Hračky pre deti na cesty a do škaredého počasia

Ako aspoň na chvíľu skrotiť svoje neposedné ubehané deti, aby ste všetci prežili cestu autom, lietadlom, alebo škaredé počasie (nielen) na dovolenke? Tentokrát vám dáme nomádske tipy na hračky pre deti 2+. 

Nie sme zástancovia toho, že deti sa vo svojej detskej izbe musia po kolená brodiť v hračkách. Ani toho, že každý výlet či akákoľvek príležitosť si vyžaduje novú hračku. Skôr sa riadime krédom, že menej je viac. 

Dokonca, keď sa vyberieme nomádiť do sveta, malej nomádke so sebou zbalíme úplné minimum hračiek a na mieste improvizujeme. V Barcelone sa napríklad na pláži prehrala celé hodiny iba s obyčajným plastovým pohárom od kávy, lyžičkou a nákladným autíčkom, ktoré sme kúpili v miestnom suvenírovom obchode za tri eurá (chlapík indického pôvodu nám na neho dal dokonca zľavu, hoci som sa ani nepokúšala zjednávať 🙂

barceloneta-plaz-little-nomad-life

A v Lisabone si na hotelovej izbe vystačila so svojou bábikou a obyčajnou dekou. Neúnavne sa bavila tým, že balila bábu do deky, alebo ju strkala do zásuvky na nočnom stolíku. 🙂 

Sú nám sympatické hračky pre deti, ktoré nie sú prvoplánové a iba na jedno použitie. Také, kde môže dieťaťu fantázia pracovať na plné obrátky a pri ktorých si môže vymyslieť aj vlastný spôsob hry a nedržať sa len jediného účelu. Klasické hračkárstva, kde vás už pri vchode ovalí záplava blikajúceho a ukričaného plastu, nám spôsobujú stavy úzkosti. A malú nomádku menia na krajne nepokojného a roztržitého tvora, ktorý nevie čo so sebou. Takže sa im na míle vyhýbame. 

O to viac nás bavia hračkárstva, z ktorých sála harmónia a ktoré kladú dôraz na poctivé, drevené hračky pre deti. Jedno také sme objavili neďaleko nášho domova — volá sa Kidmania a nachádza sa v petržalskom komplexe Slnečnice Mesto. Vlastne sme ho až tak úplne neobjavili — vyslovene sme si ho našli. Dokonca pár dní pred jeho oficiálnym otvorením v Slnečniciach.

Na istom krásnom mamičkovskom blogu som totiž náhodne natrafila na recenziu na magnetickú knihu Magneti’Book od firmy JANOD (moju recenziu nájdeš nižšie v tomto článku) a okamžite som sa do tejto kreatívnej hračky zamilovala.

A keďže sa blížili narodeniny malej nomádky, okamžite som vedela, že presne TOTO JE TEN DARČEK ako stvorený pre ňu! V tej recenzii som sa dočítala, že Magneti’Book zoženiem práve v predajni KIDMANIA v Slnečniciach, takže som okamžite „žhavila drát” a zisťovala, či túto magnetickú knižku majú a či si ju môžem prísť kúpiť.

Dokonca, popravde, som sa tak bála, že by sa mohla vypredať, že som si jeden kus telefonicky rezervovala. 😀 😀 Obsluha bola veľmi milá a mala pre mňa pochopenie. 🙂 

Napriek tomu, čo som písala v úvode tohto článku o minimalizme u nás doma, musím sa priznať, že moja návšteva obchodu KIDMANIA sa neskončila iba pri magnetickej knihe.

V mojej nákupnej taške v ten deň skončilo viacero rôznych hračiek. Oni totiž majú rozkošné, hlavne drevené edukatívne hračky pre deti najrôznejšieho veku (od tých úplne najmenších aj hračky od 3 rokov). A mimochodom, sú distribútorom hračiek značky JANOD na Slovensku a v Čechách a distribútorom značky HABA pre Čechy, čo je pre niekoho možno zaujímavá informácia. 

Po takomto dlhšom úvode vám chcem predstaviť niekoľko našich „lieblingov”, ktoré nám posledné mesiace spríjemňujú nielen naše rodinné výjazdy za dobrodružstvami, ale krátia chvíle aj vtedy, keď sa za oknom ženia všetci čerti. 

Magnetická kniha Magnetibook

Ako napovedá už jej názov, je to síce kniha, ale nie taká „klasická”, papierová, v ktorej by sa dalo listovať. Táto magnetická kniha od značky JANOD je vlastne škatuľa v tvare knihy, ktorá sa po otvorení premení na magnetickú tabuľu a priečinok s magnetickými dielikmi. Môžete si vybrať z viacerých motívov, podľa toho, čo vášho drobca zaujíma — zvieratká, princezné, dopravné prostriedky, obliekanie, abecedu či hodiny.

My sme si kúpili magnetickú knihu s motívom ročných období. Na farebnom pozadí magnetickej tabule je holý strom a lúka, ktoré čakajú na to, až ich ozdobíme magnetkami podľa príslušného ročného obdobia. Súčasťou magnetickej knihy sú 4 kartičky s predlohami každého ročného obdobia, aby dieťatko vedelo ku každému priradiť správne dieliky. 

V praxi to vyzerá takto: Malá nomádka vyberá spomedzi 115 magnetických dielikov tie, ktoré sa hodia napríklad do zimy — strom ozdobí zasneženou korunou, vedľa postaví snehuliaka, pridá maličké magnetické snehové vločky, postavičky s kabátom, šálom a čiapkou. Alebo sa rozhodne pre leto a na korunu stromu pripevní rozkvinutú korunu s čerešňami, na trávu pridá bazén a kvety. Okrem toho, že sa učí, čo je pre každé ročné obdobie typické — v zime sneh, na jar rozkvitnuté kvety, na jeseň farebné listy a vietor, učí sa aj priradiť, aký typ oblečenia je vhodný do daného počasia. Že v zime je chladno a preto treba mať šál a čiapku. Alebo že v lete stačí krátky rukáv a šiltovka.

Hoci 4 kartičky s predlohami ročných období sú skvelá pomôcka, niekedy popustíme uzdu fantázii a skladáme si obrázky len tak, podľa toho, čo nám napadne. Napríklad vyberáme pre postavičky rôzne oblečenie, ktoré kombinujeme tak, ako sa nám zapáči. Alebo jedna z nás vyskladá nejaké ročné obdobie a tá druhá háda, o akú sezónu ide. Variácií na hru je milión. 

Keď sa s magnetickou knihou dohráme, všetky dieliky jednoducho ukryjeme dovnútra knihy, zavrieme ju a odložíme — žiadne vrecúška ani nič podobné, čo je veľmi praktické. Magnetická kniha je ľahká a má rozmery menšej knižky, takže sa dá ľahko prenášať a brať kamkoľvek so sebou ako zábava, ktorá ihneď neomrzí.  

Ako jedinú nevýhodu ja osobne vnímam to, že niektoré komponenty (napríklad snehové vločky alebo kvietky či motýliky) sú skutočne drobné a hrozí riziko, že zmiznú kdesi v nedoziernych hĺbkach gauču alebo sa z dovolenky vrátite bez nich. 

Večné nálepky

Malá nomádka si vo svojom aktuálnom veku 2+ fičí na rôznych nalepovačkách. Drvivá väčšina nálepiek je však, samozrejme, jednorazová a nálepky navyše chtiac-nechtiac končia aj tam, kde by nemuseli — napríklad tatovi nomádovi na krku či na tričku, alebo na skle auta či nedajbože na monitore počítača. 🙂 Malá nomádka navyše často „chytá” nervy, keď sa jej nálepka v maličkých prštekoch skrčí, zlepí sa dohromady a už sa nedá použiť. 

Šikovnou zábavkou (nielen) na dlhé cesty a čakačky, ale aj na dlhé, upršané dni sú  znovu odlepiteľné nálepky od Melissa and Dough. 

Nachádzajú sa vo veľkom „pracovnom zošite”, ktorý pozostáva z niekoľkých hárkov nálepiek (spolu ich je 150 kusov) a z ďalších päť hárkov rozmanitých pozadí, na ktoré sa tie nálepky nalepujú. Keďže máme zvieraciu mániu, úplne prirodzene sme si vybrali motív zvieratiek. 

Na jednom hárku sú nálepky zvieratiek a predmetov z gazdovstva. Na ďalšom zvieratká z džungle, na inom zasa morské tvory. Pointa hry spočíva v nalepovaní zvieratkovských nálepiek na správne pozadie (gazdovstvo, džungľa, savana, podmorský svet a pod). Mnohé zvieratká sú pritom v pároch alebo celé rodinky (sliepka, kohút, kuriatka), čiže okrem priraďovania nálepiek na správne pozadie sa hrávame aj hru na priraďovanie párov (slon k slonovi, kačka ku kačiatkam a pod).

Našu poslednú cestu domov z nomádenia v Rakúsku sme si napríklad krátili tak, že malá nomádka lepila zvieratká na savane hore nohami, smiala sa, že pijú vodu z jazierka hore nohami a navzájom si pritom zavadzajú…A my sme prežili posledný úsek cesty. 🙂  

Nálepky sa dajú lepiť aj inde než do pracovného zošita, napríklad na stôl, na okno (v našom prípade na krb :-). Fantázii sa medze nekladú, treba jej dať krídla.  Je super, že sa poľahky dajú odlepiť hranou nechta a použiť znovu. 

Zároveň však dobre priliehajú, sú odolné a nezlepujú sa. Problém nám robilo jedine úvodné odliepanie nálepiek z pôvodnej podložky, keď som musela malej nomádke na jej neradosť pomôcť, pretože nálepky jej „nešli vybrať”.

A ešte mi na tejto hračke pre deti z pohľadu maminy-cestovateľky trochu prekáža nešikovná veľkosť A3 (rozmery sú 35,5×28) , pretože by som knihu nálepiek najradšej vláčila všade s nami. Do auta sa to dá (lebo veď auto znesie :-), no do lietadla by som ju asi z úsporných dôvodov neťahala. Ale toto je asi vec subjektívneho názoru. 

Drevené pexeso 

Malú nomádku pomerne zavčasu začalo baviť hmatové pexeso MEMONIK, ktoré mne a tatovi doniesol svojho času pod stromček Ježiško. 

Samozrejme, že nie v tom pravom zmysle slova — bavilo ju ohmatávať rozličné povrchy, učila som ju, že tvoria dvojice, a aby hľadala dva rovnaké páry povrchov. A keďže mám slabosť na drevené hračky, zapáčilo sa mi, že existuje drevené maľované pexeso. 

Drevené pexeso od firmy JANOD pozostáva zo 40 dielikov s jednoduchými, peknými namaľovanými obrázkami s motívom záhrady — hospodárske zvieratká, zelenina, potreby na farmu. Obrázky sú zrozumiteľné a dieťatko sa tak môže užiť nielen hľadať rovnaké páry, ale aj pomenovať jednotlivé predmety. A poriadne si trénovať pamäť. My žasneme, čo všetko si malá nomádka pamätá – neraz oveľa viac než my. 

Vďaka tomu, že pexeso je z dreva, je dosť odolné, čiže sa s ním môžu na rozdiel od klasického papierového baviť aj menšie detičky. Je ľahučké, takže sa v drevenej škatuľke (alebo vo vrecúšku) dá brať aj so sebou na cesty. 

Omaľovánky s magickými fixkami 

Neviditeľné fixky? Sen každého rodiča, však? V našom prípade určite, keďže máme doma malého Picassa (alebo Frídu? 🙂 A veríme, že v tom nie sme sami. 

Malá nomádka veľmi rada kreslí — od zvieratiek, domčekov a ujov, až po „písanie nákupného zoznamu ako mama”. Samozrejme, nie vždy sa vie trafiť presne na papier alebo do omaľovánky a neraz vyzdobí aj sama seba. Doma to ešte zvládame, no keď sa rozhodne tvoriť niekde za stolom v reštaurácii (a zasa nedovoľte jej to, keď je to jediná šanca, ako ju aspoň na chvíľu priklincovať k stolu 🙂 tak to môže byť trošku problém.

Objavili sme však super vychytávku — omaľovánku s neviditeľnými fixkami Magicolor od Melissa&Dough. Fixky farbia totiž iba vtedy, keď sa nimi vyfarbujú obrázky v omaľovánke. Tá naša má 18 strán a obrázky sú — ako inak — z prostredia farmy. Tieto omaľovánky so zázračnými fixkami sú navyše v praktickom cestovnom balení a majú odkladací priestor na fixky. 

 Náš tip: Podobnou omaľovkou je aj Water WOW, o ktorej som písala v predošlom článku. 

23 thoughts on “Hračky pre deti na cesty a do škaredého počasia

 • 22. decembra 2019, 10:05

  I am constantly looking online for ideas that can help me. Thanks!

 • 31. decembra 2019, 16:45

  I’ve learn a few good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you put to create this sort of excellent informative web site.

 • 1. januára 2020, 17:56

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 • 2. januára 2020, 2:34

  It’s really a cool and useful piece of info. I’m happy that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 • 2. januára 2020, 4:56

  Can I just say what a relief to find someone who truly knows what theyre talking about on the internet. You positively know learn how to convey a difficulty to mild and make it important. More folks must read this and understand this aspect of the story. I cant consider youre not more standard because you definitely have the gift.

 • 3. januára 2020, 8:46

  I am not positive where you are getting your info, but good topic. I needs to spend a while finding out much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was in search of this information for my mission.

 • 3. januára 2020, 14:58

  You have remarked very interesting points! ps decent internet site. „If I were two-faced, would I be wearing this one“ by Abraham Lincoln.

 • 3. januára 2020, 16:52

  Thanks for any other informative site. Where else could I get that type of information written in such an ideal means? I have a undertaking that I am simply now operating on, and I’ve been at the look out for such info.

 • 3. januára 2020, 23:13

  I’m extremely impressed together with your writing skills as well as with the layout in your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway stay up the nice high quality writing, it is uncommon to see a nice blog like this one these days..

 • 4. januára 2020, 4:02

  Hey There. I found your blog the use of msn. That is an extremely neatly written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • 5. januára 2020, 19:37

  Well I definitely enjoyed reading it. This information offered by you is very practical for correct planning.

 • 6. januára 2020, 21:40

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 • 12. januára 2020, 14:29

  Absolutely indited written content, Really enjoyed reading through.

 • 13. januára 2020, 15:39

  Hello.This post was extremely fascinating, especially since I was browsing for thoughts on this issue last Sunday.

 • 15. januára 2020, 12:18

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 • 15. januára 2020, 12:56

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • 15. januára 2020, 21:07

  I simply couldn’t leave your website before suggesting that I really enjoyed the standard information an individual provide on your visitors? Is going to be again frequently to investigate cross-check new posts

 • 24. januára 2020, 4:35

  certainly like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the reality nevertheless I will certainly come back again.

 • 24. januára 2020, 14:56

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 • 24. januára 2020, 19:24

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 • 25. januára 2020, 2:01

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.