Na dovolenku do Toskánska? Vieme, kde si to užije celá rodina.

na-dovolenku-do-toskanska-vieme-kde-si-to-uzije-cela-rodina

Objavili sme totálne baby friendly miesto v čarovnom rodisku Leonarda Da Vinciho. Eco rezort v rozprávkovom lese, pri pláži, s dvoma bazénmi a množstvom atrakcií pre deti. Takže si môžete splniť sen o dovolenke pod romantickým toskánskym slnkom a zobrať aj svoju ratolesť.

Sedím s vyloženými nohami na terase našej eko-chalúpky uprostred voňavého rozprávkového lesa, plného vysokánskych borovíc. Malá nomádka sladko odfukuje v kočíku vedľa mňa, bosé nôžky jej hladkajú popoludňajšie slnečné lúče, ktoré presvitajú cez koruny stromov. Totálna idylka. Škoda, že vône sa nedajú zachytiť na pamiatku podobne ako obraz či zvuk, hoci práve ony sú nositeľkami najsilnejších spomienok. Tak veľmi si túžim zapamätať práve tieto voňavé chvíle!

Na jazyk sa mi už toľký krát tlačí veta: „Zažiť Toskánsko a zomrieť! Je to totiž miesto, kde husté lesy striedajú kopce obsypané vinicami a olivovníkmi, vo vzduchu sa vznáša sladká vôňa rozmarínu a levandule. Božšký pokoj narúša len spevavé štebotanie talianskych starčekov a stareniek, ktorí vysedávajú na priedomí v rozkošných, akoby bohom zabudnutých stredovekých mestečkách. Napoludnie v nich panuje typická toskánska ospanlivosť a uzučké uličky podfarbené neopakovateľnou atmosférou sú zvláštne tiché a prázdne. Domáci sa totiž oddávajú fa niente dolce – sladkému ničnerobeniu – s rovnakou vášňou ako svojmu slávnemu vínu, lahodným syrom či svojej hlučnej rodine. V Toskánsku sa razom cítime ako doma – zrejme preto, že v tomto kúte sveta sú rodinné putá ešte stále posvätné a farmy, kaviarničky, mäsiarstvá, obchodíky či vinárstva sa s hrdosťou dedia z generácie na generáciu. V tomto gastro raji ako vystrihnutom z renesančného obrazu zažívame, čo znamená známe talianske dolce vita.

plaz-ecorezort-paradu

A potom, podvečer príde TEN toskánsky západ slnka. Malebná krajina, pretkaná kľukatou úzkou asfaltkou a starodávnymi etruskými hrobkami, sa kúpe v mori mäkkého zlatistého svetla a núti nás vytiahnuť fotoaparát a snažiť sa zachytiť ten prchavý no nezabudnuteľný okamih znovu a znovu.

Práve preto sa vybrali na jesennú dovolenku do Toskánska už tretí rok po sebe. Prvýkrát sme sa šialene zamilovali. Do seba aj do týchto neopakovateľných kulís. O rok neskôr tu tato nomád romanticky pokľakol a vytiahol prsteň (konkrétne v mestečku Pitigliano, prezývanom aj Malý Jeruzalem, po nenormálne dobrej večeri!). A do tretice sme sem prišli vyvenčiť sotva polročnú malú nomádku – bol to náš prvý veľký rodiný výlet – bláznivý roadtrip o ktorom píšeme aj TU

Na naše nevýslovné potešenie zisťujeme, že Toskánsko – táto nehynúca inšpirácia maliarov, spisovateľov a sochárov už od počiatku času, sa dá precestovať aj s dieťaťom. Samozrejme, s drobnými kozmetickými úpravami, ale dá.

Navyše sme objavili skvelé miesto na (neprávom prehliadanom) toskánskom pobreží, ktoré je „nadizajnované” na mieru rodinnej dovolenke. Nachádza sa priamo na pláži, má dva bazény, detské ihriská, tri reštaurácie, bohatý animačný program. Je prudko baby friendly, dostanete tu všetko, čo potrebujete na prežitie s dieťaťom akéhokoľvek veku. Malým aj veľkým sa tu jednoznačne bude páčiť. Rezort sa volá Paradu Tuscany EcoResort. A tento článok – po trošku rozvláčnejšom intre – je práve o ňom 🙂

prijazdova-cesta-ecorezort-paradu

Už príjazdová cesta (neďaleko známej vinárskej oblasti Bolgheri južne od Pisy) je ako z rozprávky – tvorí ju surrealistický tunel z korún stromov. Nie som natoľko zdatná v botanike, aby som vedela identifikovať, čo sú to za stromy, no každopádne výsledný efekt vyráža dych. Celý rezort s rozlohou 36 hektárov je zasadený do malebného lesa na pobreží.

Auto odparkujete na veľkom parkovisku pred recepciou (kde vám okrem kľúčov ubytovania vtisnú do rúk aj mapku) a po samotnom areáli sa potom presúvate po vlastných alebo vláčikmi, ktoré pravidelne premávajú z jedného konca na druhý.

Mimochodom, celý areál je upravený tak, že sa všade dostanete aj s kočíkom. (A vďaka prirodzenému lesnému baldachýnu tu nepraží slnko, takže sa tu dobre kočíkuje a uspáva.)

Ako napovedá už samotný názov „Paradu Tuscany EcoResort”, tento rezort je priateľský k životnému prostrediu, takže využíva alternatívne zdroje energie, separuje sa tu odpad, ba dokonca aj materiál použitý na stavbu ubytovacích jednotiek je vačšinou ecofriendly. V Paradu Tuscany EcoResort presadzujú filozofiu, že človek by mal fungovať v symbióze a rovnováhe s prírodou. A fakt ste tu bližšie k prírode. My sme sa tu cítili tak trochu ako v letnom tábore a vynárali sa nám spomienky z detstva, ale možno sme len divní 🙂

Ubytovanie pozostáva z veľkých luxusných stanov s rozlohou 48 metrov štvorcových, určených pre väčšie rodiny a skupiny priateľov. A z rovnako komfortných chatiek (v tých sme bývali my).

Každý stan a chatka má vlastnú terasu s ležadlami a sušiakom na bielizeň (pre mňa osobne bolo najväčším zážitkom sedieť na tej terase a vdychovať vône lesa). Ocenili by sme, keby každá chatka mohla „viac dýchať” – mala trochu viac súkromia, pretože nám pripadali na seba zbytočne natlačené, vzhľadom na veľkorysú rozlohu areálu. Ale možno niekto iný sa nad tým ani nepozastaví.

streetour-toskansko

Súčasťou každého stanu a chatky je veľkorysá posteľ (k dispozícii vám dajú aj detskú postieľku), kúpeľňa, kuchynský kútik s chladničkou, jednoduchým sporákom, riadmi a jedálenským kútikom so stolom a stoličkami. Skvelé, ak sa chcete stravovať individuálne alebo potrebujete drobcovi pripravovať jeho špeciálne jedlo.

V rezorte sa však nachádzajú tri reštaurácie a dva bary. Rátajte s tým, že detské stoličky tu poznajú, majú a radi vám ich dajú k dispozícii. (A na toaletách – napr. pri bazéne – sú prebaľovacie pulty). V bufetovej reštike La Pagoda sa odohrávajú bufetové raňajky aj večere, pričom výber majú pestrý a každý deň ho trošku obmieňajú. Ak ste sa nerozhodli pre polpenziu vopred, môžete si sólo raňajky či sólo večere, ale aj polpenziu doobjednať aj na mieste. My sme si takto doobjednali raňajky a zo dvakrát aj večeru.

Súčasťou rezortu je aj a la carte reštaurácia Dal maestro situovaná priamo na pláži (takže vás priam nahovára na to, aby ste si v nej dopriali romantickú večeru pri západe slnka). Túto reštiku sme nevyskúšali, takže ak máte skúsenosť, sem s ňou. A do tretice tu majú aj pizzeriu, ktorá sa teší najväčšej obľube práve u decák (prečo asi 🙂 a pizzu vám zabalia aj so sebou, takže keby sa z drobca navečer stala biologická zbraň so širokým rozptylom, môžete sa navečerať aj na terase svojej chatky.

vyhliadka-po-okoli-bolgheri

Zachutili ste si aj na trochu zeleniny alebo si chcete na terase ako zmenu k toľkému lahodnému toskánskemu vínu vychutnať pivko? Alebo sa vám minul opaľovací krém či – nedajbože – plienky? Prípadne chcete dať drobcovi na desiatu čerstvé ovocie? No problem. V rezorte (kúsok od pláže a reštaurácií) nájdete šikovný minimarket, kde dostanete všetko, čo vám len napadne, vrátane takých esenciálnych „baby vecičiek” pre všetky vekové kategórie detí ako sú vlhčené obrúsky, opaľovák, plienky, hračky do piesku, ovocie a zelenina, keksíky, pečivo, mliečne výrobky, sladkosti, toaleťák, alko aj nealko či suveníry. Dokonca aj plážové oblečenie a uteráky. V minimarkete aj na recepcii sa dá platiť bezhotovostne, ale v areáli je aj bankomat, keby náhodou…

Máme pocit, že pointou tohto eco rezortu je deti čo najviac zabaviť a vyšťaviť, aby potom dali trochu vydýchnuť aj svojom rodičom. Je tu totiž niekoľko detských ihrísk – jedno už pri recepcii, ďalšie pri reštauráciách. A okrem toho je tu aj kino, detský park so skákačkami a inými atrakciami a fakt bohatý animačný program pre najmenších aj pre dospelých. Kurz latinskoamerických tancov pre maminky a zábavný popoludňajší program s rozprávkovými postavičkami pre drobcov. Potom aj plážový volejbal, stolný tenis, kartové hry, šachy, ochutnávka kávy či vín, turnaj vo vodnom póle…

bazeny-ecorezort-paradu

A okrem toho je tu aj pláž. A dva bazény.

Kúpavali sme sa najmä v hlavnom, ktorý má na jednom konci plytký vstup a je prispôsobený tomu, aby sa v ňom mohli čľapkať aj maličké detičky, navyše voda nie je taká chlórová ako v klasických bazénoch. Na druhej strane, ani plavci neprídu skrátka, lebo sa v ňom dá aj celkom slušne zaplávať.

Tento rezort je super pre všetkých, ktorí zomierajú túžbou po dovolenke v Toskánsku, ale z nejakého dôvodu sa domnievajú, že tento kút sveta práve nepraje rodinnej dovolenke. Lebo sem viete ísť aj s deťmi a skombinovať relax a detské aktivity v rezorte s dospeláckym poznávaním toskánskych skvostov.

One thought on “Na dovolenku do Toskánska? Vieme, kde si to užije celá rodina.

Comments are closed.