Prečo si myslíme, že Krakov je gastromekka

preco-si-myslime-ze-krakov-je-gastromekka

Čo sa oplatí ochutnať v poľskom kráľovskom meste. Krakov je rajom pre všetkých gurmánov. Nemyslela som si, že toto niekedy s kamennou tvárou vyhlásim, ale je to tak. A nie je to iba o tradičných plnených pierogoch a krowkách na každom rohu. (Vlastne som tam nikde žiadne krowky ani nevidela! Ani z rýchlika.)

V tunajších reštauráciách si môžete dať izraelské špeciality aj tradičné poľské jedlá. Alebo suši či prvotriedne steaky. Je na vás, či máte chuť na zdravé organické raňajky, alebo iba zjete „na stojaka” dlhokánsky obložený chlebík s názvom zapiekanka. Čo sa týka kuchyne, Krakov je prudko kozmopolitný. Domnievame sa, že za to môže skutočnosť, že Poliaci si chodia privyrobiť do Británie, Nemecka a iných končín. A to, čo sa naučia a odkukajú v zahraničí, potom prinesú domov a pretavia do zaujímavého gastro konceptu. Nech je to tak alebo úplne inak, ide im to fakt dobre.

streetfood-pierogi-krakov

Milovníci jedla, nech vaše kroky smerujú primárne do štvrte Kazimierz, ktorá v stredoveku patrila medzi najbohatšie, ale po druhej svetovej vojne najzanedbanejšie židovské štvrte. Dnes je mekkou umenia, kultúry, nočného života a – dobrého jedla. Štvrť je posiata originálnymi barmi, kaviarňami a bistrami. Každé je úplne iné, s unikátnym interiérom a atmosférou, klientelou aj ponukou. Objavíte napríklad podnik, ktorý sa špecializuje iba na polievky. A áno, uživí sa. Alebo kaviareň, ktorá je zariadená stoličkami z električky a aj podľa toho nesie názov. Či bar, ktorý vyzerá ako alchymistická dielňa či knižnica. Jeden jedinečný koncept strieda druhý a vás sa určite zmocní pocit, že medzi nimi prebieha akási tichá súťaž v originalite. Každopádne, pre konzumenta je to len veľké plus, pretože môže spoznávať, ochutnávať a vychutnávať, čo mu hrdlo a peňaženka ráči.

cafe-exterier-krakov

Poľské kráľovské mesto sa pokojne môže hrdiť aj prezývkou „mekka streetfoodu” a spomínany Kazimierz je jej srdcom. Nájdete tu totiž nepreberné možnosti kvalitného pouličného občerstvenia – od typických pierogov na sladko aj na slano, famóznych burgrov, zdravých polievok až po thajskú zmrzlinu. Chutné, lacné a originálne. Pouličné stánky so zaujímavým dizajnom sú zoskupené na dvorčekoch a nádvoriach, tzv. foodtruckov, po celej štvrti ich je rozptýlených niekoľko. Až sa zdá, že na každom voľnom pľaci vyrástol alebo vyrastie foodtruck. Táto široká možnosť streedfoodu je skvelá najmä ak sa vám nechce vysedávať v reštauráciách, nedovolí vám to vaša peňaženka, prípadne hlučnejšie sa prejavujúca ratolesť (či akýkoľvek iný dôvod). Na rozdiel od iných krajín (napríklad od Talianska), najesť sa môžete hocikedy. Ak sa vášmu drobcovi zmení spánkový režim a „potiahne” dlhšie, nemusíte byť frustrovaní, že ste zmeškali čas obeda a budete hladovať. (Toto je true story, zažili sme v Toskánsku.) Ani sa nemusíte obávať, že kvôli tomu budete ochudobnení o lahodné lokálne špeciality a skončíte na chlebe a masle z miestnej večierky. (Tiež true story.)

Toto sme ochutnali my

Po príchode do štvrte Kazimierz, kde máme tri dni bývať, si oňucháme nové teritórium a potom sa vyberieme na večeru do izraelskej reštaurácie Hamsa Hummus & Happiness Israeli Restobar na ulici Szeroka 2. Vôbec sa necítime ako v Poľsku, ale ako v Izraeli. Z reproduktorov sa rinie izraelská hudba, na jedálnom lístku židovské špeciality. Podnik je baby friendly, pozostáva z viacerých miestností, usadia nás do takej, ktorá v čase nášho príchodu zíva prázdnotou. Neviem, či sa máme uraziť, že nás nechcú v tej časti, kde sú iní hostia, ale aspoň máme kľud. Okrem toho, že nám dajú detskú stoličku, na toaletách majú prebaľovací pult. Ako predjedlo si dáme tradičný hummus, potom ochutnáme izraelský šalát s kuracím mäsom so šafranovou omáčkou. A teplé pivo s korením a pomarančom. Nepadáme síce z jedla na zadok, ale nemôžeme sa ani sťažovať, celkom si pochutíme. Ceny sú vyššie.

Po dobrej večeri zháňame ešte lepšiu kávu a cestou k nášmu apartmánu na ulici Miodowa natrafíme na rozkošnú malú kaviarničku s názvom Cytat Cafe. Nie je úplne baby friendly, pretože sa vchádza po schodoch a je tam pomerne úzky priestor, ale pri troche vôle a akrobacie dokážeme dnu vtrepať aj kočík. Odmenou je nám útulný priestor prevoňaný kávou, knihy na policiach, sklenené poháre s hnedým cukrom na stoloch, citáty na stenách aj ku každej kávičke. Páči sa nám najmä tento: It is hard to beat a person who never gives up. Kávu nám pripravia v pákovom kávovare, práve majú výberovku z Papuy Novej Guiney. Vedia, čo je espresso a nepýtajú sa, či chceme malé alebo veľké. Táto milá zašiváreň s rozličnými zákutiami je skvelá pre freelancerov, majú tu totiž wifi a pri každom stole zástrčku na notebook.

„It is hard to beat a person who never gives up“

Na druhý deň raňajkujeme v historickom centre Staré miasto. Niekoľko metrov od hlavného námestia Rynek Glówny, plného turistov, na priľahlej nákupnej Floriánskej ulici objavíme vývesný štít kaviarne Zarowka Cafe, ktorý oznamuje, že je baby a dogs friendly. Prejdeme podchodom na „tajné” nádvorie a privíta nás ústretový personál, dvorček s ohrievačom, jednoduchý ale zaujímavý dizajn s motívom žiarovky, príjemné prostredie a ceny. Ja raňajkujem ovsenú kašu s ovocím (14 zlotých) a tato nomád štedrú porciu chlebíčkov s pestom, zeleninou a camembertom (12-15 zlotých, cca 4 eurá). Kávu majú dobrú, espresso aj latté art na capuccine zvládnuté. Káva stojí 5 zlotých, čiže v prepočte niečo cez euro. Keď potrebujem malého nomáda prebaliť, s úsmevom mi ukážu výklenok pri okne. A keď servírujú kávu, položia ju na stôl do bezpečnej vzdialenosti od bábätka. Detaily, ktoré prezradia, že na deti sú tu zvyknutí. Počas našej návštevy sem zavíta na capuccino ešte jedna mamička. Naše deti po sebe poškuľujú, takže sa po chvíli dáme do reči – baba v našom veku, muža má z Čiech, ona pochádza z Gdansku. Kaviareň Zarowka Cafe je vraj jej pravidelnou zastávkou pri kočíkovaní po rozprávkovom centre mesta.

Samozrejme, pri návšteve hlavného námestia Rynek Glówny si treba nevyhnutne posedieť aj v niektorom z podnikov, ktoré ho lemujú a chvíľu sa kochať okolitým cvrkotom a húfami amerických turistov. Nedajte sa nahovoriť na turistické pasce ani na snobské reštiky, ale doprajte si niečo pre skutočných zberateľov zážitkov – koláčik a kávu v cukrárni Arlekin. Dočítali sme sa o nej v sprievodcovi a vedeli sme, že ju musíme zažiť. Je to prosím pekne taká staromódna cukroška na opačnej strane ako stojí Mariánsky kostol. Žiadna hipsterčina, paletové sedenie, holé žiarovky, chai laté, vegan bio raw neviemčo. Nič také! Cieľovkou sú staré paničky s vekovým priemerom 75 rokov. A presne tak vyzerá aj interiér a ponuka. Umelé farby interiéru aj koláčov, namiesto kávy poriadny kýbel. Horký. Najviac ide na odbyt obyčajný zalievaný turek. Majú tu však údajne najlepšie zákusky v celom Krakove (potvrdzujeme!!!), preto si sem chodia na kávičku a koláčik vyhodiť z kopýtka naondulované a vyvoňané krakovské dámičky. A fajnšmekri. Nefalšovaná, autentická atmosféra staromódnej cukrárne, v ktorej akoby pred tridsiatimi rokmi zastal čas. A naozaj super koláče. Toto proste musíte zažiť!

Večeriame zapiekanky na bývalom židovskom bitúnku, z ktorého je námestie Plac Nowy vo štvrti Kazimierz. Zapiekanky sú dlhokánske obložené chlebíky (alebo bagety?) s bohatou a rôznorodou oblohou. 35 centimetrová zapiekanka stojí od 8 do 14 zlotých. Za nimi v rámci našej večere nasledujú tradičné pierogy, kapustové s hubami. Jeme nastojaka, tak ako hlúčiky ďalších ľudí, ktorí sem merali cestu iba kvôli vychýreným špecialitám.

(Btw, tunajšie pierogy sú niečo, čo pri návšteve Krakova jednoducho musíte vyskúšať. POVINNE. Pre nás asi top jedlo počas nášho pobytu v Krakove, chodíme na neho každý deň. Mne sa o tých pirohoch dokonca snívalo. 🙂

Na tretí deň raňajkujeme zdravý organický bio vegan minimalizmus v podniku The Blueberry Resto& Bar na ulici Bochenska 2a v štvrti Kazimierz. Na obed neodoláme domácemu jablkovému koláču ku káve v bistre Kacik6 Multiculti Cafe v štvrti Podgórze. Inak, je to už naša tretia káva. Prvú dávku kofeínu si doprajeme v spomínanom podniku The Blueberry neďaleko rieky Visly, keď smerujeme peši do štvrte Podgórze. Druhú dávku kofeínu si dáme na druhom brehu rieky v zaujímavej maličkej kaviarni Cafe Rekawka, hneď za mostom Kladka Ojca Bernatka smerom na námestie Rynek Podgórski. Jej súčasťou je aj pražiareň a majú rôzne druhy kávy, jeden z nás si objednal kubu a druhý kostariku. A tretiu kávu si užívame v spomínanom bistre Kacik6, ktorého interiér úmyselne pôsobí totálne multikulti ošarpano a nedbalo, ale vidno, že na tom „mamťažkovpaži” koncepte si prevádzkovatelia dali záležať. Inak tu aj varia, no my sme chceli počkať na návrat do Kazimierzu.

Celý dychtiví ochutnať kazimierzsky streetfood vybavíme neskorší obed fantastickým burgerom v špeciálnej burgrárni Gruba Bula na ulici Na Przejściu za 19 zlotých (5 eur), kde sa na hamburgery bežne stojí fronta. Máli sa nám, a tak hody zaklincujeme znovu tradičnými pierogmi plnenými kapustou a hubami v stánku na Plac Nowy. Nevieme sa ich proste dojesť. A keďže sladká bodka musí byť, hneď po nich sme vyskúšame čučoriedkové pierogy. Po pár hodinách a pivečku sme sa ešte ulakomíme na hranolčeky s holandskou omáčkou. Proste do prasknutia!

Mimochodom, spomínané námestie Plac Nowy je miesto, kam sa pri pobyte v Krakove určite budete chcieť vracať. Jednak kvôli jedlu v miestnych stánkoch – okrem pierogov a zapiekankov tu majú tradičnú krakovskú zmrzlinu Lody tradycijne, ktorú tu nemajú problém ľudia v húfoch jesť aj v treskúcej zime. A grilované klobásy, ktorých aróma sa vznáša v povetrí a poriadne dráždi chuťové bunky. Po druhé sa na toto námestie chodí kvôli kaviarňam a barom, ktoré lemujú námestie. A po tretie kvôli atmosfére – turisti, študenti, hipsteri a socky tu spolunažívajú v akejsi farebnej symbióze. Je tu stále čulo, premávajú sa tu zaujímavé postavičky a pred očami sa vám odvíjajú nevšedné príbehy, ktoré píše život.

V Krakove je ešte omnoho viac famóznych reštaurácií, kaviarní a barov. Mnohé sme iba okukávali cez okno, pretože nebolo možné všetky opáčiť. Napríklad rozličné mliečne bary s lacným ale dobrým jedlom. Avantgardné bary osvetlené iba sviečkami. Či bar Propaganda na ulici Miodowa, ktorý je zariadený ako čistý socík. Alebo kaviareň Kociarna Kocia Kawiarna (Cat Café) pre milovníkov mačiek, kde si môžete dať skvelú kávu, domáce koláče a…pohladkať mačky. Táto kaviareň je vlastne útulkom pre opustené mačky (áno, môžete si ich aj adoptovať) spojená s kaviarňou. Šikovný nápad…a takýchto nápadov je v Krakove nesmierne veľa.

Hej, máme desiatky dôvodov, prečo sa sem vracať. Minimálne aby sme ochutnali všetky dobré kávy a domáce koláče…Ak počas návštevy Krakova natrafíte na nejaký podnik, ktorý tu nespomíname, dajte nám tip! 🙂