Leto je tu. Treba však deťom oči pred slnkom chrániť?

leto-je-tu-treba-vsak-detom-oci-pred-slnkom-chranit

Slnko, voda, leto. K tomuto ročnému obdobiu neodmysliteľne patria aj slnečné okuliare. Aspoň tak to máme zaužívané. Ale je to naozaj tak? A ako teda chrániť zrak bábätkám, najmä na dovolenke pri vode?

Popravde, neviem si celkom predstaviť, že by oči našej energickej, štrnásťmesačnej malej nomádke zakrývali slnečné okuliare. A hlavne AKO jej ich nasadiť a docieliť, že jej vydržia na nose aj dlhšie než iba stotinu sekundy v rámci zábavy. Veď tá šalie už len pri tom, ako jej chceme nasadiť na hlavu klobúčik. Žiadna motivácia ani presmerovanie pozornosti nepomáha. Akákoľvek pokrývka hlavy jej skrátka vydrží tam kde má tak pár minút. A potom neraz letí prudkým a prekvapivým pohybom z jej hlavičky poriadne ďaleko.

Máte to s vašim drobcom rovnako? A je to problém? Môže v lete neprítomnosť slnečných okuliarov alebo inej ochrany na očiach spôsobiť detičkám zdravotné problémy? A ako chrániť zrak tým najmenším? Vyspovedali sme oftalmológa MUDr. Pavla Veselého z očnej kliniky Vesely očná klinika.

pavol-vesely-ocny-lekar

Je nevyhnutné chrániť zrak dojčatám a malým deťom? Ak áno, ako?

Nie, nie je. Slnečné okuliare považujem skôr za módny doplnok, než za účinnú pomôcku. Ak slnko svieti zhora z oblohy, oči sú chránené obočím a nadočnicovými oblúkmi. Tie vytvárajú prirodzené tienidlo a očiam nič nehrozí. Slnečné žiarenie môže dráždiť očné spojovky a ostatné očné štruktúry iba vtedy, ak sa žiarenie odráža od nejakej plochy, napríklad od vodnej hladiny alebo od snehu. Slnečné žiarenie odrazené od vody alebo snehu je totiž znásobené a slnečné lúče dopadajú priamo do oka. Pri mori, jazere, pri bazéne alebo na lyžovačke pri veľkých snežných plochách je teda nosenie slnečných okuliarov na mieste.

Má zmysel dávať dieťaťu slnečné okuliare na bežné nosenie? Vonku v záhrade, na ihrisku a podobne?

Ak ste s dieťaťom na ihrisku, v parku, na prechádzke alebo je dieťa v kočíku, za normálnych okolností slnečné okuliare vôbec nepotrebuje. Ja napríklad slnečné okuliare v každodennom živote priveľmi nepoužívam. Defacto, jediné čo človek naozaj potrebuje, je jeho vlastná zrenica, ktorá sa pri veľmi intenzívnom svetle dostatočne stiahne, aby nepustila svetelné žiarenie do oka.

slnecne-okuliare-pre-babatkoTreba teda slnečné okuliare pribaliť do kufra keď ideme cestovať? 

Slnečné okuliare majú opodstatnenie ak idete s dieťaťom k moru, k jazeru či na kúpalisko. Tam mu slnečné okuliare treba dať.

Ako som už spomínal, slnko sa od vody odráža a tieto znásobené lúče sú nebezpečné. Neslobodno zabúdať na to, že slnečné okuliare sú vhodné pre deti aj pre dospelých vo vysokohorskom prostredí, hoci na to sa často zabúda. Teda ak sa chystáte napríklad do Vysokých Tatier alebo niekam vysoko nad nadmorskú výšku 1800 – 2000 m.n.m. Ak to zhrniem, ak sa chystáte na zimnú lyžovačku či na letnú dovolenku k moru alebo jazeru, pri dlhodobom pobyte si treba zrak chrániť. Platí to pritom rovnako pre deti ako pre dospelých.

Treba si dať záležať na tom, aké slnečné okuliare dieťaťu vybrať? 

Slnečné okuliare poskytujú jednak mechanickú, ale aj fyzikálnu ochranu očí. Fyzikálna ochrana spočíva v tom, že slnečné okuliare sú tmavé a obsahujú UV filtre, tým pádom by mali chrániť povrch a vnútorné štruktúry oka pred priamym slnečným žiarením. Ak nie sú slnečné okuliare kvalitné a nemajú dostatočné množstvo UV filtrov, slnečné žiarenie, ktoré prichádza do oka, nie je blokované. To je problém najmä pri širokej zrenici. V tme sa totiž zrenica oka rozširuje a ak sklá slnečných okuliarov neodfiltrujú všetko UV žiarenie, potom ide do oka väčšie množstvo UV žiarenia než by malo. Nekvalitné slnečné okuliare teda môžu viac ublížiť než pomôcť.

Na čo všetko si máme dať pri ich výbere pozor?

Najmä na to, aby mali slnečné okuliare všetky UV filtre, ktoré môžu mať. Odporúčam ich kupovať u certifikovaného predajcu v kamennom obchode, čiže v optike. Pri nákupe cez internet vybertajte okuliare u takého predajcu, ktorý vie nejakým spôsobom zdokladovať, že je certifikovaný a predáva kvalitné slnečné okuliare. No ak neodoláte a kúpite slnečné okuliare od neznámeho predajcu, teda u takého, kde si nie ste istí, či naozaj majú všetky UV filtre, môžete si ich dať kedykoľvek skontrolovať vo vybraných optikách. Dozviete sa, či sú slnečné okuliare kvalitné alebo nie a či obsahujú dané UV filtre.

slnecne-okuliare

Môže slnko či nekvalitné slnečné okuliare nejako poškodiť alebo podráždiť zrak? Sú lacné slnečné okuliare možným rizikom?

Áno, sú. Pri výbere slnečných okuliarov treba naozaj dbať na kvalitu. Nekvalitné slnečné okuliare nás nechránia napríklad pred tzv. solárnou konjuktivitídou, čiže solárnym zápalom spojiviek. Toto ochorenie spôsobuje nadmerné množstvo slnečného žiarenia, ktoré podráždi naše spojovky. Je to určitá forma „alergie na slnko” a jej prejavmi sú začervenané oči, svrbenie, pálenie, svetloplachosť a výrazná slzivosť.

Ako sa dá solárna alergia očí liečiť? 

Pomôcť vedia studené obklady, pobyt v tmavej miestnosti, dlhšie zatvorené oči a samozrejme lekár, ktorý vie najlepšie zhodnotiť situáciu a nasadiť primeranú liečbu, ktorá problém utíši. Každopádne, solárna konjunktivitída si vyžiada minimálne 24 hodín, ktoré si postihnutý bohužiaľ odtrpí.

slnecne-okuliare-rodinaExistujú nejaké druhy slnečných okuliarov, ktoré by ste odporučili?

To už je potom len vecou komfortu. Ak sú napríklad slnečné okuliare polarizované, je s nimi príjemnejší pohľad, videnie je jasnejšie a ostrejšie. Vo všeobecnosti však záleží na osobných preferenciách, teda na tom, aké slnečné okuliare chcete.

Podľa niektorých názorov nosením slnečných okuliarov bránime dostatočnému prísunu vitamínu D do tela. Je to pravda alebo mýtus? Ako je to vlastne s vitamínom D?

Je to mýtus. S očami to nič nemá. Vitamín D telo prijíma tak, že je slnečnému žiarenu vystavená pokožka. Na to, aby mal človek dostatok vitamínu D stačí, keď sa každý deň vystavuje dennému svetlu alebo slnku.

Očná lekárnička – čo všetko by mala obsahovať? A sú pre deti vhodné umelé slzy? 

Odporúčam borovú vodu a antibiotické kvapky kanamicín aj umelé slzy. Všetko to poslúži ako prvá pomoc pri zápaloch spojiviek či hnisavých očkách. Ak sa však vyskytne nejaký problém, odporúčam návštevu lekára. Obzvlášť pri očiach by sa nemala odkladať vôbec.