Čiapka z MERINO vlny. A jarná dilema vyriešená.

ciapka-z-merino-vlny-a-jarna-dilema-vyriesena

Testovali sme detskú čiapku z unikátnej merino vlny pre tie najmenšie ratolesti. V čom sa líši od „bežných“ modelov? Je táto merino čiapka vhodná do teplejšieho počasia? Rozlúskne dilemu každej mamy? Mrknite na našu recenziu. Písali sme ju až v Barcelone.

Teplejšie dni priam zvádzajú k tomu, aby sme zhodili čo najviac vrstiev oblečenia – zo seba aj zo svojich drobcov. Veď čo je lepšie, než si nechať vybozkávať tvár slnečnými lúčmi a vlasy čechriť  jarným vánkom? Lenže prichádza poriadna zrada – slnko je zubaté, vietor je neraz chladný a detské ušká citlivé. Cez hlavu nám navyše uniká najviac telesného tepla.

A tak som ako asi každá mama začiatkom tohtoročnej jari stála pred dilemou – chrániť svojej malej nomádke nonstop hlavu čiapočkou, keď behá po vonku? Alebo ju nechávať bez čiapky? No čo ak sa spotí a čo škodlivé UV žiarenie zo slnka alebo chladnejší závan vetra? To posledné, po čom v tom krásnom sviežom jarnom období túžim, je mať choré dieťa a byť s ním zavretá doma.

Ťažká čiapka, v ktorej by mala hlavičku ako v helme, však v teplejšom počasí u nás nepripadá do úvahy – do minúty by radikálne letela na dlážku. Ten malý človiečik si už vie celkom razantne a jednoznačne povedať, čo sa mu páči a obmedzovať jeho „osobnú slobodu” je ťažký oriešok.

Preto som len uvítala, keď sme pred našou prvou tohtoročnou nomádskou cestou do Španielska dostali z eshopu www.activekids.sk na testovačku čiapku z merino vlny od špičkovej outdoorovej nórskej značky DEVOLD.

Neľakajte sa toho, že ide o „merino vlnu”. Hoci tento materiál (respektíve názov „vlna” ) na prvý pohľad možno evokuje hrubé oblečenie div že nie do sibírskej zimy, vôbec tomu tak nie je. Merino vlnu možno dokonca nosiť v tropických horúčavách, záleží totiž na tom, aký rad zvolíte (akú hustotu vlákna oblečenie má). My sme testovali ten najľahší, najjemnejší rad tzv. Breeze, vhodný do počasia nad 0 stupňov Celzia.

Malá nomádka už mala s oblečením z merino vlny bohaté skúsenosti, pretože celú zimu nosila bodýčka z tohto materiálu a v teplejších destináciách zasa ľahké merino tričká. Preto som vedela, že aj merino čiapočka bude v Barcelone (kde bolo v čase nášho pobytu okolo 20 stupňov, ale fúkal nepríjemný, silný vietor) stávkou na istotu.

Merino detská čiapka Breeze, ktorú sme testovali, je praktický bezšvová, a hoci tesne prilieha k hlavičke, vôbec ju neotláčala ani neomínala. Mohla bez obmedzení skúmať rušné barcelonské ulice aj sa hrať v piesku na tamojšej pláži Barceloneta a akoby ani nevedela, že má niečo na hlave. Vďaka tomu, že čiapka pekne kopíruje kontúry hlavičky a nikde neodstáva, chráni jej ušká a bráni tomu, aby ju podfúkol vietor. Skrátka jej sedela ako uliata. Stopercentné prírodné merino vlákno, z ktorého je vyrobená, je veľmi jemné a vhodné aj pre citlivú a atopickú pokožku (čo je bohužiaľ náš problém), takže sme ocenili, že čiapka ju vôbec neškriabe a nehryzie.

Napriek tomu, že čiapka je ľahučká, jemná a tenká, si však stále dôsledne plní svoje funkčné vlastnosti – merino vlna je totiž vysoko priedušný materiál, ktorý ako jediný dokáže v zime hriať a v teple zasa chladiť. A dokonca hreje aj vtedy, keď je vlhká. V praxi to znamenalo, že malej nomádke ani pod takou tenučkou čiapkou nebola zima a mohla ju mať na hlave prakticky celý deň, kým sme boli vonku. Nemusela som sa báť, že sa pod čiapkou spotí alebo jej pokožka nebude dýchať, ako to často pri iných čiapkách býva. A keď napoludnie v čiapke zaspala v kočíku a hrialo slnko, asi prvýkrát sa nám nestalo, že by sa jej pod čiapkou spotili vlásky, čiapka by nasiakla potom a spôsobovala jej nepríjemný pocit chladu.

Ďalšia skvelá vec je tá, že ani po týždni fakt intenzívneho nosenia čiapka nezapáchala. Aj to patrí medzi unikátne vlastnosti merino vlny – že oblečenie z tohto materiálu netreba tak často prať. Keď som ju po návrate zo Španielska doma oprala, veľmi rýchlo vyschla a už na druhý deň v nej mohla malá nomádka bez problémov lietať po vonku.

Merino vlna v určitej miere poskytuje aj ochranu proti škodlivému UV žiareniu, čo sa výborne hodí najmä na jar a v lete. Takže keď sa malá nomádka vítala s prvými jarnými dňami na barcelonskej pláži na pravé poludnie, nemusela som ju ihneď strkať do tieňa (kde by jej bola zima), ale vedela som, že jej hlavička bude pred slnkom chránená.

Máme túto čiapku v dvoch farebných prevedeniach – v ružovej a sivej. Vďaka jednoduchému, minimalistickému dizajnu sa nám hodia ku všetkému, takže už teraz viem, že tieto merino čiapočky budú v tejto sezóne najpoužívanejšími kúskami v šatníku malej nomádky.
Čo povedať na záver? Nuž, Nóri to s outdoorovým oblečením skrátka fakt vedia. A vďaka im za to 🙂

A NA ZÁVER…MÁME PRE VÁS DARČEK 🙂

V outdoorovom e-shope pre malých dobrodruhov – www.activekids.sk sme pre vás vybavili  10% zľavu na merino čiapky značky DEVOLD. Stačí ak do objednávky zadáte tento špeciálny kód Little Nomad Life – jar 2018 a zľava sa vám vygeneruje automaticky.

A úplne ZADARMO od nás máte e-book Ako správne obliecť dieťa do každého počasia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.