SLOVINSKO s deťmi – tieto miesta vás naozaj prekvapia

Slovinsko je jedna z mála európskych krajín, kde doobeda môžete leňošiť na pláži a poobede turistikovať vo vysokohorských alpských strediskách. Je známe najmä svojou prírodou a národnými parkami, my sme však objavovali jeho mestá — Maribor, Ľubľana a Piran. A dobrá správa – sú skvelé ako výlet aj s deťmi.

V čase (sladkej) bezdetnosti sme si cez Slovinsko skracovali cestu na chorvátsky párty ostrov Pag (inak, máme odôvodnené podozrenie, že práve tu sa isté leto položili základy existencie malej nomádky, ale to je na inú tému. 🙂 Má pobrežie dlhé iba 47 kilometrov, čiže väčšinu ľudí to ťahá skôr k jeho chorvátskemu susedovi, kde je ten výber pláži a ostrovov predsa len o niečo väčší, všakáno.

A potom som ešte o Slovinsku vedela, že sa môže popýšiť nádhernými horami či národnými parkami a mnohí moji kamaráti sem chodievali trekovať a/alebo na rafting. No fakt by mi nenapadlo, že nás táto prímorská a zároveň hornatá krajinka prekvapí malebnými mestečkami a prírodnými krásami, ktoré sú roztrúsené po trase k neveľkému pobrežiu.

No presne to sa nám stalo cestou do najznámejšieho slovinského letoviska Portorož, kde sme tento rok v júli strávili príjemný predĺžený víkend plný ničnerobenia, čvachtania v mori a prechádzok.

A musím povedať, že nám slovinské mestá učarovali — počnúc hlavným mestom Ľubľanou a končiac prímorským Piranom. Majú totiž neopakovateľný mediteránsky nádych a kombináciu taliansko-rakúskeho šmrncu.
A tu sú tie, ktoré sme objavili a odporúčame ako povinnú zástavku aj vám. 🙂 Sú celkom kompaktné, takže si ich fakt môžete „vybaviť” len ako zdravotno-technickú zastávku niekam úplne inam.

MARIBOR – najstarší vinič na svete a skvelá večera

K návšteve druhého najväčšieho slovinského mesta, ktoré sa rozkladá nie tak ďaleko od rakúsko-slovinských hraníc, sme boli doslova „donútení”. V penzióne, v ktorom sme sa rozhodli prespať „na pol ceste” do Portorožu, mali totiž v ten večer zavretú kuchyňu, a my sme si zúfalo potrebovali uloviť niečo pod zub. A keďže Maribor k nám bolo najbližšie mesto, voľba bola jasná. Nemali sme však žiadne extra očakávania, chceli sme sa hlavne najesť.

O to viac nás milo prekvapilo neveľké historické centrum s peknými farebnými domčúrmi, kostolíkmi, námestiami a úzkymi uličkami. Kaviarne, čajovne, krčmičky, reštaurácie. A údajne najstarší vinič na svete, zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov, ktorý vraj už od konca stredoveku dodnes rastie a robia z neho víno. Hovorí sa, že vinič zasadili počas vpádu Ottomanovcov a prežil aj besnenie počas druhej svetovej vojny.

Náš však popravde viac potešil objav reštaurácie hneď vedľa radnice Rotovž, pretože som si v nej splnila svoj niekoľkomesačný gastro sen (už od jari som totiž básnila o tom, že si toto leto jednoducho musím opäť niekde dať „linje na žáru”, teda grilované kalamáre plnené syrom či šunkou alebo aj ničím, k tomu špenát a varené zemiaky!

Moja túžba po tomto typickom jadranskom jedle bola dokonca taká divoká, že – musím sa priznať — to bola osobne moja hlavná motivácia k predĺženému víkendu na Jadranskom pobreží. 🙂

Okrem toho, že v tejto reštaurácii mali výborné jedlo (a ponúkajú aj detské menu za 4,50€ — napr. kuracie mäsko so syrovou omáčkou a ryžou), na WC objavíte prebaľovacípage1image48280pult, na terase (námestí) preliezky a rôzne hračky, čiže drobci sa relatívne prebavia a vy sa v relatívnom pokoji najete. 🙂

Večeru nám ozvláštnili multi-kulti vystúpenia, keď na námestie nabehol sprievod tanečníkov v kostýmoch rôznych krajín – od Srbska, Mongolska, Čínu, Peru až po Brazíliu a začal predvádzať rozličné etnické tance. Malej nomádke sa tanečky veľmi páčili, dokonca si aj sama trsla. 🙂 Slovinsko, teda jeho mestá zatiaľ milo prekvapili.

>>> Kávová bodka za Mariborom

Základné pravidlo kávičkára — neobjednávaj si drahú výberovú kolumbijskú kávu (u ktorej ani dopredu nevieš cenu) u čašníčky, ktorá espresso robí prvýkrát v živote a netuší, ako sa obsluhuje pákový kávostroj. Keby sme dali na svoj inštinkt kávopičov (ktorý nám našepkával, že všetko asi nie je s kostolným poriadkom) kým sme čakali v rade a sledovali, že baba sa trápi pri používaní platobného terminálu predošlého zákazníka a kamsi kvôli tomu telefonuje, mohli sme ušetriť skoro 9€.

Kaviareň GN13 na ulici Slomškov trg sa však tvárila ako miesto, kde dostanete fakt dobrú kávu. Kto mohol tušiť že – ako baba až pri platení priznala —  ten jediný kus personálu, čašníčka a baristka v jednom — v podniku pracuje necelé tri hodinky?

No áno, zacvakali sme 8,20€ za dve espressá takej veľkosti, že to bola fakt iba zašpinená šálka (nedosahovalo to ani objem ristretta, fakt). Najprv som si (naivne) povedala, možno náhoda. Takže som kočku požiadala, aby urobila espresso ešte raz. A keďže sa jej opäť podarilo také obrovské množstvo, asi som jej vyrazila dych, lebo som jej povedala, nech (barbarsky) doleje tú druhú kávu do pôvodnej šálky. 😀 😀 😀 Ešte že nám tú druhú neúčtovala :-O

ĽUBĽANA – hlavné mesto, ktoré nevyzerá ako hlavné mesto

Popravde, Ľubľana nikdy nepatrila na môj „must visit” zoznam. Považovala som ju za ďalšie nezaujímavé mesto, rušné, typicky veľkomestské — veľa ľudí, áut, nákupných centier a betónu…veď predsa je hlavným mestom Slovinska, nie? Takže sme zakaždým okolo nej bez povšimnutia prefrčali, známa mi bola len ceduľa s jej názvom na okraji diaľnice. No keďže check-in v hoteli v Portoroži bol až popoludní a mali sme more času, rozhodli sme sa ju omrknúť.

Skvelý nápad!!! Hoci Ľubľana je hlavné mesto Slovinska, prekvapilo nás, že má na míle ďaleko od typickej rušnej betónovej džungle, z ktorej má človek chuť utekať, lebo je po chvíli totálne vyčerpaný a ohučaný. Minimálne teda jej historické centrum. Je kompaktné (takže ho zvládnete pochodiť za pár hodín, netreba naň nevyhnutne vyčleniť celý predĺžený víkend), historické a jednoznačne romantické.

Jedno z najmenších hlavných miest Európy bolo údajne založené rímskym cisárom Augustusom už bezmála pred cca dvetisíc rokmi a Rimania tu založili tábor Emona, ktorý v roku 34 pred našim letopočtom dostal mestské práve (dočítala som sa neskôr na internete). A po stáročia bolo cieľom plienení a rôznych vpádov. Napriek tomu si dodnes zachováva svoju historickú atmosféru.

Centrum sa rozkladá na brehu rieky Ľubľanica, ktorá sa v meandroch vinie pomedzi kostoly a farebné budovy obrastené brečtanom. Po rieke sa tu i tam plavia člny a loďky, z niektorých sa rinie hudba. Brehy lemujú krčmičky, reštaurácie a kaviarne.Nad tým všetkým sa na vysokom kopci majestátne vypína starý hrad Ljubljanski Grad. Jeho hrubočizné múry a mohutné veže pripomínajúce stredovekú pevnosť vidno takmer zo všetkých kútov Ľubľany.

Za čias Rimanov na jeho mieste údajne stála drevená pevnosť a od 16. storočia vraj slúžil ako väzenie. Pod stredoveké hradby vás vyvezie lanovka, jej nástupná stanica sa nachádza na rohu Vodnikovho Trgu.

Nás na Ľubľane okrem rozprávkovej atmosféry (ktorá nám trošku neviem prečo pripomínala Český Krumplov či Kutnú Horu, skrátka takéto európske historické mestečká) bavila asi najviac pekelne dobrá zmrzlina. Určite si choďte po nebíčko v papuľke do zmrzlinárne VIGÒ Ice Cream Ljubljana. Nájdete ju v samom srdci mesta a Slovinsko má za ňu u nás ďalší bod, tentoraz v gastro sfére. 🙂

PIRAN – malé Taliansko v Slovinsku

To by sme nemohli byť my, aby sme dokázali celé dni len preležať a grilovať sa na pláži. Dokázali sme to tak jedno dopoludnie a potom nás už žrali mrle a počas obedňajšieho spánku malej nomádky sme sa prekočíkovali po pobrežnej promenáde z Portorože do mestečka Piran.

A Piran, to vám je hotový skvost, totálne šmrncnutý Talianskom. Nie nadarmo sa mu hovorí najkrajšie mesto Slovinskej riviéry. Vlastne to podľa mňa ani nie je až tak úplne „Slovinsko“. 🙂

Rozprestiera sa na malom rovnomennom jadranskom polostrove a je husto posiaty historickými domami, nad ich červenými strechami a nad morom sa ako strážca týči kostol sv. Juraja. Keby mi niekto povedal, že kedysi bolo toto rozkošné prímorské mestečko niekoľko storočí súčasťou Benátskeho kráľovstva, absolútne mu to verím.

Lebo odhliadnuc od sôch benátskeho leva, ktorý je typickým symbolom Benátok (a nájdete ich roztrúsené po meste), Piran má typicky taliansku architektúru – počnúc uzulinkými uličkami, ktoré sa vinú do kopca k hradbám, ktoré začali stavať už v 7. storočí a dokoncili až v 16.tom — až po kostoly a zvonicu na hlavnom námestí Tartinijev Trg (Tartiniho námestie alebo Piazza Tartini) na skok od prístavu.

Ten je lemovaný nielen kúskami pieskovej pláže, ale aj promenádou posiatou barmi a reštikami, z ktorých sa linie lahodná vôňa ulovených rýb. Piran je mesto, kde vás opantá pocit „la dolce vita” taký typický pre Taliansko (vďaka ktorému je Taliansko aj našou neprekonateľnou srdcovkou).

O úzkom prepojení s Talianskom svedčí aj skutočnosť, že mesto je bilingválne a jeho úradnými jazykmi sú údajne slovinčina aj taliančina. Mesto je totiž bilingválne a jeho úradnými jazykmi sú slovinčina i taliančina. Fakt sme si niekedy neboli istí, v ktorom štáte sa vlastne nachádzame. 🙂

Ak vám atmoška nestačí a chcete si osladiť život ešte viac, určite v Pirani ochutnajte slovinskú špecialitu — koláč s názvom GIBANICA. Ide o kríženca makovníka, tvarohovej štrúdle a jablkového závinu a je fakt božský! Neskutočne nám chutil v Cafe zvezda na Tartiniho námestí. Odporúčame!

Rodinkám s deťmi odporúčame po poznávačke mesta naštartovať kočíky a prekočíkovať sa hore do kopca k hradbám a potom po pobrežnej promenáde/asfaltovej cestičke ďalej ďalej za Piran — objavíte tam totiž nielen slušné pieskové pláže, ale najmä kemp s beach barom, trávnatou plochou a detské ihriská — hotový raj pre decká (a aj pre vás, keďže ich môžete nechať blázniť sa a vy si zatiaľ na lehátku vychutnať pivko či kávu).

PREDJAMSKI GRAD – svetový unikát v skale

Najväčšie WOW nášho malého slovinského výletu sa konalo cestou naspäť, keď sme sa z Portorože vydali trasou smer Koper a na polceste do Ľubľany sme pri obci Postojna odbočili za jedným z najfascinujúcejších hradov na svete.Keď som pred výletom hľadala informácie o Slovinsku a ponuku ubytovania, a zbadala som jeho nenormálnu fotku, povedala som si, že TOTO jednoducho musíme vidieť na vlastné oči!!!

Stredoveký Predjamski grad vyzerá tak rozprávkovo, akoby ani nebol skutočný a vytesaný do skaly, ale len akousi filmovou kulisou, ktorú ktosi na chvíľu oprel o mohutnú skalu. Na rozdiel od väčšiny hradov sa nevypína na skale, ale stojí pred ňou, akoby to nej bol vrastený (čo aj naozaj je). Jeho názov v preklade znamená hrad postavený pred jaskyňou a hrad je naozaj vybudovaný pod previsom len 123 metrov vysokej skaly.

Jeho vonkajšia časť, ktorá má štyri poschodia, sa nachádza pred jaskyňou a druhá, vnútorná časť sa ukrýva v útrobách jaskyne a skalného previsu. Dočítala som sa, že z rozľahlej jaskyne, ktorú vyhĺbila rieka Lokva, je doposiaľ preskúmaných len čosi vyše 13 kilometrov.

Hrad nevidno od cesty, najprv zaparkujete na bezplatnom parkovisku a prejdete niekoľko desiatok metrov pešo.

(Praktická info, pri parkovisku sa nachádzajú bezplatné toalety v podobe unimobuniek a ďalšie nájdete v prevádzkach cestou k hradu).

Za pomerne vysoké vstupné môžete absolvovať prehliadku hradu a jaskyňu, ktorá k nemu patrí. Vo zvýhodnenom balíčku spolu s prehliadkou hradu si môžete zakúpiť aj vstup do druhej jaskyne s názvom Postojna jama, vzdialenej od hradu 10 kilometrov, ktorá je skutočným unikátom. (Vstupné do hradu a do jaskyne Postojna jama stojí 35,70€ ak kupujete cez internet).

Nielen, že Postojna jama je najväčšia jaskyňa v Slovinsku, ale má vyše päť kilometrov sprístupnených chodieb, vďaka čomu sa môže popýšiť označením jaskyňa s najdlhšou prehliadkovou trasou na svete.

My sme v nej bohužiaľ neboli, lebo malá nomádka mala práve čas spánku, no určite sa sem chceme vrátiť. Dočítala som sa totiž, že jaskyňa si vďaka rozľahlým priestorom a unikátnej stalaktitovej výzdobe vyslúžila aj označenie podzemné mestečko. Oficiálne ju otvorili už pred 200 rokmi a súčasťou prehliadky sú aj dve jazdy jaskynným vláčikom, takže prehliadka bude baviť aj väčšie decká. My nabudúce určite ideme. A vy?

>>> NAŠE (NIELEN) RODIČOVSKÉ TIPY:

# Na slovinské diaľnice potrebujete diaľničnú známku, dá sa kúpiť aj na rakúsko-slovinských hraniciach. Stojí 15€ na 7 dní, čo teda nie je vôbec málo.

# V poslednej dobe si so sebou všade balím aspoň malú zásobu jednorazových plienok a nespolieham sa iba na miestne supermarkety. Malá nomádka je totiž v odplienkovacom období, vie sa už sama krásne vypýtať na záchod, no na dlhšie trasy do auta a na noc jej plienku stále preventívne dávame.

Keďže nám z nej vyrástol poriadne divoký duracellko, začali sme používať plienkové nohavičky, ktoré na ňu jednoducho natiahnem aj postojačky, kedykoľvek a kdekoľvek. A dole ich dám tak, že ich jednoducho roztrhnem na bokoch. V zahraničí ich však zháňať je neraz dosť „o hubu”, dokonca ani u nás ich nemajú všade, takže toto je jedna z vecí, ktorú nenechávam na náhodu a fakt balím so sebou aspoň pár kusov.

# Pripravte sa na to, že podniky v prímorských letoviskách ako je Portorož či Piran nie sú teda vôbec lacné. Dokonca aj v priemernej reštaurácii si za jedlo dokážu vypýtať pokojne aj 15€ a vyššie.

113 thoughts on “SLOVINSKO s deťmi – tieto miesta vás naozaj prekvapia

 • 23. decembra 2019, 11:10

  hi!,I really like your writing very much! percentage we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require an expert in this space to resolve my problem. May be that’s you! Looking ahead to look you.

 • 31. decembra 2019, 17:46

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this information So i’m satisfied to express that I have an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot definitely will make sure to do not disregard this website and provides it a glance regularly.

 • 1. januára 2020, 4:49

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Good job.

 • 1. januára 2020, 17:54

  Very interesting topic, thanks for posting. „I am not an Athenian or a Greek, but a citizen of the world.“ by Socrates.

 • 2. januára 2020, 2:58

  Would love to constantly get updated outstanding site! .

 • 2. januára 2020, 6:12

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 • 2. januára 2020, 8:46

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 • 2. januára 2020, 10:39

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 • 3. januára 2020, 9:55

  It’s laborious to find knowledgeable individuals on this matter, however you sound like you recognize what you’re speaking about! Thanks

 • 3. januára 2020, 15:51

  Hi there, simply changed into aware of your weblog via Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. A lot of folks will be benefited from your writing. Cheers!

 • 3. januára 2020, 21:35

  Good ?V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 • 3. januára 2020, 23:28

  I was just searching for this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 • 4. januára 2020, 3:46

  hello!,I love your writing so so much! proportion we communicate extra about your article on AOL? I need a specialist on this space to unravel my problem. May be that is you! Having a look forward to look you.

 • 4. januára 2020, 5:02

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 • 9. januára 2020, 6:17

  Some genuinely great posts on this website , thankyou for contribution.

 • 13. januára 2020, 16:10

  I discovered your weblog site on google and verify a number of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to studying extra from you in a while!…

 • 15. januára 2020, 13:33

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 • 17. januára 2020, 6:45

  There is noticeably a bundle to realize about this. I feel you made certain good points in features also.

 • 19. januára 2020, 0:02

  whoah this blog is excellent i love reading your articles. Keep up the good work! You know, lots of people are hunting around for this info, you can help them greatly.

 • 20. januára 2020, 15:45

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 • 21. januára 2020, 18:05

  Very interesting points you have remarked, thanks for posting. „History is a cyclic poem written by Time upon the memories of man.“ by Percy Bysshe Shelley.

 • 22. januára 2020, 6:32

  Nice post. I study something tougher on completely different blogs everyday. It will always be stimulating to read content material from other writers and apply a bit of one thing from their store. I’d favor to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your web blog. Thanks for sharing.

 • 23. januára 2020, 9:58

  Hi there, I discovered your website by the use of Google whilst looking for a comparable subject, your site came up, it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • 24. januára 2020, 21:02

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 • 25. januára 2020, 2:27

  I am not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.

 • 25. januára 2020, 12:13

  Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you been blogging for? you make running a blog look easy. The total look of your site is excellent, as neatly as the content!

 • 25. januára 2020, 17:41

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help different users like its aided me. Great job.

 • 27. januára 2020, 8:07

  Appreciate it for helping out, superb information.

 • 30. januára 2020, 15:15

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :).

 • 30. januára 2020, 23:08

  Great write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • 31. januára 2020, 14:17

  Thank you for sharing with us, I think this website genuinely stands out : D.

 • 1. februára 2020, 12:37

  Very good written post. It will be helpful to anybody who employess it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing – looking forward to more posts.

 • 1. februára 2020, 12:50

  I got what you intend,saved to bookmarks, very decent site.

 • 2. februára 2020, 13:37

  I¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i¦m happy to express that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot unquestionably will make certain to do not put out of your mind this web site and provides it a glance on a relentless basis.

 • 3. februára 2020, 11:24

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!

 • 4. februára 2020, 4:37

  Great article and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you people have any ideea where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 • 4. februára 2020, 5:34

  I saw a lot of website but I believe this one contains something special in it in it

 • 5. februára 2020, 19:39

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 • 11. februára 2020, 7:32

  Hello, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 • 18. februára 2020, 7:17

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 • 27. februára 2020, 11:43

  Valuable information. Lucky me I found your site by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 • 28. februára 2020, 0:14

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 • 28. februára 2020, 8:06

  My spouse and i ended up being very lucky when Louis managed to do his investigation through the ideas he discovered through the web page. It’s not at all simplistic to just happen to be giving out techniques some other people may have been selling. And we also know we need the blog owner to thank for this. The most important illustrations you made, the simple site menu, the friendships your site make it possible to engender – it’s many sensational, and it is letting our son and us know that this matter is interesting, which is certainly especially serious. Many thanks for all!

 • 28. februára 2020, 11:28

  I carry on listening to the news talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 • 28. februára 2020, 14:12

  You could definitely see your expertise within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 • 28. februára 2020, 17:20

  Some truly rattling work on behalf of the owner of this internet site, absolutely outstanding content.

 • 28. februára 2020, 20:02

  Hey very cool website!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I’m happy to search out numerous useful information right here within the publish, we need work out extra techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • 29. februára 2020, 3:24

  certainly like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 • 29. februára 2020, 5:45

  Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and amazing design.

 • 29. februára 2020, 9:11

  You made some decent points there. I did a search on the subject matter and found most people will consent with your blog.

 • 1. marca 2020, 10:39

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 • 1. marca 2020, 13:04

  You really make it seem so easy along with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I might by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely broad for me. I am taking a look ahead for your subsequent publish, I’ll attempt to get the hold of it!

 • 1. marca 2020, 17:44

  I’ve been browsing on-line greater than three hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It’s lovely worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made excellent content as you probably did, the internet will probably be much more useful than ever before.

 • 1. marca 2020, 20:42

  There are certainly a whole lot of details like that to take into consideration. That is a great level to deliver up. I supply the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where crucial thing will probably be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I am certain that your job is clearly recognized as a fair game. Each girls and boys really feel the affect of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 • 1. marca 2020, 22:46

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out any person with some original ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is one thing that’s wanted on the internet, someone with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 • 3. marca 2020, 22:02

  It’s actually a nice and useful piece of info. I am satisfied that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • 4. marca 2020, 0:53

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a terrific web site.

 • 4. marca 2020, 4:40

  Thank you for some other fantastic article. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect manner of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such information.

 • 4. marca 2020, 8:04

  Very interesting subject, regards for posting. „Nothing is more wretched than the mind of a man conscious of guilt.“ by Titus Maccius Plautus.

 • 4. marca 2020, 10:44

  I was looking at some of your blog posts on this site and I conceive this web site is really informative ! Keep putting up.

 • 4. marca 2020, 17:48

  As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 • 5. marca 2020, 23:36

  I think this is among the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • 6. marca 2020, 10:32

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 • 9. marca 2020, 14:58

  I just wanted to construct a quick comment to thank you for those magnificent information you are sharing on this site. My incredibly long internet search has finally been paid with extremely good tips to go over with my family members. I would say that most of us site visitors are very lucky to exist in a magnificent network with very many outstanding individuals with beneficial basics. I feel really lucky to have seen your entire site and look forward to many more cool minutes reading here. Thank you once more for all the details.

 • 23. marca 2020, 11:45

  Google

  The facts mentioned in the post are some of the best readily available.

 • 25. marca 2020, 2:52

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 • 25. marca 2020, 15:22

  JUUL FLAVORS

  […]usually posts some extremely interesting stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 25. marca 2020, 21:35

  Exotic carts

  […]below you’ll obtain the link to some web sites that we feel you ought to visit[…]

 • 26. marca 2020, 0:41

  CBD gummies

  […]that will be the finish of this write-up. Right here you’ll come across some web sites that we consider you’ll appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 • 26. marca 2020, 3:56

  CBD gummies

  […]here are some links to internet sites that we link to for the reason that we feel they’re really worth visiting[…]

 • 26. marca 2020, 12:53

  free app download

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 • 26. marca 2020, 15:47

  apps download for windows 8

  […]please take a look at the web-sites we comply with, such as this one, as it represents our picks from the web[…]

 • 26. marca 2020, 18:16

  pc app

  […]that is the end of this write-up. Here you’ll uncover some websites that we feel you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 • 26. marca 2020, 22:49

  free download for windows

  […]that could be the end of this write-up. Here you’ll find some internet sites that we think you will appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 • 27. marca 2020, 9:43

  free download for windows 10

  […]just beneath, are many totally not related internet sites to ours, however, they may be certainly really worth going over[…]

 • 27. marca 2020, 10:15

  app free download for windows 10

  […]here are some hyperlinks to web-sites that we link to because we consider they may be really worth visiting[…]

 • 27. marca 2020, 15:36

  free app download

  […]always a big fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get a lot of link enjoy from[…]

 • 27. marca 2020, 21:25

  games download for pc

  […]very handful of websites that take place to be detailed below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 • 27. marca 2020, 22:36

  pc app

  […]Here is an excellent Blog You might Discover Fascinating that we Encourage You[…]

 • 28. marca 2020, 5:09

  fab hotels first stay free coupon code

  […]Every as soon as in a even though we choose blogs that we read. Listed beneath would be the most up-to-date internet sites that we decide on […]

 • 28. marca 2020, 9:04

  software development

  […]here are some hyperlinks to websites that we link to because we think they may be worth visiting[…]

 • 28. marca 2020, 13:30

  nill

  […]one of our guests recently suggested the following website[…]

 • 28. marca 2020, 14:05

  male masturbation toys

  […]although websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they’re really really worth a go via, so have a look[…]

 • 29. marca 2020, 12:39

  Deep Spin

  […]usually posts some really fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 30. marca 2020, 0:09

  ps4 games

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nevertheless seriously really worth taking a search, whoa did a single discover about Mid East has got more problerms also […]

 • 30. marca 2020, 18:38

  where to buy CBD oil

  […]Every after in a although we opt for blogs that we read. Listed beneath would be the latest web pages that we select […]

 • 30. marca 2020, 23:29

  CBD gummies

  […]we came across a cool web site that you just could get pleasure from. Take a look in case you want[…]

 • 31. marca 2020, 1:52

  THC Vape Juice

  […]Every the moment in a though we opt for blogs that we study. Listed beneath are the most current websites that we decide on […]

 • 31. marca 2020, 6:30

  cock ring anal vibrator

  […]check beneath, are some entirely unrelated web sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 • 31. marca 2020, 22:40

  erkek parfüm

  […]Here are some of the web sites we advocate for our visitors[…]

 • 1. apríla 2020, 3:44

  how to use a pocket pussy

  […]we came across a cool internet site that you simply could possibly delight in. Take a appear should you want[…]

 • 1. apríla 2020, 12:03

  Most Profitable Customer

  […]although web-sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they’re really worth a go by way of, so possess a look[…]

 • 1. apríla 2020, 14:49

  most realistic male masturbator

  […]we like to honor numerous other web internet sites on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 • 1. apríla 2020, 19:40

  hairdressing scissors

  […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to simply because we feel they may be worth visiting[…]

 • 2. apríla 2020, 10:54

  Glock 19

  […]that is the finish of this report. Here you’ll uncover some web pages that we believe you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 • 2. apríla 2020, 16:38

  barbering scissors

  […]Here is an excellent Blog You may Obtain Fascinating that we Encourage You[…]

 • 2. apríla 2020, 23:24

  Mark Konrad Chinese Scissors

  […]below you’ll uncover the link to some web pages that we consider you ought to visit[…]

 • 3. apríla 2020, 10:08

  liens

  […]please check out the sites we adhere to, such as this one, as it represents our picks through the web[…]

 • 3. apríla 2020, 21:56

  yasaka scissors

  […]usually posts some very fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

 • 4. apríla 2020, 2:52

  icandy hairdressing chinese scissors

  […]we like to honor numerous other world wide web sites on the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 • 4. apríla 2020, 12:14

  money at home

  […]please take a look at the internet sites we follow, such as this 1, because it represents our picks from the web[…]

 • 4. apríla 2020, 13:18

  VAPE CARTRIDGES

  […]below you’ll discover the link to some websites that we feel it is best to visit[…]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.