V exotike s bábätkom? A prečo nie?

exotike-babatkom-preco-nie

Naše tipy vám pomôžu pripraviť sa na nezabudnuteľnú rodinnú dovolenku a nič nenechať na náhodu. Aj keď idete bez cestovky. V exotike sme boli už nespočetne veľakrát. Túlali sme sa po Nepále, Indii, Malajzii, Bruneji, Indonézii, Singapure, Japonsku, Thajsku, Srí Lanke a nakukli sme aj do Brazílie. Na vlastnú päsť, bez cestovky a pevného plánu. Nenapraviteľní backpackeri.

Dávno sú však preč tie časy, keď sme s tatom nomádom jednoducho nahádzali pár najnutnejších vecí do ruksaku a prvýkrát otvorili bedeker o našej dovolenkovej destinácii asi štvrť hodiny predtým, než v nej naše lietadlo začalo pristávať. Naša dvojzložková svorka sa rozrástla o ďalšieho člena a logicky musíme byť zodpovednejší. Veď to ako rodičia poznáte. V našom ponímaní to však neznamená necestovať alebo cestovať inak, než sme boli navyknutí (rezortová nuda a tak ďalej). Znamená to venovať viac času plánovaniu, rešeršovaniu a manažmentu.

Našou prvou naozajstnou exotikou bolo Bali. Možno budete mať iný názor a niektoré veci budete riešiť viac, inak, alebo budete mať naopak pocit, že to my s prípravami preháňame. Každopádne, s najlepším vedomím a svedomím sme do tohto článku zhrnuli kroky, ktoré sme pred touto dovolenkou (a každou ďalšou) absolvovali v súlade s krédom Štastie praje pripraveným. A tak nejak si myslíme, že vám môžu pomôcť s prípravou pred cestou do exotiky. A nielen vtedy, keď sa chystáte s dieťaťom.

Poznámka autora: Neuvádzame ich v presnom chronologickom poradí podľa dôležitosti, ale sú náhodne roztrúsené. Je na každom z vás, či bude čojaviem najprv vybavovať poistenie, až potom návštevu pediatra alebo opačne.

ryzove-polia-exotika

LETENKA

S ľútosťou prehlasujeme, že sú preč tie časy, keď sme zbadali neodolateľnú ponuku hriešne lacnej akciovej letenky a bezhlavo sme išli do toho.

(No a čo že let trval o polovicu dlhšie než normálne, alebo mal tri prestupy, či iný zádrhel. Veď tú cestu nejako prežijeme. 🙂

A aj sme prežili. (Doteraz sladko spomínam na letenku do Tokia za neuveriteľných 350 eur!)

Čo sa týka cestovania – najmä lietania – s dieťaťom – však máme veľký REŠPEKT. Lebo nechceme robiť zle jemu ani sebe. Preto sme sa pri kúpe našich prvých leteniek ako rodiny nepokúšali ušetriť, ale skôr hľadali výhodný pomer cena/výkon. Cena bola samozrejme dôležitá, ba takmer najdôležitejšia, ale skôr sme sa usilovali nájsť let takpovediac „šetrný” k režimu nášho malého nomáda. To znamená maximálne jeden prestup a s odletom vo večerných hodinách, aby sme ho cez deň „uťahali” a zvýšili šancu, že bude potom v lietadle spať (alebo minimálne bude viac v kľude a nie plný nevybúrenej energie). Usilovali sme sa hľadať aj také lety, kde doba čakania medzi jednotlivými letmi nepresiahne osem hodín, ale zároveň nie je kratšia než dve hodiny, aby sme pri presune z jedného lietadla do druhého nevypľuli dušu a dieťa zbytočne nestresovali náhlením. (A nedajbože keby malo prvé lietadlo meškanie!:-)

Áno, nájsť let podľa takýchto kritérií je celkom fuška a cena nie je úplne nízka, ale podarilo sa. Konkrétne letenky na Bali sme hľadali cez skyscanner.com – vyhľadávač, ktorý preskenuje ponuku stovák leteckých spoločností a predajcov leteniek, potom vám ponúkne tie najlepšie možnosti. Letenky sme nakoniec kúpili u nášho slovenského www.pelikan.sk, pretože vychádzali najlepšie. Potešili sme sa tomu, pretože síce angličtinu obstojne ovládame, ale chceli sme si už vopred (ešte pred normálnym check-inom alebo online check-inom) zarezervovať sedadlá tzv. bulkhead seats, ktoré majú viac priestoru na nohy, pretože sa zvyčajne nachádzajú pri toaletách alebo pri emergency exit. Nehrozilo, aby nám aerolinka poskytla závesnú postieľku (áno, aj to letecké spoločnosti poskytujú, ale len pre bábätká do 10 kíl), takže keď má malý nomád sedieť to more času na našich kolenách, nech máme aspoň viac priestoru. Možno niekomu tieto sedadlá vyhovovať nebudú, preto skvelá webka, kde môžete zistiť rozmiestnenie sedadiel na každom konkrétnom lete je www.seatguru.com. Zadáte názov aerolinky a číslo svojho letu, vzápätí sa vám ukáže typ lietadla, ktorým poletíte a mapka so sedadlami, pričom ku každému sedadlu máte krátky opis, jeho výhody a nevýhody. A tiež recenzie pasažierov. Užitočné, nie?

POISTENIE

My sme ihneď s kúpou riešili aj poistenie storna letenky. Síce letenky predražilo, ale určite by sme to bez neho neriskovali. A odporúčame to aj vám. Nejde o to, že by ste si chceli niečo privolávať. Poletíte, to je jasné. Ale ako rodičia veľmi dobre viete, že človek mieni, dieťa mení. A letenky predsa nestoja päť evri. Môže sa stať hocičo, lebo skrátka život. Deň pred odletom na Srí Lanku som napríklad vracala, mala teplotu, bolesti brucha a do toho aj chrípku. Peklo. Hrozilo, že to nerozchodím a s tatom nomádom sme viedli ponuré diskusie o tom, či dovolenku zrušiť alebo ísť a riskovať, že mojim prvým cejlónskym zážitkom bude návšteva miestnej nemocnice. Nakoniec sme sa rozhodli letieť. Let bol síce masaker, ale prežila som, na druhý deň sa mi výrazne polepšilo a o ďalšie tri dni som bola totálne fit. Pri dieťati by sme však niečo takéto neriskovali.

Kvalitné poistenie do zahraničia (nielen zdravotné, ale aj storno letenky, krádež či meškanie batožiny, spoluúčasť a podobne) asi nemusíme zdôrazňovať. My sme si poistili všetko, čo sa len dalo.

priroda-exotika

BANKA

  1. Pred vycestovaním si určite treba overiť platnosť PASOV. A tiež platnosť platobných kariet a ich limity pre výber z bankomatu či bezhotovostné platby. Odporúčame vám, aby ste si so sebou radšej vzali viac kariet, pre prípad, že by vás o niektorú z nich odľahčil zlodej, pochutil by si na nej bankomat, alebo by jednoducho odmietla ďalej fungovať. Ak môžete, z bezpečnostných dôvodov radšej pri platbe za hotel, prenájom auta a vlastne všade, kde sa len dá, uprednostnite platbu kreditkou (peniaze banky) než debetkou (to je klasická platobná karta k vášmu účtu a vašim reálnym peniazom). Chránite tak svoje peniaze, pretože ak nedajbože dôjde k zneužitiu, alebo sa na výpise zjaví transakcia, ku ktorej v skutočnosti nedošlo (napríklad vám autopožičovňa či hotel dvakrát zaúčtuje rovnakú sumu), banka si s tým vie, ľudovo povedané, lepšie poradiť, než keby tie peniaze patrili vám.
  2. Okrem overenia platnosti platobných kariet odporúčame, aby ste svojej banke nahlásili destináciu, do ktorej sa chystáte a informujte sa, či v nej budete môcť platobné karty používať (hlavne vyberať z bankomatu). Niektoré banky majú totiž tzv. zoznam zakázaných krajín, v ktorých neumožňujú svojim klientom vykonávať transakcie, resp. vyberať peniaze z bankomatu. Čo je dosť prúser, ak o tom neviete. My sme to po prílete na Srí Lanku nevedeli. Ešte v letiskovej hale sme so širokým úsmevom strčili kartu do otvoru v bankomate, čakali a čakali a…PROBLÉM. Poriadny, keďže na tom účte sa nachádzala väčšina nášho dovolenkového vreckového. A banka na diaľku odmietla kartu odblokovať. Museli sme nájsť pobočku nejakej veľkej, medzinárodnej banky, a tam im rukami-nohami vysvetliť problém. Naverímboha odovzdať chlapíkovi za prepážkou pas a platobnú kartu, aby sa o desať minút vynoril aj s gučou peňazí. (Keď zmizol s oboma predmetmi v ruke, zalial nás pot a nebolo nám všetko jedno. Prehrávali sme si v hlave všetky historky našich známych o okradnutí v cudzine a modlili sa, aby v našom prípade príležitosť neurobila zlodeja…) Všetko nakoniec dobre dopadlo, vynašli sme sa (a banku sme nezmenili) ALE prečo sa podobných nepríjemností na dovolenke nevyvarovať? Tentokrát sme v banke písomne nahlásili kde budeme, odkedy dokedy tam budeme, a požiadali sme o dočasné umožnenie všetkých transakcií platobných kariet, ktorých čísla sme uviedli.
  3. Keď sa bavíme o peniazoch, nie je úplne odveci svoje dovolenkové „vreckové” rozdeliť na viac účtov, ideálne vo viacerých rôznych bankách. To keby sa náhodou vyskytol nejaký problém s jednou, aby ste ešte mali druhý zdroj, a neostali niekde visieť bez prostriedkov. A určite si so sebou zoberte aj nejakú hotovosť pre prípad, že by zlyhala moderná technológia.
  4. Majte po ruke všetky potrebné telefónne čísla na zablokovanie platobných kariet, keby došlo k ich krádeži alebo zneužitiu. (Nájdete ich na opačnej strane debetnej či kreditnej karty).

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

Spojte sa s cestovateľmi, ktorí sa čerstvo vrátili z krajiny, do ktorej sa chystáte. Alebo sa tam práve nachádzajú, prípadne s rodákmi, ktorí tam dlhodobo žijú. Majú aktuálnejšie, presnejšie a pravdivejšie informácie než to, čo sa dočítate v pár rokov starom bedekri či na internete. Poskytnú vám insiderské informácie, ktoré nenájdete nikde inde. Odporučia vám novootvorenú kaviareň, supermarket s plienkami a detským jedlom, najlacnejšiu taxislužbu alebo poradia, či je tá panenská pláž z romantického youtube videa naozaj taká panenská aj v skutočnosti alebo je zúfalo prepchatá polonahými telami nemeckých turistov. Vedia aj to, aké sú aktuálne ceny, koľko zaplatíte za taxík z letiska a podobne. A ako takýchto radcov nájsť? Cez sociálne siete. My followujeme na Instagrame niekoľko rodičov-cestovateľov, ktorí okrem nechutne lákavých fotiek uverejňujú aj rôzne cestovateľské tipy a ochotne poradia, ak im napíšete. Pátrajte po hashtagoch s názvom vašej cieľovej destinácie, čítajte komenty a zistite, kde vznikli zábery (napríklad si pogooglite hotel, ktorý vám na ich fotke padne do oka). My sme takto vďaka fotke na Instagrame v profile anglickej blogerky www.travelmadmum.com našli skvelý eco baby friendly rezort v Toskánsku. A cez rovnakú sieť sme sa spojili s nemeckou www.nappy-nomad.com, ktorá nám poradila, ako je to s komármi či prepravou detí na Bali. Na Facebooku máme zasa radi skupinu Akčné mamičky cestovateľky.

cerstve-ovocie-exotika

ZDRAVIE

  1. Je váš pediater v pohode, venuje vám pár minút navyše a dá sa s ním normálne ľudsky porozprávať? Okrem vyšetrenia pred dovolenkou (či je váš drobec OK) si dajte od neho poradiť „lieky prvej pomoci do cestovnej lekárničky. Určite by tam mali byť nejaké medikamenty na horúčku, hnačku, vracanie, uštipnutie hmyzom, alergickú reakciu, náplaste.
  2. Oslovte vševedúceho kamaráta menom Google a pátrajte po nemocnici alebo zdravotnom zariadení najbližšie vášmu ubytovaniu (alebo takú, ktorá má dobré recenzie a nie je problém sa do nej rýchlo dostať, čekujte aj recenzie od turistov). Chce to trochu hľadania, ale pre pokoj duše to rozhodne stojí za váš čas. Uložte si jej adresu a telefónne číslo. Keby ste ju náhodou počas dovolenky potrebovali navštíviť, nebudete musieť v panike hľadať čo a kde.
  3. Uložte si do mobilu aj číslo na Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) +421 2 5477 4166. Na tejto linke sa môžete 24 hodín denne s odborníkmi poradiť v prípade podozrenia na akúkoľvek otravu, teda ak váš drobec požije niečo o čom si nie ste istí, či nie je jedovaté alebo toxické. Poradia vám, čo treba robiť. Určite je to dobré vedieť nielen doma, ale aj pri vycestovaní do cudziny.
  4. Ak nepatríte k rodičom, ktorí sú naladení striktne antivax, informujte sa na povinné alebo odporúčané očkovania. Napríklad vakcína proti hepatitíde A – chorobe špinavých rúk – je u nás nepovinná, ale v rozvojových krajinách by ju možno nebolo odveci mať, najmä keď sa drobec nachádza vo fáze, že chce všetko strkať do pusy a ožužlávať. Touto vakcínou sa však očkuje až od 1. roka života. Buď sa na očkovanie informujte u svojho pediatra alebo – ak chcete mať v problematike zdravia v exotickej cudzine jasno – kontaktujte kliniku cudzokrajných chorôb. Napríklad tú v Bratislave: www.cudzokrajne.sk.

OFICIALITKY

Zistite, či do cieľovej krajine potrebujete víza a či si ich treba vybaviť doma pred cestou, alebo stačí až na letisku po prílete, prípadne ďalšie podmienky (dĺžka víz, poplatky a podobne).

Na stránke Ministerstva zahraničných vecí nájdite kontakt na príslušné slovenské veľvyslanectvo alebo konzulárny úrad v danej krajine a niekam si ho zapíšte.

Vyplňte formulár Dobrovoľnej registrácie na stránke ministerstva zahraničných vecí www.mzv.sk. V prípade nejakého problému alebo hroziaceho nebezpečenstva – prírodnej katastrofy, politického prevratu, teroristického útoku – budú o vás vedieť a pošlú vám aktuálne informácie o dianí, prípadne vedia pomôcť v núdzových situáciách.

MEDZINÁRODNÝ VODIČÁK

Nikdy neviete, kedy sa vám zíde. Ak ho však nemáte a jazdíte na prenajatom skútri či aute, niekde (napríklad na Bali) policajti radi cudzincov zastavujú a naparujú im mastnú pokutu. Vybavíte si ho na polícii na počkanie a stojí 6,50 eur.

ELIMINUJTE STRES

Možno uprednostníte presný itinerár na celú dovolenku, my sme radi flexibilní. To znamená, že nekvasíme na jednom mieste, ubytovanie striedame a presúvame sa tam, kam sa nám práve zachce. (Jasné, že máme aspoň orientačnú predstavu, čo chceme vidieť a zažiť, ale nebránime sa zmenám. Práve naopak, vítame ich s otvorenou náručou.)

Začali sme si však bookovať ubytovanie na prvé dva – tri dni dovolenky, aby sme po vyčerpávajúcej ceste nemuseli riešiť, kde skloníme hlavu (najmä ak priletíme večer). Dokonca sme si prostredníctvom nášho ubytovania zabezpečili aj odvoz, takže v letiskovej hale nás po prílete bude čakať vysmiaty chlapík s našim menom napísaným na ceduľke na hrudi. Jasné, že si vieme vybaviť taxík aj na mieste. Pred každou letiskovou halou kdekoľvek na svete ich predsa stoja zástupy. Ale nechceli sme pridávať k prvotnému kultúrnemu šoku, ktorý náš malý nomád pravdepodobne beztak zažije z dlhého letu, zmeny prostredia a klímy a časového posunu tým, že sa budeme po prílete ešte rukami-nohami v tme zjednávať a taxikár nedajbože trošku poblúdi pri hľadaní nášho ubytka. Keď si po nás príde šofér z nášho hotela, ideme na istotku. Ako sa pred dovolenkou pripravujete vy? Zabudli sme na niečo dôležité? Dajte nám o tom vedieť! 🙂

40 thoughts on “V exotike s bábätkom? A prečo nie?

Comments are closed.