Kde nechať malé rakety vyblázniť, aby ste sa vy už celkom nezbláznili

kde-nechat-male-rakety-vyblaznit-aby-ste-sa-vy-uz-celkom-nezblaznili

Počasie si skrátka nenadiktujete. Nech ste kdekoľvek na Slovensku, oplatí sa mať v rukáve zopár žolíkov v podobe sympatických podnikov so slušným detským kútikom. Nech sa páči, náš aktuálny výber.

Najradšej sme na čerstvom vzduchu. Asi ako všetci rodičia. Veľmi dobre predsa vieme, ako účinne dokáže pobyt vonku vybiť malým raketám baterky. A nič nepohladí dušu viac, než keď zničene padnú do postele a nás čaká pokojný večer. 🙂 No keďže nás ako správnych nomádskych rodičov svrbia päty a nevieme obsedieť na jednom mieste až príliš často, neraz opustíme útulné steny nášho domova aj vtedy, keď sa vonku ženia všetci čerti a iné po-tvory. Keď naše dušičky volajú po dobrej káve alebo nežnom pohladení chuťových pohárikov, skrátka si nenavyberáme. Ak to máte rovnako, možno vám padnú vhod naše tipy na zaujímavé podniky, kde môžete nechať decká vyblázniť tak, aby ste sa kvôli škaredému počasiu (a nulovej šanci byť vonku) vy nezbláznili. Práve naopak, aby ste z toho niečo mali aj vy. Napríklad lahodný koláč. Voňavú kávu. Alebo radostné iskričky v očiach svojho drobca.

Vopred upozorňujeme, že výber podnikov v tomto blogovom poste je výsostne subjektívny a je založený na tom, čo sme sami za posledné obdobie zbehali. Podstatným kritériom výberu bola okrem pútavého detského kútiku (nie iba stolík a farbičky, ale bezpečný a tvorivý priestor, ktorý bude baviť duracellkov aspoň 10 minút) aj dostupnosť obstojnej kávy. Veď kofeín je najlepší kamoš rodičov. Spolu so sedminkou kvalitného červeného, čo si budeme nahovárať 🙂 Takže sme do nášho mini výberu zaradili miesta, kde si môžete vyložiť nohy (áno opäť pokus o nevydarený vtípek) a vychutnať šálku kávy a pritom mať svojho malého chutného krakena na dohľad.

BRATISLAVA

Sasanka

Pôvodne to bola kaviareň Cafe Matylda, teraz je z nej Sasanka, ale stále je to milé miesto ako stvorené na kafe s kamoškami. Je veľká šanca, že kým budú malé šelmy objavovať zaujímavé a často aj edukatívne hračky v detskom kútiku, vám sa podarí aj celkom neprerušovane porozprávať. (Znie to ako poriadne sci-fi, že? 🙂

sasanka-detsky-kutik-mala-nomadka

Kde: bratislavské Dlhé diely, Kresánkova ulica, budova OC Terno

Parkovanie: V pohode zaparkujete v podzemných garážach nákupného centra a výťahom sa odveziete na poschodie (na strešnú terasu).

Baby friendly: Vnútorné priestory sú veľkorysé, ale nie príliš veľké, že potrebujete mapu 🙂 Interiér je zariadený tak, že si môžete chvíľku posedieť pri stole a stále máte výhľad na dianie v herničke, ktorá je súčasťou kaviarne, nie je oddelená žiadnou zástenou a zaberá asi tretinu priestoru. Je to tu vkusne zariadené, ale najmä čisté. Toalety sú voňavé (celkom rarita) a ich súčasťou je aj prebaľovací pult.

Čo tu zažijete: Ak sa počasie usmeje, malú raketu môžete nechať vyšantiť aj na vonkajšom ihrisku pred kaviarňou. Na jar a v lete sa dá posedieť aj vonku. Vnútorná herňa však pre deti ponúka množstvo zaujimavých hračiek, takže sa nemusíte báť ani škaredého počasia. Hračky boli počas našej návštevy čisté, udržiavané a v dobrom stave, žiadne polámané šmudlá, ako to bohužiaľ často býva zvykom. Majiteľke evidentne záleží na tom, aby si dobrý pocit z návštevy odniesli aj malí návštevníci. Drevená kuchynka, típí, bazénik s guličkami; z neho šmykľavka, drevený domček a rôzne edukatívne hračky sú len zlomkom z toho čo si pamätáme. Využitie herne je spoplatnené 2€/dieťa.

Čo tu ochutnáte: Káva je ok, okrem nej majú výber domácich limonád a lákavo vyzerajúce koláče. Zo slaných jedál majú v ponuke rozličné toasty. Ceny sú tu klasicky bratislavské, nič, čo by vás nepríjemne prekvapilo.

Kontakt: Sasanka Cafe

Mercado Restaurant & Café, OC Aupark

Nájsť miesto, kde sa dá dobre,relatívne zdravo a ešte relatívnejšie v kľude najesť, býva pre rodičov neraz fakt mission impossible. Však viete. Ani nehovoriac o tom, že ten kľud by mal trvať dlhšie než 5 minút. Jednou z našich tajných zbraní v Bratislave je reštaurácia/kaviareň Mercado Restaurant & Café v Auparku. Nie, že by sme práve obľubovali nákupné centrá. To ani omylom. Ale tu sa dá zaparkovať v garážach alebo na vonkajších parkoviskách nákupného centra, hneď za rohom reštiky (v rámci WC) sú čisté prebaľovacie pulty a kútik na kojenie či mikrovlnka na ohrievanie fliaš. Mercado má nielen nevšedný výber jedál pre dospelákov, ale aj detské menu, ktoré nie je iba o „rezníkoch”, ale pôsobí zdravo. A navyše detský kútik, ktorý je dostatočne zaujímavý na to, aby ste mohli do žalúdka hodiť niečo „k snědku”. A možno sa vám pošťastí aj káva a dezert.

Kde: OC Aupark, Einsteinova ulica, na poschodí

Kontakt: Mercado Aupark

MARIÁNKA PRI BRATISLAVE

Marialand

Ak sa vyberiete na pútnické miesto do Mariánky (neďaleko Bratislavy), zaraďte si tento podnik na zoznam povinných zastávok. Nachádza sa na pravej strane ihneď pri vstupe do dediny a je doslova rajom pre rodičov aj decká a HLAVNE pre rodičov, pretože môžu bezpečne a beztrestne svoje šelmy vypustit na množstvo preliezok hojdačiek a trampolín vo fakt veľkoryso ohradenej záhrade s dráhou na motorky a odrážadlá a kočíky a iné atrakcie. Ak sa vonku ženia všetci čerti, pohodááá. V domčeku sa okrem kaviarenskej časti nachádza aj solídny detský kútik.

Čo tu ochutnáte: Espresso je tu espressom, majú tu Caffe Trieste. A tie kolááááče!!!!

Babyfriendly: Na WC sú prebaľovacie pulty, nočníky, stupienky.

Kontakt: Marialand

NITRA

Elizabeth Patisserie

Kaviareň podobná rozkošnému francúzskemu bistru má kávu rovnako dobrú ako detský kútik. Skrátka ideálne miesto pre pôžitkárov, ktorí k životu potrebujú šálku voňavej kávy, a popritom musia zabaviť aj svoju malú šelmu. Rozkošná kaviarnička samu seba označuje za Paríž v srdci Nitry. Nájdete ju v historickom centre mesta pod Zoborom (konkrétne na Kupeckej ulici).

elizabeth-patisserie-kaviaren

Kaviareň pozostáva z dvoch častí – v prvej sa nachádza bar, vitrína s hriešne dobrými zákuskami a priestor, kde sedí väčšina hostí. Celú druhú miestnosť zaberá veľkorysý detský kútik. Hostia bez detí – aj s deťmi – si tak navzájom neprekážajú a všetci si prídu na svoje. Vrátane detí. Majú tu hračky pre menšie aj väčšie deti – stavebnice, bábiky, hojdaciu ovečku, detskú kuchynku, plyšáky a bábiky, autíčka, maličké stoly a stoličky. A dva stoly pre dospelých, čo je super, pretože môžete stále po očku sledovať aktivity svojho drobca v detskom kútiku a nemusíte vkuse odbiehať od stola.

Čo ochutnať: Espressóó (presne také, aké má byť). Alebo cappuccino. Čokoľvek kávové. Káva pochádza od 9grams coffee, mojich obľúbencov zo Žiliny, čo je záruka toho, že si svoju dávku kofeínu naozaj vychutnáte. Samozrejme, ku káve neodmysliteľne patrí sladká bodka – verte, že budete mať problém vybrať si spomedzi rôznych makroniek, cheesecakov, cupcakov, tortičiek, raw koláčikov či bezlepkových dobrôt. U mňa počas našej návštevy vyhral na prvý pohľad nenápadný brownie. Údajne bez štipky múky, len z čokolády a orechov. Naservírovali mi ho teplý, s malinami…a panebože…nebíčko v papuľke…a k tomu výborná káva…a dieťa pokojne objavujúce zákutia detského kútika…môže si hádam matka gurmánka priať niečo viac?

Parkovanie: Trošku problém,pretože kaviareň sa nachádza na pešej zóne.

Babyfriendly: Na WC nájdete aj prebaľovacie pulty

Kontakt: Elisabeth patisserie

TRENČÍN

Bosco

Reštaurácia Bosco v dedinke Zlatovce pri Trenčíne je niečo pre rodičov gurmánov. Kľudná štvrť s novostavbami, rodinnými domami a výhľadom na pôsobivý Trenčiansky hrad ukrýva miesto, kde sa detiská môžu za priaznivého počasia vonku vybehať a vyšmýkať, vy si posedieť na teraske. A keď je to vonku pod psa, privíta vás slušný detský kútik, ktorý zaberá jednu celú veľkú miestnosť. Priamo v ňom je niekoľko stolov, takže sa môžete nerušene najesť a malú raketu mať stále pod dohľadom. Z hračiek spomeniem detskú kuchynku, kočíky s bábikami, maličké stoly so stoličkami kde sa dá kresliť, tabuľu s kriedami, stavebnice, detské kosačky, húpacích koníkov… Jedlo tu majú veeeeľmi slušné.

Bosco je super aj na biznis stretnutia či rodinné oslavy (na to tu majú zvlášť salónik). A čo je pecka – súčasťou podniku sú aj dve bowlingové dráhy. My sem chodíme vždy, keď sa presúvame „zo severu na juh a opačne”.

Baby friendly: Majú tu detské menu (štandardné), detské stoličky a na WC prebaľovací pult.

Parkovanie: Cez cestu oproti reštaurácii sú dve parkoviská, ale bacha v čase obeda bývajú niekedy plné.

Kontakt: Bosco

ŠTRBSKÉ PLESO

Hotel Crocus

Milujeme miesta, kde kávu nemusíme pit studenú ani v behu. Hotel Crocus ma super detský kútik v podobe veľkej miestnosti vedľa reštaurácie (a raňajkovej časti, čo je veľmi praktické pre rodičov) s detskou kuchynkou, domčekom, autíčkami, odrážadlami, motorkami, kočíkmi, bábikami, drevenou vláčikovou dráhou, knižkami, hudobnými nástrojmi, skrátka hračkami od výmyslu sveta (a super, že tu chýba televízna obrazovka a namiesto toho je tu polica s knižkami. Okrem toho, že je tu milý personál a majú detské menu. V detskej herni je aj biliardový stôl a stolný futbal. Evidentne tu myslia aj na maminky, ktoré zveria svoje poklady do rúk ocinkov a odskočia si na wellness a ocinkovia si popri poctivom „babysittovaní“ môžu smelo struhnúť trebárs partičku biliardu. A aby som nezabudla, robia tu aj rôzne animačné programy pre deti. PS:Medzi rodičmi kolujú chýry, že ani hotelový wellness nie je na zahodenie 🙂

Kde: Štrbské Pleso

Parkovanie: Na hotelovom parkovisku

Kontakt: Hotel Crocus

LIPTOV

Liptovský Dvor

Štýlové drevenice v objatí hôr vám vyrazia dych už pri príchode. Máte pocit, že tu zastal čas. Kulisy tohto rodinného štvorhviezdičkového hotela oceneného rôznymi prestížnymi cenami a situovaného na konci dediny Liptovský Ján si priam pýtajú, aby ste vypli mobil, užívali si „tu a teraz” s rodinou a lenivo hybernovali. Vidno, že samotní majitelia majú dve deti, pretože vonku sa môžu najmenší hostia vyblbnúť na rozkošnom detskom ihrisku (šmykľavka, pieskovisko, drevené hojdačky, trampolína a potóók…) No Liptovský Dvor sme na tento zoznam tipov zaradili hlavne kvôli vnútornému kútiku. Je síce určený primárne pre hotelových hostí a nachádza sa na poschodí v ubytovacej časti, ale ak si tu dáte napríklad obed, priateľský personál vám umožní do neho vstup. Neviem, či sme ako dve sólo matky pôsobili počas našej letnej návštevy až tak zúfalo, že nemali srdce nás odmietnuť :-), no presne takúto skúsenosť sme tu mali. Detský kútik je pritom poriadny „kútisko”, zaberá veľkú podkrovnú miestnosť plnú najrôznejších hračiek od hojdačky až po kuchynku, odrážadla a pod. Ak vás počas babysittovania premôže únava, môžete si počilovať na gaučoch. Ochotne vám sem donesú kávu aj limonádu. Mimochodom, v Liptovskom Dvore fakt vynikajúco tu varia a majú špeciálne detské menu plné zdravých mňamiek. A kávu slovenskej značky Ebenica. Len sa pripravte na to, že za štvorhviezdičkový gurmánsky zážitok zaplatíte štvohviezdičkové ceny.

Parkovanie: Priamo v objekte hotela

Kontakt: Liptovský dvor

Villa Betula Resort – Zábavná hala Babyland

Vybrali ste sa na rodinnú dovolenku na Liptove, vysnívali ste si nekonečné prechádzky a túry v tomto podmanivom regióne, návštevu kontaktnej Zoo či mnohé iné outdoorové aktivity, ale ako na potvoru vám nevyšlo počasie? Don’t worry, po ruke máte fantastický krízový scenár – Villa Betula Resort s kráľovským vnútorným detským svetom s názvom Babyland. A verte, že jeho návštevou úplne s prehľadom „zabijete” niekoľko hodín, ani nebudete vedieť ako. Vnútorná herňa spojená s kaviarňou je svet sám o sebe, s úctyhodnou rozlohou takmer 500 metrov štvorcových. Hala s preliezačkovým bludiskom, so šmykľavkami, guličkovým bazénom, rôznymi kolísadlami a hojdačkami, malou kuchynkou či pultom pre kutilov, stolíkmi s farbičkami a omaľovávankami, odrážadlami…Skrátka s hračkami a atrakciami pre všetky vekové kategórie – od najmenších až po väčšie a ubehanejšie deti. Keby sme mali vymenúvať všetky hračky a atrakcie, asi by to bolo pomaly aj na román…Páči sa nám, že hračky a atrakcie sú čisté, udržiavané, animátorky ich každú chvíľu upratujú. Takže na rozdiel od mnohých iných podobných kútikov a hál tu nenájdete špinu ani neporiadok. Vidno, že majiteľom na rezorte a ich vybavení skutočne záleží.

Čo tu zažiť: Ak po všetkom tom šantení a bláznení zatúžite po trochu kontaktu s prírodou, bonusom je možnosť navštíviť zvieraciu farmu a konské stajne. Jazda na koni alebo na poníkovi pod dohľadom profesionálneho inštruktora je spoplatnená osobitne.

Babyfriendly: Na deti sa tu myslí pri všetkom – od ubytovania a prebaľovacích pultov až po detské menu v rezortovej reštaurácii.

Čo tu ochutnať: V kaviarni majú kávu talianskej značky Galliano, ktorá rozhodne neurazí, na  výber tu majú 16 rôznych druhov káv (nočná mora pre nerozhodných 😀 😀 ). Pripravia vám ju v profi kávovaroch od talianskej spoločnosti La Cimbali, ktorá je na trhu už viac než 100 rokov. Ak sa potrebujete v sychravom počasí zohriať, rozhodne choďte do horúcej belgickej čokolády. Ešte treba dodať telu nejaký cukor? Potom si vyberte niektorý z domácich koláčov. Prakticky každý deň majú na výber niečo iné, od tradičnej orechovo-jablčnej štrúdle, cez čučoriedkový koláč až po tiramisu. Domáce limonády z ovocia a byliniek vyrábajú podľa vlastnej receptúry a urobia vám aj vitamínovú bombu v podobe čerstvých džúsov. A ako bonus tu majú animátorky pripravené postrážiť vám drobca, ak si potrebujete odbehnúť alebo aspoň na minútu vypnúť mozog. Ak malú raketu začne trápiť hlad, ale do obeda či večere je ešte ďaleko, dostať tu kúpiť aj rôzne snacky pre deti.

Cenová poznámočka: V zimnom období je vstupné do detskej zábavnej haly 6€ za dieťatko a 2€ za dospelého. Seniori platia symbolické 1€. Vstup však nie je dvojhodinový, ako v lete, ale celodenný. Navyše vstupenka platí aj na vonkajšie detské ihrisko s atrakciami, pričom časť z nich – napríklad lezecký lanový labyrint, lanová dráha, zastrešená trampolínová aréna, šliapacie káry, veľká preliezačka Tarantula či zábavný štvorbicykel – sa dá využívať celoročne.

Parkovanie: Priamo v areáli Villa Betula Resort

Kontakt: Villa Betula

BOJNICE

Kaviareň U nás doma

Milá kaviarnička zašitá v bočnej uličke pešej zóny vedľa známej reštiky Biograf (kam radi chodíme na obed). Má slušný vnútorný kútik, ktorý vám dopraje posediačky si vypiť kávu značky Mussetti.

Babyfriendly: Na WC je prebaľovací pult, k dispozícii majú aj detské stoličky.

Kde: Centrum Bojníc, bočnej uličke pri pešej zóne, oproti reštaurácii Biograf

Kontakt: kaviareň U nás doma

KOŠICE

San Domenico caffé

Atmosféra tohto miesta chytí za srdce freelancerov s laptopmi aj mamičky. Podľa nášho malého, neobjektívneho prieskumu medzi domácimi, táto kaviareň s milým personálom, príjemným dizajnom podčiarknutým holými žiarovkami namiesto svietidiel a čiernou stenou pokreslenou kriedou, vyhráva spomedzi košických kaviarní lahodnou kávou a ponukou. Pri dverách je miesto na odkladanie kočíkov, ako hlása nápis. A fakt to má svoje opodstatnenie, keďže za tú polhodinku, čo sme tu boli naposledy, skoro polovicu stolov okupovali rodičia s deťmi. A mnohí sa otáčali vo dverách, pretože v malej kaviarničke bolo skrátka plno.

Keď sa vám však podarí „chytiť fleka”, užívajte si to – váš drobec sa môže baviť v detskom kútiku – ktorý síce nie je v porovnaní s inými kútmi spomínanými v tomto článku mega obrovský, ale zato je obohatený množstvom zaujímavých, prevažne edukatívnych hier či knižiek. Pre väčšie deti zrovna tak úplne nie je, ale tie menšie (napr. ktoré sedia a pod) sa tu nejaký ten čas v pohode prebavia a vy si vďaka tomu v kľude vypijete – nie studenúúú!!! – kávičku. A tá káva naozaj stojí za to. Majú ju na svedomí naši obľúbení žilinskí 9grams coffee, ktorých už v tomto článku viackrát spomínam, a okrem „klasiky” mávajú v ponuke aj výberovú.

Čo tu ochutnať: Ku káve neodmysliteľne patrí aj koláč – vlastnej produkcie. V ponuke sa skloňujú trendy prívlastky ako vegan friendly, bezgluténové, raw, bezlaktózové a podobne. Okrem pestrého výberu cheesecakov môžete vyskúšať napríklad chia puding z kokosového mlieka a ak vás chytí chuť na slané, skúte trebárs camembert sendvič alebo falafel raw šalát. Jediným mínus je absencia prebaľovacieho pultu a pomerne stiesnené priestory toaliet, čiže vyriešiť „výmenu” u najmenších detí môže byť problém. Ale asi nemôžeme mať všetko…

Kontakt: Caffe San Domenico

MARTIN

Basta Fidli

Relatívne mladučký podnik vyrástol na pešej zóne v srdci Martina na poschodí, v priestoroch bývalého Mexičana (domáci vedia, poradia ako trafiť 🙂 Multifunkčný priestor v sebe spája kaviareň s detskou herňou a zrkadlovým štúdiom a organizujú sa tu aj rôzne aktivity pre deti, prednášky, lekcie cudzích jazykov pre najmenších alebo pohybové aktivity. Mamičky s deťmi po príchode (kočík odparkujete na prízemí pod schodami, dá sa uzamknúť) väčšinou zamieria rovno do detskej herne (jedna celá miestnosť). V nej je roztrúsených zopár stolov, takže si môžete posedieť, nechať sa rozmaznať lákavými koláčmi alebo zahryznúť do panini a zatiaľ po očku sledovať svoju malú raketu. Hrací priestor je určený skôr pre menšie detičky do 3 rokov, je tu mini šmykľavka, domček, dva hojdacie koníky, báby, autíčka, stavebnice, tulivaky a pre väčšie decká aj stôl kde si môžu kresliť, zatĺkať drevené klince a podobne. V teplejšom období funguje aj mini teraska, ak sa od toľkého hrania potrebujete prevetrať na čerstvom vzduchu.

Baby friendly: Na WC majú prebaľovací pult (vrecúška na plienky, vlhčené obrúsky) aj nočníky. Pre decká pri barovom pulte dostanete aj drobné snacky, keby ich chytil hlad.

Kontakt: Basta Fidli

PIEŠŤANY

Fairytale

Na návšteve našich obľúbených (a prudko babyfriendly Piešťan, ááách tie nekonečné jarno-letné prechádzky!) nám v centre padol do oka tento obchodík spojený s kaviarňou a herničkou. Nájdete tu parádne šatičky, frajerské vecičky pre svoje poklady a navyše útulný kútik, ktorý je skutočne jedinečný. Popravde, keď sme prvýkrát videli všetky tie hračky, štýlové odrážadlá v podobe luxusných autíčiek, dreveného domčeka na stračej nôžke, závesnej hojdačky a rôznych iných kreatívnych zábaviek, padla nám sánka. Je super, že sa tu dá aj posedieť a dať si niečo dobré. A ešte super je, že jednou muchou môžete zabiť viac rán a popri takomto trávení času sa aj prehrabkať v chic ponuke rozkošného detského oblečenia, doplnkov a hračiek.

Kontakt: Fairytale