Ochutnali sme Košice! A toto je výsledok

ako chutia kosice

Netradičné podniky, baby friendly miesta a rôzne dobroty. Overené „chuťovky“ nielen pre rodičov. Do „metropoly východu” chodíme radi. Za kamarátmi a pracovnými záležitosťami, za miestami, ktoré majú dušu a za neopakovateľnou atmosférou košického korza. Historické Košice majú pôvab hádam za každého počasia. A vďaka zníženým obrubníkom či detským kútikom, ktoré možno nájsť takmer v každom lepšom podniku (dokonca aj v reštaurácii na mestskej plavárni – ten má dokonca náš malý nomád mimoriadne rád 🙂 patria k baby friendly slovenským mestám.

Či sa ich rozhodnete navštíviť cielene alebo máte iba cestu okolo, inšpirujte sa našimi overenými „chuťovkami”.

Keď musíte jesť „NA STOJAKA”, tak GRANGE BURGER

Určite to poznáte – práve ste „eltété” uspali svoju ratolesť v kočíku a teraz vás čaká minimálne hodinové „kolečkovanie” po vonku. A je úplne jedno, či svieti slnko, sneží, prší alebo padajú traktory. Veď spánok na čerstvom vzduchu je zdravý. Chcete si uchovať zdravú aj svoju psychiku a nebudete riskovať, že prebudíte „krakena” len preto, že si potrebujete vybaviť takú „banalitku” akou je zasýtiť štrajkujúci prázdny žalúdok. Košice našťastie vychádzajú v ústrety aj týmto outdoorovým rodičovským potrebám, a tak tu natrafíte na niekoľko prevádzok so streedfoodom – a nemáme na mysli fornetti alebo trikrát prežutý kus pizze, ale zaujímavé gastronomické koncepty, ktoré potešia chuťové bunky.

grange-burger

Domáci nedajú dopustiť na netradičné hot-dogy z Robin Streedfood. Konský príves prerobený na pouličný stánok parkuje pred zrekonštruovaným kinom Úsmev. Hoci sme naň počuli samé chválospevy, osobnú skúsenosť ešte nemáme. Otvárajú totiž až okolo 17:00, pred premietaním. Vyskúšajte a dajte nám vedieť, ako vám chutilo.

Na vlastné chuťové poháriky sme však okúsili burgre z košického unikátu s názvom GRANGE BURGER. Maličký, samostatne stojaci pouličný stánok nájdete na okraji parku, pri moste zo Staničného námestia na Mlynskú ulicu, s otváracími hodinami do 21:00. V ponuke nájdete iba rozličné burgre z farmárskych surovín v cenovej hladinke okolo 6,50 a potom hranolčeky a nápoje. Nič viac. Ale to vôbec nevadí, práve naopak. Burgre sa tešia takej popularite, že pokojne môžete čakať aj dlhšie než 20 minút, tak ako my. Počkať sa však v tomto prípade naozaj oplatí. Odmenou vám bude 100% hovädzie bio mäsko, vyvážená chuť všetkých komponentov, žiaden nezanikne alebo naopak neprebije druhý. Fantázia!

robin-streetfood

Tieto burgre sú naozaj „na stojaka”, nemajú žiadne sedenie ani kryté priestory. Na jar a v lete to nevadí, pretože romantika lavičiek alebo trávy v neďalekom parku je po ruke. A beztak pravdepodobne budete musieť krúžiť, aby ste náhlym znehybnením kočíku nezobudili dieťa. A v zime vám absencia sedenia prekážať tiež nebude, veď beztak musíte byť v pohybe. (Poznámka: k burgeru vám dajú mokré vreckovky na utretie rúk – hoci my, rodičia niečo také nepotrebujeme, všakáno. Máme svoje vlastné 🙂

Keď musíte uspávať, tak Hlavná ulica a okolie

Tepna Košíc – Hlavná ulica – je dostatočne dlhá a zaujímavá, a teda ako stvorená na uspávacie prechádzky. Milujeme tú historickú atmosféru, honosné meštianske domy a kostoly, zaujímavé obchody a podniky, fascinujúci Dóm sv. Alžbety či divadlo. Dlažobné kocky navyše príjemne natriasajú a „tudíž” uspávajú. A cestou si môžete robiť zdravotné zastávky na kafe a koláčik. Ak zatúžite po troche zelene, neďaleko je mestský park (spomínaný v predchádzajúcom odseku). Celkom z iného súdka – a sveta – je maličká ulica za Kováčskou ulicou. Keď sa k nej prekočíkujete, objavíte tu umelecké kováčstvo, rozprávkové kaviarničky, antikvariát, staré domčeky s nádychom umenia… A nevídaný pokoj, ktorý pôsobí v rušnom meste tak…zvláštne príjemne.

Keď máte slinu na fakt dobrú kávu, tak SAN DOMENICO Café

Toto je naša srdcovka. Lebo majú dobrú kávu a donesú vám espresso, nie kýbel. A navyše majú chutné koláče, z vlastnej produkcie. Atmosféra tohto miesta chytí za srdce freelancerov s laptopmi aj mamičky. (Mimochodom, kaviareň pozostáva z dvoch častí a má dva vchody, takže je na vás, akej spoločnosti dáte prednosť. Ale tá naľavo je priateľská k malým ľuďom… 🙂

Podľa nášho malého, neobjektívneho prieskumu medzi domácimi, táto kaviareň s milým personálom, príjemným dizajnom podčiarknutým holými žiarovkami namiesto svietidiel a čiernou stenou pokreslenou kriedou, vyhráva spomedzi košických kaviarní lahodnou kávou a ponukou. Pri dverách je miesto na odkladanie kočíkov, ako hlása nápis. A fakt to má svoje opodstatnenie, keďže za tú polhodinku, čo sme tu boli naposledy, skoro polovicu stolov okupovali rodičia s deťmi. A mnohí sa otáčali vo dverách, pretože v malej kaviarničke bolo skrátka plno.

Keď sa vám však podarí „chytiť fleka”, užívajte si to – váš drobec sa môže baviť v štedro veľkom detskom kútiku s množstvom zaujímavých hier či knižiek a vy si vďaka tomu v kľude vypijete – nie studenúúú!!! – kávičku. A tá káva, ako sme spomínali, naozaj stojí za to. Majú ju na svedomí naši obľúbení žilinskí 9grams coffee a okrem „klasiky” je v ponuke aj výberová.

Ku káve neodmysliteľne patrí aj koláč, v ponuke sa skloňujú trendy prívlastky ako vegan friendly, bezgluténové, raw, bezlaktózové a podobne. Okrem pestrého výberu cheesecakov môžete vyskúšať chia puding z kokosového mlieka a ak vás chytí chuť na slané, skúte trebárs camembert sendvič alebo falafel raw šalát. Jediným mínus je absencia prebaľovacieho pultu a pomerne stiesnené priestory toaliet, čiže vyriešiť „výmenu” u najmenších detí môže byť problém. Ale asi nemôžeme mať všetko…(Možno niekde majú aj prebaľovák, je pravda, že sme sa naň nepýtali…)

S.O.S. – keď je kríza a treba hračku, tak obchodík BUBBU

O tom, PREČO, sa baviť nemusíme. Sme rodičia, takže sa chápeme. Nadídu skrátka životné situácie, kedy potrebujete pre potomka nejakú hračku. Okamžite. A ideálne takú, ktorá ho zabaví čo najdlhšie. Prvú pomoc nájdete priamo na Hlavnej ulici a volá sa Bubbu. Miniatúrny, chutne zariadený štýlový obchodík je napriek svojej veľkosti „natrieskaný” zaujímavým tovarom, ktorý poteší malých aj menších. Z dlhého zoznamu vyberáme: hračky retro, naturálne edukačné či francúzske, pískacie tričká a štýlové oblečenie slovenskej značky MILE (ktorú ľúbime!). S prázdnymi rukami skrátka rozhodne neodídete, skôr si držte peňaženky. 🙂

Keď chcete luxusné ubytovanie, tak Hotel Yasmin Košice

O.K. Yasmin nie je práve rodinný hotel, je skôr orientovaný na biznis klientelu. Máme však k nemu citovú väzbu, preto mu túto chybičku krásy odpustíme a aj tak sem zavítame (asi na zdesenie všetkých bezdetných 🙂 Nevieme si pomôcť, lebo jednak sa riadime filozofiou, že dieťa nie je prekážkou NIKDE, záleží iba na postoji všetkých zúčastnených. A okrem toho, práve sem totiž zobral tato nomád mamu nomáda na ich prvý spoločný výlet. Boli vtedy krásni, mladí, slobodní, bezdetní…svet gombička. (A v hotelovej izbe rozpútali vankúšovú vojnu, ehm, ehm.)

Hoci to nebolo tak dávno, všetko sa už zmenilo. Sme traja a do vankúšov sa momentálne hádže najmenší nomád, keď trucuje a nechce spať. Len hotel Yasmin zostal rovnaký. (Ba nie, pribudla k nemu reštaurácia orientovaná na steaky). Každá izba je dostatočne veľká na to, aby ste do nej napchali aj kočík a nemuseli ho prekračovať. Je zariadená minimalisticky, biznisovo a s náznakom orientálneho dizajnu. Má veľkorysú kúpeľňu, ktorú milujeme zo všetkého najviac. Namiesto vane je sprchovací kút, ale je dosť veľký na to, aby ste v ňom bez ťažkostí vybavili hygienu svojho drobca. Nad umývadlom visí veľké zrkadlo, ktorému neunikne žiadna chybička krásy a ktoré si pýta, aby ste si obliekli malé čierne, nazuli opätky, na pery naniesli červený rúž a vyrazili niekam sami dvaja, bez detí… O.K, koniec snívania, naspäť do reality. 🙂 Hoci izby nemajú balkón, sú klimatizované a ich súčasťou je aj minibar, kanvica na čaj či sušič na vlasy. A rýchle wifi. A tiež biznis stôl, ktorý možno použiť aj ako šikovný prebaľovací pult a keď vaša ratolesť zaspí, môžete na ňom napríklad aj pracovať.

hotel-yasmin-kosice

Hotelové výťahy (3) sú dosť veľké, aby sa do nich pohodlne zmestil kočík. Aj prípadní ďalší hostia. Do reštaurácie a kaviarne vedie bezbariérový prístup a k dispozícii máte detskú stoličku. Na toalety pri reštaurácii však vedú tri schodíky, takže kočík sem nevláčte a prebaľovací pult som nenašla. My, rodičia, sa však vieme vynájsť v každej situácii, takže na prebaľovák sa môže poľahky premeniť pult z tmavého dreva s vysokými stoličkami a zrkadlami v rohu, pôvodne zrejme určený na prepúdrovanie nosa… A v neposlednom rade, tento hotel sa nachádza pár minút chôdze od historického centra, takže štvorkolesového tátoša môžete pekne nechať odparkovaného na bezplatnom (!!!) hotelovom parkovisku a chodiť peši. Ak sa vám nechce ísť medzi ľudí, môžete sa vybrať kočíkovať popri potoku v smere od centra.

Keď chcete chutný obed v originálnom prostredí, tak REPUBLIKA VÝCHODU

Originálny koncept (vlastný úradný jazyk, ústava, hymna a jedálny lístok po východňarsky), slušné pivo i kuchyňa a dokonca aj detský kútik – určený ale pre väčšie deti, vás možno presvedčia k návšteve podniku situovaného ihneď oproti Dómu sv. Alžbety na Hlavnej. Reštaurácia je otvorená od rána do polnoci, takže sem môžete skočiť už na raňajky (frištik). Nevýhodou možno je, že v neveľkom priestore s pribúdajúcimi hodinami je čoraz živšie a hlučnejšie, odporúčame preto s väčšími deťmi (aj keď je pravda, že náš malý nomád celú našu návštevu Republiky východu prespal).

Keď chcete nasať bohémsku atmosféru, tak Tabačka Kulturfabrik

Bývalá továreň na tabak oproti hotelu Yasmin vás prenesie do úplne iného sveta. Do sveta, kde na stoličkách akoby zapožičaných z nejakej triedy na prvom stupni ZŠ sedia intelektuáli/hipsteri so zaujímavým tetovaním a ešte zaujímavejším povolaním/životným príbehom/oblečením. Hrajú sa so svojim iPhonom, niečo píšu na Macbooku, diskutujú o nových appkách alebo startupoch či lešujú zaujímavé profily na Instagrame. Obklopujú ich grafity na stenách, haldy kníh a atmosféra umenia a úmyselnej nedbalosti (alebo nedbalej úmyselnosti 🙂 Art late na kapučíne je tu nutnosťou, rovnako ako jedlá označené za „domáce” a „bio” v jedálnom lístku. A fakt sme si pochutili. Na káve aj na jedle. Popritom sa tu organizujú koncerty, výstavy, robí sa tu filmové premietanie a rôzne projekty. Chodia sem zaujímaví ľudia, prostredie je skutočne inšpiratívne a majú tu dobrú kávu (áno, opakujeme sa :-).

Navyše, deti tu majú zelenú – na nádvorí je detský areál so šmykľavkou a pieskoviskom, vovnútri zasa pomerne veľký a dobre vybavený detský kútik. Tabačka je čistý baby punk. Treba zažiť minimálne raz.