LAGO DI GARDA (aj) s batoľaťom

lago-di-garda-aj-s-batolatom

Najväčšie talianske jazero ulahodí všetkým. Tým, čo váhajú medzi horami a morom (absenciu slanej vody mu snáď odpustíte), rodinkám s deťmi, vášnivým športovcom aj gurmánom či milovníkom talianskeho dolce vita.

Jazero ľadovcového pôvodu, ktoré vzniklo údajne pred približne 10-tisícmi rokov, dramaticky obklopujú dvojtisícové skalnaté steny a jeho breh je posiaty rozkošnými mestečkami. Tu i tam vás z útesu nečakane pozdraví stredoveký hrad a na tie pestrofarebné kvety a palmy na promenádach či v parkoch sa jednoducho nebudete vedieť vynadívať. Kombinácia impozantných hôr, ktoré sa miestami priam dotýkajú priezračnej vody v členitých zátokách, famóznej talianskej kuchyne a vína, k tomu prímorskej atmosféry, ho predurčujú na dovolenku plnú zážitkov – alebo minimálne aspoň predĺžený víkend.

Nachádza sa približne iba 8 hodín cesty autom z Bratislavy, takže sa pre jeho návštevu môžete spontánne rozhodnúť kedykoľvek a bez príprav tak, ako sme to urobili aj my. Jazero je obrovské, ak by ste ho chceli prejsť dookola, najazdíte po obvode asi 160 kilometrov.

Sever s najznámejším mestom Riva del Garda je drsnejší, členitejší a charakterizujú ho spomínané skalnaté masívy a húfy cyklistov, horolezcov a trekerov, ktorí tu majú doslova raj. Južné brehy s posh stredovekým letoviskom Sirmione, vyčnievajúcom do jazera na malom polostrove, majú zasa pieskové pláže, stredomorský šmrnc a hýria všetkými farbami stovák druhov kvetov a rastlín. Nie nadarmo sa Gardskému jazeru hovorí aj botanická záhrada Talianska.

lago-di-garda-jazeroČO SA TU DÁ ROBIŤ 

Gardské jazero je synonymom akčnej dovolenky, pretože je mekkou športov akéhokoľvek druhu. Priamo na jazere môžete robiť vodné lyžovanie, windsurfing, jachting, potápať sa, chytať ryby alebo si prenajať čln či loď a objavovať jeho krásy z tejto perspektívy. Vďaka super poveternostným podmienkam láka nadšencov adrenalínových športov na vode aj vo vzduchu.

Milovníci cyklistiky si robia výlety po trasách okolo vinohradov, stredovekých hradov, jablkových sadov alebo do kopca k horským dedinám. Pripravte sa však na to, že neraz budete musieť poriadne dupnúť do pedálov, lebo vás čaká slušné prevýšenie. Lepšia kondička je niečo, čo by ste si určite mali zabaliť so sebou spolu s bicyklom. Vlastne, ten si zbaliť nemusíte, pretože bicykle sa tu dajú aj požičať. Za východiskový bod na cyklovýlety a túry sa považuje stredoveké mestečko Arco neďaleko Riva del Garda na severnom okraji jazera. Nenachádza sa úplne na jeho brehu, ale určite si ho všimnete – dominujú mu totiž ruiny majestátneho hradu, ktorý sa hrdo vypína na vysokom útese nad mestečkom. To je priam športovou mekkou, toľko cyklistov a športových obchodov sme nevideli v žiadnom inom „gardskom” meste.

Lago di Garda láka aj horolezcov, ktorí sem prichádzajú pokoriť niektoré zo skalnatých stien, a je ich tu veruže požehnane. Menej skalolezecky zdatných poteší správa, že je tu aj množstvo ferrát a turistických trás. Už vám neostáva nič iné, len obuť si pevné turistické topánky a hor sa objavovať. 🙂

pevnost-arco-relaxKIDS FRIENDLY

Keďže cestujeme aj s našou aktuálne 1,5 ročnou malou nomádkou, priveľmi si nemôžeme vyskakovať a bohužiaľ sa nás také športové chuťovky ako prebicyklovať celé dni alebo lietať s rogalom či liezť, (ešte) netýkajú. (Ale veríme, že kto si počká, ten sa dočká 🙂 Pri našej návšteve Lago di Garda sme teda aktívne objavovali jeho pôvaby z pozície rodičov, gurmánov, bonvivánov a milovníkov prírody. A mimoriadne nás potešilo, že na rozdiel od mnohých mestečiek v našom milovanom Toskánsku či na Ligurskom pobreží, väčšina mestečiek okolo jazera je baby friendly – to znamená, že na vás zradne nečíha miliarda schodov a terén nevraživý voči kočíkom, ale úplne v pohode sa tu dá kočíkovať aj nosiť a malí duracellkovia môžu na peších zónach bez áut slobodne hopkať a bádať. V mestečku Arco si však v historickom centre dajte pozor na bicyklistov a v mestách ako Riva del Garda či Sirmione zasa na davy turistov. Malú nomádku sme síce nechali bežkať kade-tade, ale neustále sme boli v strehu, aby sa nám nestratila z dohľadu a nezapatrošila kdesi medzi turistov.

Oveľa lepší pocit z toho, že sme nechali malú nomádku slobodne behať kade-tade sme mali z mestečka Gardone Riviera na polceste medzi Riva del Garda a Sirmione. Mestečko je známe hlavne svojou neskutočnou botanickou záhradou, jeho centrum tvoria prakticky dve uličky ústiace do promenády pri jazere, lemovanej hotelmi a reštikami a má príjemný stredomorský nádych. Nám sa veľmi páčilo, nebolo také prepchaté ľuďmi a rušné, práve naopak. Neskutočne ho oživovali rôzne kvety a citrónovníky rastúce na promenáde, večer sa tam odohrával koncert živej kapely. Na nasávanie atmosféry a vypustenie začínajúceho chodca veľmi priaznivé prostredie.

gardone-riviera-promenada

Od Sirmione, ktoré sa rozkladá na poloostrove na južnom brehu a ako prst vybieha niekoľko kilometrov do jazera, sme mali možno priveľké očakávania, ktoré nám už v úvode pokazila skutočnosť, že napriek množstvu parkovísk pred hradbami (ktorými sa vchádza do stredovekého jadra, čo je spleť uzučkých uličiek a námestíčiek) sme mali problém zaparkovať. Hoci nebol vrchol sezóny ani víkend, všetky najbližšie parkoviská boli totálne narvané autami a k hradbám sa kontinuálne valil rad turistov. Museli sme parkovať asi dvadsať minút chôdze od centra, čo nie je až taká veda ak práve nemáte so sebou malé živé striebro, kvôli ktorému vám pár metrový presun z bodu A do bodu B často trvá dvakrát toľko než normálne.

sirmione-hradNa úvod nás privítal majestatný hrad Rocca Scaligera z 13. storočia obklopený vodnou priekopou, ktorého návštevu (prechádzku po hradbách) sme oželeli, pretože tam jednak bolo priveľa ľudí a druhak stŕme schody. Centrum mestečka tvoria uličky s hotelmi, reštauráciami, kaviarňami, zmrzlinárňami a obchodíkmi, klasika. Zopár kostolov, pláž (lido) a úplne vzadu park a ruiny rímskych kúpeľov.

Sirmione je malebné miniatúrne stredoveké mestečko, z ktorého by sme možno boli paf, ak by sme nemali za sebou neopakovateľné návštevy romantických toskánskych mestečiek. No pre nás nijako nevytŕčalo z radu a nezaradilo sa medzi osobité miesta, na ktoré sa nezabúda, možno za to mohli aj tie húfy ľudí. Ale možno budete mať iný názor a ak sa iba zoznamujete s talianskými mestečkami, pravdepodobne sa vám táto perla Gardského jazera zapáči.

Oveľa väčšie čaro mal pre nás severný breh jazera, pravdepodobne aj vďaka kombinácii hôr, vodnej plochy a členitosti pobrežia pripomínajúcej fjordy. 😀 Rušné centrum Riva del Garda, kde sme aj bývali, som si ihneď obľúbila, a to aj napriek skutočnosti, že bolo tiež plné turistov. Po tamojšej promenáde sa dá super kočíkovať a uspávať, zaujímavé podniky ponúkajú ešte zaujímavejšie gastrozážitky a na uliciach stretnete pouličných umelcov. Detičky okrem ihriska na promenáde poteší aj množstvo kačiek, čajok a iných operencov, ktorí dychtivo čakajú na to, kým im hodíte nejaké omrvinky. Kŕmenie kačičiek bolo našou obľúbenou aktivitou, ktorej sme sa tu venovali celé hodiny. 🙂

namestie-riva-del-garda

Na kopci nad mestom sa vypína hrad, v ktorom sa nachádza fancy reštika, môžete si k nemu urobiť prechádzku. Pre fyzicky zdatnejších a dychtivejších je možnosť vybrať sa príkrym chodníčkom ešte vyššie až k bielemu kostolíku, ktorého silueta spolu s hradom v noci svetielkuje. Z Rivy vedú rôzne turistické a cyklo trasy aj do okolitých horských dediniek.

Okrem Riva del Garda sa nám páčilo aj neďaleké, už spomínané mestečko Arco s rozkošným stredovekým historickým centrom. S kočíkom sa nám dokonca podarilo vytrepať až hore na zrúcaninu hradu, ktorý sa majestátne týči nad mestečkom. Museli sme síce prekonať niekoľko schodov, ale potom k hradu viedol kamienkový chodníček, po ktorom zvládla bežkať dokonca aj malá nomádka. A kočík po ňom tiež potlačíte v pohode. Len posledný úsek je riadne príkry. Odmenou za tú námahu je však nielen zrúcanina (ak chcete vojsť až do jej útrob, musíte zaplatiť vstupné 3.50 eur/osoba – toto sme skipli), ale aj vychladené pivko na sympatickej trávnatej lúke s krásnym 360 stupňovým výhľadom na okolité hory, severné brehy jazera a mestečko Arco pod nohami.

Mimochodom, ak budete počas návštevy mesta Arco súrne potrebovať vyblázniť detiská na nejakom detskom ihrisku, hneď pri katedrále v historickom centre sa nachádza parčík a milé ihrisko pre rôzne vekové kategórie, vrátane tých mladších.

vodopady-cascata-varone

Ďalším „baby friendly” zážitkom – ale zároveň poriadne vzrušujúcim – je návšteva vodopádov Cascata Varone približne 3 kilometre od Riva del Garda. Zatúžili sme ich vidieť na vlastnej koži odvtedy, ako sme sa dozvedeli, že na túto približne 20 000 rokov starú hlučnú padajúcu vodu sa dá dívať nielen „z bezpečnej vzdialenosti”, ale môžete vojsť do jaskýň a puklín a pozrieť sa jej na zúbok poriadne zblízka. Popravde, chvíľu sme otáľali, či bude ich návšteva vhodná aj pre také malé bábo ako to naše, a predovšetkým sme si robili starosti, či k vodopádom nepovedie nejaká krkolomná trasa (predsalen, turistika v Dolnom Rakúsku nás trošku podkula). Takže sme sa poctivo turisticky ohákli – trekové boty, nepremokavá goratexová bunda, do ruksaku sme si zabalili dostatok vody, proviant a podobné nevyhnutnosti v očakávaní izolovanosti a drsnosti prírody…A potom sme dorazili na upravené parkovisko, vedľa farebný domček s nápisom Cascata Varone…a autobus plný totálne vychádzkovo oblečených dôchodcov, ktorí si to ležérne šinuli hore schodami ku kase, kde sa predávajú vstupenky…V tej sekunde nás vyplo. 😀 Obávali sme sa, že budeme za exotov, keď tam zoberieme dieťa, ale skôr sme boli za exotov, že sme tam nabehli vybavení, akoby sme sa chystali pokoriť div že nie Everest. :-))) Keby som tam bola išla v šľapkách, stavím sa, že nikto by sa začudovane nepozeral. Kam však tým celým smerujem – tieto vodopády sú adrenalínový zážitok, ale nemusíte mať ani najmenšie obavy – je to v pohode aj pre deti. Auto pristavíte až ku vchodu, vyšliapete pár schodov, zaplatíte 5.50 na dospelú osobu a upravený asfaltový chodníček vás po pár desiatkach metrov dovedie okolo pestovaných kvetov najprv k spodnej jaskyni, kde uvidíte vodopád padať odspodu – po bezpečnom železnom chodníčku so zábradlím prejdete až úplne k nemu a potom sa rovnakou trasou vrátite. Asfaltový chodníček vás miernym kopčekom zavedie do hornej jaskyne, kde si vychutnáte pohľad na to, ako voda prudko padá zhora a mizne v roztodivných skalnatých puklinách.

Treba si dať pozor len na dve veci:

  1. Určite zoberte rodine nepremokavé bundy a niečo teplejšie na seba, lebo v hornej jaskyni a pri samotnom vodopáde je chladnejšie a relatívne fúka.
  2. Je vysoko pravdepodobné, že v sezóne vychytáte autobus plný turistov a váš zážitok bude trošku…ehm tesný. Ale určite sa oplatí vidieť.

Ak máte staršie decká a chcete im urobiť Vánoce :D, zoberte ich do Gardalandu, najlepšieho zábavného parku v Taliansku a piateho najlepšieho zábavného parku na svete podľa časopisu Forbes. My osobne sme ho nenavštívili, ale odporúčame, lebo sme počuli samé chvály. Park je rôzne tématicky rozdelený – napríklad na Divoký západ, pirátsku loď či rozprávkovú ríšu. Je tu toho toľko, že si rezervujte minimálne jeden deň (a príliš sa pred jeho návštevou nenajedzte, niektoré ultrarýchle horské dráhy vraj dosahujú rýchlosť až 80 – 120 km/hod. Ups). Hneď vedľa Gardalandu vyrástol fascinujúci podmorský svet Sea Life s vyše 5000 rôznymi druhmi vodných živočíchov, ktorých sledujete počas prechádzky cez presklenný podmorský tunel. Dajte vedieť, ako sa vám páčilo. 🙂

Mimochodom, stretli sme tu veľmi veľa rodín s detičkami, viac než hocikde inde v Taliansku, kde sme doteraz boli. Na najmenších hostí sú tu preto zvyknutí, miestni sa správajú k deťom veľmi vrúcne, predavačky majú tendencie strkať im do ruky rožky a žemle, šoféri sú (kupodivu) ohľaduplní a kočíkom či rodičom s deťmi vždy zastavia na prechode. Aspoň takú máme skúsenosť. S prebaľovacími pultami to však nie je až také terno ako napríklad v Rakúsku, ktoré je doslova baby friendly rajom a prebaľováky nájdete aj na toaletách turistickej informačnej kancelárie pri vodopádoch uprostred hôr. To len pre porovnanie.

sirmione-relax-kolacik(NIELEN) PRE RODIČOV: KDE SA UBYTOVAŤ

Typické talianske raňajky pozostávajú z kávy, ktorú do seba domáci väčšinou kopnú na stojaka pri barovom pulte obľúbeného podniku cestou do práce a zo sladkého pečiva (najčastejšie brioche). Takže ak práve nebývate vo veľkom hoteli, neočakávajte na raňajky švédske stoly bohato preplnené jedlom, tak ako je to bežné napríklad u susedných Rakúšanov. Obedy v Taliansku okrem toho obyčajne končia o 14:00 – 14:30 a väčšina reštaurácií má potom zatvorené až do nejakej 18:00-18:30. Nie raz sa nám pošťastilo čas obeda zmeškať a potom sme mali fakt veľký problém…Preto sa nám osvedčilo v Taliansku bookovať ubytovanie na privátoch (celé byty alebo apartmány s kuchynkou) cez appku Air b’n’b. Vďaka tomu môžem malej nomádke vždy nachystať na raňajky jej kašu, prípadne aj ďalšie jedlo. Neraz si v miestnom mäsiarstve a zelovoci nakúpime mňamky a večeriame na izbe, aby sme malú nomádku neťahali každý deň von neskoro večer. Navyše, keď dieťa uložíme spať, nemusíme sa potichu tlačiť na studenej dlážke v tmavej hotelovej izbe, aby sme ho náhodou nezobudili, ale môžeme normálne fungovať a relaxovať v obývačke, dať si vínko na balkóne a podobne. Jediná nevýhoda je tá, že táto appka si účtuje dosť veľký poplatok za prostredkovanie ubytka, čo výslednú cenu môže v konečnom dôsledku o dosť predražiť. Tiež si dajte pozor a čekujte, či náhodou vami vybrané ubytovanie okrem ceny za noc nemá ešte nejaké „extra fee”, teda ďalšie poplatky. My sme napríklad našli na Gardskom jazere prenájom celého bytu so super polohou za úžasných 29 eur na noc, ale okrem tejto ceny si účtovali extra poplatok za upratanie v sume 50 eur, čo sme sa dozvedeli až vtedy, keď sme si ho chceli rezervovať. Takže pozor na to a radšej si všetko vždy podrobne preštudujte, o to viac že drvivá väčšina ponúk ubytovania na Air b’n’b v Taliansku je buď iba v taliančine alebo v mizernej angličtine.

Prajeme veľa zážitkov! 🙂

One thought on “LAGO DI GARDA (aj) s batoľaťom

  • 4. decembra 2019, 23:03

    I liked your blog so much.

    I would like to thank you for the contribution.

Comments are closed.