LISABON – 7 vecí, ktoré určite musíte zažiť

Lisabon 7 vecí, ktoré určite musíte zažiť

Lisabon nie je uhladený Paríž ani historický Rím. Je všetko, len nie vyčačkaný. Niekedy je naopak – počmáraný a ošarpaný. Tak nejako mu to však prepáčite. A urobíte dobre.

Lisabon vás neoslní svojou architektúrou tak, ako napríklad talianske mestá – hoci áno, aj tu sú nádherné budovy a typické kachličky azulejos na domoch sú skutočne unikátne.

Lisabon | Mirador

Panuje v ňom neopísateľne zvláštna atmosféra, ktorá vám – ani neviete ako – poriadne vlezie pod kožu. Podobne ako brazílska metropola Rio de Janeiro, na ktorú sa vlastne tak trochu podobá (a nie je to len kvôli tomu, že Lisabon má podobnú Ježišovu sochu, aká svieti z Cukrovej homoly v Riu a v oboch mestách sa hovorí portugalsky).

Nič nepredstiera, na nič sa nehrá. Tým vás fakt dostane. A ešte jedinečnosťami, ktoré podľa nás nikde inde na svete nenájdete.

1. Obkladačky a graffiti – protiklady sa priťahujú

Predĺžený víkend nestačí na to, aby ste sa dôverne zoznámili so všetkými jeho tvárami. A vlastne vám na to nebude stačiť ani týždeň.

Lisabon a úzke ulice

Lesk a ošarpanosť. Honosné sídla a opustené budovy. Ukryté malé bary, top reštiky v pivniciach a top kaviarne v starej továrni.

Kto hľadá, ten nájde.

Široké bulváre a neosvetlené úzke uličky bez poriadnej dlažby, kde sa po zotmení nechcete stratiť. Alebo aj chcete, lebo tam úplne nečakane natrafíte na nejaký zašitý barík so živou hudbou a nenormálnou atmosférou.

Staré koloniálne domy ozdobené prepracovanými kachličkami azulejos alebo graffitmi. Alebo jedným i druhým. Gýč a harmónia ruka v ruke. Ale nejako vám to nevadí. Lebo Lisabon.

Lisabon | Strom v parku Jardim do Principe Real

Ruch a zbesilosť veľkomesta balansujú oázy zelene – nádherné parky a záhrady s prastarými stromami. (Určite choďte „objať” monumentálny strom v parku Jardim do Princípe Real neďaleko obchoďáku Embaixada. Alebo sa vyberte za kačicami, pávmi, holubmi, božským pokojom a romantikou do Jardim da Estrela. Oboje je pecka!)

2. Celý svet v jednom meste – a nie je to New York 🙂

Historické žlté a červené električky sa lenivo predierajú cez úzke kľukaté uličky štvrte Alfama a o životný priestor sa bijú s rikšami (áno, tuk-tuky sú v Lisabone veľmi častý jav a vďaka nim sme mali niekedy pocit, že nie sme v Európe, ale na inom kontinente :-).

Lisabon | Žltá električka

Štvrť Graca smerom dole do mesta k Martim Moniz definujú spustnuté budovy, počmárané steny, smog, hluk a karí. Aróma vonných tyčiniek a smetie. Kaderníctvo Annapurna strieda reštika s nepálskou kuchyňou rovnomenného názvu. Váhame, či sme stále v Európe.

Starobylá štvrť Mouraria nie je na tom inak. Čínske masáže a bistrá, čínske nápisy. Maličké bytíky, v ktorých sa tlačia aj zo dve, zo tri rodiny. Bez problémov.
Široké promenády v samom centre mesta, ktoré sa vinú k námestiu Rossio a štvrť Baixa- Chiado, majú zasa jednoznačne európsku pečať. Taká Viedeň, Paríž, povedali by ste.

Máte tu skrátka všetko. Značkové butiky. H&M, Zara and company. Klasika. A tiež malé ázijské obchodíky a bistrá so sladkými koláčikmi pastéis, po ktorých konzumácii si koledujete o cukrovku. Dobrú kávu nájdete v Lisabone málokde, ale pije sa na stojaka pri barovom pulte a zajedá sa sladkým pečivom rovnako, ako v Taliansku.

Že bez dobrej kávy neprežijete? Musíte hľadať. Mať šťastie. Alebo sa cez internet napojiť na ďalších coffeholicov, ktorí vám prezradia tie tajné „spoty”. My vám ich prezradíme v ďalšom článku o tomto fascinujúcom meste.

Na vianočných trhoch (boli sme tu začiatkom decembra minulého roku) počujeme americké odrhovačky. Večere zasa so sebou prinášajú intenzívny temperament Južnej Ameriky. Je tu vraj veľa Brazílčanov, dopočujeme sa.

Vďaka tej fúzií národností, kultúr, vplyvov, chutí a vôni je však z Lisabonu malý gastroraj, ktorého sa nedá nabažiť. Výkladňa skriňa sveta.

3. Zablúdiť je priam povinnosť

Minimálne staré štvrte ako Alfama, Mouraria či Bairro Alto sú hotovým bludiskom uličiek, schodov, námestíčiek. Stratiť sa je tu priam nevyhnutnosť. Ale vítaná. Motať sa v noci po takej štvrti ako je Mouraria (a ešte k tomu s dieťaťom) síce nie je úplne ten najlepší nápad (ako sme zistili na vlastnej koži, keď sme sa po nej po zotmení vracali peši na ubytko – rozličné zákutia, úzke, neosvetlené uličky, nikde pomaly ani nohy a bujná fantázia pracuje…), no ak sa dobrovoľne stratíte, máte šancu, že objavíte skutočné čaro Lisabonu. Schody, ktoré vás privedú na nečakané námestie s peknou vyhliadkou. Alebo na nádvorie s umeleckými čmáranicami na stenách a príjemným barom. Skratky, ktoré vás odrazu hodia do štvrte, kam sa už pol hodiny bezúspešne snažíte dostať a zistíte, že všetko je tu vlastne blízko, len treba poznať tie správne skratky (schody, podchody).

Lisabon | Street-Art

Upozorňujeme, že mapa je vám zbytočná, oveľa užitočnejšia je navigačka v mobile, kam zadáte cieľovú destináciu a nasledujete trasu. No verte, že aj tak zablúdite.

Ako však povedal J. R. R. Tolkien:

 Nie každý, kto blúdi, je stratený.

Minimálne nie v Lisabone 🙂

4. Prehliadka mesta je podobná vysokohorskej turistike

Hoci po Lisabone premávajú električky, metro, autobusy, vlaky, rikše, taxíky, ubery a fungujú aj historické výťahy v podobe žltých električiek, ktoré vás odvezú z „horného mesta” do „dolného” a opačne – chodiť na pešo je dobrá voľba pre tých, ktorí sa nevedeli rozhodnúť, či ísť spoznávať krásy Lisabonu alebo radšej turistikovať na hory. Lisabon je totiž prekvapivo hornaté mesto. Vlastne, je to asi najkopcovitejšie mesto, v akom sme sa kedy ocitli. Svalovicu máme už po prvom dni. Objavovať ho po vlastných od rána do večera si žiada kvalitné, pohodlné topánky a aspoň akú-takú kondičku. Ale zas na druhej strane, môžete sa kŕmiť tradičnými koláčikmi pastéis de nata z lístkového cesta úplne bez výčitiek, veď to vychodíte 🙂

Lisabon | Tradičná keramika

Mimochodom, odporúčame tie z cukrárne Pasteis de Belém. Nie, nie je to iba pasca na turistov a marketingový ťah. Áno, pred cukrárňou pravidelne stoja davy a cvakajú tam fotoaparáty, no odhliadnuc od toho ich tam fakt robia najlepšie. Aspoň nám teda chutili najviac. Teplé, chrumkavé, krehké. Žĺtkový krém, ktorým sú plnené, je neskutočne lahodný. Hotová droga. Väčšinou sa pastéis de nata pohybujú okolo 0,95€/kus, tu stoja 1,10€.

5. Predajňa sardiniek ako lunapark, blšáky a obchoďák v paláci

Asi len v Lisabone sa vám stane, že objavíte obchody, ktoré sa podobajú na kasíno či lunapark, a pritom predávajú jediné – sardinky v konzerve. (Pátrajte v okolí námestia Rossio po obchode s názvom Mundo Fantastico da Sardinha Portuguese).

Lasabon | Obchod so sardinkami

Alebo si vykračujete po parku Jardim da Estrela s jazierkom, pávmi i kačicami, trávnikmi ako stvorenými na piknik či hru, a na sobotňajšom blšáku objavíte medzi stánkami okrem hand-made výrobkov, starých kníh, obnosených šiat či platní aj masážne kreslá a dizajnové lustre. A predavačka zabije bez mihnutia oka, že jeden taký luster stojí takmer 600€. Nech sa páči.

Na podobné bizarnosti natrafíte aj na ďalších blšákoch, ak máte čas a chuť. (Inak Lisabon je podľa mňa mesto blších trhov – počas našej týždňovej návštevy sme úplne neplánovane vychytali asi tri – v Princípe Real – víkendový trh, v Jardim do Estrela a najväčší Feira da Ladra).

Lisabon | Trh Feira da Landra

Posledný menovaný Feira da Ladra je najstarším blšákom v Lisabone. Odohráva sa každý utorok a sobotu na námesti Campo do St. Clara za lisabonským Panteónom (pri štvrti Alfama). Stánkari tu predávajú fakt všetko – od starých platní a kníh pre fajnšmekrov až po náradie pre kutilov, šperky, oblečenie (naváľané v obrovských hromadách na seba, takže doslova kutrete svoje úlovky) až po staré fotoaparáty a telefóny, porcelán, staré flakóny od parfumov, obnosené topánky (nezriedka predávajú po jednej topánke, druhá z páru chýba), kachličky, podivné hračky až po dekorácie vlastnej výroby za 2€.

Mám pocit, že v Lisabone je najväčší počet obchodov s nenormálnymi slnečnými okuliarmi renomovaných značiek na meter štvorcový. Ťažko mi je písať konkrétny obchod alebo adresu, lebo ich majú fakt všade.

Dizajnové, prudko štýlové a jednoznačne unikátne chuťovky ako topánky vyrobené z korku či iné úlety nájdete zasa v dočmáranej továrni pod mostom LX Factory (dočítate sa o nej nižšie v článku).

Alebo opačný extrém – honosný palác s freskami, dvojitým mramorovým schodiskom a dubovým obložením je premenený na nákupné centrum Embaixada v štvrti Princípe Real, ktorého návšteva je ohromný zážitok aj keby ste si nič nekúpili. Sánka mi padala dole, je to bezkonkurenčne najkrajší „obchoďák”, v akom som sa kedy ocitla. A to, čo tam predávali – voňavé, oku lahodiace, nádherné…dokonca je tam aj štýlový detský obchodík – radšej nevstúpiť!!! 🙂

Lisabon | Luxusný obchodný dom - Embaixada

Ani nehovoriac o tom, že v útrobách paláca – prakticky v jeho pivnici (v bývalej palácovej kuchyni), sa ukrýva jedna z najlepších reštaurácií v Lisabone – na steaky orientované Atalho s vlastným mäsiarstvom. Mali sme bohovské štastie, že sme chytili stôl takmer okamžite, inak tam býva plná čakáreň hostí.

Náš tip:

Atalho je reštika úzko špecializovaná na steaky z hovädzieho mäsa. Páčilo sa nám, že sa nesnaží vyhovieť každému a nemá jedálny lístok hrúbky malej Biblie. Je vyslovene pre mäsožrútov, takže hostia sem idú cielene – vedia, čo chcú. Môžete si objednať mäso buď na tanier alebo do žemle ako burger, alebo môžete urobiť degustačku z každého druhu hovädziny – 100 gramov za príplatok. K tomu máte dve prílohy v cene. Ceny jedál sa pohybujú od 15 do 25€. Ja som si napríklad objednala Dry Aged a k tomu dve prílohy – miešaný šalát a gratinované zemiaky v cene 14,90€. Podotýkam, že to bolo nebíčko v papuľke.

Mali sme „šťastie”, že naša malá nomádka mala práve svoj obedňajší spánok, takže počas celého obeda sladko odfukovala v kočíku a nenechala sa rušiť. A my sme si zasa mohli nerušene vychutnať úžasné jedlo v sprievode s lahodným červeným vínom.
Skrátka zážitok!

6. „Must see” každého správneho hipstera – LX Factory

Lisabonská „Cvernovka” je TO miesto, ktoré nesmie pri návšteve Lisabonu vynechať nikto, kto si ulietava na dobrom jedle a ešte lepšej káve, knihách, móde a dizajne. Priestory LX Factory sa nachádzajú rovno pod kultovým červeným mostom 25. Apríla a vo svojich útrobách ukrývajú umelecké galérie, kaviarničky, antikvariáty, organické reštaurácie, burgrárne, street food, módne butiky, školu varenia či jógové centrum.

Lisabon | Vyhliadka z LX Factory

Všetko sa to nesie v takom bohémskom chic štýle – ošarpaná budova, umelecké grafity, hipsterina na entú. Ako by tu prebiehala neviditeľná súťaž o čo najoriginálnejší, najstrelenejší a najštýlovejší koncept. Natrafíte aj na čokoládovňu, tetovacie štúdiá, spomínaný obchod s topánkami vyrobenými z korku Rutz walk in cork. Majú sortiment aj pre tie najmenšie detičky, drobcovi tu zoženiete rozkošné korkové topánočky za 35€.

V areáli LX Factory sa dokonca nachádza aj Deus ex machina – rovnaký obchod s motorkami vs. bar sme videli v Canggu na Bali. A potom tu majú neskutočné kníhkupectvo Ler Devagar Bookstore s legendárnym lietajúcim bicyklom levitujúcim v priestore a obklopeným nekonečnými regálmi s knihami. Hneď vedľa neho sa nachádza jedno z mála miest v Lisabone, kde vám pripravia skutočne dobrú kávu, kaviarnička sa volá Wish Cafe ( espresso tu stojí 1,50€).

Lisabon | Knihkupectvo Ler Devagar | LX Factory

Väčšina turistov sa uspokojí s tým, že si urobí kolečko po nádvorí továrne, dajú si kávu, niečo pod zub, prípadne prevetrajú peňaženku a urobia si plejádu fotiek. Chyba. LX Factory je obrovská budova, ktorá vo svojich útrobách skrýva omnoho viac. Sídlia v nej rozličné reklamné a marketingové agentúry, architektonické či filmové štúdia, jógové a aikido centrá či dokonca tanečná škola na pole dancing. Nesmie chýbať ani coworking pre rôznych kreatívcov a umelecké duše, podobne ako v „našej” Cvernovke. Dostať sa dovnútra je však hotový hlavolam, schody či výťahy sú skutočne diskrétne umiestnené, neoznačené, takže ich nájde len ten, kto má fakt chuť skúmať a bádať. Alebo ten, kto vie, kam ide. Okrem toho, každé schodisko a každý výťah vás odvezie niekam úplne inam. Hotový labyrint.

Ak máte čas, LX Factory vám odkryje totálne nečakané a netušené zákutia. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako rozostavaná chodba, je v skutočnosti priechod na vyššie poschodie. Do niektorých kaviarní sa zasa nedá dostať inak než po požiarnom rebríku. Úplne na najvyššom poschodí sa nachádza podnik s naozaj brutálnym výhľadom na mesto (a hlavne na most 25. Apríla) – asi najlepším v Lisabone. Kapitolou samou o sebe sú toalety – niekto sa na ich interiéroch fakt „vyďáblil”. Fotky ale asi povedia viac než slová.

Lisabon | LX Factory - bizarné toalety

Mimochodom, v LX Factory sme si dali neskorší obed v podniku Factory – famózne burgre a šalát. Za polievku, dve pivá (malé a veľké), dva burgre a jeden šalát sme platili 34€.

7. Katedrála bez strechy

Milujem gotiku. Pri návšteve čohokoľvek gotického s krížovou klenbou, vysokými štíhlymi oknami korunovanými ostrými poloblúkmi mi naskakuje husia koža. Convento do Carmo však nie je len taký „obyčajný” gotický kostol. Vlastne to nie je ani kostol, ale objekt karmelitánskeho kláštora. Čím je výnimočný? Nemá strechu. Sú to vlastne ruiny. Ruiny v štýle, že kostol definujú hrubočižné múry, ale chýba strecha.

Lisabon | Katedrála Convento do Carmo

Convento do Carmo sa rozkladá na svahu nad námestím Rossio v samom srdci Lisabonu, oproti nemu je kopec s hradom sv. Juraja. Veľmi dlho to bol jeden z hlavných lisabonských kostolov, no v roku 1755 sa z neho po silnom zemetrasení stali trosky a už nikdy nebol zrekonštruovaný. Niečo podobné sme už zažili v Toskánsku – opátstvo San Galgano. A v Edinburgu opátstvo Holyrood. Takéto miesta ma odjakživa fascinovali, pretože neprítomnosť strechy im dodáva priam mystický, tajuplný nádych. Akoby ste sa dívali Bohu rovno do kuchyne. Treba zažiť!

Náš tip:

Máte chuť cez najbližšie voľné dni vyraziť práve do Lisabonu, alebo ešte váhate? Pýtate sa, či je jeho návšteva vhodná aj pre menšie detičky a čo tam s nimi robiť? Nakuknite do nášho článku venovaného návšteve portugalskej metropoly aj s bábätkom: Lisabon s malými deťmi. Áno či nie?

Ak budete mať chuť utiecť pred ruchom veľkomesta, nechajte sa inšpirovať nezabudnuteľným výletom do neďalekej Sintry: Portugalská SINTRA a jej záhadná studňa

Lacné letenky:

Ako sa dostať do Lisabonu lacno? Odporúčame vám loviť špeciálne akcie na webke www.azair.eu. Čeknite odlety z poľských Katowíc, ceny bývajú fakt zaujímavé. O tomto letisku si prečítate tu: Letisko KATOWICE. Vyskúšali sme