RAKÚSKO s deťmi — super voľba na aktívnu dovolenku

little-nomad-life-turistika-14

Dovolenka plná zážitkov, za ktorými nemusíte cestovať ďaleko, raj pre deti a super služby? Ukážeme vám, že Rakúsko s deťmi vás vyjde lacnejšie než u nás na Slovensku. 

Rakúsko nám roky pripadalo (neviem vlastne prečo) ako pomerne nudná destinácia, a vždy nás to z neho lákalo „niekam ďalej”. (A možno aj preto, že ho máme rovno pod nosom, a tak sme mali pocit, že „veď sem môžeme ísť hocikedy”, preto sme ho vlastne poriadne nikdy neobjavovali). 

A Rakúsko s deťmi? Maximálne tak k Nedizerskému jazeru, kde býva zvyčajne plnka, alebo na kúpaliská za hranicami, kde počas hlavnej sezóny častejšie počuť slovenčinu než nemčinu. A to, popravde, nie je úplne naša šálka kávy. 

Minulý rok sme sa však koncom leta vybrali na pár dní do Dolného Rakúska. Tá príroda, služby a celkový pocit z tohto kraja boli neskutočné. Ani nehovoriac o horách zážitkov — na túru k vodopádom Palfau či do vodného sveta Medlingtal…doteraz spomíname ako na jednu z najlepších dovoleniek našej nomádskej rodiny. 

Tento rok sme neplánovane nadviazali na vlaňajšiu tradíciu a s letnou sezónou sme sa rozlúčili v regióne Štajersko, konkrétne v okolí Schladmingu (áno, v tej oblasti, ktorá sa skloňuje najmä v súvislosti so zimnou sezónou a lyžovačkou). 

little-nomad-life-vrch-planai-6

Mimochodom, sme fanúšikovia dovoleniek mimo sezóny a konkrétne v Rakúsku sa nám páči začiatkom jesene, pretože zalesnené kopce sú farebnejšie, západy slnka dramatickejšie, turistov pomenej a takmer vždy vychytáme super ceny za ubytovanie, keďže hlavná (letná) sezóna sa už končí. 

Za dve noci pre nás troch (2 dospelý a 1 dieťa) v čistučkom, príjemnom penzióne v nádhernej lokalite s brutálnym výhľadom nad Schladmingom, s raňajkami v cene, wifi, parkovaním a s ihriskom na priestrannej záhrade sme napríklad vychytali cenu 168€, čiže 84 eur za noc vrátane raňajok pre 3 osoby . Budem toto ubytko ešte v tomto článku spomínať podrobnejšie, keď vám prezradím, ako sa dá v Rakúsku dovolenkovať naozaj lacno a ušetriť desiatky eur. 

little-nomad-life-schladming-detske-ihrisko-9

Rakúsko si nás získalo kvalitnými službami (ich kvalita je väčšinou priamo úmerná cene, žiadne také, že za veľa peňazí málo muziky, ako je tomu inde) a tým, že je všade úhľadne a čisto, málokde na chodníkoch nájdete špaky či odpadky. Príroda je dych vyrážajúca a vidno, že im na nej záleží a naozaj si ju chránia, žiaden bordel, všetko udržiavané a krásne. 

A v neposlednom rade — Rakúsko je destinácia absolútne priateľská k deťom — akéhokoľvek veku. V podnikoch nájdete prebaľovacie pulty, detské stoličky a detské menu. A ak nie, ochotne vám pripravia pre drobca pod zub to, čo chcete — aspoň my sme vždy mali takúto skúsenosť.

Detské ihriská sme objavovali aj tam, kde sme ich vážne nečakali — napríklad pri horskej chate Oberhütte v nadmorskej výške 1860m po celkom slušnej túre z údolia Winkltal vo Forstau. Alebo na Planai v nadmorskej výške 1906 metrov nad morom, ihneď po tom, ako sme vyskočili v konečnej stanici z lanovky.

little-nomad-life-ihrisko-planai-3

Vonkajšie detské ihriská (väčšinou z dreva a naozaj slušne vybavené) sme nachádzali v mestských parkoch (napríklad v areáli miestnej radnice v Schladmingu), v areáli penziónov a hotelov, pri horských chatách, pri kaviarňach, v podobe lesných parkov pre deti…jednoducho fakt všade. Keď sa váš drobec bude dožadovať hojdačky či preliezok (tak ako naša malá nomádka), nemusíte zúfalo hľadať, kde ho k jeho spokojnosti vyvenčíte. 🙂

Na Planai je dokonca hotový detský svet, volá sa Hopsiland. Tvorí ho viacero rozmanitých atrakcií (preliezky, lanová dráha, odrážadlá, lezecká stena, dobrodružná cestička pomedzi stromy a pod), ktoré decká motivujú, aby nadšene vyšli nenáročnú cestičku až na samotný vrchol tak, že za každým „rohom” ich čaká nejaká atrakcia.  

A čo nás dostalo do kolien najviac: Rakúsko s deťmi — to je panenská príroda s voňavým, čerstvým horským vzduchom a jedinečnou príležitosťou pre decká zžiť sa s prírodou. Všade naokolo sú totiž voľne sa pasúce kravičky, stáda kôz, koní, za ohradou prasiatka, zajačiky, ryby v rybníkoch…s ktorými môžu mať bezprostredný kontakt. 

little-nomad-life-turistika-schladming-11

My sme za jediný deň mali tú česť s rodinkou srniek, na túre k vrcholu Planai nám tesne prebehli cez cestu. A s koňmi, ktoré zvedavo strkali hlavy do auta, keď sme cez otvorené okná obdivovali okolie. A s kravami, ktoré nám zablokovali cestu na spoplatnenej horskej trase do údolia, kde sa kedysi natáčala Heidi. A pri návrate na hotel sme objavili pasúce sa flegmatické lamy…Malá nomádka bola z toho úplne hotová. 

Často si dovolenku neužijú všetci členovia rodiny rovnako. Deti na poznávačkách po historických mestách väčšinou trpia, niektorých rodičov zasa žerú mrle pri grilovačke na pláži, kde sa dieťa celé hodiny len vŕta v piesku…

Rakúsko je však podľa nás destinácia, kde si prídu na svoje všetci bez rozdielu veku, najmä ak patríte medzi aktívnych, športovo alebo aspoň turisticky založených jedincov. A ak milujete prírodu a hory, tak ako my, a chcete k tomu viesť aj svoje dieťa. 

little-nomad-life-ihrisko-v-korunach-stromov-planai-5

Netušila som, že toho toľko možno zažiť za jeden deň — od lozenia po chodníčkoch v korunách stromov, hádzania kamienkov z vyschnutého koryta ľadovcovej rieky do horského jazierka, večerania v reštaurácii, ktorá je vlastne chalúpkou a jedlo vám varia na takej tej starodávnej peci našich starých mám, až po turistiku po krajine, ktorá sa skôr podobá na Island než na rakúske Alpy. Mala som pocit, že sme v Štajersku nestrávili „iba” predĺžený víkend, ale minimálne týždeň, toľko sme toho stihli zažiť. 

A čo je naozaj skvelé — Rakúsko VÔBEC nie je také DRAHÉ, ako panuje všeobecný názor. Keď som porovnávala, koľko sme minuli cez predĺžený víkend v Štajersku s predĺženým víkendom dajme tomu na Liptove, v Turci alebo vo Vysokých Tatrách, u našich rakúskych susedov mi to vyšlo rovnako, ak nie dokonca lacnejšie!

A pritom za tie isté peniaze, bohužiaľ, v Rakúsku dostanete oveľa oveľa viac muziky — kvalitnejšie služby, ochotnejších ľudí, viac zážitkov, ktoré naozaj stoja za to, prírodu, ktorú si domáci skutočne vážia a naozaj baby friendly prostredie.  

V Štajersku sme bývali v rodinnom, trojhviezdičkovom penzióne Sportspension Thaler, situovanom v dedine Rohrmoos na kopci nad Schladmingom s neskutočným výhradom na Dachstein a okolité hory (asi 3 minúty autom z mesta). 

Nádherné prostredie a voňavý vzduch, božský kľud, vonku veľké trávnaté priestranstvo pre decká na šantenie, hojdačky, preliezky, pieskovisko, v ohrade malé zajačiky, kolobežky či traktoríky na jazdenie hosťom k dispozícii, vnútri v jedálni škatuľa s hračkami, aby rodičia prežili raňajky…:-)

Izby čisté, dostatočne veľké, s balkónom, chladničkou s mini barom, funkčné rýchle wifi a parkovanie rovno pred ubytkom, raňajky v cene s obstojným výberom…A k tomu rodinná atmosféra, penzión vedie mama s dcérou a majú len nejakých 14 izieb, čiže žiadna masovka, cítite sa tam ako doma.

Za dve noci v tomto raji sme platili v septembri 168€, rezervovali sme ho na poslednú chvíľu ( ráno v deň príchodu) cez booking.com. Ak si však kliknete priamo na ich stránku, majú tam uvedené nižšie ceny, odporúčam im napísať napriamo, vedia v pohode po anglicky. Takýchto penziónov sme v okolí videli viacero, možno vám padne do oka iný. 

Pre porovnanie: Veľmi podobný typ ubytovania na Slovensku, konkrétne penzión v Tatranskej Lomnici ponúka na booking.com ubytovanie za 89 eur na noc, vrátane raňajok, wifi a pod. Samozrejme, dá sa nájsť lacnejšie aj drahšie ubytko, ale tak priemerne vychádzajú trojhviezdičkové hotely v Tatrách na cca 120 eur. 

little-nomad-life-turisticka-karta-schladming-12

A TERAZ PRÍDE TO PODSTATNÉ — V Rakúsku majú neskutočne premakaný turizmus, vďaka ktorému ušetríte nie málo peňazí. Ak zostanete dlhšie ako jednu noc, na recepcii vášho ubytka vám dajú Sommercard — špeciálne kartičky (niečo ako ski pasy), kde je uvedené vaše meno, názov vášho ubytovacieho zariadenia a dĺžka pobytu. 

My sme takéto kartičky dostali v Dolnom Rakúsku aj v Štajersku a povieme, vám, že nám ušetrili stovky eur, vďaka nim sme okrem ubytovania, benzínu a stravy neplatili nič extra a pritom sme zažívali toto: 

 • So Schladming-Dachstein Sommercard sme mali všetci traja ZADARMO trojhodinový vstup na kúpalisko Erlebnisbad v centre Schladmingu, kde inak trojhodinový vstup pre dospelých stojí 11 eur a pre deti 6. Na kúpaliskú sú detské prebaľovacie pulty, detské bazény, tobogany, vnútorné i vonkajšie bazény. 

PRE POROVNANIE: Vstup pre dospelých na kúpalisko v Turčianskych Tepliciach na 3 hodiny stojí 13,90 a v Tatralandii na celý deň pre dospelého 22 eur. 

little-nomad-life-lanovka-planai-15

 • Vďaka Sommercard sme vzali malú nomádku lanovkou na Planai, obojsmerný lístok zo základnej stanice až na vrchol stojí bežne cca 19 eur na dospelého. My sme neplatili NIČ. 

PRE POROVNANIE: Obojsmerná lanovka na Chleb vyjde dospelého 11 eur!

V Rakúsku majú niektoré horské cesty do údolí, odkiaľ sa vyráža na treky, spoplatnené. Prejazd za takú horskú cestu môže stáť napríklad 4.50€ na osobu a 3.20€ dieťa, alebo jednotná cena za celé auto (napr. Do Forstau) 7€…). To všetko sme vďaka Schladming-Dachstein Sommercard NEPLATILI. 

A ako som už možno spomínala, Schladming-Dachstein Sommercard sme dostali úplne automaticky pri check-in na recepcii, nič extra sme za ňu nedoplácali, nekupovali sme si ju, vlastne sme popravde ani netušili, že také niečo existuje aj v Štajersku. Dali nám ju ako bonus za to, že sme ubytovaní dlhšie ako jednu noc.

Spolu s hrubým zoznamom atrakcií, ktoré môžeme vďaka nej využiť zadarmo alebo s výraznou zľavou. 

Tak napríklad — vstupy do múzeí, hradov, jaskýň a na niektoré kúpaliská, jazdy lanovkou a shuttle busom, kurz raftingu, túry so sprievodcom, vstupy do adventure parkov, extrémne športy ako paragliding či zip line…any many mooore 🙂 Na internete nájdete  vypísané všetky atrakcie.

little-nomad-life-schladming-turistika-8

Nebudeme sa tajiť tým, že keď sme prišli do Schladmingu, nemali sme potuchy, aký program vlastne budeme mať. Pôvodne sme zamýšľali urobiť si odtiaľ výlet do Hallstadtu (na čo sme sa, mimochodom, úplne vykašľali), no keď sme vyfasovali tučnú brožúru s atrakciami, program nám určila Sommercard a zostavili sme si ho z aktivít a vecí, ktoré sme s ňou mali zadarmo a chceli sme ich zažiť. 

Za ten predĺžený víkend sme teda — išli lanovkou na Planai a zničili malú nomádku na najvyššie položenom ihrisku v Štajersku —Hopsiland a cestou na vrchol sme zdravili srnky. Cez škaredé popoludnie sme sa pred dažďom skrývali na kúpalisku Erlebnisbad Schladming a blbli na tobogane. Na večeru sme nechtiac zapadli do reštaurácie, ktorú vlastní kamarát Arnolda Schwarzeneggera.

 Kŕmili sme trávou lamy, koníky, zoznamovali sa s kravičkami na spoplatnenej horskej ceste do údolia Ursprungalm, kde sa kedysi natáčala kultová Heidi a večerali sme v chalúpke, kde nám varili na piecke. 

Na druhý deň sme ešte pred odchodom domov zablúdili do panenského údolia Forstau Winkltal, kde sme si spontánne urobili úžasnú túru hlboko do hôr do horskej chaty Oberhutte. 

little-nomad-life-detske-ihrisko-schladming-10

Okrem jedla sme za nič neplatili. Čiže suma sumárum, predĺžený víkend s horou zážitkov v Rakúsku celú našu rodinu vyšiel do 300€. A aj to by sa bolo dalo ešte skresať, keby sme veľmi chceli. 

Na Slovensku niekde v Tatrách by takýto akčný víkend vyšiel nielenže rovnako, ale keby sme nakalkulovali všetky vstupy na atrakcie, lanovky a podobne, ešte aj omnoho drahšie. A služby u našich rakúskych susedov sú pritom na neporovnateľne vyššej úrovni. To je smutný fakt. 

Nechcem tým teraz hejtovať dovolenky na Slovensku (aj keď áno, Slovensko teda rozhodne nie je lacný kraj, ak ho navštevujete ako turista), no chcem rozbiť zaužívaný mýtus, že Rakúsko je predražená dovolenková destinácia.

Áno, určité veci sú drahšie, ale zasa to vykompenzuje ich premakaný turistický ruch, čiže v konečnom dôsledku za zážitky platíte menej. Lebo nie je nič horšie ako za veľa peňazí málo muziky. A v prípade Rakúska to teda neplatí.

Ak vás lákajú hory zážitkov a chcete si dopriať úžasný predĺžený víkend v prírode, nebojte sa ani Rakúska. Áno Rakúsko aj s deťmi. A hlavne s deťmi. A to bez ohľadu na ich vek.

little-nomad-life-turistika-13

Dokonca, ak túžite s deťmi niekam vypadnúť, no stále máte určité obavy ich vziať na dovolenku niekam mimo Slovenska, Rakúsko vám môže poslúžiť ako „štartovacia čiara” – ako prvá destinácia, v ktorej sa môžete navzájom oťukať a zladiť sa, keď ide o cestovanie. A s dobrým ergonosičom sa po Rakúskych horách dobre turistikuje aj s bábätkom. 🙂 

One thought on “RAKÚSKO s deťmi — super voľba na aktívnu dovolenku

 • 3. septembra 2019, 5:24

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.