Čo dať jesť bábätku (a sebe) na exotickej dovolenke?

co-dat-jest-dietatu-sebe-na-exotickej-dovolenke

Mnohí rodičia majú bloky a obavy vybrať sa s drobcom na dovolenku do exotiky (najmä) kvôli tomu, že netušia, čím ho tam môžu bez újmy kŕmiť. Chápeme. Veď aj nemálo dospelých, ktorí svoj tráviaci systém na dovolenke každé ráno poctivo „dezinfikujú” poldeckom domácej, často poriadne potrápia bolesti brucha a podávajú si na toalete kľučku. A čo potom trávenie takého bábätka?

Už na úvod musíme zdôrazniť, že nie sme odborníci na výživu a ani sa tak nejdeme tváriť, hoci doma sa snažíme stravovať racionálne a zdravo. (Hlavne čo sa týka stravovania malej nomádky. Moje cheesecakes ku kávičke prosím neberte do úvahy, som čerstvá matka, to ma myslím dostatočne ospravedlňuje :D) Ergo, nepcháme do nášho decka kadejaké blbosti, držíme sa zásady, že s cukrom sa pri bábätku rozhodne netreba ponáhľať a pokiaľ je to možné, uznávame pri výbere potravín sezónnosť a lokálnosť. Na druhej strane nie sme ani militantní bio rodičia a nepatríme medzi tých, ktorí sa pri pohľade na mixér prežehnávajú, pretože mixovaním sa z nožov uvoľňujú voľné radikály (toto istá mamička vyhlasovala na obľúbenom internetovom fóre, true story!) Skrátka, pri stravovaní našej malej nomádky používame štipku sedliackeho rozumu, štipku všeobecného rozhľadu a predovšetkým intuíciu. V rovnakom duchu sa budú niesť aj nasledovné tipy ako prestravovať dieťa (ale aj seba!) v krajine s exotickou kuchyňou, resp. iným podnebím a baktériami. Zhromaždili sme ich na základe toho, čo sme sami odskúšali a fungovalo nám.

kokosovy-senNajprv treba asi povedať, že na prvú exotickú dovolenku sme sa vybrali v období, keď sme už pozvoľna, lajtovo začali s príkrmami. Malej nomádke v tom čase ťahalo na 11.mesiac a zoznamovala sa s pestrou paletou chutí, hlavne zeleniny. A hoci som stále primárne dojčila, nomádka sa živo zaujímala o obsah nášho taniera a ako potomok nenapraviteľných gurmánov s nami vždy stolovala. Navykla si byť súčasťou našich gastro radovánok, chcela sa nechať kŕmiť, aj si jedlo sama vkladať do úst či naberať lyžicou, takže či sme chceli alebo nie, vždy sme museli niečo konzumovateľné posunúť aj jej. A to „niečo” muselo byť v rámci možností zdravé a „bezpečné”.

Hotové príkrmy pre malé detičky sme v tamojších supermarketoch a obchodoch (aj keď – najmä tie väčšie – sú skvele zásobené a nájdete tam pestrý výber všeličoho, aj „západniarskej stravy”) nenašli. Aj keď pravdupovediac, ani sme ich nehľadali. Neťahali sme ich ani z domu (hoci možno to niektorým z vás napadne ako praktické riešenie), pretože sme sa museli zbaliť na tri týždne traja do jedného ruksaku, čiže sme obsah batožiny okresali na absolútne esenciálne nevyhnutnosti.

Navyše, popravde, naša malá nomádka ešte nikdy neochutnala hotový, kupovaný príkrm (a ani si nejdeme nohy dolámať aby ochutnala), ale to je na inú debatu…

Na dovolenke sme to teda poňali zážitkovo – dávali sme jej zo svojho taniera a zoznamovali sme ju s novými chuťami, takže ochutnala aj exotické ovocie ako mango, avokádo či maracuja (passion fruit). Samozrejme, nechceli sme, aby jej chúďatku krútilo črevá ako na kolotoči a mala hnačku, takže sme dodržiavali isté zásady. TIETO:

  1. POMALÝ A CITLIVÝ ROZBEH – Jedálniček pozostával z materského mlieka, ovocia, zeleniny a trochu z ryže (bielej a pokiaľ možno nesolenej). Keďže ešte bola maličká, preferovali sme čisté chute – žiadne koreniny, nič štipľavé ani solené či s obsahom cukru. Ale aj keď bude staršia, do exotických korenín a dochucovadiel sa na dovolenke priveľmi hrnúť Načo zbytočne provokovať trávenie…Prvých pár dní, kým sme sa adaptovali na nové prostredie, podnebie a jedálniček, sme sa snažili, aby mala nomádka najprv každé jedlo jednozložkové, to znamená napríklad iba uvarená mrkva alebo len zemiaky, karfiol či ryža. Po pár dňoch, keď sa ukázalo, že jej zmena prostredia a stravy nerobí zle, skúsili sme v rámci jedného jedla dvojzložkové kombinácie, napríklad na obed uvarenú brokolicu s mrkvou. Alebo quinou so špenátom. Osviežujúca a obľúbená bola u nás aj kašička z popučeného avokáda s banánom (samozrejme, surovú zeleninu a ovocie sme najprv umyli – viď nižšie).
  1. VŠETKO NOVÉ S MIEROU – Každý nový druh ovocia či zeleniny alebo hocičoho iného, čo nikdy predtým nejedla, sme jej núkali s mierou. Čiže vždy len trošku, aby ochutnala novú chuť a konzistenciu pokrmu. Ak sa z toho do druhého dňa nevyhádzala, nebolelo ju bruško ani nedostala prehánku, dali sme jej z rovnakej potraviny znovu a o trošku viac.

maly-nomad-bio-zelenina

  1. IDEÁLNE VARENÉ – Najbezpečnejšia zelenina je tepelne spracovaná, parená alebo varená, samozrejme nesolená a nekorenená. Dokonca aj v každom warungu (miestnej tradičnej vývarovni resp. lokálnej reštaurácii) pochopia, keď im poviete, že potrebujete „boiled vegetables for baby” a obyčajne vám prinesú zemiaky, mrkvu, karfiol a brokolicu. Prípadne ešte pečené zemiaky (nie vyprážané!).
  1. OVOCIE Z TRHU A/ALEBO TAKÉ ČO TREBA OŠÚPAŤ – Čerstvé ovocie sme za priaznivých okolností kupovali na trhu alebo v obchode a také druhy, ktoré treba ošúpať alebo otvoriť a nakrájať, čím sa eliminuje riziko kontaminácie. Skvelým ovocím sú banány – na Bali ale aj v iných krajinách ako je napr. Thajsko či Srí Lanka zoženiete malé banániky, ktoré sú neskutočne sladučké, tak akurát veľké do detských ručičiek a dajú sa zobrať všade so sebou, čiže sú skvelou desiatou alebo olovrantom. Z ovocia tu okrem banánov dostanete aj ananás (ale s tým sme vzhľadom na vek malej nomádky narábali opatrne, myslím že pre staršie deti je v pohode), papáju, melón, pitahayu (dragon fruit), avokádo a množstvo ďalších rôznych druhov ovocia aj zeleniny. My sme napríklad kupovali niekedy aj šalátové uhorky, pretože naša malá nomádka ich miluje a v tom teple boli skutočne osviežujúce.

zdrave-ranajky-raw-vajce-benedikt-bali

  1. DÔVERUJ ALE PREVERUJ. EHM, TEDA UMÝVAJ – Nie vždy však dokážete kúpiť čerstvé ovocie a zeleninu v nespracovanej podobe, respektíve nakrájať a umyť si ich na hotelovej izbe. Nebudete predsa celú dovolenku iba pátrať po trhoviskách. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa dostanete k ovociu a zelenine skôr v reštauráciách, kde si môžete objednať rovno ovocný tanier, misu šalátu alebo vám ich naservírujú ako prílohu. Hrozí však riziko kontaminácie, nikdy neviete, či bolo ovocie alebo zelenina dobre očistené a v akej vode. Keďže sme však o ne malú nomádku (ani seba) nechceli ukrátiť (tanier s ovocím je na Bali bežnou súčasťou raňajok a je to fakt mňamka), riešili sme to tak, že už ošúpané a nakrájané ovocie sme ešte raz poriadne prepláchli v „našej” vode.

obed-restauracia-bumi-bali

  1. BALENÁ VODA A FILTRÁCIA – Apropos voda. Platí zásada, že ak sa ľúbite, v exotike pijete iba balenú vodu z fľaše. A to z takej, ktorá má pri kúpe v obchode zapečatený uzáver, aby ste si boli fakt istí, že to nie je voda z vodovodu alebo bohvie odkiaľ, ktorú do prázdnej, použitej fľaše nalial nejaký chytrák a znovu predáva. (Áno, aj voda sa niekedy a niekde pančuje). Lenže na Bali predávajú drvivú väčšinu balenej vody (hlavne lacnejšie značky) bez tohto bezpečnostného uzáveru (vlastne ho majú len drahšie vody od Danone či Nestlé, prípadne niekde Evian). Popravde, my sme kupovali hocijakú balenú vodu, aj bez zapečatenia. No pred odchodom na dovolenku sme si na odporúčanie našej pediatričky zohnali skvelú cestovateľskú pomôcku – špeciálnu filtračnú fľašu Fill2Pure z radu Ultralight AA z českej stránky www.lahvesos.cz. Nalievali sme do nej balenú kupovanú vodu a tú sme potom dávali aj malej nomádke. S touto vodou sme umývali aj ovocie a zeleninu. Filtračná fľaša sa ukázala ako dobrý nápad, pretože v tých horúčavách potrebovala malá nomádka (a aj my) veľa piť a materské mlieko jej potrebný prísun tekutín rozhodne nepokrylo.

Čo sa týka pitného režimu v exotike, nedáme dopustiť ani na kokosovú vodu. Nemáme na mysli tú vo fľaši, ale čerstvú – z mladého (ideálne vychladeného) kokosu, ktorý pred vami domáci otvoria sekáčikom a pijete ju cez slamku. Pre nás je to totálna pecka na smäd, antibakteriálne, detoxikačné a ďalšie atribúty sú len príjemným bonusom 🙂 A dobre robí aj deťom.

tradicne-jedlo-mie-goreng

  1. TOTO RADŠEJ NIE. PREVENTÍVNE. – Každému podľa uváženia, ale my sme mäso malej nomádke na dovolenke vôbec nedávali a v Ázii ho vždy jeme striedmo aj my. To isté platí o vajíčkach, keďže v týchto zemepisných šírkach ich z nejakého záhadného dôvodu napriek horúčavám vôbec nedržia v chladničke. Malá nomádka je ešte maličká, takže mliečne výrobky či zmrzlina sa jej ešte netýkajú, ale ja osobne neodporúčam mliečne výrobky, vajíčka či mäso dávať v exotike ani väčším deťom. A ani sebe. Prečo? Preventívne. Salmonelóza a tak, veď viete. Na blackliste potravín, ktoré si v exotike odoprieme, figurujú aj šalátové dresingy, tatarská omáčka, šľahačka, krémové zákusky, nátierky, smotana a podobne. Ak si niečo také dáme, premyslíme si, KDE si to dáme. Nie hocikde a nie hocikedy. Ak bez toho tých pár dní či týždňov prežijete, jedálniček skresajte na zeleninu, ovocie či ryžu. Prípadne na ryby. Čerstvo ulovené, lokálne, na ktorých si pochutíte, keď romanticky večeriate na pláži. Skvelými druhmi rýb sú maslová ryba či mahi-mahi, nemajú (takmer) žiadne kosti a sú lahodné a jemné. Ak máte väčšie decká a zmrzlina jednoducho musí byť, voľte ovocné sorbety alebo známe, „overené” značky nanukov zo supermarketu typu Magnum či Cornetto.

tradicny-obed-warung-bali

  1. BACHA NA HYGIENU – Áno, drink s ľadom je to pravé orechové, keď sa teploty vyšplhajú tak vysoko, až máte pocit, že ste sa ocitli v predpeklí. No v cudzej krajine so zníženým hygienickým štandardom (rozumej v krajinách tretieho sveta) to nemusí byť ten úplne že najlepší nápad. Radšej si dajte drink bez ľadu. Takisto buďte opatrní čo sa týka slamiek. (Nie, nešibe nám. Niekdy ich skrátka nevyhodia ale iba umyjú – a vy neviete ako dobre – po predošlom zákazníkovi a šup do vášho pohára. Alebo do pohára vášho dieťaťa.) Kúpte si na Bali slamky z bambusu ako suvenír a noste ich všade so sebou. Je to eco trendy a navyše aj hygienickejšie a bezpečnejšie. A asi to nemusíme zdôrazňovať ale – UMÝVAŤ SI RUKY – sebe aj drobcovi – pred každým jedlom, po každom jedle, po toalete, nie freneticky ale skrátka častejšie ako počas „bežnej prevádzky” doma.
  1. ČO jesť už viete. Otázkou ostáva: KDE? – Lebo na správnom mieste si môžete zahrať ruskú ruletu a dopriať si aj taký hovädzí burger. Alebo zmrzlinu. Či cheesecake. Nie, vyššie ceny neznamenajú zaručene aj vyššiu kvalitu a poctivejšie dodržiavanie hygieny. Videli sme aj dosť nechutne špinavú kuchyňu v podniku, kde za jedlo pýtali riadne pálky. Ale je pomerne vysoká pravdepodobnosť, že vo vychytenom podniku s vyhlásenou povesťou uprostred komerčného turistického miesta, kde jedlo stojí polovicu platu bežného Balijca a premelú sa tam denne desiatky ak nie stovky hostí, si dajú záležať na tom, aby z nich jedál turisti nemali tráviace problémy a ich povesť nešla následne dole vodou. To isté platí o lokálnom warungu, kde stále býva nátresk, hoci sa do prasknutia nadžgáte za naozaj smiešne ceny. V oboch prípadoch je kľúčovým slovom FLUKTUÁCIA. Pretože skutočnosť, že v podniku sa otočí veľa hostí logicky znamená, že im tam jedlo nestojí v kuchyni pol dňa a sadajú naň muchy a bohvie čo ešte. Naopak to znamená, že jedlo, ktoré vám pripravia, bude čerstvé. A teda bezpečné. Takže – chodievajte jesť tam, kde chodí veľa ľudí. A tam, kde chodia miestni alebo prisťahovalci. Najlepšia kombinácia na Bali je veľa ľudí a vyššie ceny – top voľba sú podniky s otvorenou kuchyňou, kde viete očekovať, čo chápu pod slovom čistota a hygiena a nazrieť im cez prsty keď budú chystať vašu objednávku. Aj keď, nikdy neviete kedy motyka vystrelí, takže si hoďte do batožiny čierne uhlie, endiex a prípadné žalúdočné ťažkosti, ktoré sa môžu vyskytnúť aj napriek dodržiavaní zásad, berte pokiaľ možno športovo – prídu/odídu. Btw, na lokálne problémy funguje najlepšie lokálna medicína.

bali-food

  1. NA ZÁVER PRE KOJACE A NEKOJACE MATKY – Ako dojčiaca matka nedám na kojenie dopustiť. Veď prakticky nonstop nosíte so sebou špajzu pre vaše bábo, a to sa vám osvedčí najmä vtedy, keď na dovolenke nemáte čas zháňať „bezpečnú potravu” alebo neviete, či môžete danej strave dôverovať. Ak kojíte, dajte si však pozor nielen na to, čo dáte jesť svojmu dieťaťu, ale aj sebe, aby sa do mlieka nedostalo niečo, čo by bábu mohlo spôsobiť problémy. K umelému mlieku a k tomu, ako prestravovať v exotike bábo na umelom mlieku, sa vyjadriť nevieme. No od nekojacich mamičiek-cestovateliek sme sa dopočuli, že v Bali v pohode zoženiete kvalitné značky umelého mlieka. Hľadajte vo väčších supermarketoch – v Denpasare, Canggu, Kute či v Ubude.

Aké stravovacie zásady máte pri cestovaní s bábom vy? Zabudli sme na niečo? Podeľte sa s nami o svoje tipy!