Najnovší Ford Kuga – ďalší člen rodiny

najnovsi-ford-kuga-dalsi-clen-rodiny

V malebnom Dolnom Rakúsku sme prevetrali najnovšiu generáciu Ford Kuga. Štvorkolesový tátoš svojou osobnosťou a jazdnými vlastnosťami skvelo zapadol do našej dobrodružnej rodiny. Takto sa nám s ním jazdilo.

Najprv technický úvod: Testovali sme Ford Kuga model ST Line s dieslovým motorom 2.0TDCiDuratorq, s automatickou prevodovkou a výkonom 132kw/180 koní.

Napriek tomu, že ide o SUV, nie je to mohutné monštrum, ktoré by v úzkych priestoroch podzemných garáží či v uzučkých uličkách mestského centra na nevýslovnú „radosť” ostatných motoristov arogantne zabralo dve parkovacie miesta. Práve naopak. So svojim kompaktným vzhľadom v pohode zapadne aj do koloritu metskej premávky. Jeho funkcie a jazdné vlastnosti si však vyslovene pýtajú, aby ste ho vyvenčili na poriadne dobrodružnom výlete po cestách-necestách. Ideálne na takom, kde sa aj párkrát stratíte, a tento štvorkolesový spolucestovateľ vám vďaka svojim vymakaným technologickým vychytávkam ako správny parťák môže podať pomocnú ruku. A tak sme ho zobrali na pár dní prevetrať do Dolného Rakúska.

Keď som pred pár rokmi pracovala ako redaktorka ženského mesačníka EMMA, okrem iného som mala pod palcom aj rubriku, v rámci ktorej sa každý mesiac testovali autá. Nemôžem povedať, že som naslovovzatý automobilový profík, ale je fakt, že v rukách som za tie roky držala desiatky volantov a šliapala na plyn SUV aj mestských žihadielok rozmanitých značiek. Tentokrát som však šoférovanie prenechala tatovi nomádovi. On preklepol jeho jazdné vlastnosti, a ja som Ford Kuga testovala z pohľadu spolupasažierky, estétky, animátorky, matky a osoby zodpovednej za naplnenie úložných priestorov. 🙂

nomadi-na-vylete-ford-kuga

Keď sme pri tých úložných priestoroch…dostali sme kľúčiky od tátoša a mali sme si doň presunúť dieťa a batožinu, najprv som však pomerne skepticky pohľadom striedavo šibala z kufra auta na naše tašky a ruksaky naskladané na chodníku – priznám sa, že tentokrát som nemala priveľa času ani chuti rodinu strategicky (akka úsporne) baliť. Takže som nahádzala veci do tašiek s tým, že veď auto odnesie. 🙂 A až neskôr mi došlo, že to neznamená naše auto. 😀 Ford Kuga nás však prekvapil, lebo hoci jeho batožinový priestor na prvý pohľad nepôsobí a lá menšia dodávka, na moju nevýslovnú radosť sme tam tie naše pakšametle v pohode zmestili. Premenené na reč čísel, kufor má objem 456 litrov.

Ako druhé ma príjemne prekvapila veľkorysosť vnútorného priestoru. Vôbec som nemala notoricky známy pocit, že po polhodine jazdy mi „odchádzajú” kolená, pretože ich mám ako dve zúbožené sardinky natlačené v priestore za sedadlom šoféra a nemám potuchy, kam si ich komfortne uložiť. Neraz som pritom stiesnenými priestormi na nohy vzadu nepríjemne prekvapená aj u na pohľad robustnejších áut. Na tých vzadu sa skrátka „zabúda”. Vo Ford Kuga sa mi však sedelo veľmi dobre, a to aj po pár hodinách.

relax-pred-odchodom-ford-kuga

Tato nomád mal však ako šofér pocit, že sedadlo vodiča by mohlo byť o takých desať čísel dlhšie, pretože hoci výškovo nie je práve profi hráčom basketbalu, nekončilo mu pod kolenami, ale v polovici stehien. Odhliadnuc od toho sa mu však sedelo relatívne komfortne a mal dobrý výhľad na cestu pred sebou, k čomu prispieva aj skutočnosť, že autíčko je posadené vyššie.

Ako „správnu” matku nomádku ma veľmi často uvidíte obvešanú taškami a ruksakmi, tri kabele cez plece, dieťa pod pazuchou, kočík ťahám za sebou. A o situáciách, keď som mala plnú náruč vecí, vrátane dieťaťa, a popritom neúspešne lovila kľúče od auta v zradných hĺbkach kabelky, by som vám vedela šťavnato rozprávať celé hodiny. Preto ma asi najviac zo všetkého dostalo bezdotykové otváranie kufra pomocou systému KeyFree. Stačilo, že som skrátka mala kľúč auta pri sebe, nemusela som po ňom prácne pátrať po vreckách či kabelke. Naznačila som pohyb nohou pripomínajúci kopnutie pod zadným nárazníkoml a dvere na batožinovom priestore sa automaticky otvorili. Z hľadiska bezpečnosti je však super, že sa takto automaticky neotvorí celé auto, iba kufor, takže sa nemusíte báť, že kým s plnou náručou otvárate kufor, niekto neželaný sa vám nanominuje do auta. Bezdotykovo však viete odomknúť a zamknúť aj celé auto, zamyká sa tak, že máte pri sebe kľúč a dvakrát sa dotknete kľučky na strane šoféra alebo spolujazdca. Nielen, že sa zamkne celé auto, ale sklopia sa aj spätné zrkadlá.

panoramaticka-strecha-ford-kuga

Za malú nomádku poviem toľko, že autíčko ju oslovilo na prvý pohľad. Možno za to mohla aj výrazná červená farba testovaného modelu, no vždy ho vedela identifikovať na parkovisku, ba dokonca sa dobýjala do dverí a hlučne sa dožadovala nastúpiť, aby sme išli na výlet. :-))) Páčila sa jej (ale aj náám 🙂 panoramatická strecha s elektrickým ovládaním/zatváraním a elektricky nastaviteľnou slnečnou clonou. Vďaka systému ISOFIX, ktoré je už v lepších autách bežná vec, sme nemali problém bezpečne upevniť jej autosedačku.

Tato nomád ocenil ovládanie brzdového i plynového pedálu aj volantu, ktoré citlivo reagovali aj na tú najjemnejšiu manipuláciu. Všetky tie tlačidlá na volante boli pre neho spočiatku trochu mätúce, na jednej strane je fajn mať všetko po ruke, na druhej strane kým sa človek zorientuje a nastaví si všetky funkcie, trošku to trvá.

Hoci Ford Kuga nie je robustná opacha ako iné SUV, z motoristického hľadiska sa nenechá zahanbiť. Nami testované auto malo silný motor, pod kapotou ukrývalo takmer dvesto koní a bolo vidieť, že konštruktéri sa s jeho motorizáciou vyhrali. Testovali sme auto s automatickou prevodovkou a tata nomáda milo prekvapilo sekvenčné radenie na volante.

Jazdili sme nielen po diaľnici, ale aj po uzučkých kľukatých cestách cez malé horské dediny či do kopcov. Boli sme poriadne naložení, mali sme totálne plný kufor a my sme sedeli s malou nomádkou vzadu, napriek tomu však autu nerobil problémy žiaden kopec, ba ani ten najväčší strmák smerom na Hochkar. Auto stabilne a bezpečne sedelo na ceste a z rovnováhy ho nevyviedli ani serpentíny.

interier-ford-kuga-nomadka

Ford Kuga sa však vie rýchlo prispôsobiť aj jazde v rušnom meste a v pomalej premávke s častým zastavovaním. V doplnkovej výbave (Sada Driver Assistance) má funkciu Active City Stop, čo znamená automatické brzdenie, ak systém zistí, že auto pred vami náhle zastavilo a idete rýchlosťou nižšou než 50 kilometrov za hodinu. O bezpečnú jazdu sa stará aj systém BLIS (optická signalizácia objektu v mŕtvom uhle vonkajších spätných zrkadiel) a systém Cross Traffic Alert, ktorý upozorní šoféra na to, že pri výjazde z parkovacieho miesta okolo prechádzajú iné autá. Tátoš nás varoval aj keď sme neúmyselne opustili jazdný pruh a pomol nám automaticky sa doň vrátiť. Tento inteligentný parťák vie aj rozpoznať dopravné značky obmedzujúce rýchlosť a mnoho iných ďalších vecičiek.

Skvelou funkciou, ktorá uľahčuje šoférovanie – a hlavne parkovanie – je zadná kamera pri cúvaní. Priznám sa bez mučenia, že s parkovaním sa príliš nekamarátim, a s pozdĺžným už vôbec nie, takže zadná kamera je fakt neoceniteľný pomocník, hlavne keď ide o centimetre. Podzemné garáže nákupných centier, prepchaté parkoviská na sídlisku (touto cestou pozdravujem Záturčie v Martine a bratislavskú Petržalku v okolí daňového úradu, moje obľúbené lokality, kde ide neraz o milimetre 🙂 či rušné ulice už nemusia byť postrachom. Ford Kuga má dokonca funkciu, že štvorkolesový tátoš sám vyhľadá parkovacie miesta (a dá sa vybrať, či chcete parkovať naľavo alebo napravo), čo je super, keď sa ocitnete na obrovskom nafullovanom parkovisku, očami skenujete okolie a neraz prázdne miesto skrátka „prehliadnete”. Toto auto však následne dokáže aj zaparkovať za vás, takže môžete s kľudom Angličana zložiť ruky z volantu. Treba si však všetko správne navoliť a nechcieť robiť neviem aké harakiri manévre.

zabava-po-vylete-ford-kuga

V tej výbave, ktorú sme testovali my, je Ford Kuga naložené aj ďalšími technologickými vychytávkami v rámci Systému SYNC3, ktoré robia každú jazdu oveľa príjemnejšiu, komfortnejšiu a menej stresujúcu. Akoby toto auto malo svoju vlastnú osobnosť – osobnosť rodeného cestovateľa a parťáka, ktorý sa nechá nahovoriť na každé dobrodružstvo.

Najviac sme využívali navigáciu, vždy sa jej podarilo doviesť nás na správne miesto (máme z minulosti rôzne zážitky, keď nás „Anča” viedla hocikam do poľa, ba neraz hrozilo že ju reálne vyšmaríme z okna :-O). Navigačka vo Ford Kuga bola presná, a čo je podľa mňa fakt pecka – že dokáže vyhľadať kaviarne, reštaurácie, čerpacie stanice, letiská, nemocnice či autoservisy v okolí vašej trasy. Keďže si kvôli malej nomádke musíme robiť často „zdravotné prestávky”, aby sme ju vyvenčili, táto funkcia nám pripadala veľmi užitočná pre všetkých milovníkov roadtripov. Systém sa dá ovládať aj pomocou hlasových povelov, len to má jeden „zádrhel” – ovládanie je iba v češtine, nie v slovenčine. Ale myslím, že to drvivej väčšine ľudí problém nerobí. 🙂

Auto má aj tzv. Emergency Assistant, ktorý vám v prípade nehody zavolá pomoc k súradniciam nehody v jazyku krajiny, v ktorej sa nachádzate. Našťastie sme však túto funkciu nemuseli otestovať. 🙂

nomadka-sa-dobija-do-ford-kuga

Hoci ako som spomínala, testovala som už rôzne autá – aj v tej najvyššej možnej výbave  a triede – ale prvýkrát som sa stretla s takým výrazným prvkom „rodinnosti” ako práve u Ford Kuga.  Toto auto môžete bez obáv zveriť aj svojim odrasteným deckám bez toho, aby ste tŕpli, že sa budú za volantom hrať na automobilových pretekárov, telefonovať za jazdy, „zabudnú” si zapnúť bezpečnostné pásy, vypeckujú si hudbu až do ohluchnutia a iné chuťovky, ktoré sú nočnou morou každého rodiča. Pomocou technológie Ford MyKey môžete sami nastaviť jazdné parametre a funkcie, ktoré bude autíčko mať, kým na ňom bude jazdiť vaša ratolesť – viete ňou napríklad obmedziť najvyššiu rýchlosť vozidla, zabrániť deaktivácii asistenčných a bezpečnostných funkcií, stíšiť maximálnu hlasitosť audiosystému alebo ho úplne vypnúť, ak cestujúci nemajú zapnuté bezpečnostné pásy.

Takisto sa nestane, že niektorý člen rodiny „omylom” natankuje do tátoša nesprávne palivo (áno, priznávam, už sa mi to tiež raz v živote stalo :-O) , lebo otvor na pištol je presne na mieru príslušnému palivu.

TIP NA ZÁVER:

Nový Ford Kuga nám pripadá ako super alternatíva pre aktívnu rodinu, ktorá ho bude pravidelne prevetrávať na každodenných trasách do práce aj na víkendových výletoch, a bude naplno využívať všetky technologické gadžety, ktorými je toto autíčko nafullované. Vďaka svojim vlastnostiam nie je iba výsostne chlapskou záležitosťou, ale dobre sa bude na ňom jazdiť aj mame či odrastenejším deckám. Takže je vlastne takým ďalším, štvorkolesovým členom rodiny. Jednoznačne ho definuje slovíčko bezpečnosť – nielen pre jeho jazdné vlastnosti, ale aj rôzne vyššie spomínané funkcie, vďaka ktorým toto autíčko už v dosť veľkej miere jazdí za vás.

Podrobnejšie info o Ford Kuga nájdete na www.ford.sk alebo formou hashtagu #jazdimFORDpreZIVOT