RAKÚSKO s deťmi — super voľba na aktívnu dovolenku

little-nomad-life-turistika-14

Dovolenka plná zážitkov, za ktorými nemusíte cestovať ďaleko, raj pre deti a super služby? Ukážeme vám, že Rakúsko s deťmi vás vyjde lacnejšie než u nás na Slovensku. 

Rakúsko nám roky pripadalo (neviem vlastne prečo) ako pomerne nudná destinácia, a vždy nás to z neho lákalo „niekam ďalej”. (A možno aj preto, že ho máme rovno pod nosom, a tak sme mali pocit, že „veď sem môžeme ísť hocikedy”, preto sme ho vlastne poriadne nikdy neobjavovali). 

A Rakúsko s deťmi? Maximálne tak k Nedizerskému jazeru, kde býva zvyčajne plnka, alebo na kúpaliská za hranicami, kde počas hlavnej sezóny častejšie počuť slovenčinu než nemčinu. A to, popravde, nie je úplne naša šálka kávy. 

Minulý rok sme sa však koncom leta vybrali na pár dní do Dolného Rakúska. Tá príroda, služby a celkový pocit z tohto kraja boli neskutočné. Ani nehovoriac o horách zážitkov — na túru k vodopádom Palfau či do vodného sveta Medlingtal…doteraz spomíname ako na jednu z najlepších dovoleniek našej nomádskej rodiny. 

Tento rok sme neplánovane nadviazali na vlaňajšiu tradíciu a s letnou sezónou sme sa rozlúčili v regióne Štajersko, konkrétne v okolí Schladmingu (áno, v tej oblasti, ktorá sa skloňuje najmä v súvislosti so zimnou sezónou a lyžovačkou). 

little-nomad-life-vrch-planai-6

Mimochodom, sme fanúšikovia dovoleniek mimo sezóny a konkrétne v Rakúsku sa nám páči začiatkom jesene, pretože zalesnené kopce sú farebnejšie, západy slnka dramatickejšie, turistov pomenej a takmer vždy vychytáme super ceny za ubytovanie, keďže hlavná (letná) sezóna sa už končí. 

Za dve noci pre nás troch (2 dospelý a 1 dieťa) v čistučkom, príjemnom penzióne v nádhernej lokalite s brutálnym výhľadom nad Schladmingom, s raňajkami v cene, wifi, parkovaním a s ihriskom na priestrannej záhrade sme napríklad vychytali cenu 168€, čiže 84 eur za noc vrátane raňajok pre 3 osoby . Budem toto ubytko ešte v tomto článku spomínať podrobnejšie, keď vám prezradím, ako sa dá v Rakúsku dovolenkovať naozaj lacno a ušetriť desiatky eur. 

little-nomad-life-schladming-detske-ihrisko-9

Rakúsko si nás získalo kvalitnými službami (ich kvalita je väčšinou priamo úmerná cene, žiadne také, že za veľa peňazí málo muziky, ako je tomu inde) a tým, že je všade úhľadne a čisto, málokde na chodníkoch nájdete špaky či odpadky. Príroda je dych vyrážajúca a vidno, že im na nej záleží a naozaj si ju chránia, žiaden bordel, všetko udržiavané a krásne. 

A v neposlednom rade — Rakúsko je destinácia absolútne priateľská k deťom — akéhokoľvek veku. V podnikoch nájdete prebaľovacie pulty, detské stoličky a detské menu. A ak nie, ochotne vám pripravia pre drobca pod zub to, čo chcete — aspoň my sme vždy mali takúto skúsenosť.

Detské ihriská sme objavovali aj tam, kde sme ich vážne nečakali — napríklad pri horskej chate Oberhütte v nadmorskej výške 1860m po celkom slušnej túre z údolia Winkltal vo Forstau. Alebo na Planai v nadmorskej výške 1906 metrov nad morom, ihneď po tom, ako sme vyskočili v konečnej stanici z lanovky.

little-nomad-life-ihrisko-planai-3

Vonkajšie detské ihriská (väčšinou z dreva a naozaj slušne vybavené) sme nachádzali v mestských parkoch (napríklad v areáli miestnej radnice v Schladmingu), v areáli penziónov a hotelov, pri horských chatách, pri kaviarňach, v podobe lesných parkov pre deti…jednoducho fakt všade. Keď sa váš drobec bude dožadovať hojdačky či preliezok (tak ako naša malá nomádka), nemusíte zúfalo hľadať, kde ho k jeho spokojnosti vyvenčíte. 🙂

Na Planai je dokonca hotový detský svet, volá sa Hopsiland. Tvorí ho viacero rozmanitých atrakcií (preliezky, lanová dráha, odrážadlá, lezecká stena, dobrodružná cestička pomedzi stromy a pod), ktoré decká motivujú, aby nadšene vyšli nenáročnú cestičku až na samotný vrchol tak, že za každým „rohom” ich čaká nejaká atrakcia.  

A čo nás dostalo do kolien najviac: Rakúsko s deťmi — to je panenská príroda s voňavým, čerstvým horským vzduchom a jedinečnou príležitosťou pre decká zžiť sa s prírodou. Všade naokolo sú totiž voľne sa pasúce kravičky, stáda kôz, koní, za ohradou prasiatka, zajačiky, ryby v rybníkoch…s ktorými môžu mať bezprostredný kontakt. 

little-nomad-life-turistika-schladming-11

My sme za jediný deň mali tú česť s rodinkou srniek, na túre k vrcholu Planai nám tesne prebehli cez cestu. A s koňmi, ktoré zvedavo strkali hlavy do auta, keď sme cez otvorené okná obdivovali okolie. A s kravami, ktoré nám zablokovali cestu na spoplatnenej horskej trase do údolia, kde sa kedysi natáčala Heidi. A pri návrate na hotel sme objavili pasúce sa flegmatické lamy…Malá nomádka bola z toho úplne hotová. 

Často si dovolenku neužijú všetci členovia rodiny rovnako. Deti na poznávačkách po historických mestách väčšinou trpia, niektorých rodičov zasa žerú mrle pri grilovačke na pláži, kde sa dieťa celé hodiny len vŕta v piesku…

Rakúsko je však podľa nás destinácia, kde si prídu na svoje všetci bez rozdielu veku, najmä ak patríte medzi aktívnych, športovo alebo aspoň turisticky založených jedincov. A ak milujete prírodu a hory, tak ako my, a chcete k tomu viesť aj svoje dieťa. 

little-nomad-life-ihrisko-v-korunach-stromov-planai-5

Netušila som, že toho toľko možno zažiť za jeden deň — od lozenia po chodníčkoch v korunách stromov, hádzania kamienkov z vyschnutého koryta ľadovcovej rieky do horského jazierka, večerania v reštaurácii, ktorá je vlastne chalúpkou a jedlo vám varia na takej tej starodávnej peci našich starých mám, až po turistiku po krajine, ktorá sa skôr podobá na Island než na rakúske Alpy. Mala som pocit, že sme v Štajersku nestrávili „iba” predĺžený víkend, ale minimálne týždeň, toľko sme toho stihli zažiť. 

A čo je naozaj skvelé — Rakúsko VÔBEC nie je také DRAHÉ, ako panuje všeobecný názor. Keď som porovnávala, koľko sme minuli cez predĺžený víkend v Štajersku s predĺženým víkendom dajme tomu na Liptove, v Turci alebo vo Vysokých Tatrách, u našich rakúskych susedov mi to vyšlo rovnako, ak nie dokonca lacnejšie!

A pritom za tie isté peniaze, bohužiaľ, v Rakúsku dostanete oveľa oveľa viac muziky — kvalitnejšie služby, ochotnejších ľudí, viac zážitkov, ktoré naozaj stoja za to, prírodu, ktorú si domáci skutočne vážia a naozaj baby friendly prostredie.  

V Štajersku sme bývali v rodinnom, trojhviezdičkovom penzióne Sportspension Thaler, situovanom v dedine Rohrmoos na kopci nad Schladmingom s neskutočným výhradom na Dachstein a okolité hory (asi 3 minúty autom z mesta). 

Nádherné prostredie a voňavý vzduch, božský kľud, vonku veľké trávnaté priestranstvo pre decká na šantenie, hojdačky, preliezky, pieskovisko, v ohrade malé zajačiky, kolobežky či traktoríky na jazdenie hosťom k dispozícii, vnútri v jedálni škatuľa s hračkami, aby rodičia prežili raňajky…:-)

Izby čisté, dostatočne veľké, s balkónom, chladničkou s mini barom, funkčné rýchle wifi a parkovanie rovno pred ubytkom, raňajky v cene s obstojným výberom…A k tomu rodinná atmosféra, penzión vedie mama s dcérou a majú len nejakých 14 izieb, čiže žiadna masovka, cítite sa tam ako doma.

Za dve noci v tomto raji sme platili v septembri 168€, rezervovali sme ho na poslednú chvíľu ( ráno v deň príchodu) cez booking.com. Ak si však kliknete priamo na ich stránku, majú tam uvedené nižšie ceny, odporúčam im napísať napriamo, vedia v pohode po anglicky. Takýchto penziónov sme v okolí videli viacero, možno vám padne do oka iný. 

Pre porovnanie: Veľmi podobný typ ubytovania na Slovensku, konkrétne penzión v Tatranskej Lomnici ponúka na booking.com ubytovanie za 89 eur na noc, vrátane raňajok, wifi a pod. Samozrejme, dá sa nájsť lacnejšie aj drahšie ubytko, ale tak priemerne vychádzajú trojhviezdičkové hotely v Tatrách na cca 120 eur. 

little-nomad-life-turisticka-karta-schladming-12

A TERAZ PRÍDE TO PODSTATNÉ — V Rakúsku majú neskutočne premakaný turizmus, vďaka ktorému ušetríte nie málo peňazí. Ak zostanete dlhšie ako jednu noc, na recepcii vášho ubytka vám dajú Sommercard — špeciálne kartičky (niečo ako ski pasy), kde je uvedené vaše meno, názov vášho ubytovacieho zariadenia a dĺžka pobytu. 

My sme takéto kartičky dostali v Dolnom Rakúsku aj v Štajersku a povieme, vám, že nám ušetrili stovky eur, vďaka nim sme okrem ubytovania, benzínu a stravy neplatili nič extra a pritom sme zažívali toto: 

 • So Schladming-Dachstein Sommercard sme mali všetci traja ZADARMO trojhodinový vstup na kúpalisko Erlebnisbad v centre Schladmingu, kde inak trojhodinový vstup pre dospelých stojí 11 eur a pre deti 6. Na kúpaliskú sú detské prebaľovacie pulty, detské bazény, tobogany, vnútorné i vonkajšie bazény. 

PRE POROVNANIE: Vstup pre dospelých na kúpalisko v Turčianskych Tepliciach na 3 hodiny stojí 13,90 a v Tatralandii na celý deň pre dospelého 22 eur. 

little-nomad-life-lanovka-planai-15

 • Vďaka Sommercard sme vzali malú nomádku lanovkou na Planai, obojsmerný lístok zo základnej stanice až na vrchol stojí bežne cca 19 eur na dospelého. My sme neplatili NIČ. 

PRE POROVNANIE: Obojsmerná lanovka na Chleb vyjde dospelého 11 eur!

V Rakúsku majú niektoré horské cesty do údolí, odkiaľ sa vyráža na treky, spoplatnené. Prejazd za takú horskú cestu môže stáť napríklad 4.50€ na osobu a 3.20€ dieťa, alebo jednotná cena za celé auto (napr. Do Forstau) 7€…). To všetko sme vďaka Schladming-Dachstein Sommercard NEPLATILI. 

A ako som už možno spomínala, Schladming-Dachstein Sommercard sme dostali úplne automaticky pri check-in na recepcii, nič extra sme za ňu nedoplácali, nekupovali sme si ju, vlastne sme popravde ani netušili, že také niečo existuje aj v Štajersku. Dali nám ju ako bonus za to, že sme ubytovaní dlhšie ako jednu noc.

Spolu s hrubým zoznamom atrakcií, ktoré môžeme vďaka nej využiť zadarmo alebo s výraznou zľavou. 

Tak napríklad — vstupy do múzeí, hradov, jaskýň a na niektoré kúpaliská, jazdy lanovkou a shuttle busom, kurz raftingu, túry so sprievodcom, vstupy do adventure parkov, extrémne športy ako paragliding či zip line…any many mooore 🙂 Na internete nájdete  vypísané všetky atrakcie.

little-nomad-life-schladming-turistika-8

Nebudeme sa tajiť tým, že keď sme prišli do Schladmingu, nemali sme potuchy, aký program vlastne budeme mať. Pôvodne sme zamýšľali urobiť si odtiaľ výlet do Hallstadtu (na čo sme sa, mimochodom, úplne vykašľali), no keď sme vyfasovali tučnú brožúru s atrakciami, program nám určila Sommercard a zostavili sme si ho z aktivít a vecí, ktoré sme s ňou mali zadarmo a chceli sme ich zažiť. 

Za ten predĺžený víkend sme teda — išli lanovkou na Planai a zničili malú nomádku na najvyššie položenom ihrisku v Štajersku —Hopsiland a cestou na vrchol sme zdravili srnky. Cez škaredé popoludnie sme sa pred dažďom skrývali na kúpalisku Erlebnisbad Schladming a blbli na tobogane. Na večeru sme nechtiac zapadli do reštaurácie, ktorú vlastní kamarát Arnolda Schwarzeneggera.

 Kŕmili sme trávou lamy, koníky, zoznamovali sa s kravičkami na spoplatnenej horskej ceste do údolia Ursprungalm, kde sa kedysi natáčala kultová Heidi a večerali sme v chalúpke, kde nám varili na piecke. 

Na druhý deň sme ešte pred odchodom domov zablúdili do panenského údolia Forstau Winkltal, kde sme si spontánne urobili úžasnú túru hlboko do hôr do horskej chaty Oberhutte. 

little-nomad-life-detske-ihrisko-schladming-10

Okrem jedla sme za nič neplatili. Čiže suma sumárum, predĺžený víkend s horou zážitkov v Rakúsku celú našu rodinu vyšiel do 300€. A aj to by sa bolo dalo ešte skresať, keby sme veľmi chceli. 

Na Slovensku niekde v Tatrách by takýto akčný víkend vyšiel nielenže rovnako, ale keby sme nakalkulovali všetky vstupy na atrakcie, lanovky a podobne, ešte aj omnoho drahšie. A služby u našich rakúskych susedov sú pritom na neporovnateľne vyššej úrovni. To je smutný fakt. 

Nechcem tým teraz hejtovať dovolenky na Slovensku (aj keď áno, Slovensko teda rozhodne nie je lacný kraj, ak ho navštevujete ako turista), no chcem rozbiť zaužívaný mýtus, že Rakúsko je predražená dovolenková destinácia.

Áno, určité veci sú drahšie, ale zasa to vykompenzuje ich premakaný turistický ruch, čiže v konečnom dôsledku za zážitky platíte menej. Lebo nie je nič horšie ako za veľa peňazí málo muziky. A v prípade Rakúska to teda neplatí.

Ak vás lákajú hory zážitkov a chcete si dopriať úžasný predĺžený víkend v prírode, nebojte sa ani Rakúska. Áno Rakúsko aj s deťmi. A hlavne s deťmi. A to bez ohľadu na ich vek.

little-nomad-life-turistika-13

Dokonca, ak túžite s deťmi niekam vypadnúť, no stále máte určité obavy ich vziať na dovolenku niekam mimo Slovenska, Rakúsko vám môže poslúžiť ako „štartovacia čiara” – ako prvá destinácia, v ktorej sa môžete navzájom oťukať a zladiť sa, keď ide o cestovanie. A s dobrým ergonosičom sa po Rakúskych horách dobre turistikuje aj s bábätkom. 🙂 

39 thoughts on “RAKÚSKO s deťmi — super voľba na aktívnu dovolenku

 • 3. septembra 2019, 5:24

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/

 • 23. decembra 2019, 14:34

  Some truly interesting info , well written and broadly speaking user pleasant.

 • 31. decembra 2019, 17:29

  I haven?¦t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • 1. januára 2020, 4:31

  Hello. Great job. I did not imagine this. This is a great story. Thanks!

 • 1. januára 2020, 20:00

  Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect site.

 • 1. januára 2020, 23:19

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • 2. januára 2020, 2:22

  Thanks for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great site.

 • 2. januára 2020, 4:18

  Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal web-site.

 • 2. januára 2020, 5:20

  I do not even know how I ended up right here, however I believed this publish was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger for those who aren’t already 😉 Cheers!

 • 2. januára 2020, 6:29

  It’s really a great and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 • 2. januára 2020, 8:55

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • 2. januára 2020, 9:33

  Real nice design and wonderful content material, absolutely nothing else we need : D.

 • 3. januára 2020, 7:56

  Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boringK I miss your great writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 • 3. januára 2020, 10:11

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 • 3. januára 2020, 14:43

  Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 • 3. januára 2020, 18:16

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance“ between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a fantastic job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Safari. Excellent Blog!

 • 3. januára 2020, 21:31

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 • 3. januára 2020, 23:51

  This web site is my aspiration, very fantastic design and perfect subject material.

 • 4. januára 2020, 0:37

  hey there and thank you on your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did then again expertise some technical points the usage of this web site, as I experienced to reload the website a lot of occasions prior to I could get it to load correctly. I had been considering in case your web host is OK? Now not that I’m complaining, however slow loading cases instances will sometimes affect your placement in google and could harm your quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my email and can look out for a lot extra of your respective exciting content. Make sure you update this once more very soon..

 • www
  4. januára 2020, 1:22

  Hello! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 • 4. januára 2020, 2:48

  Very interesting details you have mentioned, thankyou for putting up. „These days an income is something you can’t live without–or within.“ by Tom Wilson.

 • 5. januára 2020, 19:51

  There is obviously a bundle to know about this. I think you made some good points in features also.

 • 6. januára 2020, 0:28

  When planning Inner parts renovators Nyc or even General development The big apple, experienced specialists as well as effective structure products are actually chosen.

  But our company are actually being actually contacted not just for these main reasons. With each customer of the firm our team build the absolute most trusting partnerships, because of the observing features:

  Initial budgeting and miscalculation of the price of mending an apartment;
  Sending out normal records on the improvement of repair work;
  Interior makeovers, General building– solutions that are actually given through numerous companies in Manhattan. However our firm remains the market forerunner for many years. On our profile, a massive amount of instances of teamwork with both individuals as well as corporations. home remodeling nyc;
  Explaining the degree of desired expenses of structure products;

  The manufacture of aesthetic components as well as furnishings for an specific style that may transform any type of area.

 • 9. januára 2020, 6:09

  You are my inhalation, I possess few web logs and often run out from brand :). „No opera plot can be sensible, for people do not sing when they are feeling sensible.“ by W. H. Auden.

 • 10. januára 2020, 10:00

  Скажем, вы обладатель нового сайта, который имеет приятный дизайн, удобную навигацию и полезную для покупателей рекламную информацию. Но до сих пор нет участников на блоге. Что делать? Если у вас есть собственный бизнес мы поможем вам создать промо сайт. Понятно, ни одно действительное или виртуальное предприятие не может продвигаться независимо. Отдельной торговой компании надлежит подмога в приобретении известности, а во Мировой компьюторной паутине без нее безусловно не обойтись из-за яростной конкуренции.Мы занимаемся разработкой корпоративных сайтов. Сотрудники нашей компании готовы запустить полновесный любой сайт в течение 7 дней. Сверх выдачи готовых интернет-проектов, мы осуществляем работы тех. помощи: своевременное продление хостинга и доменного имени, добавление содержания на вебсайт, размещения новостей. Наши услуги помогут вам стать лидером на просторах всемирной паутины.

  раскрутка сайта в европе

 • 11. januára 2020, 22:38

  Normally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 • 15. januára 2020, 21:19

  В компании обслуживает скважины, производит Водоочистку для скважин.

  У нас имеется к продаже ОБЕЗВОЖИВАТЕЛИ ОСАДКА И УТИЛИЗАЦИЯ, Резервуары — отстойники, Мешалки складные под еврокуб, Декантерные центрифуги, Контрольные колодцы, Биоблок ЭКОФИШ, Флокуляторы, ОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Балки, Закладные, ВОДООЧИСТНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ Очистка ливневых сточных вод: жироуловители, пескоотделители, маслобензотделители, сорбционные фильтры, комбинированные песко-нефтеудалители (с сорбционным блоком и без), ПОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Нестандартные металлоконструкции, ОЧИСТКА ЛИВНЕВЫХ СТОЧНЫХ ВОД КПН с сорбционным блоком, НАСОСНОЕ И КОМПРЕССОРНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (Грунфос, КСБ, Вило, КИТ, Взлёт, ТВП) Дозирование и разгрузка, ВОДОПОДГОТОВКУ Установки фильтрации и предподготовки, а также все для автомойки Автомойки на базе флотации.

  У нас вы найдете Обслуживание очистных сооружений, а также Коллектора, мы можем произвести Обустройство скважин под ключ. Бурение неглубоких скважин, Геологическое изучение недр, Ремонт систем водоснабжения.

  Чистка фильтров скважин : Автономная канализация

 • 18. januára 2020, 19:55

  ничего особенного

 • 19. januára 2020, 0:42

  It’s actually a cool and useful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • 20. januára 2020, 0:05

  We are will rapidly and also efficiently produce a warranty Premium redesign New York.

  We consistently sustain as well as improve the warehouse of additional parts as well as service information for operational fixing and also maintenance.

  Additionally in our business, you may buy customized bathroom narcissisms, hospitality interior design on the best problems. With our team, Inside improvements New york, and also Premium restoration manhattan, will certainly end up being simple, quality and quick.

 • 22. januára 2020, 20:52

  I conceive you have mentioned some very interesting points, thankyou for the post.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.