Dovolenka s bábätkom do 1. roka? Jasné. Ale KAM?

dovolenka-s-babatkom-do-1-roka-jasne-ale-kam

Cítite sa už pripravení opustiť bezpečné steny domova a dôverne známu ulicu, po ktorej každodenne hore-dole do nemoty tlačíte kočiar. Gratulujeme. To najdôležitejšie je odhodlanie a odvaha. Lebo vy to dáte. No nemenej dôležité je aj KAM. A na to sme tu my, aby sme vám poradili.

Ak stále váhate, či sa vybrať niekam s drobcom, ktorý má menej než rok (alebo rok aj niečo) a hovoríte si, že by ste možno mali ešte trošičku počkať, dáme vám pár celkom slušných argumentov, prečo ísť do toho už teraz. (Upozornenie: Aby sme si to vysvetlili už v úvode, nebavíme sa o malom sladkom uzlíčku, ktorý  sotva opustil priestory pôrodnice, ale o čojaviem polročnom drobcovi).

Nomádiť sa s dieťaťom, ktoré ešte nechodí, v mnohom zjednodušuje výber destinácie. Nemusíte totiž uvažovať nad tým, či sa bude mať kde „vybehať” ani rátať so scenárom, že môže spontánne zdrhnúť v ústrety rušnej križovatke plnej áut a skútrov alebo sa chcieť stratiť v davoch turistov a privodiť vám tak krajne infarktové stavy. Takže si môžete urobiť trebárs eurovíkend v niektorej z rušnejších metropol ako Paríž, Londýn, Barcelona alebo aj do prekvapivo kozmopolitného a gastronomicky famózneho Krakova. A nemusíte vymetať len detské ihriská a parky ako tomu určite bude v neskoršom veku, ale kľudne si ísť si tak „dospelácky”. My sme napríklad pri návšteve spomínaného Krakova neodolali a v 7. mesiacoch ju zobrali (v ergonosiči) aj do soľnej bane. A bolo to úplne v pohode. Super sa chodí aj na turistiku do hôr, dieťa strčíte do nosiča, máte pekne pri sebe a idete. Navyše je to skvelé fitko, tvrdia desiati fitnestréneri z deviatich. 🙂

bali-tegenungan-waterfallA exotika? Istá časť populácie sa pri tej predstave zhrozene prežehnáva. My – rovnako ako množstvo ďalších nomádskych rodičov sme na exotickej dovolenke s bábätkom boli. Malá nomádka vtedy oslávila 10. mesiacov. A ak počkáte na prvé povinné očkovania, dodržíte určité zásady, zodpovedne sa pripravíte a starostlivo si zvolíte destináciu aj ročné obdobie, tak si na to môžete tiež trúfnuť.

Je skutočne len na vás a vašom rozpoložení, pre akú prvú „veľkú” nomádsku expedíciu sa so svojou čerstvou rodinnou svorkou vyberiete. Či pôjdete autom, vlakom alebo letecky, či budete po celý čas zakempovaní len na jednom mieste alebo chcete kočovať. Či sa chcete len grilovať na pláži a kúpať alebo od rána do večera spoznávať pamiatky či prírodu. Či všetko zveríte do rúk cestovky alebo ste podobní šialenci ako my, keď sme sa v nomádkiných 5. mesiacoch vybrali na vlastnú päsť do Talianska a za vyše dva týždne nášho roadtripu sme najazdili takmer 4000 kilometrov, navštívili vyše 20 rôznych miest a spali asi v 10 rôznych hotelových posteliach. Áno, dalo sa to zvládnuť. A bez manželskej krízy. Úprimne, mohli sme si to dovoliť práve pre jej vek. Zorganizovať takýto roadtrip s malým drobcom nebolo omnoho náročnejšie než za čias našej bezdetnosti. (Rok pred jej narodením sme absolvovali takmer navlas rovnaký roadtrip, len v inej časti Talianska).

talansko-luccaAkciové letenky sú poriadne silný argument pre výber nejakej destinácie, to ako vášniví cestovatelia bez diskusie uznávame. Silno vám však odporúčame, aby nebol jediný alebo zásadný. Určite si vopred o destinácii, pre ktorú sa rozhodujete, zistite čo najviac. Aké je tam počasie v období, keď ju chcete navštíviť? Aké teploty môžete očakávať? Ak ide o exotiku, nebude tam náhodou obdobie dažďov? V bezdetnom stave prežijete aj to, ak krajinu sem-tam poriadne spláchne hustý lejak. No dovolenka s dieťaťom, keď vám celé dni škaredo leje, nie je práve túžbou cestovaniachtivých rodičov. Poznáme, zažili sme aj také. Ani krajina s extrémnymi horúčavami a podobnými hraničnými podmienkami nie sú práve ideálne na dovolenku s maličkým bábom. Dajú poriadne zabrať aj dospelým, nie to drobcom.

Ďalšia nemenej dôležitá vec je úroveň rozvinutosti danej krajiny. A dostupnosť zdravotnej starostlivosti/nemocníc v lokalite, v ktorej sa plánujete pohybovať. Na akej je úrovni? A hygiena? Určite na to prihliadajte pri výbere a majte na pamäti, že maličký detský organizmus je síce prekvapivo odolný (čiže zvládne aj oveľa viac než to, že ho zavriete medzi štyri steny a zoberiete maximálne na každodenné hodinové prechádzky v zabarikádovanom kočíku :-), ale predsalen inak zvláda vysoké teploty, vlhkosť, klímu, špinu a podobne.

Pri výbere destinácie by malo zavážiť aj to,či sú tam nejaké odporúčané alebo povinné očkovania. Proti hepatitíde typu A (teda chorobe špinavých rúk) sa napríklad môžu očkovať až deti staršie než 11. mesiacov. Pri vstupe do niektorých krajín sa zasa kontroluje očkovací preukaz (a to, či máte určité povinné očkovania pre danú krajinu, a to aj v prípade tranzitu). Ak napríklad letíte na Zanzibar s prestupom v Dubaji, žiadne očkovania nepotrebujete. No ak letíte s prestupom v Mombase, očkovania mať musíte.

My osobne odporúčame vybrať si (minimálne kým je bábo maličké) také destinácie, pri ktorých si budete život komplikovať čo najmenej. Dosť, že máte na pleciach starostlivosť o ten maličký, vzácny ružový uzlíček (nervov 🙂

bali-tirta-gangaRozhodli ste sa už pre konkrétnu krajinu? Čeknite ešte jej politickú a bezpečnostnú situáciu. Pre istotu. Tak napríklad už pred pár mesiacmi ste sa mohli dočítať prvé správy o tom, že balijska sopka Mt. Agung začína byť nepokojná. Potom to utíchlo, prichádzali správy, že všetko je v poriadku. A odrazu, pár dní dozadu ako sme zverejnili tento článok, sa už odporúča na ostrov nielenže preventívne necestovať, ale vzdialiť sa od sopky čo najďalej, ak sa na Bali práve nachádzate. Stav je vážny.

Užitočné info nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info) a v ich appke Svetobežka (zadarmo na stiahnutie).

Spojte sa s cestovateľmi, ktorí sa čerstvo vrátili z krajiny, do ktorej sa chystáte. Alebo sa tam práve nachádzajú, prípadne s našincami, ktorí tam žijú dlhodobo. Majú aktuálnejšie, presnejšie a pravdivejšie informácie než to, čo sa dočítate v pár rokov starom bedekri či na internete. Poradia vám, či je nejaká destinácia vhodná na cestovanie aj s maličkým bábom a za akých okolností. Poskytnú vám insiderské informácie, ktoré nenájdete nikde inde. Poradia vám, kde nájdete supermarket s plienkami a detským jedlom, najlacnejšiu taxislužbu, odporučia dobrú kaviareň či skvelý park na kočíkovanie. Navyše vám povedia, či je tá panenská pláž z videa na Youtube, nad ktorou pravidelne každý večer ochkáte, naozaj taká panenská aj naozaj. Alebo či je v skutočnosti zúfalo prepchatá polonahými telami nemeckých turistov. Poznajú aktuálne ceny v danej krajine a prezradia, koľko by ste mali zaplatiť za taxík z letiska a podobne.

V dnešnej internetovej ére je veľmi jednoduché nájsť tých správnych ľudí, ktorí vám poskytnú informácie z prvej ruky a uľahčia rozhodovanie.

My followujeme na Instagrame niekoľko rodičov-cestovateľov, ktorí okrem nechutne lákavých fotiek uverejňujú aj rôzne cestovateľské tipy a niektorí z nich aj ochotne poradia, ak im napíšete. Pátrajte po hashtagoch s názvom vašej cieľovej destinácie, čítajte komenty a zistite, kde vznikli zábery (napríklad si pogooglite hotel, ktorý vám na ich fotke padne do oka). My sme takto vďaka jednej instagramovej fotke na profile britskej blogerky roka Travel Mad Mum (www.travelmadmum.com) objavili skvelý eco baby friendly rezort v Toskánsku. A cez rovnakú sieť sme sa spojili napríklad aj s nemeckou blogerkou a dvojnásobnou maminou Nappy Nomad (www.nappy-nomad.com), ktorá nám poradila, ako je to s komármi či prepravou bábätiek na Bali. Takýchto nomádskych rodičov však vo svete existuje omnoho viac, stačí len venovať trochu času pátračke.

Na Facebooku sa zasa oplatí pridať do akčnej skupiny Akčné mamičky cestovateľky

https://www.facebook.com/groups/979242045494685/ , kam sa môžete obrátiť s akoukoľvek otázkou a skúsené maminy poradia.taliansko-tuscany-paradu-resort-plazLokálpatrioti žijúci v zahraničí sa zasa združujú do rôznych komunít, napríklad Česi a Slováci žijúci v Portugalsku alebo Slováci na Bali. Je ich neprieberné množstvo, nájdete ich tak, že hore do vyhľadávača zadáte kľúčové slová (viď naše príklady). Potom stačí už len napísať a skúsiť sa na niekoho nakontaktovať.

Držíme palce pri výbere tej správnej destinácie a BON VOYAGE!