TOSKÁNSKO s dieťaťom: TOTO pri jeho návšteve rozhodne nevynechajte

toskansko-toto-pri-jeho-navsteve-rozhodne-nevynechajte

Hoci radi objavujeme nové kúty sveta, Toskánsko je destinácia, kam voľky-nevoľky zablúdime každý rok. A toto sú naše rokmi overené vychytávky, ktoré by ste mali zažiť tiež. 

Už som to písala v jednom predchádzajúcom článku, ale Toskánsko sa stalo — bez preháňania — tradíciou našej nomádej rodinky. Či to plánujeme alebo nie, výber nášho každoročného jesenného nomádenia sa beztak zakaždým „zvrhne” tak, že skončíme v Taliansku, a s najväčšou pravdepodobnosťou v Toskánsku. 

Nie, že by nám to vadilo. Toskánsko je so svojimi historickými pamiatkami, atmosférou sladkého ničnerobenia, nenormálnou gastronómiou a so svojimi rozprávkovými kulisami, ktoré stáročia inšpirovali slávnych renesančných umelcov jednoducho miestom, do ktorého sa musíte nevyhnutne a šialene zamilovať. Tak ako my. 

toskansko-sceneria-little-nomad-life

Husté lesy striedajú pahorky obsypané vinicami a olivovníkmi. Vo vzduchu sa vznáša sladká vôňa rozmarínu a levandule. Božský pokoj narúša iba spevavé štebotanie talianskych starčekov a stareniek, ktorí vysedávajú na priedomí rozkošných stredovekých mestečiek. A TEN západ slnka! Malebná krajina pretkaná kľukatou úzkou asfaltkou, roztrúsenými usadlosťami, farmami a starodávnymi etruskými hrobkami, sa kúpe v mori zlatistého svetla. Núti vás vytiahnuť fotoaparát a zachytávať ten prchavý, no nezabudnuteľný okamih znovu a znovu…

V typických miniatúrnych a poriadne starobylých toskánskych mestečkách, ktoré míňate po ceste, panuje napoludnie typická toskánska ospalosť a uzučké uličky podfarbené neopakovateľnou atmosférou starých čias sú zvláštne tiché a prázdne. Domáci sa totiž oddávajú fa niente dolce – sladkému ničnerobeniu – s rovnakou vášňou ako svojmu slávnemu vínu, lahodným syrom či svojej hlučnej rodine…Rodinné putá sú tu napriek dnešnej šialenej uponáhľanej a virtuálnej dobe stále posvätné. A v dobe globálnych sietí a mamutích korporácií sa tu farmy, kaviarničky, mäsiarstvá, obchody či vinárstva s hrdosťou dedia z generácie na generáciu. A je to tu cítiť.

massa-maritima-kostol-little-nomad-life

Do Toskánska sa chodí najmä za históriou, malebnými scenériami, dobrým vínom a jedlom. Táto kombinácia sa možno na prvý pohľad vylučuje s prítomnosťou malého dieťaťa. Predsalen, vláčiť celý deň dvojročné dieťa v rozpuku prvej puberty po krivolakých, stŕmych uličkách a potom ho „nútiť”, aby obsedelo, kým si vychutnáte toskánske špeciality, je trochu sci-fi predstava, však? Napriek tomu sa však sna o Toskánsku nemusíte vzdávať, je to otázka kompromisov. 

Podľa našich skúseností je však najlepšie objavovať s dieťaťom Toskánsko v období, keď je ešte úplne maličké (tak cca do roka, respektíve kým nechodí alebo kým ho plnohodnotne zasýti materské alebo umelé mliečko a nemusíte riešiť pre neho stravu). Alebo potom keď už je väčšie, rozumej školák a kus papiera s pastelkami alebo pútavá knižka ho vedia aspoň na chvíľu „ukotviť” na jednom mieste. 🙂

Ak však máte drobca, ktorý už nie je primalý ale ešte nie je ani priveľký, a napriek tomu vás to do Toskánska neskutočne ťahá, máme pre vás tip na baby friendly toskánsky rezort pri pláži neďaleko Pisy, kde bude vášmu drobcovi úplne super-truper a môžete pobyt v ňom skombinovať s poznávačkou toskánskych pokladov.
Prečítajte si o ňom >>> https://littlenomadlife.com/na-dovolenku-toskanska-vieme-kde-si-uzije-cela-rodina/

A čo vám teda odporúčame rozhodne počas potuliek po tomto rozprávkovom kraji nevynechať? Je toho strašne veľa, tak aspoň malý výber z toho NAJ: 

Tajne tipy na skutočne lahôdky toskánskej gastronómie

V Toskánsku vás čakajú hotové kulinárske orgie, je priam nemožné sa tu držať prísneho diétneho režimu. Alebo sem potom ani nechoďte, fakt. A ak idete, preventívne si vezmite so sebou o číslo väčšie kraťasy a voľnejšie šaty. Dobre vám radíme. Bože, ja som bola taká rada, že sme sem prišli aj počas tehotenstva. Aspoň som mohla beztrestne žrať a mala som na to dobrú výhovorku, že predsa jem za dvoch…:D 😀 😀 

Toskánsko je mekkou najmä pre všetkých milovníkov mäsa. Pripravujú ho tu na rôzne spôsoby: grilované, pečené, mleté či varené. A nielen hovädzinu či bravčovinu, ale aj králika, divinu na dokonca konské mäso (posledne menované ale nie je úplne moja šálka kávy). Toskánsko je dokonca povestné divinovými špecialitami, niektoré z najlepších reštaurácií, ktoré pripravujú divinu, nájdete v templárskom meste Massa Marítima. V ponuke tamojších reštaurácií bežne nájdete ravioli či tortelli plnené divinou, a práve k nim sa najviac hodí tradičné toskánske červené víno. 

Na jeseň je aj sezóna hľuzovky — hľuzovkové špeciality nájdete všade, budete o ne doslova zakopávať. Mne sa z nich popravde najprv kvôli zvláštnej typicky hľuzovkovej aróme dvíhal žalúdok, no na konci dovolenky som sa ich už nevedela dojesť. 

gastronomia-a-casa-mia-antipasti-little-nomad-life

Jeden z najväčších gurmánskych zážitkov sme suverénne zažili v úžasnej miniatúrnej trattorii A Casa Mia v mestečku San Casciano Val di Pesa. Predstavte si miestnosť tri krát tri metre, ani nie desať stolov natlačených na seba a po turistoch ani smradu. Každá stolička je iná, sami si strúhame parmezán a príbor si vyťahujeme zo zásuvky stola. Niečo také ako jedálny lístok? Zabudnite. Každý deň je na výber pár jedál podľa toho, čo sa majiteľovi a šéfkuchárovi Mauriziovi chce práve variť. A večer je tam permanentne nátresk. Ak si nerezervujete stôl dopredu, máte smolu. Ak máte čas a chuť, toto jednoducho musíte zažiť! 

Rodinné agrofarmy

Tušili ste, že existuje hľuzovkový med? Alebo anízový, gaštanový či šafránový? Ani my nie. No návšteva rodinnej farmy Alfaniovcov Greppi di Silli v San Casciano Val di Pesa, zasadenej do olivových hájov a vinohradov a ukrytá pred svetom vysoko v kopcoch s krásnymi výhľadmi, nás presvedčí o opaku. 

medy-greppi-di-silli-little-nomad-life

Otec rodiny a majiteľ farmy, usmievavý Michéle, nám s nadšením a láskou rozprával o pestovaní hrozna, olív, chove včiel, výrobe olivového oleja, histórii svojej rodiny a láske k prírode a zasvätil nás do tajomstiev výroby toho najkvalitnejšieho olivového oleja a vína. Ochutnávali sme exotické druhy jeho domáceho medu v kombinácii s lahodnými syrmi pecorino, ktoré vyrába jeho sused na protiľahlom kopci a údajne sú najlepšie v celom Toskánsku. Na záver nás prekvapila sladká bodka – domáca smotanová zmrzlina vlastnoručnej výroby Michélovej ženy Ilárie poliata olivovým olejom. Domáci med, víno či olivový olej si tu dokonca môžete kúpiť domov ako suvenír. A je len na vás, či sa o tieto gastronomické skvosty budete chcieť podeliť s ostatnými. 🙂 Mimochodom, na tejto agro farme ponúkajú aj ubytovanie, tak ako v mnohých iných. 

Podobné agrofarmy (agroturismo) sú roztrúsené po celom Toskánsku a každá sa špecializuje na niečo iné. Niektoré ponúkajú aj kurzy varenia alebo hľadajú pomoc pri zbere olív či hrozna. Kto hľadá, ten nájde, a pobyt na takejto agrofarme je naozaj zážitok. Pozrite si Go Slow Italy, kde nájdete slow food agroturizmá v Taliansku.

Chianti – tajné zámky a božské červené víno

Nevieme ako vy, ale my príliš neholdujeme tlačeniciam na rozpálených rušných uliciach, nekonečným radom na vstup do múzeí, invázii čínskych turistov vyzbrojených obrími fotoaparátmi ani predraženej káve. Ospevovanú Florenciu, vstupnú bránu do toskánskeho regiónu Chianti, sme preto preleteli iba z rýchlika. Chvíľkovo sme ochkali nad impozantným chrámom Il Duomo a odfotili si antické sochy pred palácom Palazzio Vecchio, stratili sme sa v rozhľahlých manieristicko-barokových záhradách Giardino di Boboli pri paláci Pitti. Ochutnali sme vyhlásenú florentskú špecialitu panini lampredotto na hlavnom trhovisku Mercato Centrale, pozdravili sme rodný dom Dante Alighieriho a prešli sme sa po moste zlatníkov, Ponte Vecchio, známom zo strhujúceho filmu Parfém. A utekali sme z Florencie kade ľahšie, nech nám to Dante odpustí.

Väčšia pecka je zvyšná oblasť Chianti, teda okolie čo by kameňom dohodil od Florencie, ktorá sa od nepamäti považovala za útočisko florentských šľachticov a umelcov. Pravidelne sem, na svoje zámočky a usadlosti roztrúsené na zalesnených kopcoch utekali pred letnými horúčavami kamennej džungle. 

toskansko-vinice-little-nomad-life

Dnes sa tieto zámky a usadlosti zmenili na fattorie, centrá agroturizmu, luxusné hotely a farmy. K starobylým kláštorom, usadlostiam a zámočkom vedú typické dlhé toskánske príjazdové cesty lemované vysokými cyprusmi. A keď sa budete motať po miestnych kľukatých cestách (a je jedno či autom alebo na bicykli) nikdy neviete, na aký skvost naďabíte za najbližšou zákrutou alebo stromom. 

Tak napríklad na starodávnom zámku Castello di Gabbiano svojho času rád trávil leto autor slávnej sochy Davida – Michaelangelo Buonaroti a dnes v ňom môžete nielen bývať, ale aj degustovať víno. Zámok je totiž okrem štýlového hotela aj vychyteným vinárstvom, v produkcii slávneho vína Chianti Classico šliape na päty vinárskemu kolosu a toskánskej jednotke so 600-ročnou tradíciou – vinárstvu Antinori. A musíme uznať, že návšteva toskánskych pivníc spojená s degustáciou je naozajstným pôžitkom. Verte, že pokiaľ ste doposiaľ červenému vínu nevedeli prísť na chuť, po zasvätení do tajov jeho vzniku a ochutnávke toho najlepšieho z najlepšieho a zrejme sa tak ako my stanete jeho zanieteným milovníkom. Veruže sa vám to zíde, pretože práve v Toskánsku sa pestuje najznámejšia talianska odroda vínnej révy sangiovese a v karafách miestnych trattorií dokonca iné ako červené víno takmer ani nenájdete.

Montepulciano, Volterra a Montalcino – kulisy Twilightu a top miesta s atmosférou

Červeným vínom nie je povestná len oblasť Chianti, ale aj mestečko Montalcino, ktoré sa rozprestiera na pahorkoch južne od Sieny. Jeho okolie je také malebné, až sa nás zmocňuje pocit, že ho namaľoval nejaký šikovný renesančný maliar a jednoducho nemôže byť skutočné. Samotné mestečko (ktoré prelozíte krížom krážom za hodinku) nenavštevujú iba milovníci vína, ktorí vedia, že niektoré unikátne odrody červeného dostať len tu, ale aj hollywoodske celebrity. My sme tu pred pár rokmi takmer vrazili do hollywoodskeho fešáka Josha Hartnerra, ktorý sa túlal po jeho uličkách ruka v ruke s herečkou Amandou Seyfried. 

montepulciano-kostol-namestie-little-nomad-life

Ak sa rozhodnete navštíviť Montalcino, odskočte si aj do neďalekého Montepulciana. Jeho neopakovateľnú stredovekú atmosféru podčiarkuje labyrint uličiek, ktorý sa vinie do strmého kopca. Spomínate si ešte na legendárnu scénu z kasového upírieho trháku Twilight, v ktorej sa Bella vrhla do fontány, aby zachránila svojho milovaného Edwarda pred Volturiovcami? Nakrúcala sa priamo tu, na námestí v Montepulciane. Filmovú fontánu sme však hľadali márne. Bola umelo vytvorená filmármi, tak ako aj lokalita.

Skutočné mesto Volterra, ktoré spisovateľku Stephenie Meyersovú pôvodne inšpirovalo pri písaní Twilightu, sa v skutočnosti nachádza asi 116 kilometrov od Montepulciana. Neprístupné, izolované no nabité neskutočnou energiou, dramaticky sa rozprestiera na alabastrových útesoch a na ich dne je pochované etruské mesto. Nečudo, že Stephanie Meyersovú Volterra uchvátila, pri potulkách jej uličkami smerom k ruinám rímskeho amfiteátru nás opantá pocit, že čochvíľa naďabíme na nejaké rozprávkové bytosti. Skôr by sme to však tipli na Harryho Pottera než na upírov :-). 

volterra-little-nomad-life

Pienza – mesto ovčieho syra a farebných kvetín

Nenápadná Pienza v oblasti Val’D Orcia, na trase medzi Montepulcianom a Montalcinom sa považuje za rodisko slávneho ovčieho syra pecorino. V stredoveku sa vraj dovážal z Pienzy až do Ríma. A keďže každý druhý obchod v tomto neskutočne malebnom mini mestečku zapísanom na zoznam svetového dedičstva UNESCO, predáva práve delikatesy z ovčieho a iného syra všemožných tvarov, farieb a chutí (dokonca aj fakt zvláštne kombá, napríklad syr obalený v slame a podobne) status syrového mesta mu patrí právom. Hoci pozostáva len z hŕstky starobylých uličiek charakteristických farebnými kvetinami, rozhodne stojí aspoň za krátku zastávku. A určite si nezabudnite kúpiť syr!!! 🙂

San Galgano – katedrála bez strechy a toskánsky Excalibur

Na gotickú katedrálu z 12. storočia neďaleko Sieny sa pri potulkách romantickým Toskánskom neprávom zabúda. A pritom svojim charakterom a unikátnou atmosférou podľa nás s prehľadom predbehne aj turisticky známejšiu florentskú katedrálu Il Duomo. A dokonca sa považuje za prvý, resp. najstarší gotický chrám v Toskánsku. Ohromný priestor lemujú gotické stĺpy a namiesto klenby pozeráte rovno do neba. Mohutná ruina totiž nemá strechu a navyše ju obklopujú tajomné legendy. Viac dôvodov sme na jej návštevu fakt nepotrebovali. A skutočnosť je ešte úžasnejšia než fotky či opis z bedekra.

san-galgano-toskansko-little-nomad-life

Na neďalekom zarastenom kopci Siepi od katedrály- cabrioletu stojí malý kostol Rotonda di Montesiepi so zvláštnou kupolou, ktorá bola pravdepodobne postavená v 14. storočí na základoch už existujúceho kostola. 

V jej útrobách nájdete meč zarazený do skaly. Hovorí sa mu aj toskánsky Excalibur, teda legendárny meč kráľa Artuša. Nie je to údajne žiaden „fejk”, veď uvidíte sami. Môžete ísť až úplne k nemu, len sa kvôli svetlu veľmi zle fotí, lebo je samozrejme chránený. Na niektoré veci skrátka treba iba spomínať. 🙂 Podľa legendy meč patrí istému stredovekému rytierovi Galganovi Guidottimu, ktorý zriekol svojho zhýralého svetského života a žil ako pustovník. Zaujímavé je, že doteraz sa nikomu meč nepodarilo vytiahnuť. 

Vo vedľajšej miestnosti nenápadného kostolíka sa však ukrýva ďalšia čudná relikvia, o ktorej sa na internete takmer nič nedočítate. Minimálne nie na slovenských stránkach. A kebyže o nej neviete, tak ju možno prehliadnete —  ide o mumifikované ruky, ktoré údajne tiež pochádzajú z 12. storočia rovnako ako Galganov meč, čiže je predpoklad, že s ním tiež súvisia. Podľa legendy diabol poslal za San Galganom na vrch Siepi zabijaka prezlečeného za mnícha. Svorka divokých vlkov, ktorá obývala miestne lesy, sa však vrhla na útočníka a Galgana ochránila. Po útočníkovej smrti boli jeho ruky mumifikované a vystavené v kaplnke, kde ich uložené v akomsi priesvitnom akváriu a zakryté zamatovým závesom, môžete vidieť aj dnes. 

Náš tip: Opátstvo San Galgano je pokojné miesto, kde môžete v pohode „vypustiť” aj malého duracellka. Odporúčame však prísť zavčas rána, aby ste sa vyhli prípadným skupinkám turistov a mohli nerušene nasávať mystickú atmosféru (a tiež aby ste ich nemali na fotkách 🙂 Hneď oproti opátstvu sa inak nachádza agroturismo (reštaurácia).  A keď pôjdete od kaplnky Rotonda di Montesiepi dole cestou, natrafíte na kaviarničku, kde sa dá fajn oddýchnuť – a decká sa tiež potešia.

san-gimignano-veze-little-nomad-life

San Gimighano – toskánsky Manhattan a najlepší zmrzlinár

Nielen Amerika, ale aj Toskánsko má svoj Manhattan. Presne takúto prezývku si totiž vyslúžilo stredoveké mestečko San Gimighano, pretože sú preň typické vysoké veže – stredoveké „mrakodrapy”. Nielen, že je samo o sebe jednoducho úžasné, ale na jeho hlavnom námestí Piazza della Cisterna má svoju zmrzlináreň srdečný postarší chlapík Sergio Dondoli, považovaný za najlepšieho výrobcu zmrzliny na svete. 

Je na to patrične hrdý, na stenách podniku visia všakovaké jeho certifikáty, ocenenia a fotky so známymi osobnosťami. Svojho času sem za zmrzlinou každoročne meral cestu napríklad britský expremiér Tony Blair či už nebohý ruský spisovateľ Alexander Solženicyn. Sergio si svoju šafranovú zmrzlinu dal dokonca patentovať! 

A musíme povedať, že tá zmrzlina je fakt úplne fantastická. Absolútnou topkou sú podľa nás okrem šafranovej tieto nami overené príchute: mangová, kokosová, príchuť sicílskych pistácií a príchuť vernaccio – čo je biele víno, typické pre San Gimighano.

san-gimignano-zmrzlina-little-nomad-life

Keď som ešte len čakala malú nomádku a túlali sme sa po týchto končinách, presvedčila som tata nomáda, že jednoducho MUSÍME ísť do San Gimighana, ak už pre nič iné, tak kvôli tejto zmrzke. Čo vám poviem, tehotenské chute…:-) 

Náš tip: San Gimighano síce nie je veľké, ale stojí za to, aby ste mu venovali viac času než len ako krátku zastávku po ceste niekam inam. Historické centrum obklopené hrubými múrmi je celé pešia zóna, čiže autá sa tam bežne nedostanú (aj vy budete musieť parkovať na platených parkoviskách za hradbami, ktoré neraz bývajú totálne plné, bacha na to!). Takže tam môže váš malý ubehanec v pohode behať — problémom však môžu byť davy turistov, ktoré v určitých časoch dňa a v určitom ročnom období (v sezóne) neraz v úzkych uličkách vytvoria ľudskú rieku.

toskansko-priroda-little-nomad-life

Praktické info za všetky drobné

# Chystáte sa do Toskánska autom? Nezabudnite si pred prekročením hraníc Rakúska s Talianskom natankovať do plna. Odporúčame hraničné mestečko Villach. Ceny za benzín a naftu sa totiž v Taliansku šplhajú do závratných výšin. Lacnejší benzín sme objavili za Pisou a pri vjazde do Florencie.

# Pozor, keď zídete z diaľnice, Toskánsko vás prekvapí uzučkými kľukatými asfaltkami, kde sa na určitých úsekoch zmestí maximálne jedno auto a niekde dokonca nespevnenými štrkovými cestami. Za tie výhľady však rozhodne stojí zísť z diaľnice.

# Nezabúdajte, že Taliani si radi vychutnávajú „siestičku” a od cca 15:00 do cca 19:00 býva väčšina reštaurácií zatvorená, otvorené bývajú len bistrá s kávou a nejakými snackami (najčastejšie pečivom typu croissanty a pod). Čiže ak nedopatrením prešvihnete čas obeda (ako sa to často stávalo nám, keď sme sa zabudli pri nejakých pamiatkach), do večera máte smolu. A to býva s dieťaťom dosť prúser. Radšej si teda už ráno nabaľte ruksak pohotovostným jedlom pre prípad núdze. 

# Taliani zvyknú večerať dosť neskoro, čo môže byť pri malých deťoch problém. Ak snívate o tom, že si budete v Toskánsku na večeru užívať lukulské hody, pripravte sa na to, že realita môže byť úplne iná. Riešením je bývať v ubytovaní s kuchynkou (alebo tam, kde je aspoň chladnička a dvojplatnička) a večerať na izbe to, čo si nakúpite v supermarkete alebo na miestnom trhu či mäsiarni. Taká večera z lokálnych produktov ako sú olivy, syry, chlieb, šunka či zelenina však vôbec nemusí byť zlá. My sme si to dosť užívali 🙂 Alebo sme to ešte robili tak, že malej nomádke sme dali najesť na izbe, potom sme ju okúpali, prezliekli do pyžama a tak išli na večeru. Kým sme my večerali, ona spala v kočíku.

montepulciano-kostol-little-nomad-life


#
Toskánsko je známe tým, že sa tu dajú prenajať aj rôzne usadlosti a vily – to je tiež riešenie, treba sa len dopredu informovať ako je to so stravou a či vám vedia vyjsť v ústrety, keď máte malé dieťa. Pozor, v prechodnom období (keď už nie je leto, ale ešte nie je ani poriadna zima) býva na týchto usadlostiach celkom slušná zima, hlavne ráno. Slnečné lúče už neohrievajú kamenné múry s takou intenzitou a Taliani ešte nezapínajú kúrenie. Niekde vám síce dajú k dispozícii mini prenosný ohrievač, ale popravde, len to žerie elektrinu a nič to poriadne nevykúri. Preto na to myslite pri balení oblečenia a radšej si pribaľte hrubšie oblečenie na spanie (hlavne pre drobca), mne sa kvôli tomu raz podarilo nachladnúť. 

# Ak máte menšieho drobca, určite si so sebou zoberte aj ergonosič, lebo mnohé toskánske destinácie sa príliš nekamarátia s kočíkmi. Sú neraz stŕme, uličky uzučké a krivoľaké, veľa schodov, dlažba spôsobujúca kočíkom muky…Kočík odporúčame čo najnenápadnejší, ideálne skladateľný (my milujeme náš Mountain Buggy Nano, ktorý sa dá poskladať do veľkosti príručnej batožiny) alebo potom zámok, aby ste si ho mohli podľa potreby niekde zamknúť. Alebo si potom vyberte také destinácie, kde sa dá v pohode kočíkovať — napríklad mestá Pisa alebo Lucca. Lebo aj tá najväčšia eufória z nejakého miesta vás stopercentne prejde, keď budete do strmáku v totálnom teple tlačiť kočík a po chrbte sa vám budú valiť potoky potu.

256 thoughts on “TOSKÁNSKO s dieťaťom: TOTO pri jeho návšteve rozhodne nevynechajte

 • 21. decembra 2019, 19:06

  Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 • 31. decembra 2019, 18:18

  Very efficiently written article. It will be supportive to anyone who usess it, including me. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 • 1. januára 2020, 18:23

  Very interesting details you have mentioned, thanks for putting up. „‚Tis an ill wind that blows no minds.“ by Malaclypse the Younger.

 • 1. januára 2020, 22:57

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I?¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

 • 2. januára 2020, 2:29

  magnificent publish, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector don’t understand this. You must proceed your writing. I’m confident, you’ve a great readers‘ base already!

 • 2. januára 2020, 3:25

  Hi my family member! I want to say that this article is amazing, great written and include approximately all significant infos. I would like to look more posts like this.

 • 3. januára 2020, 9:30

  Great line up. We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 • 3. januára 2020, 14:43

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 • 3. januára 2020, 16:12

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 • 3. januára 2020, 23:20

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 • 5. januára 2020, 20:06

  I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. „Do not be too timid and squeamish about your actions. All life is an experiment.“ by Ralph Waldo Emerson.

 • 6. januára 2020, 7:01

  That is really interesting, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for searching for extra of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 • 6. januára 2020, 21:18

  I believe this is one of the most important information for me. And i am satisfied reading your article. But wanna observation on few basic issues, The web site style is wonderful, the articles is actually great : D. Just right activity, cheers

 • 6. januára 2020, 22:13

  I’ll immediately grab your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

 • 9. januára 2020, 4:56

  Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance“ between superb usability and appearance. I must say that you’ve done a great job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!

 • 13. januára 2020, 14:44

  I’m still learning from you, while I’m improving myself. I absolutely liked reading everything that is written on your site.Keep the stories coming. I liked it!

 • 18. januára 2020, 23:23

  I am curious to find out what blog system you happen to be working with? I’m having some minor security issues with my latest site and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 • 19. januára 2020, 1:47

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 • 21. januára 2020, 18:08

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 • 21. januára 2020, 18:49

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 • 21. januára 2020, 19:58

  Great paintings! That is the kind of info that are meant to be shared around the web. Disgrace on the search engines for not positioning this post upper! Come on over and consult with my web site . Thanks =)

 • 22. januára 2020, 14:20

  I truly enjoy looking through on this website, it holds wonderful articles. „One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.“ by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 • 24. januára 2020, 4:48

  Just desire to say your article is as astonishing. The clarity to your publish is just spectacular and i can suppose you’re an expert in this subject. Well together with your permission allow me to grasp your feed to keep up to date with imminent post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

 • 24. januára 2020, 4:57

  As I web site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 • 24. januára 2020, 21:02

  Some truly excellent info , Gladiola I discovered this. „Children require guidance and sympathy far more than instruction.“ by Ambrose Gwinett Bierce.

 • 25. januára 2020, 2:44

  I’ve recently started a site, the info you offer on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „Her grandmother, as she gets older, is not fading but rather becoming more concentrated.“ by Paulette Bates Alden.

 • 25. januára 2020, 17:02

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 • 26. januára 2020, 15:32

  Very good written article. It will be beneficial to everyone who employess it, as well as me. Keep up the good work – looking forward to more posts.

 • 27. januára 2020, 7:07

  Nearly all of the things you mention happens to be astonishingly accurate and that makes me ponder why I had not looked at this in this light previously. This particular article truly did turn the light on for me as far as this specific subject matter goes. Nevertheless there is one issue I am not really too comfortable with and whilst I attempt to reconcile that with the central theme of the point, permit me observe what the rest of your subscribers have to say.Well done.

 • 29. januára 2020, 11:44

  Great work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 • 30. januára 2020, 15:45

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this web site and give it a glance regularly.

 • 30. januára 2020, 21:55

  hello there and thanks to your info – I’ve certainly picked up anything new from proper here. I did alternatively experience several technical issues the use of this website, since I experienced to reload the web site lots of instances prior to I may just get it to load properly. I had been brooding about in case your web hosting is OK? Now not that I’m complaining, but sluggish loading instances instances will very frequently affect your placement in google and can injury your high-quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot extra of your respective fascinating content. Ensure that you update this once more soon..

 • 2. februára 2020, 0:17

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific site.

 • 2. februára 2020, 1:57

  You really make it seem so easy along with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing which I believe I would never understand. It seems too complicated and very extensive for me. I’m taking a look forward for your subsequent submit, I?¦ll try to get the hold of it!

 • 2. februára 2020, 13:53

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 • 11. februára 2020, 23:09

  Hello There. I discovered your blog the use of msn. That is an extremely smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 • 13. februára 2020, 0:12

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my site =). We could have a link exchange contract between us!

 • 20. februára 2020, 11:22

  Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thank you!

 • 20. februára 2020, 13:09

  I savor, cause I discovered exactly what I was having a look for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • 20. februára 2020, 16:33

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 • 20. februára 2020, 20:18

  Good write-up, I am normal visitor of one’s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 • 21. februára 2020, 1:47

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 • 21. februára 2020, 7:54

  Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed! Very helpful info particularly the last section 🙂 I deal with such information much. I used to be looking for this particular information for a very long time. Thanks and best of luck.

 • 21. februára 2020, 12:30

  Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you¦ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect site.

 • 21. februára 2020, 15:28

  I believe other website proprietors should take this web site as an example , very clean and wonderful user pleasant design.

 • 21. februára 2020, 18:59

  I think that is among the such a lot significant info for me. And i am happy studying your article. But want to statement on few basic issues, The website style is perfect, the articles is really great : D. Just right task, cheers

 • 21. februára 2020, 21:29

  Appreciating the persistence you put into your site and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 • 22. februára 2020, 0:13

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 • 1. marca 2020, 19:42

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 • 3. marca 2020, 16:53

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • 6. marca 2020, 4:27

  Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 • 13. marca 2020, 6:51

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this info So i’m satisfied to show that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot without a doubt will make certain to do not omit this web site and provides it a glance regularly.

 • 30. marca 2020, 3:40

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 • 8. apríla 2020, 10:02

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 • 11. apríla 2020, 14:40

  Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 • 13. apríla 2020, 10:08

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for! „Neurotics build castles in the air, psychotics live in them. My mother cleans them.“ by Rita Rudner.

 • 17. apríla 2020, 6:42

  I visited multiple sites however the audio feature for audio songs existing at this site is truly wonderful.|

 • 20. apríla 2020, 6:42

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 • 22. apríla 2020, 16:18

  Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and amazing design.

 • 23. apríla 2020, 18:18

  Great weblog right here! Additionally your website lots up very fast! What host are you using? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 • 2. mája 2020, 21:57

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I’d like to peer extra posts like this .

 • 3. mája 2020, 15:38

  I’d should examine with you here. Which is not something I often do! I enjoy reading a put up that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 • 20. mája 2020, 16:25

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content!

 • 23. mája 2020, 17:10

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 • 30. mája 2020, 0:48

  I just want to mention I am beginner to blogging and absolutely liked you’re page. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You surely come with beneficial article content. Appreciate it for sharing your blog.

 • 5. júna 2020, 2:16

  I just want to tell you that I am just all new to blogging and site-building and seriously enjoyed this web-site. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You really have awesome posts. Thanks a bunch for revealing your blog site.

 • 10. júna 2020, 10:44

  I have observed that in the world the present moment, video games are classified as the latest phenomenon with children of all ages. There are times when it may be extremely hard to drag your children away from the games. If you want the best of both worlds, there are many educational video games for kids. Thanks for your post.

 • 10. júna 2020, 13:03

  Nice post. I learn something tougher on different blogs everyday. Most commonly it is stimulating to learn to read content using their company writers and exercise a specific thing there. I’d would rather use some with all the content on my own blog regardless of whether you don’t mind. Natually I’ll provide a link in your web weblog. Thank you for sharing.

 • 10. júna 2020, 15:16

  Oh my goodness! an incredible article dude. Many thanks Nevertheless My business is experiencing problem with ur rss . Don’t know why Struggle to sign up to it. Can there be anyone obtaining identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 • 12. júna 2020, 3:19

  I was pretty pleased to find this great site. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you bookmarked to check out new things on your web site.

 • 12. júna 2020, 5:15

  I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own site and would love to learn where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 • 12. júna 2020, 5:37

  I want to to thank you for this good read!! I absolutely loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new stuff you post…

 • 12. júna 2020, 8:57

  There’s definately a lot to learn about this topic. I like all of the points you made.

 • 12. júna 2020, 10:48

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read through content from other writers and practice something from other web sites.

 • 12. júna 2020, 16:05

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 • 12. júna 2020, 22:17

  This is the perfect site for anybody who really wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for years. Excellent stuff, just great.

 • 13. júna 2020, 7:01

  Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get anything done.

 • 13. júna 2020, 9:08

  Yet another issue is that video games usually are serious in nature with the major focus on mastering rather than entertainment. Although, there is an entertainment facet to keep the kids engaged, every single game is generally designed to work towards a specific group of skills or programs, such as numbers or technology. Thanks for your article.

 • 14. júna 2020, 16:12

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 • 15. júna 2020, 5:55

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is extremely good.

 • 15. júna 2020, 10:47

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is extremely good.

 • 16. júna 2020, 8:27

  Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 • 16. júna 2020, 20:15

  A fascinating discussion is worth comment. I do think that you need to write more on this topic, it may not be a taboo subject but generally people do not discuss such topics. To the next! All the best!

 • 17. júna 2020, 0:40

  This is the right blog for anybody who hopes to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for a long time. Great stuff, just excellent.

 • 17. júna 2020, 3:19

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 • 19. júna 2020, 2:18

  I really love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would like to know where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 • 19. júna 2020, 9:42

  Howdy, I think your blog could possibly be having internet browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great site!

 • 19. júna 2020, 10:48

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 • 19. júna 2020, 20:20

  When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thank you.

 • 20. júna 2020, 22:26

  I blog frequently and I truly thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 • 21. júna 2020, 12:26

  Really compelling information that you have stated, thanks for putting up.

 • 22. júna 2020, 0:01

  After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Appreciate it.

 • 22. júna 2020, 2:57

  Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for supplying these details.

 • 22. júna 2020, 12:48

  Good web site you’ve got here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!!

 • 23. júna 2020, 16:38

  Somebody necessarily assist to make seriously posts I would state. That is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular submit extraordinary. Magnificent process!

 • 24. júna 2020, 5:29

  This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read article!

 • 24. júna 2020, 7:20

  I do agree with all the concepts you have presented to your post. They are really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too short for beginners. Could you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 • 24. júna 2020, 8:16

  This is the perfect site for anybody who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages. Great stuff, just wonderful.

 • 24. júna 2020, 23:02

  Hi my loved one! I want to say that this post is amazing, great written and include approximately all significant infos. I would like to peer extra posts like this.

 • 25. júna 2020, 5:10

  Great article! We are linking to this particularly great content on our website. Keep up the great writing.

 • 25. júna 2020, 7:05

  It’s actually practically unattainable to encounter well-advised users on this theme, although you appear like you are familiar with those things you’re posting on! Bless You

 • 25. júna 2020, 12:35

  Hi folks there, just started to be familiar with your blog through Search engine, and discovered that it is truly entertaining. I will appreciate if you decide to persist this idea.

 • 25. júna 2020, 13:38

  Can I simply say what a relief to find someone who really understands what they’re talking about on the net. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people should check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you surely have the gift.

 • 25. júna 2020, 16:34

  There is significantly a package to find out about this. I assume you ensured nice points in features likewise.

 • 26. júna 2020, 4:56

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read through articles from other authors and practice a little something from other sites.

 • 26. júna 2020, 8:37

  Regards for helping out, wonderful info. „Whoever obeys the gods, to him they particularly listen.“ by Homer.

 • 27. júna 2020, 5:18

  Hi folks here, just got aware about your blog site through Bing, and realized that it is pretty useful. I’ll appreciate should you decide continue this informative article.

 • 27. júna 2020, 5:56

  I merely wish to tell you that I am new to writing and certainly admired your webpage. Very possible I am most likely to save your blog post . You simply have excellent article materials. Be Thankful For it for giving out with us your favorite web document

 • 27. júna 2020, 12:35

  This is the right blog for anybody who wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been discussed for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

 • 27. júna 2020, 14:55

  You have made some decent points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 • 27. júna 2020, 17:56

  You ought to be a part of a contest for one of the greatest blogs on the web. I am going to highly recommend this blog!

 • 28. júna 2020, 0:23

  Spot on with this write-up, I absolutely feel this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info.

 • 28. júna 2020, 3:12

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 • 28. júna 2020, 18:48

  Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 • 28. júna 2020, 22:43

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Many thanks for providing this info.

 • 29. júna 2020, 6:04

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is really good.

 • 29. júna 2020, 16:28

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thank you for supplying this information.

 • 29. júna 2020, 23:23

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 • 30. júna 2020, 4:44

  Hello there, just turned conscious of your post through Google, and realized that it’s quite entertaining. I’ll appreciate if you decide to continue on this idea.

 • 30. júna 2020, 5:29

  I simply desire to advise you that I am new to writing a blog and pretty much enjoyed your page. Likely I am most likely to save your blog post . You really have fabulous article information. Appreciate it for discussing with us your site article

 • 30. júna 2020, 16:10

  It can be almost extremely difficult to find well-educated visitors on this theme, unfortunately you come across as like you realize exactly what you’re covering! Gratitude

 • 30. júna 2020, 23:55

  Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 • 1. júla 2020, 2:09

  May I just say what a comfort to discover somebody that actually knows what they are talking about on the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people need to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular since you definitely possess the gift.

 • 1. júla 2020, 5:29

  Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I actually thought you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 • 1. júla 2020, 6:25

  Excellent blog you’ve got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours these days. I really appreciate individuals like you! Take care!!

 • 1. júla 2020, 8:20

  Hi! I just wish to offer you a huge thumbs up for your great information you have here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.

 • 1. júla 2020, 11:36

  Hi! I simply want to offer you a big thumbs up for your excellent information you’ve got here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 • 1. júla 2020, 13:09

  Good article. I definitely appreciate this site. Keep it up!

 • 1. júla 2020, 13:28

  I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own website and would like to know where you got this from or just what the theme is named. Kudos.

 • 1. júla 2020, 16:00

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Appreciate it.

 • 1. júla 2020, 18:06

  Howdy, I do believe your web site could be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great website!

 • 1. júla 2020, 20:02

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!

 • 1. júla 2020, 21:40

  I was very pleased to discover this site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and I have you saved as a favorite to check out new information on your site.

 • 1. júla 2020, 23:47

  If some one wishes to be updated with latest technologies after that he must be visit this web page and be up to date daily.|

 • 2. júla 2020, 0:57

  This is the right webpage for everyone who wishes to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been written about for years. Excellent stuff, just excellent.

 • 2. júla 2020, 2:30

  That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 • 2. júla 2020, 3:41

  Can I simply say what a comfort to find somebody that genuinely knows what they are talking about on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people must check this out and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular given that you surely possess the gift.

 • 2. júla 2020, 10:05

  I’ve learn some excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to create the sort of great informative website.

 • 2. júla 2020, 16:26

  I blog often and I truly thank you for your information. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed too.|

 • 3. júla 2020, 1:10

  Good blog you have here.. It’s difficult to find good quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 • 3. júla 2020, 3:15

  Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 • 3. júla 2020, 3:48

  This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read post!|

 • 3. júla 2020, 6:52

  Everyone loves it when people get together and share opinions. Great site, continue the good work.

 • 3. júla 2020, 9:13

  It’s hard to find well-informed people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • 3. júla 2020, 18:04

  May I simply say what a relief to discover somebody who truly knows what they are talking about on the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to read this and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular since you most certainly have the gift.

 • 3. júla 2020, 19:41

  Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?|

 • 3. júla 2020, 19:50

  Hi! I simply want to give you a huge thumbs up for your great info you’ve got right here on this post. I’ll be returning to your site for more soon.

 • 4. júla 2020, 14:45

  I need to to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…

 • 4. júla 2020, 15:45

  You have made some really good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • 5. júla 2020, 4:56

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks|

 • 5. júla 2020, 17:49

  I really like it whenever people get together and share views. Great website, continue the good work.

 • 5. júla 2020, 23:15

  Everyone loves it when individuals come together and share ideas. Great website, keep it up.

 • 6. júla 2020, 0:45

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your website.

 • 6. júla 2020, 4:37

  You’ve made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 • 6. júla 2020, 8:51

  Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes that make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 • 6. júla 2020, 14:28

  You’re so interesting! I don’t suppose I have read something like this before. So nice to find another person with original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality.

 • 6. júla 2020, 15:39

  This could be the right weblog for anyone who wishes to learn about this topic. You recognize a whole lot its practically hard to argue on hand (not that I actually would want…HaHa). You certainly put the latest spin on the topic thats been discussing for a long time. Fantastic stuff, just fantastic!

 • 6. júla 2020, 17:50

  Hey there! I simply would like to give you a big thumbs up for the excellent information you have got here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 • 7. júla 2020, 3:31

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 • 7. júla 2020, 16:55

  Excellent web site you have here.. It’s hard to find good quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 • 7. júla 2020, 18:54

  Hello! I simply want to offer you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post. I am returning to your site for more soon.

 • 7. júla 2020, 22:21

  There’s definately a lot to know about this issue. I love all the points you made.

 • 7. júla 2020, 22:53

  Great information. Lucky me I discovered your website by chance (stumbleupon). I’ve saved as a favorite for later!

 • 8. júla 2020, 0:56

  You are so interesting! I do not think I’ve truly read something like this before. So wonderful to find someone with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality.

 • 8. júla 2020, 2:32

  This excellent website really has all the information I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 • 8. júla 2020, 4:46

  Very good information. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later.

 • 8. júla 2020, 6:30

  You’ve made some decent points there. I checked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 • 8. júla 2020, 17:03

  This web site certainly has all the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 • 8. júla 2020, 19:15

  I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this in my hunt for something relating to this.

 • 8. júla 2020, 19:46

  Howdy! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

 • 9. júla 2020, 2:53

  You need to be a part of a contest for one of the highest quality blogs on the net. I most certainly will recommend this site!

 • 9. júla 2020, 4:07

  Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I truly thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 • 9. júla 2020, 5:48

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 • 9. júla 2020, 6:49

  Very nice article. I certainly love this website. Keep writing!

 • 9. júla 2020, 9:26

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo matter but usually people don’t discuss these topics. To the next! Kind regards.

 • 9. júla 2020, 10:59

  bookmarked!!, I love your web site.

 • 9. júla 2020, 14:57

  Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 • 9. júla 2020, 19:00

  Good site you have here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 • 9. júla 2020, 20:27

  I blog often and I truly appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 • 10. júla 2020, 3:18

  Next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I actually believed you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 • 10. júla 2020, 4:49

  This is a topic which is close to my heart… Cheers! Exactly where are your contact details though?

 • 10. júla 2020, 12:34

  Hi, I do believe your web site might be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic website.

 • 10. júla 2020, 19:30

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is extremely good.

 • 10. júla 2020, 19:58

  You need to be a part of a contest for one of the best websites on the web. I will recommend this site!

 • 10. júla 2020, 22:59

  This excellent website certainly has all the info I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

 • 10. júla 2020, 23:56

  Saved as a favorite, I like your website.

 • 11. júla 2020, 2:04

  An impressive share, I just provided this onto an associate who was doing a little evaluation on this. And he as a matter of fact bought me morning meal because I found it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the reward! Yet yeah Thnkx for investing the time to review this, I really feel strongly about it and also love finding out more on this subject. Preferably, as you become proficiency, would you mind updating your blog with more details? It is very practical for me. Large thumb up for this post!

 • 11. júla 2020, 3:05

  It’s difficult to find experienced people about this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 • 11. júla 2020, 4:09

  There is definately a great deal to learn about this topic. I love all the points you made.

 • 11. júla 2020, 5:43

  You have made some decent points there. I looked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 • 11. júla 2020, 6:48

  I quite like reading through an article that will make people think. Also, many thanks for permitting me to comment.

 • 11. júla 2020, 9:02

  I seriously love your blog.. Excellent colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal blog and would love to learn where you got this from or what the theme is named. Thanks.

 • 11. júla 2020, 12:50

  Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be useful to read content from other authors and use something from other web sites.

 • 11. júla 2020, 18:05

  This is the right website for anybody who wishes to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been written about for decades. Great stuff, just great.

 • 12. júla 2020, 6:32

  Right here is the perfect site for anybody who really wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for decades. Excellent stuff, just great.

 • 12. júla 2020, 13:00

  Hey there! I just want to give you a big thumbs up for the excellent info you’ve got here on this post. I’ll be returning to your website for more soon.

 • 12. júla 2020, 20:20

  Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t seem to get anything done.

 • 13. júla 2020, 2:54

  I blog often and I truly thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 • 13. júla 2020, 3:40

  Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 • 13. júla 2020, 6:04

  Everything is very open with a really clear clarification of the challenges. It was definitely informative. Your website is useful. Thank you for sharing.

 • 13. júla 2020, 12:08

  That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read post.

 • 13. júla 2020, 21:32

  Everything is very open with a precise description of the challenges. It was definitely informative. Your website is very useful. Many thanks for sharing!

 • 13. júla 2020, 23:33

  Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often.

 • 14. júla 2020, 1:01

  Your style is really unique compared to other folks I’ve read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 • 14. júla 2020, 14:10

  Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 • 14. júla 2020, 18:04

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always interesting to read articles from other authors and use something from their web sites.

 • 14. júla 2020, 22:16

  Wonderful blog post. I learn something extra tough on different blogs daily. It will always be boosting to read material from other authors and also practice a something from their shop. I?d prefer to use some with the web content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a link on your internet blog. Thanks for sharing.

 • 15. júla 2020, 0:55

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anybody having similar RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks.

 • 15. júla 2020, 7:59

  It’s nearly impossible to find educated people on this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 • 15. júla 2020, 10:48

  Good blog you have here.. It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

 • 15. júla 2020, 13:29

  You need to take part in a contest for one of the best blogs online. I’m going to highly recommend this website!

 • 15. júla 2020, 14:28

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance“ between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a superb job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Outstanding Blog!|

 • 15. júla 2020, 18:45

  I am usually to blogging and i actually appreciate your material. The post has actually peaks my rate of interest. I am going to bookmark your site and maintain looking for brand-new details.

 • 15. júla 2020, 23:30

  After research study a few of the post on your web site now, as well as I absolutely like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list as well as will be inspecting back quickly. Pls take a look at my internet site too and also let me recognize what you think.

 • 16. júla 2020, 0:03

  Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It’s always interesting to read through articles from other authors and practice something from their web sites.

 • 16. júla 2020, 0:46

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks|

 • 16. júla 2020, 5:34

  After looking at a few of the blog posts on your website, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me your opinion.

 • 16. júla 2020, 6:09

  I’ll immediately take hold of your rss as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognize in order that I could subscribe. Thanks.|

 • 16. júla 2020, 10:47

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Appreciate it.

 • 16. júla 2020, 15:15

  Good information. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon). I’ve book marked it for later!

 • 16. júla 2020, 15:29

  The next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, however I genuinely thought you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 • 16. júla 2020, 16:24

  You can certainly see your skills within the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.