Objavili sme PROVENSÁLSKO v Maďarsku

objavili-sme-provensalsko-v-madarsku

Rozkošné mestečko Tihany na brehu Balatonu si nás získalo nielen všadeprítomnou levanduľou a božskou zmrzkou, o ktorej sa nám sníva dodnes. Ale aj svojou nevšednou atmosférou. A deckám sa tu bude páčiť.

Nezáleží na tom, či dovolenkujete na severnom alebo južnom brehu Balatonu či iba križujete krajinu smerom na juh za chorvátskym morom. Návšteva levanduľového mestečka Tihany by mala byť takpovediac vašou povinnou jazdou. Mestečko sa rozkladá na severnom brehu Balatonu na polostrove vulkanického pôvodu s rovnomenným názvom, 8 kilometrov od Balatonfuredu a svojim 5 km výbežkom rozdeľuje jazero na pomyselnú polovicu. Je to najnavštevovanejšie a historicky najvýznamnejšie mesto na celom Balatone a hovorí sa, že sú tu najdrahšie nehnuteľnosti v celom Maďarsku. Ďalšou zaujímavosťou je, že pomenovanie Tihany pochádza zrejme zo slovanského výrazu „ticho”.

Tihany si vyslúžilo aj prezývku maďarské Provensálsko. Je totiž charakteristické tým, že v jeho okolí sa táto omamne voňavá bylina pestuje už od 20. rokov 20. storočia. Dočítali sme sa, že obsah éterického oleja tu pestovanej levandule bol veľmi vysoký, a tak prevýšila aj kvalitu levandule pestovanej na pôvodných francúzskych záhonoch! Nádherná, takmer nedotknutá príroda na polostrove v jeho okolí je zasa chráneným parkom.

schody-opatstvo-tihanyNa polostrov Tihany sa dostanete zo severu po súši alebo kompou či loďou z juhu. My sme bývali na južnom brehu Balatonu, takže do levanduľového mesta sme sa vybrali kompou pre autá z mesta Szentót. Plavba trvala asi 15 minút, čiže celkom rýchlovka a platili sme 10 euro za celé auto, vrátane posádky. Športoví nadšenci chodia často tak, že na južnom brehu odparkujú auto, urobia si na bicykloch okruh okolo polovice jazera a kompou sa vrátia do východiskového bodu (prípadne opačný smer, že auto nechajú v Tihany). Kompa vás privezie do prístavu a odtiaľ sa ešte  musíte prepraviť do samotného mestečka, trvá to pár minút.

V samotnom historickom centre je niekoľko parkovísk, sú platené. Za hodinu sme platili 300 forintov.

Tihany nás privítalo svojimi typickými kamennými domčekmi so slamenou strechou a bielou omietkou, ovešanými sušenou paprikou alebo cibuľou. Historické jadro mesta je miniatúrne, tvoria ho najmä obchody so suvenírmi, reštaurácie a…obchody so suvenírmi. 🙂

Ponuka toho, čo sa v nich dá kúpiť, je síce pestrá, v drvivej väčšine figuruje levanduľa. Levanduľové je tu skrátka všetko – voňavé vankúšiky plnené touto sušenou bylinkou, levanduľové mydlá, krémy, čaje, med až po levanduľovú kávu, limonádu, koláče či zmrzlinu v miestnych podnikoch. Niektoré kaviarne majú dokonca levanduľu ako potlač na čalúnení stoličiek!

Cez leto sa v Tihany každoročne odohráva týždňový levanduľový festival so sprievodným kultúrnym programom, celé mesto je vyzdobené levanduľou (akoby to išlo ešte viac). A dodatočne sme sa dozvedeli, že pešo alebo vláčikom sa môžete dopraviť až k nádherným levanduľovým poliam 1km od centra a vyskúšať si zber levandule s profesionálnymi zberačmi. Nevadí, my to dáme nabudúce a vy choďte zažiť na vlastnej koži. 🙂

zmrzlinaren-levandula-tihanySkôr, než vám levanduľa začne ísť krkom, ochutnajte miestnu zmrzlinu. Ako inak, levanduľovú. Vôbec nechutí umelo ako by ste sa mohli domnievať (a ako to býva dobrým zvykom vo väčšine zmrzlinárni, kde ju majú). Práve naopak, jej chuť ostane na jazyku dávno potom, čo sa vám za chrbtom stratí budova zmrzlinárne.

Vrelo odporúčame levanduľovo-citrónovú v zmrzlinárni Levendula. Božská a nenormálne osviežujúca, však? Vyskúšajte ešte malinovú s mätou. Ešte sa vám máli? A čo takto nutellová? Alebo ružová, zo syra gorgonzola či zo sicílskych pistácií. A pre nešoférov príchuť tokajského vína. Áno, áno, vieme. Zmrzlina je tu skrátka „zabitá”. Ani my sme sa jej nevedeli dojesť.

tihany-historicka-hlavna-ulica

Priateľské k deťom

Dobrá správa – mestečko Tihany je priateľské voči kočíkom. Nedajte sa zmiasť schodmi, ktoré vedú od „hlavnej ulice” pri známom „paprikovom dome” ku Opátstvu Tihany, ktorého zakladacia listina je najstaršou v Maďarsku. Už pred 9. storočiami na tomto mieste postavili kostol a kláštor. Z pôvodného kostola sa zachovala už len krypta v románskom slohu, podopieraná mohutnými stĺpami, a nad ňou bol postavený barokový opátsky kostol so zaujímavou katedrálou. Ku kostolu nemusíte ísť s kočíkom schodami, dá sa to pekne obísť cez iné uličky, len kráčajte ďalej po „hlavnej” a naďabíte na odbočku hore do mestečka. Od opátstva sa vinie promenáda v podobe betónovej cestičky, odkiaľ budete mať pôvabné výhľady na jazero. Prechádzka ako vyšitá! (Len si dajte pozor, aby ste tak ako my, samozrejme, netrafili ten najväčší úpek. 🙁 Na konci promenády sa nachádza vyhliadková reštaurácia, pod ňou parčík a mini detské ihrisko. A nechodia tam autá, takže môžete drobca smelo nechať vyvenčiť.

V mestečku sa nachádza aj múzeum bábik, etnografické múzeum či historické múzeum voskových figurín s maďarskými kráľmi a najslávnejšími pirátmi sveta, čo bude zaujímať najmä staršie detváky.

detske-ihrisko-relax-tihany

Káva „U babičky”

Priznáme sa, že odkedy sme sa stali rodičmi – a malá nomádka sa stala húževnatou bádateľkou, jednoducho milujeme všetky bezpečne uzavreté priestory typu dvorčeky a terasy, kde ju môžeme nechať slobodne sa realizovať a my si obrazne povedané vyložíme nohy, zahájime veget a vypijeme kávu, ktorá konečne nebude studená. 🙂 Nebyť vkuse v pozore je pre nás od istej doby naozaj takým malým sviatkom, takže ste mali vidieť tú radosť, keď sme náhodne naďabili na kaviarničku Tundérsziget alias Granny’s Bakery. Bola pre nás asi najväčším tihánskym zážitkom. Počas našej návštevy boli totiž neskutočné horúčavy a slnko poriadne pieklo, takže jediné, po čom sme túžili, bolo nájsť niekde príjemný tieň, aby sme sa mohli na chvíľu schovať. Milá kaviarnička netrčí do „hlavnej cesty”, hoci sa tam nachádza. Konkrétne na adrese Kossuth Lajos u. 29. Musíte vojsť do dvora, ocitnete sa v akejsi babičkinej záhrade, ktorej dominuje sedenie v príjemnom tieni pod korunami stromov. A detské ihrisko. Dve šmykľavky, „poľná kuchynka” v drevenom domčeku, pieskovisko, rôzne odrážadlá. Ale najmä panuje tu totálny pokoj, žiaden ruch z ulice a páľava. A k tomu (ako inak) levanduľová limonáda, obstojná káva, koláče. Fatamorgána! 🙂 Síce nemajú prebaľovací pult, ale dá sa im to odpustiť. Dieťa skrátka prebalíte vonku na záhrade alebo na toalete, ktorá je dostatočne priestranná na to, aby ste to zvládli. Veď matky sú supermanky, nie? 🙂

One thought on “Objavili sme PROVENSÁLSKO v Maďarsku

  • Mirka Smart
    18. júla 2017, 9:19

    Tihany je nadherne, boli sme, videli sme a urcite sa na rok znova vratime.

Comments are closed.