Prečo je dovolenka na Balatone (možno) lepšia ako pri mori?

preco-je-dovolenka-na-balatone-mozno-lepsia-ako-pri-mori

Dovolenka na Balatone? Nie málo našich známych na nápad stráviť pár dní pri „maďarskom mori” reagovalo pobaveným úškrnom. U niektorých sme dokonca v slove „Balaton” započuli jemne pohŕdavý tón.

K najväčšiemu sladkovodnému jazeru v strednej Európe sa húfne chodilo za socíka, keď nebola možnosť ísť k moru do sladkého Talianska, nóbl Francúzska alebo do ohnivého Španielska. A keďže teraz nám už nič nebráni v tom, aby sme na dovolenku išli kamkoľvek na svete, prečo preboha ideme práve k Balatonu?

Ak tam niekto ide kvôli niektorému z vyhlásených festivalov typu Balaton Sound či B.My.Lake, ok – hoci to sa týka skôr bezdetných než detných. No len tak, že idete omočiť päty v jazere a na chvíľu utiecť realite všedných, pracovných dní? Prečo by sme sa tam trepali?! Áno, aj to sme čítali v ich očiach.

oddych-miestny-park-plaz-balatonPoznáme iba hŕstku ľudí, ktorí v poslednej dobe dovolenkovali na Balatone, na ich spočítanie by nám stačili prsty jednej ruky. Radi búrame predsudky, a tak sme si povedali, že sa pôjdeme presvedčiť, aké to tam naozaj je. Veď je to relatívne blízko a možno fajn prázdninová alternatíva k zápcham na chorvátských diaľniciach a k rakúskym kúpaliskám za hranicami. A toto sme zistili:

Na rozdiel od cesty za morom do takého Chorvátska či Talianska vám úvod dovolenky neznepríjemnia zápchy či dopravné obmedzenia. (Teda aspoň začiatkom júla to tak bolo 🙂 K Balatonu sa dostanete po diaľnici (10 dňová diaľničná známka stoji cca 2900 HUF), ale aj po úplne v pohodičke cestách. My sme išli trasou cez Gabčíkovo, Medveďov, smerom na Györ a Veszprém. Spestrili sme si cestu poznávacou zástavkou v kláštore Pannonhalma kúsok za Györom, vyvenčili sme malú nomádku a mali zážitok z kláštora, kde stále žijú mnísi a vyrábajú tu všelijaké dobroty z levandule a byliniek. Za podobnú zastávku stojí aj mesto Veszprém, respektíve jeho historické jadro.

jazero-balaton-vodne-aktivitySever proti juhu

Pri plánovaní nášho výletu k Balatonu sme si lámali hlavu, či si základňu urobiť na severnom alebo južnom brehu jazera. Je dlhé 77 kilometrov, takže rozhodovanie kam ísť nie je úplne jednoduché a samozrejme, že človek nemôže vidieť a zažiť všetko. Spoľahli sme sa na informáciu, že severný breh s letoviskami Badascony, Tihany, Balatonfüred či Keszthely je členitejší, voda hlbšia, dno bahnitejšie, vstup nie je taký pozvoľný. Severné brehy sú vhodnejšie pre plavcov než pre deti. Na druhej strane, nachádza sa tam množstvo vínnych pivníc, takže sa tam oplatí urobiť minimálne gurmánsky výletík.

Naproti tomu južné brehy sa vyznačujú pozvoľným vstupom do vody a plytkým dnom, takže ak sa chcete naozaj okúpať, musíte ísť desiatky metrov od brehu. No vďaka plytkosti jazera je voda dosť teplá, takže sa môžete bez výčitiek kúpať aj so svojim drobcom.

Logicky sme sa rozhodli pre baby friendly južné brehy s letoviskami Siofók, Zamárdi (tam sa v čase našej návštevy odohrával aj známy festival Balaton Sound) či Balatonlelle.

Letoviská sú nasekané jedno vedľa druhého na pobreží tak, že tvoria jeden súvislý pás zastavaný hotelmi, domami na prenájom, penziónmi či kempami, pomedzi parky. Naša voľba sa ukázala byť veľmi dobrá a účel vyčľapkať do sýtosti malú nomádku sa nadmieru splnil. Voda jej totiž siahala nad bruško, takže sa v nej mohla v pohode brodiť, čo bolo zdrojom jej neutíchajúcej zábavy.

Voda v niektorých jazerách býva fakt studená a znesú ju len otužilejšie povahy. O Balatone to však neplatí. Kúpali sme sa tu aj neskoro poobede bez obáv, že by nám dieťa nachladlo.

preco-je-dovolenka-na-balatone-mozno-lepsia-ako-pri-moriCelodenná kúpačka

Nečakajte pieskovú ani štrkovú pláž. Romantická predstava, že vaše dieťa si bude stavať hrady z piesku a popritom mu budú slané morské vlny jemne špliechať na bosé chodidielka, sa pri Balatone nekoná. „Pláž” je tu vlastne trávnatá plocha, za to však miestami perfektne tienená stromami. Má to svoje nesporné výhody, pretože nepotrebujete slnečník a môžete tu s bábom zakempovať hoci aj celý deň a nemusíte riešiť, že napoludnie sa pred najväčšou páľavou treba skryť medzi štyri múry hotelovej izby. A keď ide o spomínané hrady z piesku, váš drobec nebude o ne ochudobnený. Balaton je príjemne baby friendly, napríklad v Siofóku sme objavili časti „pláže”, kde sú detské ihriská, pieskoviská, hojdačky a bufety.

V miestnych bufetoch pri jazere dostanete všetko možné, od zmrzliny a palaciniek až po burgre so šalátom a ryby ulovené v jazere. Ceny sú príjemné, napríklad v bufete Siofok Family Fun Bufet sme za dva hamburgery a šalát s nachos zaplatili 6,28€. Naše chuťové bunky síce z toho gastro zážitku neodpadli, ale pomer kvalita – cena bol O.K.

relax-jazero-balaton-pieskoviskoČo tu robiť? 

Na Balatone je hromada atrakcií pre všetky vekové kategórie. Po asfaltke lemujúcej jazero alebo v parkoch (napr. v Balatonföldvári, kde sme boli my ubytovaní) sa dobre kočíkuje. A pre väčšie decká je tu množstvo zábavných parkov. Čeknite napríklad lanový park Zamárdi Kalan Park, ktorý tu reklamujú na bilboardoch na každom kroku.

Zážitky načerpajú aj „dospeláci”, dá sa tu plachtiť, surfovať, robiť vodné lyžovanie, chytať ryby alebo zažiť vyhlásený nočný život. Veľmi obľúbené je aj bicyklovanie okolo jazera. Cyklistický chodník okolo celého jazera má cez 200 kilometrov. Ak si nechcete brať vlastné, bicykle sa tu dajú aj prenajať.

A čo poviete na jaskyňu Tapolca? Táto prírodná rarita objavená v roku 1902 úplnou náhodou pri kopaní studne je zážitkom najmä pre starších. Z celkovo štyroch kilometrov systému vodných ciest sú už dva a pol kilometra sprístupnené. Top toho celého je plavba loďkou v podzemnom jazere.

Kde prespať?

  • Samozrejme, čím bližšie k jazeru, tým je ubytovanie drahšie.
  • Netrvali sme na tom, že musíme bývať rovno na brehu jazera a išli sme skôr po cene.
  • Objavili sme tak penziónik Holp Panzio v mestečku Balatonföldvár na južnej strane jazera situovaného vo štvrti rodinných domov, pár minút jazdy autom od jazera a promenády (kúsok je aj Tesco).

Pre zaujímavosť prikladám aj  link:

https://www.booking.com/hotel/hu/holp-panzio.de.html

Pokojné mestečko Balatonföldvár s príjemnými parkami, ako stvorenými na kočíkovanie, sa nachádza neďaleko známych letovísk Szentód, Zamárdi a Siofok. Za 135€/izba na dve noci sme mali nielen čistú izbu s vlastnou kúpeľňou, silné wifi a raňajky v cene. Ale aj pomerne veľkú záhradu s bazénom, detské ihrisko s veľkou trampolínou, hojdačkami, šmykľavkami, odrážadlami. K dispozícii pre hostí sú aj plne vybavená kuchyňa s chladničkami, čiže úplne skvelé pre malé deti. Ani nehovoriac o tom, že keď sme malú nomádku uložili spať, mali sme si kde posedieť a na chvíľu odložiť rodičovské povinnosti. Čo viac nám treba?