Čo jedia zdravé deti na dovolenke?

co-jedia-zdrave-deti-na-dovolenke

Stravovanie na cestách nie je žiaden strašiak ani veda. Hlavne, že ste v pohode vy, potom bude v pohode všetko, hovorí Alexandra Popovičová, bývalá letuška, filmárka a výživová poradkyňa, čiže nadšená propagátorka zdravého stravovania detí, ktorá zmenila pohľad na výživu detí stovkám mamičiek.

Prvá dovolenka s drobcom. Pre mnohé maminy je to hotová nočná mora. Najmä pre tie, ktoré sa veľmi starostlivo snažia dbať na zdravé stravovanie svojho zlatíčka. Práve preto, že netušia, ako v „cudzích” podmienkach mimo dôverne známeho domova dieťatko prestravujú, najmä keď si ešte len zvyká na príkrmy a všade čítajú o tom, že sa nesmie toto a tamto. Poznám nemálo mamičiek, ktoré z celého srdca túžia vypadnúť do sveta, ale bráni im v tom práve strach z toho, že nevedia, čo dať svojmu bábätku jesť a či mu nejako neublížia, ak mu dajú aj niečo „nepovolené”.

Som ten typ mamy, ktorý tvrdohlavo vysvetľuje okoliu, že jej dieťa skrátka neje nič, čo obsahuje cukor a brumíka si fakt neprosí, ďakujeme. Aj keby som stokrát chcela, malá nomádka mi skrátka nezje kupované príkrmy a lá „špagety boloňese pre deti od ukončeného 4. mesiaca”, nech sú akékoľvek bio-nebio, certifikované či necertifikované. To dieťa akosi prirodzene vie, čo je dobré a čo nie, a tak možno stojím pri hrncoch viac, než by mi bolo milé, ale dieťa má každý deň čerstvú stravu. Hej, no. Uplietla som si na seba bič. A do toho cestujeme vždy, keď sa dá. Čo znamená, že sa niekam presúvame skoro stále.

cerstvy-kokos-exotikaÚprimne, donedávna – a najmä – v prvých mesiacoch ma zachraňovalo dojčenie a to, že mlieka som mala na rozdávanie. Práve preto som sa nejako extra neponáhľala so zavádzaním príkrmov ani s odstavovaním. Nosiť si prenosnú špajzu všade so sebou je mega pohodlné. Robila som všetko preto, aby som dojčila čo najdlhšie a mala pre malú nomádku poriešené aj stravovanie počas letu na dovolenku či v exotike. Keďže šelme už pomaly, ale isto ťahá na 15. mesiac a s mojim mliekom to už nie je žiadne terno, príkrmy už máme zabehnuté. Dokonca vytláčajú dojčenie. Takže na dovolenku už neberiem iba prenosnú špajzu, stále sa snažím dodržiavať tie isté zásady čo doma, ale riadim sa pocitmi. A v reštikách objednávam varenú zeleninu a ryžu. Skrátka istotna. Zaujímalo ma, aký názor na stravovanie na dovolenke majú tí, čo sa tomu naozaj rozumejú.

A tak som oslovila Alexandru Popovičovú, zakladateľku projektu Čo jedia zdravé deti

Saška je mamina štvorročného Danielka a nadšená propagátorka zdravého, lokálneho a sezónneho stravovania detí, ktorá zmenila nazeranie na výživu mnohých mamičiek. Facebooková skupina Čo jedia zdravé deti má dnes vyše 31 000 členiek a členov. Saška spolu s ďalšími dvoma rovnako zanietenými maminami, výživovými poradkyňami, organizujú edukatívne semináre o stravovaní detí po celom Slovensku. Saška je okrem toho aj vášnivá cestovateľka, bývalá letuška, reportérka. Spolu s mužom producentom a režisérom sú autormi známej cestovateľsko-gurmánskej relácie Cestou necestou.  Teda je tým najsprávnejším človekom na diskusiu o tom, ako tie naše zlatíčka prestravovať na cestách po svete.

varena-zelenina-dovolenka-bali

So synom ste cestovali takmer od jeho narodenia. Na vlastnej koži ste zažili situácie, ktoré mnohým mamičkám spôsobujú vrásky. Akú máte osobnú skúsenosť so stravovaním dieťaťa na cestách?

Našim celkom prvým bol výlet do Tatier po skončení šestonedelia. Keď mal synček tri mesiace, s úsmevom zažil Silvester v Budapešti, doslova v uliciach. Po dovŕšení približne ôsmich mesiacov nasledovala Sicília, kde zaspával v levanduľovej záhrade. Letela som s ním vtedy sama. Potom prišla dovolenka v Egypte, kde prežil štastne hlavne na materskom mlieku a instantnej kaši a keď mal rok, na dva mesiace sme sa presťahovali do vidieckej oblasti v Malajzii. Tam sa aj naučil chodiť. Dnes má Daniel skoro 4 roky a do dnešného dňa bol ešte v Grécku, Chorvátsku, ešte raz v Malajzii, či v Prahe. Všade som dojčila, preto sa s malým hladko cestovalo. Hravo sme zvládali cesty, lety, nemali sme stres z jedla, lebo záchrana bola predsa vždy prítomná. Preto ak dojčíte, vrelo vám odporúčam cestovať čo najviac, ako sa vám len dá. Vlastne, odporúčam cestovať čo najviac všetkým rodičom, aj nedojčených detí. Najdôležitejšie je, aby boli rodičia v pohode, potom aj všetko s dieťaťom funguje ako po masle.

A keď synček podrástol? Máte svojich favoritov na „cestovné jedlá”?

Mojimi tipmi na cestovné jedlá sú: kvalitná instantná kaša alebo aj kuskus, záleží od veku dieťaťa. A v exotike je hromada zeleniny, ovocia i ryže. 🙂

co-jedia-zdrave-deti-na-dovolenkeAko ste riešili jedlo pri presunoch? Lety, cesty autom?

Toho, ako prestravujem syna v cieľovej destinácii, som sa ani tak nebála, ako skôr dlhých letov. Ako bývalá letuška som chcela mať všetko pod kontrolou a nikoho neobťažovať. Keď sme leteli do Malajzie, malý jedol desať hodín len chlieb a pil vodu. Nič sa mu nestalo:) Po príchode na miesto jedol najmä zeleninu a miestne ovocie a keď sme sa vrátili domov, opäť nabehol na svoj normálny stravovací režim. Výnimočná situácia počas letu určite nepokazila jeho stravovacie návyky, ani mu nijako neublížila.

Čo si zabaliť do príručnej batožiny alebo kúpiť na letisku pre prípad, že lietadlo bude mať meškanie? Alebo preto, aby sa „skrátila” dlhá chvíľa na palube lietadla?

Keď letíte s malým dieťaťom, letiskové kontroly vám povolia tekutiny nad rámec povoleného limitu, takisto aj detskú stravu. Keďže som sama profesionálne lietala, mám takú mániu v lietadle dieťaťu všetko povoliť, len nech letíme v kľude 🙂 Často to však nie je ani potrebné. Najúčinnejšie a najlepšie je materské mlieko.To je všeliek. Potom rohlíky, chlieb. U väčších detí platí, že to, čo nepoznajú z domu, sa im viac ráta. Osvedčené sú aj také tie ovocné či zeleninové príkrmy na cucanie v taštičkách – za normálnych okolností ich neodporúčame, pretože je tam ovocie v priveľkej koncentrácii, čo znamená nadmerne vysoký obsah fruktózy, ale let je výnimočná situácia. Vôbec nevadí, ak si výnimočne také niečo dieťa dá, nemusí to nutne znamenať, že si na ne navykne. Opustíte predsa palubu lietadla a už ich nedostane.

zdrave-stravovanie-detiAkú kuchynskú „lekárničku” si vziať so sebou na dovolenku? Čomu by sme mali venovať priestor v batožine, lebo sa nám to určite zíde? 

Závisí to od veku dieťaťa. Ak sa bavíme o prvom roku, ja som si so sebou do batožiny vždy zabalila malé strúhadlo :-), instantnú kašu a jedno-dve zeleninové pyré v sklenej fľaši ako záchranu. Vždy sa však dalo syna prestravovať z kombinácie lokálneho jedla a materského mlieka. Keď dovŕšil rok, brávala som so sebou škatuľu rastlinného mlieka. A priznám sa, že keď sme išli niekam autom, ťahala som so sebou aj parný mixér. 🙂 Ale určite by sme to zvládli aj bez neho.

Mnohé maminy radšej volia typ ubytovania, kde budú preventívne stáť pri hrncoch a drobcovi variť ešte aj na dovolenke, aby si boli isté, že zje iba „správnu” stravu. Dá sa to aj bez toho? Ak áno, ako? 

Jasné, prežijete aj v hoteli, dokonca veľmi dobre. Veď dovolenka by sa nemala stať kvôli dieťaťu otročinou, že budete od rána do večera stáť pri hrncoch. Jednoducho sa dá fungovať v provizórnom režime. Instantnú kašu na raňajky zalejete vodou v každom hoteli. Ovocie zoženiete tiež. Verím, že aj keby varili naozaj tragicky, na obed určite bude v ponuke aj ryža či zemiaky alebo zelenina a ryby.

zeleninove-plackyExotická strava alebo skrátka cudzia kuchyňa. Ako sa na ňu adaptovať? Všetko s mierou, postupne, vždy po jednej zložke dávať ochutnávať, čakať na reakciu – súhlasíte?

Skúšať. A jesť s pôžitkom! Jasné že primerane veku, ale krásne si treba užiť lokálne produkty.

Aké potraviny rozhodne preventívne neodporúčate na dovolenke – také ale ktoré bežne doma sa konzumovať môžu typu mäso? 

Všetko záleží od konkrétnej destinácie. Napríklad stredomorské krajiny majú úžasnú gastronómiu pre deti. Horšie je na tom napríklad taký Egypt. Ale aj tam sa dá prežiť na ryži a kašiach. 🙂

Exotické ovocie, ktoré rastie v dovolenkovej destinácie ako mango, kokos, marakuja a podobne. Môžeme ich dať drobcovi ochutnať alebo radšej nie?

Jasné! A netreba sa obmedzovať, veď je to ich lokálne ovocie. Kde inde to dáte dieťaťu ochutnať, keď nie priamo v krajine pôvodu? Práve tam je na to ten pravý čas a miesto.

alexandra-popovicova-co-jedia-zdrave-detiK letu neodmysliteľne patria výlety. Aký typ jedál ráno zabaliť so sebou, aby sa v teple – v taške či v aute a bez chladničky – nepokazili?

Pečený detský koláč bez ovocia, orechy, sušené ovocie, mrkvové placky, pečivo – to prežije všetko. Banán je tiež vďačný na cesty. A nezabúdajte na dostatok tekutín, resp. na vodu.

Môže byť aj kokosová voda?

Áno, určite. Voda z čerstvého kokosu je skvelá, ak kokosy rastú tam, kde dovolenkujete. Tú mám overenú ako top nápoj, dokonca nám na dovolenke nahradila aj mlieko na uspávanie. 🙂

Ako by ste povzbudili maminy, ktoré túžia cestovať, ale stravovanie im pripadá ako obrovský strašiak?

Ak máte chuť cestovať, robte to! Deti cítia prostredníctvom vás! Nemajte žiadne stresy z jedla a z toho ako dieťa na dovolenke prestravujete, užívajte si čo najviac. Jasné, že netreba chodiť do fastfoodov, ale skôr učte deti na lokálne jedlá, na úžasné potraviny ako sú čerstvo ulovené ryby a morské plody, skvelé miestne ovocie a zelenina. Jedlo môže byť zážitkom, prostredníctvom ktorého vaše dieťa tiež spoznáva svet. Netreba na to zabúdať.

osviezenie-kokos-baliAké hlavné zásady čo sa týka stravovania dieťaťa na dovolenke by ste maminám odporučili v bodoch?

  1. Ak máte chuť na dovolenku – bežte!
  2. Je to dovolenka, nie otročina pozostávajúca z varenia a balenia!
  3. Kľudne sa nechajte uniesť tonami miestnych cestovín či ryže:)
  4. Vychutnávajte si lokálne ryby a ovocie! Celá rodina!
  5. Zabaľte si do batožiny zásoby dobrej instantnej kaše, špaldový kuskus a dve vyživky čistej zeleniny ako rezervu, keby niečo.