nás, rodičov, a o našich obavách a predsudkoch, že sa to „nedá”. Dieťaťu je úplne jedno, kam ho vezmete, je preň podstatné, že ste všetci spolu a cíti rodičovskú lásku, ktorá mu dáva pocit istoty,” prízvukuje Gabika. Presne naša filozofia!

bolivia-cesta-cez-salt-flats

ŽIADNE CESTOVKY

Kým sa narodila ich milovaná dcérka, Gabika spolu s manželom Richardom sa roky na vlastnú päsť túlali po rôznych kútoch sveta, od Južnej Ameriky až po ďaleké ostrovy v Tichom oceáne. Po skončení vysokej školy precestovali vďaka lacným letenkám nízkonákladovky Sky Europe takmer celú Európu a zistili, že pri cestovaní si ako pár skvele rozumejú a dopĺňajú sa. A tak začali pred šiestimi rokmi plánovať a šetriť na svoju prvú veľkú cestu za oceán. Do Južnej Ameriky.

„Odjakživa cestujeme bez cestoviek, celú cestu si vždy plánujeme sami, pričom nezostávame dlhšie na jednom mieste, ale presúvame sa krížom-krážom. Keďže som plánovací typ, naozaj sa v tom vyžívam,” priznáva s úsmevom sympatická plavovláska a budúca dvojnásobná mamina.

peru-machu-picchuBerdisovci v Južnej Amerike prežili nezabudnuteľný mesiac. Zažili východ slnka na slávnom Machu Piccu v Peru. Prechádzali sa po najvyššie položenom hlavnom meste na svete – bolívijskom La Paz. Počas troch dní na bolívijskej náhornej plošine Antiplano pri raňajkách pozorovali divé plameniaky a kúpali sa v gejzíroch v nadmorskej výške 5000 metrov nad morom. Navštívili nekonečnú soľnú púšť Salarde Uyuni a spali v hoteli úplne celom vyrobenom zo soli. V Čile zažili horúčavy najhorúcejšej púšte sveta Atacama, v Argentíne pili to najlahodnejšie víno v oblasti Cafayate a absolvovali šialenú jazdu v rýchločlne pod najväčšími vodopádmi sveta Iguazú na argentínsko-brazílskej hranici. V Buenos Aires sa nechali zviesť zvodnými rytmami tanga a steakmi na každom kroku.

„Sedeli sme v lietadle naspäť do Európy a už sme plánovali, kam sa vyberieme ďalší rok. Tento zvyk nám ostal dodnes. Počas návratu domov si v lietadle vyberáme novú dovolenkovú destináciu,” hovorí Gabika. V apríli 2012 sa ňou stal západ USA a úžasné prírodné parky ako Grand Canyon či Yosemitský národný park.

hawaii-kaawa-valley-ostrov-oahu

SVADBA NA HAVAJI

„Kedže cestovaním naozaj žijeme a doslova ho potrebujeme k nášmu životnému šťastiu, počas príprav a plánovania tejto cesty sme do nej neplánovane vsunuli aj svadbu a svoju lásku sme spečatili práve na cestách. Preskočili sme zásnuby a oznamovanie celej rodine a kamarátom. Zhodli sme sa na tom, že bližšie na Havaj ako z Los Angeles nikdy mať nebudeme. A tak sme do okruhu po Spojených štátoch ešte zahrnuli dva týždne na Havajských ostrovoch a spojili ich aj so sobášom. Potom sme už iba všetkým oznámili, že sme Just Maried (svadba sa odohrala na ostrove Maui),” spomína Gabika. Dodáva, že keďže nechceli len takú „fejkovú” svadbu na efekt, ale poriadny sobáš v katolíckom kostole so všetkým, čo k tomu patrí – vrátane nevesty v bielych šatách, plánovanie bolo časovo i byrokraticky dosť náročné. Nakoniec sa im však všetko potrebné podarilo zariadiť. Zbalili sa klasicky do jedného veľkého kufra, no ich štandardná výbava sa musela o priestor deliť s Gabikinými svadobnými šatami (ktoré mali jedinú podmienku – že sa nesmú pokrčiť), topánkami a Richardovým oblekom.

tour-stvorkolky-hawaii-ostrov-oahu„Na diaľku som si zariadila aj svadobnú kyticu, úpravu účesu či make-up. Dokonca sme mali aj klasického svadobného fotografa. Obrad sa odohral v kostole a fotenie romanticky na pláži. Svadobné oznámenie sme vytlačili v minulom čase, kamarátov sme pozvali na víkendovú veselicu na chate a dodatočne to oslávili aj s rodinou. A celý ten mesiac v USA sme si užívali zároveň aj ako svadobnú cestu,” usmieva sa Gabika.

PRÍCHOD TRETIEHO CESTOVATEĽA

O rok neskôr (teda v roku 2013) sa čerstvým manželom narodila prvorodená dcérka Alexandra. Už po pár mesiacov po jej narodení Berdisovci zistili, že im do rodiny pribudla malá cestovateľka. „Alex bola spokojná všade tam, kde sme boli s ňou. Bola krásne a hlavne zdravé dieťa, takže nám nič nebránilo začať si užívať cestovanie v trojici.”

Berdisovci najprv začali Alex brávať na krátke niekoľkodňové výlety po Slovensku a sledovali jej reakcie a temperament. „Na prvom mieste bola jej pohoda, preto sme pozorne sledovali ako zvláda kratšie aj dlhšie presuny autom, či jej nerobí problém spanie v aute, či je večer nervózna a „prestimulovaná” z náročnejšieho programu a väčšieho počtu ľudí v jej blízkosti alebo je s tým v pohode,” spomína Gabika.

„Podarilo sa nám krásne zorganizovať denný režim, kojila som na požiadanie, mliečka bolo vždy dosť. Vďaka ergnonomickému nosiču a šatke sme navštívili Liptov aj Oravu a zažili vinobranie na Morave. Alex všetko v pokoji zvládala, ak mala splnené základné potreby, a to určite platí pre všetky deti. Keď nebola hladná alebo príliš unavená, nemala dôvod na plač. Plakať „len tak“ nezvykla nikdy, každovečerné koliky nás našťastie obišli. Osvedčilo sa nám mať systematický denný režim. Videla som, že Alex dodáva pocit istoty, keď vie, čo bude nasledovať. A táto predvídateľnosť v kombinácii s kojením, nosením a spoločním spaním v jednej posteli jej poskytovala pohodu.”

PRVÁ CESTA DO SVETA – V POLROKU NA KUBU 

Berdisovci počkali na prvé základné očkovania a v januári 2014, keď Alex dovŕšila polroka, ju vzali na prvú veľkú rodinnú dovolenku za mláku. Na Kubu. Ešte pred cestou si dohodli telefonické konzultácie s lekárom v prípade zdravotných problémov, podľa jeho pokynov zbalili cestovnú lekárničku a overili všetky povinné a odporúčané očkovania. Nezabudli si vybaviť ani cestovné poistenie a preveriť nemocnice v každej lokalite na svojej trase. A potom sa s priateľským povzbudením od svojho pediatra vydali na svoju prvú veľkú cestu v trojici.

kuba-havana-alex„Alex vyše 10-hodinovú cestu lietadlom zvládla bez problémov. Aj na tú sme sa podľa možností dokonale pripravili. Na ceste nám nechýbal nerozlučný kamarát – ergonomický nosič, šatka na kojenie, ktorú som si často prehodila cez seba, keď sme potrebovali súkromie. Zabalila som do zásoby viac plienok pre prípad, že by lietadlo meškalo. Náhradné oblečenie pre dieťa aj pre nás. Mikroténové vrecká rôznych veľkostí a kopec papierových vreckoviek aj vlhčených obrúskov. Zopár kukuričných chrumiek na rozptýlenie pozornosti, drobné hračky, rôzne maličkosti,” vymenúva Gabika. Základné lieky si preventívne zbalila aj do príručnej batožiny a nesmela v nej chýbať ani čiapočka pre dcérku, keďže klíma v lietadlách býva zvyčajne dosť silná. „Pri vzlietaní a pristávaní sa nám osvedčilo kojenie. Pri zmene tlaku sa odporúča prehĺtať, preto dospelým pomáha žuvačka a malé deti by v tom čase mali piť nejaké tekutiny, ideálne sa dojčiť.”

Keď ide o lietanie, Gabika spomína, že napriek tomu, že s dcérkou absolvovali už desiatky kratších aj dlhších letov, problém pri pristávaní mali zatiaľ len jediný raz, keď mala Alex okolo 1,5 roka a pred letom nachladla. „Mala plný nos a dutiny, vtedy jej nepomohlo ani kojenie ani pitie cez slamku. Vtedy si to chúďatko musela odtrpieť.”

Pre Berdisovcov bola dovolenka na Kube nezabudnuteľná nielen kvôli zážitkom z tejto kultúry, ale aj tým, že polročná Alex už všetko okolo seba živo vnímala a sledovala. „Bolo skvelé pozorovať, ako reaguje na iné jazyky a farby pleti, alebo ako dáva najavo, čo jej je príjemné a čo nie.”

DESAŤMESAČNÁ ALEX V PORTUGALSKU 

Druhú dovolenku v cudzine Alex absolvovala ako desaťmesačná, keď s rodičmi dva týždne spoznávala Portugalsko, konkrétne Lisabon, historické mesto Evora, vinice vo vnútrozemí a nádherné pobrežie Algarve. Gabika priznáva, že ich druhá rodinná dovolenka z za hranicami domoviny bola už o niečo náročnejšia, pretože v tomto veku už dieťa býva veľmi aktívne, všetko ho zaujíma, všetko musí chytať a vkladať do úst a dokonalo skúmať. Pravdepodobne už „štvornožkuje” alebo sa plazí a dostane sa takmer všade a prekvapivo rýchlo.

portugalsko-cabo-da-roca„Práve kvôli tomuto neposednému obdobiu sme zvolili oveľa kratší let. A dobre sme urobili, let už bol oveľa akčnejší než na Kubu, lozila po štyroch krížom-krážom, už jej stačil oveľa kratší spánok a museli sme už vymýšľať sofistikovanejšie hračky než šuštiaci igelit 🙂 Práve na túto cestu som vyrobila naše „cestovateľské kinder-vajíčko“, ktoré s nami cestovalo až do jej 3 rokov.”

Gabika prikladá aj návod: „Veľké kinderko som poprepichovala ostrými nožničkami a vyrobila dierky na prevliekanie. Prevliekla dlhšiu šnúrku a zavrela. Neskôr som ho doplnila o malé postavičky farebných zvieratiek z Lidla, ktoré mali na konci prísavku a skvele na kinderku držali. Táto naša hračka mala naozaj veľký a dlhodobý úspech. Pri navliekaní šnúrky si Alex trénovala jemnú motoriku, neskôr sme sa učili farby a rozoznávali jednotlivé zvieratká.”

1,5 ROČNÁ ALEX A EXOTICKÁ ÁZIA 

Keď mala Alex 1,5 roka, Berdisovcom do poštovej schránky nečakane zavítala pozvánka na svadbu od spolužiaka zo strednej školy, ktorý sa rozhodol usadiť na Filipínach. „Práve sme sa rozhodovali, kam vyrazíme na jar 2015 a ešte sme neboli definitívne rozhodnutí. Ocitnúť sa na svadbe v tomto kúte sveta nám pripadalo ako vzrušujúca predstava, takže sme ani sekundu neváhali a prijali sme spolužiakovo pozvanie. Nakoniec nás prišlo takmer dvadsať kamarátov zo Slovenska a okrem samotnej svadby nás čakal aj dokonalo naplánovaný dvojtýždňový program, ktorý sme si do sýtosti užili,” spomína zasnene Gabika. Dodáva, že cestovať po cudzej krajine s domácimi je ten najlepší spôsob, ako môžete destináciu spoznať naozaj dôverne a zároveň je to jedinečná šanca, ako ju vidieť aj z iného pohľadu, než z pohľadu turistu klasických zájazdov. Hoci to bola prvá skúsenosť Berdisovcov so skupinovým cestovaním, mali šťastie na perfektnú partiu ľudí. O zábavu na výletoch a plážach nebola núdza a o Alex bolo stále postarané.

filipiny-ostrov-pamilacan-hry-s-detmi„Počas tých dvoch týždňoch sme letecky či loďkami navštívili viacero filipínskych ostrovov, vrátane notoricky známych ostrovov Bohol či Palawan – považovaný za jeden z najkrajších ostrovov sveta. Šnorchlovali sme s korytnačkami, pozorovali sme veľryby či delfíny, spoznali sme množstvo skvelých ľudí. No keďže sme sa už rozhodli cestovať tak ďaleko, pridali sme si k spoločnej dovolenke v partii ešte dva týždne navyše na ďalšie ázijské destinácie – Singapur, Malajziu – konkrétne Kuala Lumpur a Kambodžu.”

Z malajskej metropoly Kuala Lumpur si malá Alex odniesla jeden zo svojich najúžasnejších zážitkov – kúpanie malého 10-mesačného sloníka v záchrannej stanici pre opustené slonie mláďatá. „Na našich cestách podporujeme len takéto projekty a na čomkoľvek, čo hraničí s týraním zvierat, sa odmietame zúčastniť. V Thajsku sme tiež navštívili podobnú záchrannú stanicu pre týrané slony a mláďatá, kde ide vstupné priamo na ich podporu a na boj proti turistickým atrakciám, ako je napríklad obľúbené vozenie sa na slonoch,” podotýka Gabika.

kambodza-angkor-wat-vstupna-branaPosledné dni ich cesty po Ázii sa neplánovane rozhodli stráviť v Kambodži (víza sa dajú získať po prílete, netreba ich vybavovať vopred) a navštíviť najväčší náboženský komplex na svete – kultový Angkor Wat, ktorý od roku 1992 figuruje na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Podľa Gabiky to bolo skvelé rozhodnutie napriek tomu, že ako priznáva, po mesiaci na cestách už boli aj fyzicky unavení. „Navyše panovali horúčavy, všade bolo veľa turistov a Alex sme takmer výlučne nosili v ergonosiči, keďže s kočíkom sme sa v tej lokalite nedostali takmer nikde, s výnimkou neďalekého mestečka Siem Reap, kde sme aj bývali.” Napriek tomu však Berdisovci na Kambodžu nedajú dopustiť a Gabika hovorí, že si od prvého dňa zamilovala túto krajinu, jej priateľských obyvateľov a parádnu kuchyňu.

moskva-palacZároveň však priznáva, že pre ich dcérku to až taká zábava nebola, pretože chrámový komplex Angkor Wat nepatrí práve medzi miesta,kde si deti užijú veľa zábavy. „Je to obrovský, rozsiahly komplex chrámov s rozlohou až 50 km štvorcových. Jediná zábava pre Alex bolo behanie po schodoch, no v tom teple ju to rýchlo unavilo. Slnko bolo vyčerpávajúce aj pre dospelých. Ešteže sme mali na hoteli bazén :-)” Berdisovci nakoniec v rozsiahlom areáli strávili len dva dni a navštívili tie najhlavnejšie pamiatky – Angkor Wat, Bayon a Ta Prohm, ktorú preslávil film Lara Croft – Tomb Raider, ktorý sa tu nakrúcal.

Berdisovcom Ázia učarovala natoľko, že na odchode si sľúbili, že sa sem ešte musia vrátiť. Svoj sľub aj dodržali, no najprv Alex ukázali ruské metropoly Petrohrad a Moskvu v rámci dvojtýždňového výletu.

TAKMER TROJROČNÁ V KRAJINE ÚSMEVOV

Alexina piata veľká cesta smerovala do populárneho Thajska a do Hong Kongu. Mala vtedy 2 roky a osem mesiacov. Rodinka Berdisovcov začala svoje putovanie po Ázii v Bangkoku. „O thajskej srdečnosti sme už niečo vedeli, no nečakali sme, že ju zažijeme ihneď po príchode. Ja som si Thajsko zamilovala od prvých dní, a to napriek neskutočne rušnému životu v hlavnom meste, množstvu trúbiacich motoriek, tuk-tukov a napriek večne špinavým záchodom. No tí úžasne milí ľudia, parádne jedlo a nevyčerpateľný program vynahradili všetky nedostatky a už po prvých dňoch sme cítili, že nám tu bude naozaj príjemne. Alex si dokonca zacvičila s dôchodcami v parku tai-či a mala z toho ohromnú radosť,” spomína s úsmevom Gabika. Z Bangkoku zamierili k plážam na brehu Andamanského mora. Z mesta Krabi-AoNang sa neskôr preplavili na ostrov Ko Lanta. „V tejto časti Thajska sme objavili tie pohľadnicovo nádherné pláže, malé neobývané ostrovy, dokonca sme si aj poleňošili na pláži, čo je u nás naozaj výkon. Zjedli sme asi sto kíl manga, melónov a vypili litre čerstvých ovocných štiav. Richard pravidelne chodieval na tréningy thajského boxu a ja som si dopriala kurz varenia. Alex si užívala po večeroch hlavne bazén, keďže slaná voda a vlny sa s ňou nechceli skamarátiť. Zato ona sa skamarátila okamžite asi so všetkými deťmi v okolí, bolo jej úplne jedno, že každý rozpráva iným jazykom. Keďže my nie sme tie pravé plážové typy, túto časť Thajska sme opustili predčasne a neplánovane sa presunuli lietadlom na sever do krásneho mesta s množstvom chrámov – Chiang Mai, ktoré však nebolo až tak kids a baby-friendly ako juh krajiny, kde sme stretávali množstvo turistov aj s malými bábätkami,” opisuje Gabika.

thajsko-chiang-mai-zlaty-chram„V Chiang Mai boli teploty príjemnejšie ako na juhu, no stále sa pohybovali cez 30 stupňov, čiže po pár hodinách vonku bol človek celý spotený a špinavý od prachu, no najedený a s dobrým pocitom v duši. V Thajsku sme opäť cítili tú nefalšovanú srdečnosť, obdivovali typický pouličný život a thajský streedfood. Na ulici jedáva každý, turisti aj domáci. Ich pojazdné „motorkové kuchyne“ sú neprehliadnuteľné. Práve v takejto kuchynke nám pripravili tie najlepšie palacinky, aké sme kedy jedli. Každý deň sme si takto „z motorky“ za pár drobných kupovali sladké čerstvé mango a ananás. Vôbec sme sa nemuseli pouličného stravovania  báť, nemali sme za celú dobu žiadne žalúdočné problémy. Len pozor na vodu, tú zásadne odporúčame kupovať len balenú. V Chiang Mai sme navštívili víkendové trhy považované za najobľúbenejšie trhovisko v celom Thajsku, kde domáci predávali množstvo krásnych hand-made výrobkov a ponúkali sušené ovocie od výmyslu sveta. Masírovalo sa na každom rohu, od reflexnej masáže chodidiel až po anticelulitídové masáže. Neboli to len drahé turistické atrakcie iba pre cudzincov, ale boli cenovo dostupné pre všetkých, aj pre domácich.”

malajzia-sloni-sirotinecPosledných pár dní svojej mesačnej cesty strávila rodinka Berdisovcov v Hong Kongu, no už po pár hodinách zistili, že im chýba srdečnosť thajského úsmevu a čerstvé mango.

„Hong Kongu je až šialene preľudnený, také množstvo ľudí na pár metroch štvorcových si dopredu neviete ani len predstaviť. Víkendový výlet do Macau bol pre nás top svetovou tlačenicou, ktorú si už určite nechceme zopakovať. Tunajší ľudia sa neusmievajú na nikoho, všetci sa niekam ponáhľajú, nikto nikoho nezaujíma, skrátka je to typické veľkomesto,” spomína Gabika.

INŠPIRATÍVNE NÓRSKO

Zatiaľ poslednú veľkú dovolenku strávila Alex vlani v septembri (2016), keď mala 3 roky a dva mesiace. Jej nomádski rodičia ju vzali do Nórska, ktoré bolo dlhé roky ich veľkým cestovateľským snom. „Precestovali sme už množstvo krásnych kútov sveta, ale Nórsko nás dostalo svojimi neopísateľnými prírodnými scenériami, nádhernými fjordami a tisíckou vodopádov. Táto severská krajina je hotovým outdoorovým rajom a deti tu trávia veľa času vonku, bez ohľadu na počasie. Prekvapilo nás, že kvalitné outdoorové oblečenie je tam základnou výbavou každého dieťaťa a že sa tam potvrdzuje heslo, ktoré tvrdí Gabika…

„Neexistuje zlé počasie, len zle oblečené dieťa.”

Norsko-pohlad-na-aurlandsfjordPráve počas putovania po Nórsku Gabike a Richardovi skrsol v hlave geniálny nápad, ako spojiť ich vášeň pre cestovanie a lásku k deťom. „Po návrate sme sa rozhodli motivovať čo najviac detí a ich rodičov k tomu, aby aktívne trávili čas na čerstvom vzduchu. A tak sme založili e-shop www.activekids.sk s funkčným, pohodlným a zároveň dizajnovým detským oblečením, aby sme ich vytiahli od tabletov a počítačov do prírody. Je to oblečenie, ktoré nielenže skvelo vyzerá, ale zároveň maximálne plní svoju funkciu, takže rodičia nemusia mať obavy z toho, že ich ratolesť zmokne, zašpiní sa, alebo ho ofúkne studený vietor či prechladne lebo je zima. Povedali sme si, že keď to ide v Nórsku prečo nie aj u nás?

OBOHATENIE PRE CELÚ RODINU

„Po všetkých tých rokoch som stále úprimne presvedčená o tom, že cestovanie s deťmi obohacuje celú rodinu a je zážitkom pre všetkých jej členov,” hovorí Gabika.

Kategoricky nesúhlasí s názorom, že malé deti z cestovania po svete nič nemajú a len ich to zaťažuje a spôsobuje im to stres. „Aj to najmenšie dieťatko na určitej úrovni vníma rozličné nové podnety, vône, chute, zvuky a tým sa veľmi veľa učí, rozvíja si zmyslové vnímanie, pozornosť aj trpezlivosť. Má možnosť vidieť rozmanitosť ľudí, počuť rôzne jazyky,” hovorí Gabika.

hong-kong-alex-zabava„Alex nás už párkrát veľmi prekvapila nejakou svojou spomienkou z niektorej z ciest. Keď už plynule rozprávala, pri prezeraní knižky so slonmi úplne sama od seba povedala, že aj my sme kúpali malého sloníka. Keď sme v Malajzii spoločne kúpali 10-mesačné sloníča v záchrannej stanici pre opustené slonie mláďatká, mala pritom iba 1,5 roka! Ostali sme v nemom úžase z toho, ako detská hlavička dokonalo funguje už v takom útlom veku. Dodnes sa jej často vybavujú rôzne spomienky pri prezeraní fotiek z nejakej cesty,” hovorí s úsmevom Gabika.

Dodáva, že ak máte chuť baliť kufre a vyraziť aj so svojim drobcom do sveta (alebo hoc i len do susedného mesta), nezabúdajte pritom na jednu veľmi dôležitú vec. „Cestovanie s dieťaťom je ideálne vtedy, keď si ho užijú všetci – rodičia aj deti. Nesnažte sa teda splniť rôzne nezmyselné limity, nenaháňajte sa za všetkým, čo musíte vidieť a zažiť, len preto, že to videla a zažila vaša suseda či kamarátka. Cestovanie nie je o predbiehaní sa ani o súťažení. Nezabúdajte, že máte so sebou ďalšieho člena posádky a uvedomte si, že vaše cestovanie už nikdy nebude ako predtým, keď ste boli bezdetní. Prijmite fakt, že odteraz bude cestovanie náročnejšie, v mnohom sa budete musieť dieťaťu jednoducho prisposobiť. Vy svoje dieťa poznáte najlepšie a preto rešpektujte jeho hranice. Jedine tak si to spolu na cestách naozaj užijete :-).”