Nosič – najlepší kamarát všetkých rodičov – cestovateľov

nosic-najlepsi-kamarat-vsetkych-rodicov-cestovatelov

Ergonomický nosič má svoje teplé miestečko v našej batožine. Bez neho ani na krok. Nielenže nám dáva slobodu a mohli sme ísť vďaka nemu do soľnej bane či na trek do pralesa. Ale zároveň poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a vie pomôcť s mnohými problémami na cestách, pri priveľkom dave ľudí, v neznámom prostredí či na letiskovej kontrole.

Ako akčnej osobe a vášnivej cestovateľke, ktorá sotva obsedí na zadku, mi už pred pôrodom bolo jasné, že malú nomádku budeme nosiť. A to aj napriek tomu, že som z rôznych strán počula aj názor, že bábo si na nosenie rýchlo zvykne, nebude chcieť byť v kočíku a budem mať vážny problém ho od toho odvykať (väčší bullshit som asi vážne ešte nepočula 🙂

Ešte predtým, než sa malá nomádka vypýtala na svet, som si zaobstarala nosič známej značky. Počula som naň samé chvály a čítala milión pozitívnych recenzií o tom, že dieťa sa v ňom nosí ortopedicky správne blablabla. Keď som sa však tento nosič prvýkrát odhodlala vyskúšať – malá nomádka práve dovŕšila tri mesiace – bola to hotová maturita. Alebo mučenie na kuchynskom pulte. Práve tam som totiž malú nomádku položila v snahe nejako ju „vsunúť” do nosiča. Akosi som nevedela prísť na to, či ešte potrebuje novorodeneckú vložku – s ňou i bez nej mi to „nejako nesedelo”. Z návodu na použitie som sa nevedela vysomáriť, nikto mi neasistoval a celý pokus skrátka dopadol katastrofálne. Rev malej nomádky bolo určite počuť do susednej bytovky. Ani nehovoriac o tom, že látka na nosiči a jej zošitie mi pripadali tvrdé a nepoddajné na nosenie takého malého, krehkého stvorenia. Jednoducho celé zle.

schody-bali

Sklamane som nosič zbalila naspäť do škatule a odložila na hornú policu v šatníku s tým, že nám asi momentálne nosenie nie je súdené, možno je nosenie až pre väčšie deti a s ďalšími pokusmi vyčkám, až malá nomádka trochu podrastie a spevnie.

(Pozn. Mamy nomádky: Úmyselne neuvádzam, o akú konkrétnu značku ide, pretože niekto s ňou môže mať pozitívnu skúsenosť a nechcem, aby to vyzeralo ako očierňovanie. Mojim cieľom nie je kritizovať, ale inšpirovať a skôr sa podeliť o pozitívne skúsenosti.)

Všetko však zmenila návšteva našich kamarátov v Trenčíne, ktorí majú o tri mesiace staršiu dcéru Sandru. Samozrejme, kým naši chlapi grilovali, my s kamoškou Deniskou sme rozoberali štandardné mamičkovské témy – plienky, dojčenie, nespavosť, zvratky na teplákoch, prdíky, koliky. Skrátka klasika…:-) Keď prišla reč na nosenie, Denisa vytiahla svoj ergonosič so slovami, aby som si ho vyskúšala. Poviem vám, že to bola celkom iná káva než ten chudák nosič, ktorý polozabudnutý odpočíval doma na šatníkovej polici. Tento bol príjemný na dotyk, mäkkučký, ale zároveň dostatočne pevný, aby udržal môj najcennejší poklad. Deniska mi ho pomohla nasadiť, ponastavovať pruhy a potom doň vložila malú nomádku.

Maminy, určite dôverne poznáte ten neopakovateľný pocit, keď vám bábo prvýkrát spočinie na hrudi. Cítite vzájomné teplo, srdcia vám tlčú v spoločnom rytme. Zaplaví vás náhly pocit bezpečia a neskonalého blaha. Presne to som pocítila pri tomto svojom prvom skutočnom zážitku s nosením. Pri pôrode som bola o tieto pocity ochudobnená, pretože sme nemali kontakt koža na kožu, keďže malú nomádku vzali preč a mne zatiaľ lekár musel vykúzliť „na prízemí” čičmanskú výšivku. Vrátili mi ju až v podobe uzlíka zabaleného do perinky a ja neviemčoho ešte, takže koža na kožu v tom pravom slova zmysle sa skrátka nekonala. Takže to prišlo teraz.

A malá nomádka? Pri nasadzovaní ani nepípla. (Hlavne som ju nemusela nikam pokladať a časom som si ju poľahky vedela do nosiča vsunúť aj bez asistencie.)

Na moje prekvapenie v nosiči nielenže vydržala, ona v ňom zaspala! Išli sme sa prejsť k rieke, nosenie som si užívala ja aj ona. Ten krásny pocit z nosenia ma hrial celú cestu z Trenčína do Piešťan, kam sme potom mierili. Pochopila som, že moja prvá zlá skúsenosť zrejme nespočívala v nás, ale v nevhodnom nosiči.

nosenie-pod-povrchom-solna-bana-wieliczkaKeďže do toho Denisinho nosiča som sa naopak zaľúbila na prvé nosenie, večer som do prehliadača naťukala webovú adresu www.rischino.sk, ktorú mi dala. Ocitla som sa v e-shope slovenskej značky, za ktorou stoja dvaja manželia a rodičia – Zuzka a Richard Cachovanovci z Lazian pri Prievidzi. Ako som sa dočítala, k nápadu vytvoriť vlastnú značku ergonomických nosičov a šatiek (ručne šitých, z biobavlny, česanej na Slovensku a garantovaných ortopédmi) ich priviedlo narodenie prvorodeného synčeka Riška. Preto aj názov Rischino.

Cachovanovci tiež patria medzi akčných rodičov, radi cestujú a chodia do prírody a s kočíkom sa im tento životný štýl príliš nedarilo udržať. Na trhu však v tej dobe neexistoval nosič, ktorý by im vyhovoval. A tak si „vymysleli” vlastný. Dnes idú ich nosiče na dračku (ani sa nečudujem) a objednávajú si ich maminy z celého sveta. Ich príbeh ma naozaj zaujal, a chcela som o ňom napísať článok do istého ženského mesačníka.

S manželmi Cachovanovcami sa v isté dopoludnie nakoniec stretla celá naša nomádia rodinka. Okrem toho, že sú to úžasní ľudia, z ktorých ide pozitívna energia, o nosení nám porozprávali veľa zaujímavého.

Zuzka mi v prvom rade zdôrazňovala, že zdravý a bezpečný nosič sa nedá ušiť ‘len tak’, že si niekto sadne za šijací stroj.

Všetko muselo prejsť radom testov. Robili sme si aj vlastné štúdie, merania a všetko konzultovali s lekármi. Naše nosiče majú aj svojho odborného garanta, ortopéda. Našou ambíciou bolo vyrábať nosiče, v ktorých by bolo dieťa v ortopedicky správnej polohe s prirodzeným zakrivením chrbtice. Teda aby nosič „rástol” spolu s ním a mal strih vhodný pre malé bábätko aj pre väčšie dieťatko. A aby bol nielen ergonomický a pohodlný pre dieťa, ale aj pre rodiča, vysvetľovala na stretnutí.

S manželom sú perfekcionisti a od začiatku si dali záležať na každom komponente. Prekvapilo ma, keď mi povedala, že radšej nenosiť vôbec ako nosiť neergonomicky, a že si musím dávať pozor na to, aby malá nomádka sedela v nosiči správne a ja som mala všetko dobre nastavené, inak môžem ublížiť sebe aj jej.

ryzove-polia-baliNečudo, že Zuzka pociťuje ohromnú zodpovednosť. Jej krajčírky šijú šatky a nosiče detí, ktoré by mali byť bezpečné a zdravé a vďaka ktorým môžu byť mamičky v úzkom kontakte so svojimi deťmi. Prvé týždne a mesiace života mamu aj dieťa ovplyvnia na celý život. A Zuzka s manželom Richardom umožňujú každým jedným predaným nosičom, aby mamičky dali svojmu dieťatku lepšie základy a v sebe prebudili inštinkty, ktoré im moderná doba berie.

Ich slová som si odskúšala na vlastnej koži. Rischino nás v nasledujúcich mesiacoch zachraňovalo v temných nočných hodinách, keď sa malej nomádke bolestivo prerezávali zuby a jediná šanca ako ju uspať bola v nosiči. Nakupovanie, neznáme prostredie či priveľa cudzích ľudí? To všetko dodnes lepšie zvláda vďaka tomu, že ju v tých chvíľach mám pri sebe v nosiči.

Čo však bolo pre mňa, akčnú mamu, najdôležitejšie? Tá neskutočná sloboda! Odrazu sme mohli ísť aj tam, kam by sme sa s kočíkom asi sotva dostali. Na túru do lesa. Do soľnej bane! Do džungle plnej divokých opíc. Alebo na túru k ohromným vodopádom so stovkami schodov a príkrym terénom. Do kopcovitých talianskych mestečiek s hrboľatými dlažobnými kockami. Na šťavnaté Bali, kde nepoznajú chodníky a kráčať s kočíkom popri rušnej ceste – hlavne za tmy – je riadna divočina. S nosičom sme zvládli aj tlačenicu na letisku a bezpečnostné kontroly. Užili sme si vďaka nemu nejednu svadbu našich kamarátov a mnohé ďalšie dobrodružstvá.

freelancer-praca-nosenieDokonca som sa naučila malú nomádku v Rischine aj kojiť tak, že si nikto nič nevšimne. A dokážem jej tak nielen kedykoľvek zahnať hlad, ale ju aj rýchlo a účinne upokojiť, dokonca ju uspať. Šetrí nám to čas, neraz aj nervy. Keď je v nosiči, môžem nerušene nakupovať a vybavovať, čo treba. Dokonca som tak neraz aj pracovala! Malá nomádka spokojne odpočívala pri mne, a ja som manažovala fotenie istej reštaurácie.

Vďaka noseniu sa z malej nomádky stala naša rovnocenná parťáčka, s ktorou môžeme zdieľať zážitky. A z nosiča sa stala esenciálna súčasť našej cestovateľskej aj každodennej výbavy, na ktorú nedám dopustiť.

Mne dáva nosič slobodu a malej nomádke pocit bezpečia, pretože sa môže ocitnúť kdekoľvek, ale stále je pri mame. A tam je jej predsa najlepšie. 🙂

PS: Rada na záver pre všetky akčné maminy, ktoré chcú cestovať. Ak je to možné, neváhajte či kojiť alebo nekojiť. Minimálne kým je bábätko malé, tak ho kojte a noste. Verte, že všetko bude jednoduchšie. A najlepšie by bolo, keby ste sa naučili kojiť a nosiť zároveň. Potom sa vám bude skutočne dobre cestovať, dieťa hocikde nakŕmiť a utíšite. Na nezaplatenie!

102 thoughts on “Nosič – najlepší kamarát všetkých rodičov – cestovateľov

 • 23. februára 2019, 17:50

  furunkul na golove

  […]usually posts some extremely intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 24. februára 2019, 0:19

  Cinnamon Oil Exporter from Sri Lanka

  […]very handful of websites that come about to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly effectively really worth checking out[…]

 • 25. februára 2019, 3:26

  mp3 juice

  […]here are some hyperlinks to websites that we link to since we assume they may be really worth visiting[…]

 • 25. februára 2019, 22:28

  Trigona CMS blogg

  […]that may be the end of this write-up. Right here you will discover some sites that we believe you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 • 26. februára 2019, 1:52

  토토사이트

  […]usually posts some really exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 26. februára 2019, 12:48

  Gold Coast Life Insurance Crohns Disease

  […]that will be the end of this write-up. Right here you’ll obtain some web sites that we think you’ll appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 • 27. februára 2019, 2:23

  사다리사이트

  […]just beneath, are quite a few totally not connected web sites to ours, however, they’re surely really worth going over[…]

 • 27. februára 2019, 12:02

  먹튀검증

  […]Here are several of the web sites we advise for our visitors[…]

 • 27. februára 2019, 14:36

  안전놀이터

  […]Every when in a although we opt for blogs that we study. Listed beneath would be the most current sites that we pick out […]

 • 28. februára 2019, 2:25

  watchlist

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a look, whoa did one find out about Mid East has got more problerms at the same time […]

 • 1. marca 2019, 3:36

  rechargeable silicone vibrators

  […]usually posts some very fascinating stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 1. marca 2019, 6:47

  vibrator for her

  […]below you’ll discover the link to some websites that we think you need to visit[…]

 • 1. marca 2019, 15:16

  best double dildo

  […]we came across a cool web site that you simply may possibly delight in. Take a search in case you want[…]

 • 2. marca 2019, 11:58

  beast tv

  […]the time to study or visit the material or web sites we’ve linked to below the[…]

 • 2. marca 2019, 18:22

  first time sex toys adam and eve

  […]usually posts some quite interesting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 2. marca 2019, 23:50

  online virtual service

  […]we like to honor several other world wide web internet sites on the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 • 3. marca 2019, 2:53

  Affiliate Marketing Platform

  […]very couple of sites that come about to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[…]

 • 3. marca 2019, 6:57

  virtual visacard and virtual Mastercard

  […]below you will come across the link to some web sites that we think you ought to visit[…]

 • buy
  3. marca 2019, 11:29

  buy

  […]please visit the sites we stick to, which includes this a single, as it represents our picks in the web[…]

 • 3. marca 2019, 23:46

  15 inches dong

  […]Every when in a though we pick blogs that we read. Listed beneath are the most up-to-date web sites that we select […]

 • 5. marca 2019, 0:22

  порно чат

  […]here are some links to websites that we link to because we consider they’re really worth visiting[…]

 • 5. marca 2019, 7:32

  메이저공원

  […]one of our guests recently recommended the following website[…]

 • 6. marca 2019, 3:49

  Google

  Below you will uncover the link to some sites that we consider you ought to visit.

 • 7. marca 2019, 3:25

  Take my online class for me

  […]we like to honor many other net sites around the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 • 7. marca 2019, 9:22

  Investor Saham Indonesia

  […]below you will obtain the link to some internet sites that we feel you must visit[…]

 • 7. marca 2019, 13:17

  Raw Food Chef Workshop

  […]usually posts some really intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

 • 7. marca 2019, 17:49

  Saham Reksadana Indonesia

  […]below you’ll locate the link to some sites that we assume it is best to visit[…]

 • 8. marca 2019, 2:35

  먹튀검증

  […]one of our guests lately proposed the following website[…]

 • 8. marca 2019, 3:27

  사설토토

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a search, whoa did one study about Mid East has got extra problerms also […]

 • 8. marca 2019, 16:35

  curso online

  […]Every the moment inside a though we opt for blogs that we read. Listed beneath are the most current web-sites that we select […]

 • 9. marca 2019, 11:37

  staff augmentation services orlando

  […]Here is an excellent Weblog You may Discover Exciting that we Encourage You[…]

 • 9. marca 2019, 14:49

  xnxx

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they are really worth a go by way of, so possess a look[…]

 • 9. marca 2019, 15:11

  ass porn

  […]we came across a cool internet site that you could possibly get pleasure from. Take a search in case you want[…]

 • 9. marca 2019, 18:27

  fbv cursos online

  […]The information and facts mentioned within the article are several of the best out there […]

 • 11. marca 2019, 21:48

  Best Nail Salon Scottsdale

  […]Here are a number of the internet sites we advise for our visitors[…]

 • 11. marca 2019, 23:28

  mens pleasure toy

  […]that would be the finish of this write-up. Right here you will find some internet sites that we think you will value, just click the hyperlinks over[…]

 • 12. marca 2019, 3:57

  Rocks-Off Jira Massager

  […]please go to the web-sites we adhere to, including this a single, because it represents our picks in the web[…]

 • 12. marca 2019, 6:17

  Google

  Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless truly worth taking a search, whoa did one understand about Mid East has got extra problerms too.

 • 12. marca 2019, 10:21

  Giraffe birth

  […]the time to read or go to the content material or websites we’ve linked to beneath the[…]

 • 12. marca 2019, 14:17

  guitar scales

  […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to simply because we believe they’re really worth visiting[…]

 • 12. marca 2019, 16:50

  Third Party Manufacturing In Madhya Pradesh

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless really really worth taking a appear, whoa did 1 learn about Mid East has got far more problerms too […]

 • 13. marca 2019, 0:47

  Earn Money Online

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a search, whoa did 1 discover about Mid East has got additional problerms at the same time […]

 • 13. marca 2019, 14:21

  Penis pumps

  […]although websites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they’re basically worth a go by, so have a look[…]

 • 13. marca 2019, 16:03

  Penis pumps

  […]Here is an excellent Blog You might Find Interesting that we Encourage You[…]

 • 14. marca 2019, 11:40

  Pool painting

  […]we prefer to honor a lot of other world wide web web sites on the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 • 14. marca 2019, 16:34

  Zelda subscription box

  […]below you’ll locate the link to some websites that we believe you must visit[…]

 • 14. marca 2019, 17:11

  Rabbit vibrator review

  […]here are some links to web sites that we link to for the reason that we think they’re really worth visiting[…]

 • 14. marca 2019, 18:55

  Rabbit vibrator review

  […]Here are a number of the internet sites we suggest for our visitors[…]

 • 14. marca 2019, 21:21

  G spot vibrator

  […]always a major fan of linking to bloggers that I really like but do not get a good deal of link love from[…]

 • 14. marca 2019, 21:57

  How to use g spot vibrator

  […]very handful of websites that happen to become detailed below, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out[…]

 • 14. marca 2019, 22:49

  Clit vibrator

  […]we came across a cool website that you could appreciate. Take a search in the event you want[…]

 • 15. marca 2019, 1:32

  Wand massager review

  […]although internet sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they may be in fact worth a go by way of, so possess a look[…]

 • 15. marca 2019, 2:48

  Couples vibrators review

  […]just beneath, are various absolutely not related internet sites to ours, having said that, they are certainly really worth going over[…]

 • 15. marca 2019, 3:58

  Best couples vibrator

  […]The data talked about in the report are several of the best obtainable […]

 • 15. marca 2019, 11:16

  realistic vibrator review

  […]although sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they are in fact worth a go by way of, so possess a look[…]

 • 15. marca 2019, 19:30

  USA Best Shopping Sites

  […]one of our guests not too long ago suggested the following website[…]

 • 15. marca 2019, 20:21

  Tema 14 – Citocines Apunte

  […]just beneath, are numerous absolutely not associated web sites to ours, having said that, they’re certainly worth going over[…]

 • 15. marca 2019, 20:26

  MicrosoftProject_Tarea1 Apunte

  […]Every after in a when we opt for blogs that we study. Listed beneath are the newest internet sites that we select […]

 • 15. marca 2019, 20:48

  Teoria dels patrons: forces Ejercicio

  […]we like to honor lots of other online web-sites around the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 • 15. marca 2019, 22:47

  Resp anatomy study guide

  […]Here is an excellent Weblog You may Come across Fascinating that we Encourage You[…]

 • 16. marca 2019, 3:41

  Sindrome di Antrum mantenuto: sintomi

  […]just beneath, are quite a few absolutely not associated websites to ours, however, they may be certainly worth going over[…]

 • 16. marca 2019, 10:14

  Google

  We came across a cool website that you may delight in. Take a look in case you want.

 • 16. marca 2019, 17:08

  Summary notes

  […]that will be the finish of this write-up. Right here you will find some web sites that we believe you’ll enjoy, just click the links over[…]

 • 16. marca 2019, 19:38

  Judi Slot Online

  […]we came across a cool website that you may well take pleasure in. Take a appear should you want[…]

 • 16. marca 2019, 20:30

  Domino qq online

  […]just beneath, are quite a few totally not associated websites to ours, nevertheless, they are certainly really worth going over[…]

 • 16. marca 2019, 22:54

  elliptical

  […]we came across a cool site that you could delight in. Take a search for those who want[…]

 • 16. marca 2019, 23:17

  dolphins

  […]although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they are truly worth a go by means of, so have a look[…]

 • 17. marca 2019, 1:09

  bed restraint kit

  […]very couple of web sites that take place to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out[…]

 • 17. marca 2019, 3:24

  Best anal vibrators

  […]that may be the end of this post. Right here you’ll locate some web sites that we think you will enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 • 17. marca 2019, 5:37

  Human Resource Management – Summary – HRM2

  […]Every when inside a whilst we choose blogs that we read. Listed below would be the newest websites that we opt for […]

 • 17. marca 2019, 6:02

  Anal vibrators

  […]below you’ll obtain the link to some websites that we feel you need to visit[…]

 • 17. marca 2019, 15:49

  Vouchers for shopping

  […]we like to honor many other world wide web web pages around the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 • 17. marca 2019, 17:58

  Intervew

  […]we came across a cool internet site that you simply could possibly enjoy. Take a look should you want[…]

 • 17. marca 2019, 20:18

  advanced kegel balls

  […]we came across a cool site that you simply might get pleasure from. Take a appear if you want[…]

 • 17. marca 2019, 22:11

  rabbit vibrator

  […]Here are a few of the websites we advise for our visitors[…]

 • 18. marca 2019, 2:45

  Lego ultimate general magmar

  […]we prefer to honor several other internet web-sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 • 18. marca 2019, 10:37

  luxe vibe

  […]Here are several of the web sites we recommend for our visitors[…]

 • 18. marca 2019, 12:15

  FIFA Coins

  […]Here are a few of the web sites we suggest for our visitors[…]

 • 18. marca 2019, 13:32

  body wand massager

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nevertheless definitely really worth taking a appear, whoa did a single discover about Mid East has got much more problerms too […]

 • 19. marca 2019, 1:50

  Detroit SEO

  […]please stop by the websites we comply with, which includes this one, as it represents our picks in the web[…]

 • 19. marca 2019, 2:05

  Chicago SEO

  […]very few web sites that happen to become detailed below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

 • 19. marca 2019, 3:53

  Detroit SEO

  […]one of our visitors just lately encouraged the following website[…]

 • 19. marca 2019, 4:21

  Chicago SEO

  […]check below, are some totally unrelated web-sites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use[…]

 • 19. marca 2019, 15:11

  earn free paytm cash

  […]we prefer to honor several other net web sites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 • 20. marca 2019, 11:13

  detox tea

  […]usually posts some quite exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 20. marca 2019, 22:16

  shmmovers

  […]Sites of interest we have a link to[…]

Comments are closed.