Čo sa dá zažiť v okolí obľúbeného toskánskeho rezortu Paradu Tuscany EcoResort?

co-sa-da-zazit-v-okoli-oblubeneho-toskanskeho-rezortu-paradu-tuscany-ecoresort

Ako nenapraviteľní nomádi sme sa na pláži pri vychytenom baby friendly rezorte grilovali len chvíľu, a potom sme sa vydali na prieskum malebného toskánskeho vidieka. A objavili sme takéto poklady, vďaka ktorým si môžete užiť splnenie sna o dovolenke pod horúcim toskánskym slnkom a zároveň si príde na svoje aj váš drobec.

Pôvodne sme sa domnievali, že z rezortu Paradu Tuscany EcoResort (viac sa o ňom dočítate TU) pár dní nevytiahneme päty a budeme sa iba slniť na pláži (okej, nie je tu síce snehobiela katalógová pláž a lá Seychelly, ale stačí), vyvádzať s malou nomádkou pri bazéne a donekonečna kočíkovať po lesnatom areáli. No popravde, už na druhý deň nás žrali mrle. Ale to sme my. Našej malej nomádke robí evidentne dobre, keď sme v pohybe a nie staticky na jednom mieste. Skrátka nomádka. A tak sme sa vydali objavovať okolie rezortu. A toto sú naše tipy v najbezprostrednejšom okolí, do pol hodinky cesty autom:

paradu-rezort-plaz

BOLGHERI

Legendárna príjazdová cesta do vinárskeho raja menom Bolgheri figuruje hádam na každom typickom kalendári s fotkami Toskánska. V skutočnosti síce nie je taká impresívna, dedinka Bolgheri sa však nachádza kúsok od rezortu a má pár celkom fajn vinárstiev, kaviarničiek, ba dokonca aj pražiareň. Prehliadka Bolgheri nám síce zabrala necelú hodinku, ale mohli sme si ju vyškrtnúť z pomyselného „to see” listu.

sasseta-relax

SASSETA

Fakt miniatúrne mestečko resp. dedinka neďaleko rezortu Paradu Tuscany EcoResort postavená na skale. Aj domčeky sú vytesané zo skaly, na niektorých je nahádzaná omietka, na iných sa nikto ani neobťažoval. Dve stŕme ulice,vydláždené hrboľatými kameňmi, (vôbec nie „kočík friendly”), slepé uličky a dvorčeky sme prešli za 10 minút. V porovnaní s inými toskánskymi mestečkami to nebola extra sláva, hoci v čase našej návštevy ho oživovali rôzne sochy a umelecké inštalácie (niektoré poriadne desivé). A hoci sme to zvládli aj s kočíkom, niektoré úseky som musela nomádku niesť na rukách a nadávala som, že mám na nohách šľapky. Dôležitý postreh: pevná obuv je v Toskánsku nutnosť!

Najväčším unikátom Sassety je lokálny cafe bar. Najprv sme ho nevedeli nájsť, vravím tatovi nomádovi: Musí tu byť – dokonca aj tá najzaprdenejšia talianska dedina má svoje lokálne bistro, kam ráno chodia všetci obyvatelia na kávu (a sú to vlastnej aj potraviny a herňa v jednom). A tak aj bolo. No a v miestnom sassetskom bistre – ktoré sme nakoniec identifikovali vďaka zhrdzaveným kovovým stoličkám (ťažký industriálny dizajn 🙂 majú hádam najmenšiu toaletu na svete. A kávu nám pripravovala asi storočná babička.

CASTAGNETA CARDUCCI

Toto mestečko sa rozkladá na kopčeku, bližšie k Paradu Tuscany EcoResort. Tiež pozostáva z miniatúrneho jadra, v podstate ide o jednu ulicu dole kopcom (alebo hore, záleží od uhla pohľadu). V mestečku pomenovanom po akomsi šľachticovi sme sa rozhodli obedovať. A dobre sme urobili. Zložili sme sa v na pohľad „obyčajnom bistre”

bolgeri-prechadzka

(Risto – Bar) oproti Maceleria Hannibal, s ponukou dňa načmáranou kriedou na tabuli a s príjemnými, ľudovými cenami. Rozumejte: lasagne či špagety za 5 euro, miestna hustá zeleninová polievka zuppa castagneta za 7 euro. Z bistra sa vykľulo pulzujúce srdce mestečka, okrem nás tu sedeli iba domáci a zdalo sa, že všetci sa so všetkými poznajú. Obed sme si vychutnali za účasti staručkej talianskej babičky, ktorá cítila silnú potrebu voľačo malej nomádke po taliansky recitovať vyklonená z okna náprotivšieho domu. Ani nehovoriac o tom, že jedlo bolo vynikajúce – domáce a poctivé. Jednoducho príslovečná gurmánska čerešnička na torte nášho pobytu v Paradu Tuscany EcoResort.