Prečo je skvelý nápad bývať uprostred golfového ihriska

O rezorte neďaleko rodiska Leonarda Da Vinciho v romantickom Toskánsku. S golfom som prakticky cely život mala spoločné akurát slovo golf v spojení „minigolf”, ktorý som v detstve z dlhej chvíle hrávala s rodičmi na letných dovolenkách. Síce ma tento šport aj trochu lákal, z nejakého dôvodu som ho považovala za aktivitu pre vekovú kategóriu 50+. Okrem toho mi pripadal ako celkom snobská záležitosť a golfové kluby som vnímala ako prísne uzatvorené komunity, kde sa to len tak hemží bielymi rukavičkami.

A potom, v jedno pekné ráno na našej prvej rodinnej dovolenke v Taliansku, mi tato nomád pri raňajkách hovorí: „Našiel som cez aplikáciu air b’n’b super ubytovanie za tretinovú cenu. Nachádza sa neďaleko rodiska Leonarda Da Vinciho. Uprostred viníc a olivových hájov. Wifi a parkovanie v cene. Aj talianske raňajky.” Podskočila som nadšením. Na tri najbližšie noci? Znelo to perfektne. Vzápätí dodal: „A nachádza sa uprostred deväť jamkového golfového ihriska.”

Trochu som sa obávala, že v Golf Club Bellosguardo Vinci budeme medzi nahodenými golfistami pôsobiť ako mimozemšťania. Bez golfového vybavenia a znalostí, zato s kočíkom a 5-mesačným bábätkom. Keď sme dorazili na miesto, vyslúžili sme si pár udivených pohľadov, ale v areáli to práve nepraskalo vo švíkoch. Vlastne až na personál tu bolo iba zopár hostí. Niekoľko z nich odpaľovalo loptičky na greene a jeden postarší anglický párik okupoval stôl na vyhliadkovej terase a vychutnával si popoludňajší čaj so sušienkami.

ubytovanie-la-fattoria-di-bellosguardo

Veruže sme aj boli za mimozemšťanov, ale v pozitívnom zmysle slova. Keďže sme prišli na začiatku golfovej sezóny a navyše uprostred pracovného týždňa, boli sme jediní ubytovaní hostia. Celé krídlo vo veľkej usadlosti La Fattoria di Bellosguardo zo 14. storočia sme tak mali iba sami pre seba. To znamená veľkorysú kuchyňu s chladničkou, sporákom a plným vybavením, jedáleň s televízorom či obývací salónik na prízemí. A na poschodí, kde boli štyri izby, sme mali izbu s kúpeľňou a štedrým sprchovacím kútom. Večer sme uložili malého nomáda spať a posedeli sme si pod baldachýnom hviezd v záhrade. (Heuréka, dočiahla nám tam vysielačka!) Keď sa ochladilo, presunuli sme sa do obývacieho salónika s krbom.

prechadzka-golfovy-rezort-bellosguardo

Ubytovanie síce nebolo vyslovene baby friendly, predsalen, bol to golfový rezort, kde sa chodí primárne odpaľovať jamky (alebo prípadne na párty či iné akcie, ktoré tu organizujú), ale bolo čisté a komfortné. Pri recepcii spojenej s reštauráciou a golfovým obchodom, od usadlosti vzdialenej niekoľko desiatok metrov, sa dokonca nachádzalo detské ihrisko pre väčšie deti.

Usadlosť La Fattoria di Bellosguardo sa rozkladala na okraji golfového ihriska, ktoré obklopovali zvlnené kopce Vinci posiate olivovníkmi a vinicami. Na hrebeňoch boli roztrúsené ďalšie usadlosti a agrofarmy…Ideálne prostredie na dopoludňajšiu prechádzku s malým nomádom, či v nosiči alebo kočíku. Hráči sa síce dosť čudovali, keď zbadali, že po cestičke lemujúcej jamkoviská kráča dvojica s kočíkom. Každopádne to bola príjemná prechádzka a malý nomád si aj trochu schrupol. Tieto prírodné kulisy boli úžasné aj podvečer pri západe slnka. Relaxovali sme na vyhliadkovej terase, zaborení do pohodlných ležadiel s vankúšmi, a nevedeli sme sa vynadívať na to, ako sa pitoreskný toskánsky vidiek kúpe v zlatistých odleskoch mäkkého svetla. Panovalo tu totálne ticho a pokoj, hoci golfový klub je čoby kameňom dohodil od mesta. Túžili sme zastaviť tú chvíľu a užívať si prítomnosť čo najdlhšie…

Aby som sa však vrátila k hodnoteniu rezortu…Nesmiem zabudnúť podotknúť, že personál sa k nám počas celého pobytu správal ako k sympatickým exotom strateným v preklade, ale zároveň ústretovo a veľmi priateľsky. Fľašu vína, ktorá pôvodne stála 20 eur, nám dali za 8. Keď sme ráno požiadali o druhú rundu kávy, nezaúčtovali nám ju. Na druhý deň sme si chceli vychutnať západ slnka na terase s pohárom vína v ruke a dostali sme ho grátis. Check-out sme nemali v presne určenú hodinu, oznámili nám, že môžeme odísť vtedy, keď sa nám to hodí. Navyše vedeli hovoriť obstojne anglicky a paradoxne ten, čo angličtinu najmenej ovládal, sa k nám správal najmilšie. Keby sme neboli jedinými ubytovanými hosťami, možno by bola situácia iná, ale my sme mali tú najpriaznivejšiu konšteláciu, aká len mohla byť a sme za to vďační. Pobyt v Golf Club Bellosguardo Vinci sa tak pre nás stal nezabudnuteľným.