Letisko KATOWICE? Vyskúšali sme!

letecky-z-katowic

Poľské letisko Katowice je stále ešte menej známe než to vo Viedni, Budapešti či v Bratislave. A to je škoda. Možno vás – tak ako nás – o jeho kvalitách presvedčia superlacné letenky do zaujímavých destinácií. A naša nedávna skúsenosť.

O poľských Katowiciach neďaleko Krakova som donedávna vedela len matne. Okej, popravde nemala som páru, že nejaké také letisko ako Katowice vôbec existuje. (Hanba mi, dlhoročnej backpackerke!) Až kým som si od zúfalstva netrhala vlasy, pretože som túžila našu nomádiu rodinku na pár dní ešte niekde vyvenčiť pred koncom roka, no po browsovaní rozličných webiek s letenkami ( a zabila som tým celé hodiny) som dospela k presvedčeniu, že lacné letenky v rámci Európy (alebo také, kde nie je milión prestupov a nekonečné čakačky) už hádam ani neexistujú. (Ak nerátam Ryanair).

A potom mi pár pár skúsených cestovateľských harcovníkov nezávisle na sebe odporučilo webku špecializovanú na lowcostové lety azair.eu (ktorú následne odporúčam aj ja vám :-). A ja som vďaka tomu objavila zlatú baňu na lacné letenky do zaujímavých destinácií. S odletom – áno, zo spomínaných poľských Katowíc.

check-in-katowice

Suma 250€ za letenky do Lisabonu pre nás všetkých troch nás presvedčila, a tak sme ich razom bookovali. Naše skúsenosti s týmto poľským letiskom som zhrnula do tohto článku – vrátane praktických rád.

Katowice sa nachádzajú približne 2 hodiny 15minút cesty autom od Žiliny. ( V Poľsku pritom idete po nespoplatnenej rýchlostnej ceste – niektoré úseky sú cez mestá a dediny – takže ušetríte na diaľničnej známke či mýte. Radšej si však urobte dostatočnú časovú rezervu ak vás náhodou chytí obligátna zápcha pri Čadci a podobne.)

Nemusíte mať obavy, čo bude s vašim štvorkolesovým tátošom, kým vy budete spoznávať iné kúty sveta. Môžete ho totiž nechať na niektorom z parkovísk pri letisku – a nezruinuje to vašu peňaženku.

Podnikaví Poliaci žijúci v okolí letiska totiž svoje záhrady a dvory premenili na strážené platené parkoviská – pod záštitou katowického letiska. V porovnaní napríklad s parkovaním na viedenskom letisku si tu tak môžete „odložiť” svoje auto prakticky za pár šupov. A my máme skúsenosť, že aj bezpečne. Na jednom z týchto parkovísk sme mali nášho tátoša odparkovaného sedem dní a platili sme 65 zlotých, čo je dosť smiešna suma. Parkovacie miesto sme si najprv zabookovali online na stránke Airport parking Katowice. Potom sme do navigačky zadali príslušnú adresu daného parkoviska, kde nás už čakal chlapík, ktorý to tam mal pod palcom. Parkovné sme mu uhradili v hotovosti po návrate z Portugalska. (Platba kartou nebola možná, brali iba cash, takže sa vyzbrojte poľskou menou – alebo si, tak ako my, vyberte peniaze z bankomatu na letisku).

V cene parkovného bol navyše aj odvoz mikrobusom na letisko, keďže naše parkovisko sa nachádzalo asi 5 minút jazdy autom. „Náš” chlapík nás nielenže odviezol na letisko po tom, čo sme u neho „ustajnili” nášho štvorkolesového tátoša, ale keď sme mu po prílete zatelefonovali (a pritom bola hlboká noc, asi pol tretej ráno), do piatich minút prišiel po nás a zaviezol nás k nášmu autu.

detsky-kutik-letisko-katowice

Samotné letisko v Katowiciach je miniatúrne, no všetkých rodičov určite poteší informácia, že na prvom poschodí (nad check-in pultami) sa nachádza detské ihrisko so šmykľavkou, odrážadlom v podobe autíčka a podobne, čo výrazne skráti čakanie na odlet a prispeje k tomu, že váš malý duracellko bude pred vstupom na palubu vyšťavený a teda (snáď) pokojnejší. Hneď vedľa kútika si môžete posedieť pri stoloch a kúsok ďalej je kaviareň.

Letiskové kontroly boli úplne v pohode. Keď zbadali malé dieťa, pustili nás prednostne dopredu a neriešili, že sme prekročili povolený limit tekutín (lebo som okrem kozmetiky v cestovnom balení ťahala aj rôzne fľaštičky s liekmi, fľašu s čajom pre malú a ovocné kapsičky, aby ich cucala a prehĺtala tak počas vzlietania a pristívania). Nad piatimi ovocnými cucacími kapsičkami sympaticky prižmúrili oči. Prekvapivo mi nevyhodili ani okrúhle manikúrové nožničky pre malú, maličkú cestovnú žiletku (veď hádam nebudem behať po dovolenke ako pralesná žena! 🙂 či pinzetu.

lietadlo-smer-lisabon

Leteli sme s maďarskou nízkonákladovkou WizzAir a musím povedať, že to bolo oveľa lepšie ako sme očakávali. Hoci sedadlá v ich lietadlách nie sú polohovateľné, priestor na nohy je až prekvapivo vysoký a celkovo priestranný, takže sa tam zmestí kabelka (alebo malý ruksačik) aj vaše nohy.

Mali sme so sebou jednu príručnú batožinu na hlavu (za batožinu do podpalubia si musíte priplatiť, čo sme nechceli), potom malý handbag pod sedadlo (ten sme si, ale priplatili za pár eur). Nikto veľkosť handbagu pod sedadlo príliš neriešil, čiže som mala pomerne veľkú kabelku a tato nomád ruksak s jedlom a oblečením. K tomu teda jeden kufor na kolieskach veľkosti príručnej batožiny hore do odkladacieho priestoru (kde sme mali všetci traja oblečenie a kozmetiku) a kočík. Používame športový kočík Mountain Buggy Nano, ktorý sa dá poskladať do veľkosti príručnej batožiny a v pohode nám ho vždy dovolili zobrať na palubu – na dlhé lety s Qatar Airways aj pri krátkom lete s nízkonákladovkou.

cakanie-na-lietadlo-katowice

Keď počas boardingu jedna z letušiek zbadala našu malú nomádku, okamžite nás odviedla dopredu a do lietadla sme nastupovali prednostne.

Aj samotný let (trval štyri hodiny) bol úplne v pohode, žiadne meškanie, žiadne katastrofálne pristávanie alebo pocit, že sa ten oceľový vták každú chvíľu rozsype (už sme v rámci našej letovej histórie zažili aj také). Sedadlá sme si zarezervovali dopredu (mali sme to v cene toho príplatku za malý handbag pod nohy,tzv. priority) a hoci občerstvenie nebolo zadarmo, ale normálne si ho musíte kupovať, vyzbrojili sme sa vlastnou vodou (kúpili sme si ju po bezpečnostných kontrolách v letiskovom bufete) a nejakými chrumkami. No ceny za rôzne bagety či nápoje zasa nie sú úplne ustrelené, takže ak si náhodou zabudnete doma pripraviť lepeňák alebo jednoducho počas letu vyhladnete, vaša peňaženka nevykrváca. Čo sa týka jedla pre bábo, to si však radšej zoberte so sebou, lebo v ponuke majú iba nejaké obložené bagety a podobne, žiadne normálne teplé pokrmy.

S nejakým palubným infotaimentom ako býva na dlhých letoch alebo pri ne-lowcostových aerolinkách (obrazovka s ponukou filmov, hier, hudby, informácií a podobne) však nerátajte. Takže animačný program musíte drobcovi aj sebe vymyslieť vy. Fantázii sa v obmedzenom priestore medze nekladú. Osvedčilo sa nám vypátrať na palube ďalšie dieťa – navzájom si urobia animačný program a prebavia sa.

Cestou do Lisabonu nás v druhej polovici letu „zachránilo” dievčatko menom Molly. Jej mama, inak pôvodom z Bardejova, žije neďaleko Lisabonu a práve sa vracala zo Slovenska domov. Ona sa potešila ďalším Slovákom (teda nám), s ktorými mohla kecať a jej malá sa zasa potešila novej kamoške, takže tie dve si kreslili, cupkali po uličke alebo skúšali zapnúť lampičky nad sedadlami. O zábavu mali postarané a let nám výrazne rýchlo ubehol.

Aby som sa netvárila, že let s energickým takmer dvojročným duracellkom je priam selanka, musím dodať, že let naspäť na Slovensko bol trošku horší, lebo žiadne iné dieťa po ruke, navyše bolo asi pol 11 v noci a malá nomádka sa už priam zúfalo túžila uspať. Keďže už nekojím, bolo to priam mission impossible. Nepomáhal nosič, spievanie, nič. Nakoniec sme to však zvládli a po gymnastických cvikoch na dvojsedadle sa jej konečne – poloodpadnutej od únavy – podarilo aj zaspať. Vďaka poloprázdnemu lietadlu sme ju tam mohli nechať spať a tato nomád si obsadil iné trojsedadlo. Pred pristávaním (a pokynom, aby sme si zapli pásy) sa prebudila, preľakla sa z klesania a zmeny tlaku a keďže odmietala piť, aby vyrovnala tlak v uškách, zažili sme malú scénu (na radosť všetkých spolucestujúcich). Po pár minútach sa však upokojila a všetko bolo O.K.

Vrelo odporúčame sa na takýto let s už ubehaným malým krakenom pripraviť lepšie než my a zabaliť so sebou nejaké hry alebo hračky, ktoré sú ešte neokukané, nové a dieťa pri nich vydrží aj dlhšie než iba pár minút. Keď bola malá nomádka menšia (10.mesiacov) super zábavkou bolo aj obyčajné otváranie a zatváranie fľaše či tuby od krému alebo vkladanie a vykladanie papierových pohárikov. Bohužiaľ, čím je staršia, tým je také zabavenie náročnejšie, no farbičky alebo pero a kúsok papiera, prípadne rozprávky hádam nesklamú nikdy.

hotel-letisko-katowice

Odporúčame ešte jednu vec – mali sme veľmi neskorý let domov a do Katowíc sme prileteli o pol 3 ráno, ako som spomínala. Preto sme si zabookovali hotel (trojhviezdičkový hotel Iskra) kúsok od letiska. Vyzdvihli sme si naše auto, odviezli sa pár minút a odpadli do postele. Možno to máte inak a s prehľadom to dáte, no vzhľadom na to, že sme boli od rána na nohách, okrem dopoludňajšieho programu v Lisabone sme mali za sebou presun na letisko, neskorý let, počas ktorého sme nespali, ale dozerali na malú nomádku, boli sme nadránom fakt vyflusnutí, predstava šoférovať ihneď po prílete tri hodiny domov bola poriadne harakiri. Takže sme sa radšej pár hodín prespali v hoteli, dali si fakt slušné raňajky a oveľa sviežejší sa vracali domov. Hotel nás síce vyšiel na 50€, pričom izba bola priemerná (ale raňajky veľmi fajn), ale za ten komfort a predovšetkým bezpečnosť to podľa nás stálo.

Suma summárum, letisko v Katowiciach nás príjemne prekvapilo, takže sa stalo našim žolíkom čo sa týka budúcich výletov do sveta. Aké skúsenosti ste mali vy? Dajte nám vedieť, budeme radi, ak sa o ne s nami aj s ostatnými nomádskymi rodičmi podelíte. 🙂