Oblečenie pre deti z merino vlny. A zima má smolu.

oblecenie-z-merino-vlny-a-zima-ma-smolu

Malá nomádka v Portugalsku testovala funkčné oblečenie z merino vlny, vďaka ktorej nemusia byť deti v chladnom počasí nababušené ako cibule, ale zároveň sú v teple. Ako obstálo?

Od istej doby (ako sa z našej malej nomádky stala nezávislá malá bytosť s vlastnou hlavou) som sa úprimne desila príchodu chladnejších dní. Takmer vždy, keď sme mali opustiť vykúrené steny domova, ma totiž čakal rovnaký, krajne mučivý a zdanlivo nekonečne zdĺhavý proces. Obliekanie. Milión vrstiev. Hrubé svetre. Ťažkopádne overaly. Odpor. Plač. Dieťa hádže o zem oblečenie. Potom dieťa hádže o zem samo seba. Uvoľní všetky svaly a premení sa na handričku. Zodvihnúť ju a obliecť? Väčšia fuška ako dvíhanie činiek v posilňovni. Neznie vám to povedome? 🙂

Naša malá nomádka sa navyše narodila v znamení barana, takže ak vyhlási, že si overal na seba skrátka nedá, tak si ho nedá. A mne ostávalo sa len modliť, aby mi v tej oveľa tenšej zelenej bunde, ktorú ako jedinú vzala na milosť a bola ochotná si ju obliecť (hoci z nej už asi tak o dve čísla vyrástla), neprechladla.

airport-katowice-gate

A potom som našla riešenie – rovnaké, aké poznajú všetci milovníci outdoorových športov a turistiky. Funkčné oblečenie z merino vlny. Merino vlnu som poznala ešte z čias, keď som sa pred 9 rokmi dala nahovoriť na trek okolo Annapurny v nepálskych Himalájach. Poviem vám, že tú noc tesne pred prechodom jedného z najvyššie položených horských priesmykov na svete – Thorong-La – v nadmorskej výške 5416 metrov nad morom, som zahrabaná do svojho spacáka v ubytovni základného tábora ďakovala Bohu za vynález termoprádla z merino vlny. Vonku mínus milión, spali sme v spacákoch na holých pričniach v kamennom domci, na radiátory či pec zabudnite. Kvôli svojmu prvému nepálskemu dobrodružstvu som si prvýkrát zaobstarala spodky a nátelník od nórskej značky DEVOLD z merino vlny a tri týždne som nosila. Vkuse. Odkedy sme prekročili nadmorskú výšku 4000 metrov nad morom, prestala som sa sprchovať (fakt nie som masochistka), takže som ich zo seba ani nevyzliekala. Až som sa smiala, že po treku bude to termoprádlo také obnosené, že sa na mne doslova rozpadne. A viete čo? Nerozpadlo. Mám ho dodnes. A ani po tých pár týždňoch intenzívneho nosenia si moje okolie nemuselo v mojej blízkosti zapchávať nos, pretože oblečenie nesmrdelo. Vážne. Ani keď som sa v ňom potila.

Vtedy som objavila úžasné vlastnosti merino vlny. A keď som zistila, že sa merino vecičky vyrábajú aj v tých najmenších veľkostiach pre bábätká, zajasala som radosťou.

lietadlo-lisabon-katowice

Ak vám pojem „merino vlna” nič nehovorí, teraz vás s ňou stručne zoznámim. Je to 100% prírodné vlákno so skvelými termoizolačnými vlastnosťami. Vynikajúco odvádza z tela vlhkosť, a zároveň udržiava pokožku stále v teple a suchu. To znamená, že ani keď sa spotíte, nebudete mať tričko s mokrými mapami a nebude vám v ňom zima. Mám to odskúšané z Nepálu a miliónov ďalších trekov. Merino vlna dokonca hreje aj vtedy, ak je vlhká. Dá sa nosiť aj v teplejšom počasí, nielen v zime, lebo pri vyšších teplotách dokáže chladiť a pri nižších zasa hriať. Takže je ideálnym riešením pri prechodoch zo zimy do tepla a podobne. Dočítate sa aj to, že má prirodzene antibakteriálne vlastnosti a je teda vhodná aj pre ľudí s citlivou a atopickou pokožkou.

Keďže som mala dobré skúsenosti s nórskou značkou DEVOLD a sama mám od tejto renomovanej značky s tradíciou od roku 1853 termoprádlo, prirodzene som chcela na malej nomádke otestovať oblečenie rovnakej značky. To, čo som hľadala, som našla v e-shope www.activekids.sk, ktorý sa špecializuje na kvalitné funkčné oblečenie pre deti a už z neho máme niekoľko iných funkčných kúskov. Recenziu na nich nájdete v článku Škaredého počasia sa už nebojíme.

lisabon-oceanario-prechadzka

Termoprádlo z merino vlny značky DEVOLD sme prvýkrát na malej nomádke otestovali v Portugalsku, kam sme sa vybrali začiatkom decembra minulého roku. Teploty síce naoko neboli úplne drastické – teplomer ukazoval okolo 14-15 stupňov, no fúkal celkom silný studený vietor a pocitovo bolo oveľa chladnejšie. Potrebovala som totiž pre ňu pár univerzálnych kúskov, pretože sme sa museli na týždeň zbaliť traja do miniatúrnej príručnej batožiny a nehrozilo, že jej zbalím veľa oblečenia pre prípad akéhokoľvek možného scenáru počasia.

Existuje niekoľko radov oblečenia z merino vlny, podľa toho, či ho bude dieťa nosiť v chladnejšom alebo v teplejšom počasí. Líšia sa tzv. hustotou (gramážou) materiálu, tento údaj som našla vždy uvedený pri konkrétnom produkte. Dočítala som sa, že na chladnejšie zimné počasie je vhodná gramáž cca od 190g/m2 – 260g/m2. V teplejšom počasí nad 0°C je zasa ideálne termoprádlo s gramážou okolo 130g/m2 – 150g/m2, teda veľmi ľahký a tenký materiál.

lisabon-metro-stanica

Malej nomádke som do Portugalska vzala Merino detské body – Active baby určenej do chladnejšieho počasia. Hrubší materiál Duo Active (gramáž 205 g/m2)  je pletený v dvoch vrstvách, takže naozaj hreje a vďaka predĺženej zadnej časti bodyčko udržiava chrbátik v teple aj pri nosení v šatke či v nosiči.

Keďže malá nomádka je duracellko a bol predpoklad, že bude o dušu behať (a nehrozili mrazy), spodky som jej zobrala Merino detské spodky – Breeze baby (gramáž 150g/m2) určenej na nosenie vo vyšších teplotách, teda od nula stupňov vyššie. Sú vyrobené z najtenšieho a najľahšieho materiálu, ktorý v lete chladí a v zime hreje.

V chladnejšom počasí ich aj doma na Slovensku používam ako prvú spodnú vrstvu a na ne jej ešte obliekam hrubé nohavice, v teplejšom jej na ne dávam len tepláčiky.

Musím povedať, že oblečenie z merino vlny nás na výlete v Portugalsku doslova zachránilo. Kvôli vrtkavému počasiu sme s tatom nomádom ku koncu našej cesty poprechladali, malej nomádke nič nebolo. Nielenže totiž teploty cez deň pocitovo skákali hore-dole a ten vietor vedel byť fakt nepríjemný, ale Portugalcom niečo také ako centrálne kúrenie priveľa nehovorí. V našom apartmáne situovanom v starej budove s vysokým stropom a veľkými oknami v štvrti Graca boli malé externé stojaceohrievače skôr nepodareným vtipom než zdrojom tepla. Takže merino body aj spodky som malej nomádke nakoniec obliekala nielen cez deň, ale aj v noci namiesto pyžama. A tak ako som mala skúsenosť zo svojho trekovania po Nepále – ani po pár dňoch skutočne intenzívneho nosenia oblečenie malej nomádky nesmrdelo.

relax-v-merino-body-active

Bola to pre nás výhra, lebo hoci sme na našom lisabonskom apartmáne mali aj pračku, bielizeň neschla tak rýchlo, ako sme potrebovali. Čiže som počas nášho pobytu v Portugalsku merino oblečenie malej nomádky vôbec neprala, no stále bolo ako fungl čisté. A keď som ho oprala po návrate domov, na druhý deň už bolo suché a pripravené na nosenie.

Okrem super termoizolačných vlastností je merino vlna aj rýchloschnúca, len si dajte pozor ako ju periete a zabudnite na aviváž. Jej použitie môže merino vlnu dokonca znehodnotiť a výrazne znižiť jej funkčné vlastnosti. Pranie sa odporúča v špeciálnom prášku, ktorý obsahuje lanolín.

Hoci je to vlna, nemusíte sa obávať, že bude vaše dieťa škriabať. Detské termoprádlo od značky DEVOLD je vyrobené z tej najjemnejšej merino vlny s priemerom vlákna do 20,5 mikrónov. Pre porovnanie – ľudský vlas má priemer približne 100 mikrónov.

Vlna je hodvábne jemná a vďaka plochým švom oblečenie nedráždi pokožku. Naša malá nomádka je pritom veľmi prieberčivá a fajnová čo sa týka oblečenia, je schopná urobiť cirkus ak zbadá na niektorom kúsku oblečenia visačku a okamžite sa dožaduje jej odstránenia, kdekoľvek, pričom vykrikuje, že jej robí bobo. A skutočnosť, že je ochotná si ho obliekať len potvrdzuje fakt, že merino vlna neškriabe, neomína ani nijako deťom nevadí. Super je aj to, že hoci oblečenie nosila takmer neustále, vôbec sa po ňom nevysypala ani nemala nijako inak podráždenú pokožku, čo sa pri inom oblečení občas stáva.

Malá nomádka si na svoj merino komplet tak zvykla, že sa ho dožaduje nosiť aj doma. A to napriek tomu, že na ňom nemá žiadnych psíkov ani iné obrázky. Obliekam jej ho najmä vtedy, ak ju idem uspať v kočíku vonku a potom ju nechám spať v chodbe oblečenú – nespotí sa a nemá mokré oblečenie.

U nás sa stali body a spodky z merino vlny jednoznačne top kúskami tejto zimnej sezóny. Pri cestovaní nám dokážu výrazne ušetriť miesto v kufri či v cestovnej taške, ušetríme si nimi aj nervy, pretože nemusíme na dieťa rvať milión vrstiev a pritom vieme, že je v teple a v pohode.

Keďže veľmi dobre vieme, že zle oblečené dieťa so sebou obnáša nielen tony sopľov a trápenie a naopak spokojný, na čerstvom vzduchu príjemne vyšťavený duracellko je to NAJ, vybavili sme pre vás v e-shope Activekids špeciálnu 10% zľavu na oblečenie z merino vlny značky DEVOLD.

Stačí ak do objednávky zadáte heslo: Little Nomad Life – DEVOLD a zľava sa vám vygeneruje automaticky.