Uprostred kaviarne sa s revom povaľuje dieťa. No a čo?

uprostred-kaviarne-sa-s-revom-povaluje-dieta-no-a-co

Veci nie sú také, aké sa na prvý pohľad môže zdať. Alebo ako ich máme tendencie v prvej chvíli vnímať. Ani názov tohto článku. Ani tvoje dieťa. A čo s tým má spoločné cestovanie? Čítaj, milý rodič. 

Čím dlhšie som mama, tým väčmi si dávam bacha na to, aby som druhých rodičov samovoľne neobšťastňovala svojimi postrehmi a radami zo života materského (sprevádzanými spikleneckým žmurkaním v štýle: Ja som si tým už prešla, moja. Viem o čom hovorím). 

Pozn. autorky: Tento text patrí medzi svetlé výnimky. :-)))

Predovšetkým, ak ide o kamošky, ktoré nápadne pripomínajú prezretý melón a celá tá cesta – na ktorú ich nikto a nič na svete nemá šancu skutočne dôkladne pripraviť – ich ešte len čaká. 

Tie totiž bývajú vďačnými objektami mnohých ne-vyžiadaných rád blízkeho i širokého okolia. Počnúc tým, či si majú zaplatiť epidurálku a mať muža pri pôrode a končiac tým, odkedy zavádzať príkrmy, či brávať dieťa na ruky alebo s ním spať v spoločnej posteli a či a odkedy ho ťahať do lietadla alebo do reštaurácie. 

vagabonding-baliRovnako od istej doby neriešim, ako niekto vychováva alebo nevychováva svoje dieťa. Nie, že by mi to bolo jedno. Ak sa ma niekto spýta na názor súvisiaci s čímkoľvek ohľadom detí, takmer vždy poviem, že jediná rada, ktorú mu stopercentne viem a môžem s čistým svedomím poskytnúť, znie takto:

Počúvaj samu seba. Spoľahni sa na svoje pocity. Intuícia je najsilnejšia zbraň všetkých mám. Bez výnimky. 

Cestovanie s dieťaťom ma totiž ako mamu naučilo nesúdiť druhých, nehodnotiť, neodsudzovať a neporovnávať sa, ale ísť si skrátka svoje. Žiť a nechať žiť. Áno, neraz je to ťažké. My, rodičia – predovšetkým mamy – sme totiž tými najnemilosrdnejšími sudcami pod slnkom. Všakáno?!

turistika-pevnost-arcoDokážeme riešiť – česť výnimkám – skutočne každú prkotinu. To, ako druhí rodičia svojho drobca obliekajú a neobliekajú (panebože, ako ho môžu nechať behať naboso v takej kose?!). To, čo svojim deťom dávajú a nedávajú jesť. To, či ich nosia alebo nenosia. A asi každá mama dôverne pozná zhrozenú vetu:

Panebože, ešte ho kojíš?! 

Prípadne ešte zhrozenejšiu:

Čooo? Už ho nekojíš?!

Vrháme pohľady plné odsúdenia, ak dieťa sedí v kaviarni či reštaurácii na dlážke a jeho rodičia opodiaľ pri stole popíjajú kávičku, akoby sa nechumelilo. Alebo je príliš veľa hodín a dieťa je stále hore s dospelými.

Prečo už dávno nespí?! To sú ale nezodpovední rodičia! 

Lenže. 

Nevidíme druhým do kuchyne ani do spálne či detskej izby. Nevieme, čo sa odohráva za zamknutými dverami ich domu, bytu, v ich srdciach a hlavách. Nie sme tam s nimi počas ich zúfalých, bezsenných nocí. Nie sme tam s nimi, keď mama so slzami v očiach vykydáva obsah celého prácne navareného hrnca super-truper bio zdravej stravy do toaletnej misy, pretože jej pokladík skrátka odmieta otvoriť ústa a prehĺtať ponúkané sústa. Prípadne obedom tapetuje stenu v kuchyni. 

A je vysoko pravdepodobné, že to dieťa, ktoré zbadáme na ulici v kočíku s holými nohami, nemá obuté ponožky preto, že jeho rodičia už vyše týždňa nespali a jednoducho nevládzu hrať donekonečna tú otravnú hru na obúvanie a vyzúvanie, sprevádzanú výbuchmi hnevu. A tak si povedali, že keď vonku práve nemrzne, ale počasie je relatívne teplé, nič sa nestane, ak si na chvíľu vydýchnu a decko bude pár minút aj bosé. 

dolomity-psychologia-dietataA je naozaj možné, že to dieťa sedí na dlážke v kaviarni nie preto, že jeho rodičia majú v paži. Ale preto, že má akútne svoju „don’t touch me” chvíľku a je ako odistený granát. V takom prípade je skutočne najrozumnejšie a najbezpečnejšie pre všetkých zúčastnených nechať ho skrátka tak. 

A možno ten krajíček pizze na dovolenke obžúva nie preto, že jeho rodičia do neho tlačia už od pol roka vyprážané rezne, antibiotické kurence a ktovie aké hnusoty. Ale možno sa len skrátka stalo, že napriek svojim pedantným stravovacím zásadám nedopatrením prešvihli čas obeda alebo nebolo možné dostať dieťa skôr z bazéna či ihriska a už pre neho jednoducho nezohnali nič normálne na jedenie (tak ako sa to stalo aj nám v talianskych Dolomitoch, keď boli všetky reštiky pozatvárané). Alebo na drobca lezie nejaká choroba, nič mu nechutí a jediné, čo do neho dokážu ustarostení rodičia natlačiť, sú slané tyčinky. A tak v oboch prípadoch stoja pred Soffinou voľbou – nedať mu radšej jesť nič alebo dať aspoň niečo…

Možno to urevané decko, ktoré svojim správaním vyrušuje celý podnik, nie je rozmaznaným produktom neschopných rodičov, ktoré nemá čo hľadať v reštaurácii, ale kľudné a dobré dieťa, ktorému práve idú zuby, zle sa vyspalo, prípadne sa mu daný priestor jednoducho nepáči a chce ísť preč. Aj nám, dospelým sa predsa neraz stane, že sa niekde necítime dobre. Alebo že máme deň pod psa. A deti sú predsa tiež len ľudia. 🙂 

multikultura-nomadka-baliNa našich potulkách po svete sa stretávame s rozmanitými ľuďmi, s rozdielnou mentalitou, výchovou a kultúrou. Sme svedkami rozdielnych prístupov vo výchove detí a rôznych situácií. A v neposlednom rade sa ako rodičia každodenne sami ocitáme v absolútne nových a neraz hraničných situáciách. 

Otvorene priznávam, že na začiatku tej dlhej trate menom materstvo som bola idealistická (alebo naivná) a oduševnene sa bila do hrude, že jakživ nebudem robiť toto či ono. Dokonca som sa – áááno, presne tak – škaredo dívala na rodičov asi dvojročného krpca, ktorý na námestí usedavo plakal i zúril a oni ho nechali tak, iba pri ňom stáli. (Až dnes viem, že to jediné správne, čo mohli v tej chvíli urobiť, bolo nechať, aby v ňom emócia sama odznela). Keď na to dnes spätne spomínam, je mi to ľúto. 

Keď malá nomádka dovršila pol roka, cítila som sa ako majsterka sveta, ktorá mala rozumy na rozdávanie, rodičovstvo gombička. Vnímala som samu seba ako chápavú, trpezlivú mamu. No prišlo obdobie prvých krokov a zdrhačiek, presadzovania si vlastnej vôle a nástupu „prvej predpuberty”. A moje ideály sa rozpadli ako domček z karát. Aj to moje rezolútne:

Toto by som JA nikdy neurobila! 

Biely rožok v supermarkete len preto, aby mi dieťa vydržalo obsedieť v nákupnom vozíku, kým doň nahádžem všetky potraviny? V ŽIADNOM PRÍPADE!!! 

Ja že by som toto nikdy neurobila?! Cha-cha, jasné že urobila. Urobíme „TO” raz všetky. A nie raz. Tak to skrátka je. Je to niečo ako rodičovský zákon :-). 

mala-nomadka-zabava-a-dobrodruzstvoVďaka vlastnému dieťaťu a najmä cestovaním s ním, keď sme boli vo svete svedkami mnohých iných rozmanitých príbehov, mám dnes pre druhých oveľa väčšie pochopenie.

A myslím si, ba nie, som o tom skalopevne presvedčená, že keď konáme z hĺbky nášho srdca a z čistej lásky, vychovávame správne. Všetky sme úžasné mamy. Či používame bio látkové plienky alebo jednorazovky, či kojíme alebo nie, či dieťa nosíme v nosiči alebo nenosíme, či kupujeme fľaškové príkrmy alebo každý deň stojíme pri sporáku. Či ťaháme dieťa do sveta alebo máme rady bezpečie a komfort domova. Či mu obúvame barefootky alebo mu dávame tvrdé ortopedické boty. Či dieťa prihlásime už v roku na angličtinu a tristo ďalších krúžkov, alebo ho necháme ako samorast ponevierať sa celé dni po záhrade. Alebo z každého trochu či naopak, nič z toho. Všetky sme úžasné mamy z jedného prostého dôvodu – milujeme svoje deti a robíme veci tak, ako najlepšie vieme a chceme. 

A na tých ostatných sa môžeme z vysoka vykašľať. O to viac, keď nás vidia prvý a neraz posledný krát v živote. 

Nikto totiž nevie, čo sa skrýva za každou našou reakciou, ktorej sú svedkami. Nikto nevie, aké pohnútky sa ukrývajú za tým bielym rožkom v obchode, za tým zvýšeným hlasom na ulici, za tým ležiacim dieťaťom na chodníku. Nikto iný, len my. 

A rovnako my nevieme, čo prežívajú tí druhí. Aké majú dieťa, aký je jeho zdravotný stav, ako spáva, jedáva, koľko nocí kvôli nemu prebdeli. Nevieme celé pozadie situácie, nepoznáme príčiny, preto neškatuľkujme a nesúďme predčasne. 

Veci sú zvyčajne iné, než sa na prvý pohľad zdá. Kým si urobíme záver a v duchu vynesieme rozsudok, máme len zlomok sekundy. Dá sa však v priebehu zlomku sekundy spoznať niekoho príbeh? 

A najmä – nikdy nevieme, kedy sa rovnaká alebo podobná situácia, nad akou ohŕňame náš zásadový nos, prihodí nám. A verte, že sa nám prihodí. 

nomadska-zasluzena-pusa-na-vrchole-hochkarKaždá z nás má ako mama svoj príbeh. A každá si zaslúži rešpekt, nie opovrhnutie. Nie sme rivalky, ktoré majú na seba gániť na detských ihriskách, v herniach či v bazénoch. Nie sme na pretekoch, aby sme porovnávali kočíky, hračky, topánky, rodičovský prístup. Radšej by sme mali držať spolu – ako bohyne a stvoriteľky, ako tie, bez ktorých by tu nič nedržalo pohromade a stratilo by svoju formu. Mali by sme na seba spiklenecky žmurkať, veď sme na jednej lodi. Zaslúžime si vzájomný rešpekt a povzbudenie, ak pre nič iné, tak aspoň pre to, že sme sa ešte nezbláznili. 🙂

375 thoughts on “Uprostred kaviarne sa s revom povaľuje dieťa. No a čo?

 • 5. mája 2018, 12:32

  V tomto texte sa nájde každá mamina. Vďaka zaň. 🙂

 • Katka
  5. mája 2018, 14:35

  Velmi pekne a vystizne 🙂

 • 22. decembra 2019, 19:47

  Rattling nice style and fantastic articles, nothing else we need : D.

 • 31. decembra 2019, 18:51

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.

 • 1. januára 2020, 18:19

  I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • 2. januára 2020, 10:27

  Hello. Great job. I did not imagine this. This is a great story. Thanks!

 • 3. januára 2020, 8:00

  I believe this website has got some very superb information for everyone : D.

 • 3. januára 2020, 10:32

  Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and include approximately all vital infos. I would like to peer extra posts like this.

 • 3. januára 2020, 16:09

  I like this website because so much useful material on here : D.

 • 3. januára 2020, 22:12

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 • 5. januára 2020, 20:02

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 • 9. januára 2020, 5:14

  Normally I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

 • 13. januára 2020, 12:17

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 • 15. januára 2020, 10:57

  I like this web blog so much, bookmarked.

 • 15. januára 2020, 22:18

  Very nice info and straight to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 • 21. januára 2020, 17:39

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 • 22. januára 2020, 11:11

  Great paintings! That is the type of info that are supposed to be shared across the internet. Disgrace on Google for no longer positioning this publish upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 • 25. januára 2020, 4:19

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 • 25. januára 2020, 5:58

  you’re really a good webmaster. The site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a great job on this topic!

 • 25. januára 2020, 12:13

  Very interesting topic, regards for posting. „The friendship that can cease has never been real.“ by Saint Jerome.

 • 25. januára 2020, 13:55

  Very interesting topic, regards for putting up. „To have a right to do a thing is not at all the same as to be right in doing it.“ by G. K. Chesterton.

 • 26. januára 2020, 16:36

  Excellent weblog right here! Additionally your site quite a bit up very fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link on your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

 • 30. januára 2020, 21:27

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 • 31. januára 2020, 13:02

  Undeniably consider that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest factor to understand of. I say to you, I certainly get annoyed even as other people think about worries that they plainly don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side-effects , other people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • 6. februára 2020, 8:47

  I’ve read several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to create such a wonderful informative web site.

 • 6. februára 2020, 10:53

  Some really interesting points you have written.Helped me a lot, just what I was searching for : D.

 • 28. februára 2020, 0:18

  I always was concerned in this subject and stock still am, thankyou for posting.

 • 4. marca 2020, 19:03

  I haven’t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • 4. marca 2020, 22:39

  Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Thanks!

 • 4. marca 2020, 22:44

  Thanks for your personal marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage one to continue your great job, have a nice day!

 • 5. marca 2020, 0:50

  I am really inspired along with your writing abilities and also with the format for your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to see a great weblog like this one nowadays..

 • 5. marca 2020, 2:25

  Normally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 • 5. marca 2020, 3:11

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 • 5. marca 2020, 3:40

  I have been checking out some of your posts and i must say pretty clever stuff. I will surely bookmark your website.

 • 5. marca 2020, 5:28

  Good post. I study something more difficult on totally different blogs everyday. It will all the time be stimulating to learn content material from different writers and follow a bit of one thing from their store. I’d want to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 • 5. marca 2020, 7:46

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 • 5. marca 2020, 8:55

  Hello there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 • 5. marca 2020, 9:16

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 • 5. marca 2020, 13:19

  There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good points in features also.

 • 5. marca 2020, 14:12

  Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • 5. marca 2020, 16:25

  I really appreciate this post. I?¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 • 6. marca 2020, 4:08

  I like this website because so much useful material on here : D.

 • 6. marca 2020, 9:43

  There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain good points in options also.

 • 8. marca 2020, 13:34

  Great remarkable things here. I?¦m very glad to look your article. Thank you a lot and i am looking forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 • 9. marca 2020, 14:36

  Good write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 • 21. marca 2020, 8:03

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for!

 • 2. apríla 2020, 0:28

  Great work! This is the type of information that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 • 11. apríla 2020, 10:05

  I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 • 15. apríla 2020, 5:15

  Yay google is my world beater assisted me to find this outstanding site! .

 • 17. apríla 2020, 8:39

  Your mode of describing the whole thing in this post is in fact nice, all be able to simply be aware of it, Thanks a lot.|

 • 18. apríla 2020, 2:09

  I like this web blog very much, Its a really nice position to read and incur information. „The absence of war is not peace.“ by Harry S Truman.

 • 20. apríla 2020, 7:13

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 • 23. apríla 2020, 16:50

  Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

 • 30. apríla 2020, 0:10

  I like this weblog very much, Its a really nice berth to read and obtain info .

 • 30. apríla 2020, 0:29

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • 2. mája 2020, 23:00

  It’s really a nice and useful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • 3. mája 2020, 16:45

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 • 20. mája 2020, 16:18

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!

 • 22. mája 2020, 20:28

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 • 29. mája 2020, 8:14

  I just want to tell you that I am just all new to blogging and actually loved this web-site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely come with tremendous article content. Thanks a lot for sharing your web site.

 • 5. júna 2020, 1:22

  I simply want to say I am just newbie to blogging and site-building and really loved your page. Most likely I’m going to bookmark your blog . You surely have wonderful articles. Thanks a bunch for sharing your blog site.

 • 10. júna 2020, 13:42

  I have realized some significant things through your blog post. One other point I would like to mention is that there are various games in the marketplace designed especially for toddler age little ones. They include pattern acknowledgement, colors, family pets, and forms. These usually focus on familiarization as an alternative to memorization. This keeps children and kids engaged without sensing like they are studying. Thanks

 • 11. júna 2020, 1:08

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Cheers!|

 • 11. júna 2020, 2:25

  You can increase your blog visitors by having a fan page on facebook.:’*”~

 • 11. júna 2020, 13:09

  What would most of us do devoid of the brilliant suggestions you talk about on this blog? Who else has the fortitude to deal with vital topics with regard to common visitors like me? I actually and my girlfriends are very fortunate to have your website among the ones we typically visit. Hopefully you know how significantly we love your efforts! Best wishes through us all.

 • 11. júna 2020, 21:48

  Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 • 12. júna 2020, 3:23

  You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites on the web. I will recommend this web site!

 • 12. júna 2020, 5:20

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.|

 • 12. júna 2020, 6:41

  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from other web sites.

 • 12. júna 2020, 9:25

  Hello there, I do think your website might be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful site!

 • 12. júna 2020, 15:33

  Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 • 12. júna 2020, 18:24

  It’s genuinely very complicated in this full of activity life to listen news on Television, therefore I only use web for that reason, and take the hottest information.|

 • 13. júna 2020, 6:43

  You need to be a part of a contest for one of the best blogs online. I’m going to recommend this website!

 • 13. júna 2020, 11:47

  Nice replies in return of this query with genuine arguments and telling all on the topic of that.|

 • 13. júna 2020, 12:52

  Another issue is really that video gaming has become one of the all-time most significant forms of entertainment for people of various age groups. Kids participate in video games, plus adults do, too. The XBox 360 is just about the favorite games systems for those who love to have hundreds of games available to them, as well as who like to play live with people all over the world. Thanks for sharing your opinions.

 • 14. júna 2020, 17:04

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!|

 • 15. júna 2020, 2:30

  I am truly delighted to read this webpage posts which consists of plenty of helpful information, thanks for providing these statistics.|

 • 15. júna 2020, 3:55

  Very good info. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I have bookmarked it for later.

 • 15. júna 2020, 6:14

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 • 15. júna 2020, 11:37

  Great info. Lucky me I recently found your site by chance (stumbleupon). I’ve saved as a favorite for later!

 • 15. júna 2020, 11:48

  Hello there, There’s no doubt that your blog could be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog!|

 • 15. júna 2020, 15:27

  Hey there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.|

 • 16. júna 2020, 12:08

  Nice Information

 • 16. júna 2020, 12:12

  That is very interesting, You’re a very professional blogger. I’ve joined your rss feed and stay up for searching for extra of your fantastic post. Also, I’ve shared your site in my social networks|

 • 16. júna 2020, 19:01

  Washer Pros of Austi – 603 Davis St #36, Austin, TX 78701, United States — (512) 352-9650

 • 16. júna 2020, 20:20

  Hey there! I just want to give you a big thumbs up for your excellent info you have right here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 • 16. júna 2020, 20:55

  I am now not certain where you’re getting your info, however good topic. I must spend a while learning much more or working out more. Thanks for fantastic information I was on the lookout for this information for my mission.|

 • 16. júna 2020, 23:05

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 • 17. júna 2020, 2:49

  Washer Pros of Austin – 603 Davis St #36, Austin, TX 78701, United States — (512) 352-9650

 • 17. júna 2020, 3:16

  Washer Pros of Austin – 603 Davis St #36, Austin, TX 78701, United States — (512) 352-9650

 • 17. júna 2020, 5:19

  You’ve made some really good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 • 17. júna 2020, 9:12

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 • 17. júna 2020, 14:53

  Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 • 17. júna 2020, 22:15

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & aid other users like its aided me. Good job.|

 • 17. júna 2020, 22:58

  Washer Pros of Austin – 603 Davis St #36, Austin, TX 78701, United States — (512) 352-9650

 • 17. júna 2020, 23:26

  Washer Pros of Austin – 603 Davis St #36, Austin, TX 78701, United States — (512) 352-9650

 • 18. júna 2020, 0:05

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|

 • 18. júna 2020, 13:09

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 • 19. júna 2020, 3:16

  Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 • 20. júna 2020, 18:31

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he actually ordered me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this subject here on your web page.

 • 21. júna 2020, 4:26

  You’ll find it near extremely difficult to see well-updated people on this matter, and yet you come across as like you realize exactly what you’re writing on! Bless You

 • 21. júna 2020, 5:52

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 • 21. júna 2020, 9:14

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same niche as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Regards!|

 • 21. júna 2020, 19:25

  Surprisingly beneficial information that you have stated, warm regards for posting.

 • 21. júna 2020, 22:35

  I am genuinely glad to read this blog posts which carries tons of helpful facts, thanks for providing such statistics.|

 • 22. júna 2020, 0:51

  Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, but I truly thought you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 • 22. júna 2020, 6:21

  I just desire to reveal to you that I am new to blogging and certainly enjoyed your page. Likely I am most likely to save your blog post . You definitely have superb article content. Truly Appreciate it for giving out with us your very own site article

 • 22. júna 2020, 13:47

  After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Thank you.

 • 22. júna 2020, 15:06

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 • 22. júna 2020, 17:10

  You’re so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So great to find somebody with a few unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with a little originality.

 • 22. júna 2020, 21:41

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. cheers|

 • 23. júna 2020, 2:00

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?|

 • 23. júna 2020, 2:13

  Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.|

 • 23. júna 2020, 5:16

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 • 23. júna 2020, 18:30

  Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 • 24. júna 2020, 2:06

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!|

 • 24. júna 2020, 5:34

  Very good information. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon). I have book-marked it for later.

 • 24. júna 2020, 7:34

  A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this subject, it might not be a taboo subject but typically people don’t speak about such subjects. To the next! Cheers.

 • 24. júna 2020, 13:39

  Hi, Neat post. There’s an issue along with your site in internet explorer, would test this… IE nonetheless is the market chief and a big component of other folks will pass over your excellent writing because of this problem.

 • 24. júna 2020, 23:13

  I got this website from my pal who told me on the topic of this web site and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative posts at this time.|

 • 25. júna 2020, 0:51

  great put up, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers‘ base already!|

 • 25. júna 2020, 1:34

  The following time I check out a blog, I really hope that it doesn’t disappoint me as high as this set. I mean, I recognize it was my selection to review, however I in fact assumed youd have something fascinating to say. All I listen to is a bunch of whining about something that you could repair if you werent too active searching for attention.

 • 25. júna 2020, 5:03

  Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 • 25. júna 2020, 5:29

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 • 25. júna 2020, 7:27

  This is the right website for anyone who wishes to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Wonderful stuff, just wonderful.

 • 25. júna 2020, 11:56

  Next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I truly thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you were not too busy searching for attention.

 • 25. júna 2020, 12:46

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get anything done.

 • 25. júna 2020, 17:29

  It’s actually very complicated in this busy life to listen news on Television, thus I only use web for that reason, and take the most up-to-date news.|

 • 25. júna 2020, 18:16

  A person essentially lend a hand to make significantly articles I would state. That is the very first time I frequented your website page and to this point? I amazed with the analysis you made to create this particular post extraordinary. Great process!|

 • 25. júna 2020, 22:41

  I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

 • 26. júna 2020, 2:04

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Many thanks|

 • 26. júna 2020, 6:45

  Hi there, I discovered your blog by means of Google whilst searching for a comparable matter, your web site came up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • 26. júna 2020, 13:26

  I’ll right away clutch your rss as I can’t find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognize so that I may subscribe. Thanks.|

 • 26. júna 2020, 15:13

  Hello, Neat post. There is a problem together with your site in web explorer, might test this… IE still is the marketplace leader and a huge portion of people will miss your magnificent writing because of this problem.

 • 26. júna 2020, 20:19

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 • 27. júna 2020, 11:18

  I like reading through a post that will make men and women think. Also, thanks for permitting me to comment.

 • 27. júna 2020, 13:05

  I really like reading through an article that will make men and women think. Also, thank you for allowing for me to comment.

 • 27. júna 2020, 14:27

  Fine way of describing, and fastidious paragraph to take information concerning my presentation focus, which i am going to convey in college.|

 • 27. júna 2020, 16:38

  You made some good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 • 27. júna 2020, 17:16

  Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.|

 • 27. júna 2020, 17:46

  It is actually nearly unattainable to see well-updated men or women on this matter, however you appear like you fully understand the things you’re posting on! Many Thanks

 • 27. júna 2020, 23:08

  Wonderful article! We are linking to this particularly great post on our site. Keep up the good writing.

 • 28. júna 2020, 2:47

  Spot on with this write-up, I truly believe this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!|

 • 28. júna 2020, 16:13

  I constantly emailed this web site post page to all my contacts, for the reason that if like to read it then my links will too.|

 • 28. júna 2020, 23:25

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site is really good.

 • 29. júna 2020, 3:08

  Can I just say what a comfort to uncover a person that genuinely understands what they are discussing online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people need to look at this and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular since you certainly possess the gift.|

 • 29. júna 2020, 6:26

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 • 29. júna 2020, 15:47

  I enjoy reading an article that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment.

 • 29. júna 2020, 19:06

  Fantastic site. Lots of helpful information here. I am sending it to several pals ans also sharing in delicious. And naturally, thanks on your sweat!|

 • 30. júna 2020, 0:01

  If some one desires to be updated with hottest technologies after that he must be pay a visit this website and be up to date everyday.|

 • 30. júna 2020, 7:32

  Another issue is that video gaming has become one of the all-time largest forms of recreation for people spanning various ages. Kids engage in video games, and also adults do, too. The actual XBox 360 is just about the favorite video games systems for individuals that love to have a huge variety of games available to them, and also who like to play live with other folks all over the world. Many thanks for sharing your ideas.

 • 30. júna 2020, 9:29

  Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 • 30. júna 2020, 13:13

  Might be nearly close to impossible to encounter well-informed parties on this matter, still, you come across as like you fully grasp what you’re posting on! Appreciate It

 • 1. júla 2020, 1:59

  When some one searches for his essential thing, thus he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 • 2. júla 2020, 9:59

  An interesting discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more about this issue, it might not be a taboo matter but generally people don’t speak about such subjects. To the next! All the best!

 • 2. júla 2020, 16:20

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 • 2. júla 2020, 18:50

  Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 • 2. júla 2020, 21:01

  A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to write more on this topic, it may not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such topics. To the next! Cheers!

 • 3. júla 2020, 6:11

  excellent points altogether, you just gained a new reader. What would you recommend in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 • 3. júla 2020, 11:42

  Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 • 3. júla 2020, 18:44

  It’s amazing to visit this site and reading the views of all colleagues on the topic of this piece of writing, while I am also eager of getting familiarity.|

 • 4. júla 2020, 9:12

  What’s up to every one, since I am actually keen of reading this webpage’s post to be updated daily. It includes pleasant stuff.|

 • 4. júla 2020, 12:39

  Magnificent beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a appropriate deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent idea|

 • 4. júla 2020, 16:37

  Howdy, I think your blog might be having web browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent site!

 • 5. júla 2020, 1:21

  I simply want to tell you that I am very new to blogs and honestly loved this blog site. Most likely I’m likely to bookmark your site . You amazingly have beneficial article content. Thanks a lot for sharing your webpage.

 • 5. júla 2020, 19:12

  After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot.

 • 6. júla 2020, 4:34

  Every weekend i used to go to see this web page, as i want enjoyment, for the reason that this this web page conations in fact pleasant funny information too.|

 • 6. júla 2020, 8:24

  Hi! I’ve been reading your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!|

 • 7. júla 2020, 5:22

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your web page.

 • 7. júla 2020, 5:40

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 • 9. júla 2020, 2:13

  After looking over a few of the blog articles on your web site, I truly appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know how you feel.

 • 9. júla 2020, 15:53

  This web site definitely has all of the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • 9. júla 2020, 20:11

  This is a topic that’s close to my heart… Many thanks! Where are your contact details though?|

 • 9. júla 2020, 22:50

  I visited several blogs but the audio feature for audio songs present at this web page is actually superb.|

 • 10. júla 2020, 0:34

  Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 • 10. júla 2020, 5:34

  You have made some really good points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • 10. júla 2020, 8:58

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really good article on building up new weblog.|

 • 10. júla 2020, 14:10

  Ahaa, its fastidious discussion on the topic of this article here at this webpage, I have read all that, so at this time me also commenting here.|

 • 10. júla 2020, 17:38

  You are so awesome! I do not think I have read something like that before. So good to find another person with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality.

 • 10. júla 2020, 22:16

  This is a topic which is near to my heart… Thank you! Where are your contact details though?|

 • 10. júla 2020, 23:00

  I?m satisfied, I must state. Really hardly ever do I experience a blog that?s both instructional and also amusing, and also let me tell you, you have struck the nail on the head. Your suggestion is exceptional; the issue is something that inadequate individuals are speaking smartly around. I am very satisfied that I stumbled across this in my look for something relating to this.

 • 11. júla 2020, 4:58

  I visited multiple websites however the audio quality for audio songs existing at this web site is actually marvelous.|

 • 11. júla 2020, 5:06

  I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really pleasant piece of writing on building up new web site.|

 • 11. júla 2020, 11:25

  These are in fact enormous ideas in on the topic of blogging. You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.|

 • 11. júla 2020, 15:55

  It’s the best time to make a few plans for the future and it’s time to be happy. I’ve learn this publish and if I could I desire to recommend you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles regarding this article. I wish to learn more issues approximately it!|

 • 11. júla 2020, 17:07

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our dialogue made at this time.|

 • 11. júla 2020, 17:40

  Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!|

 • 11. júla 2020, 20:03

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?|

 • 11. júla 2020, 21:44

  It’s an amazing article designed for all the web users; they will obtain benefit from it I am sure.|

 • 12. júla 2020, 0:43

  Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • 12. júla 2020, 2:36

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 • 12. júla 2020, 10:09

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise info… Many thanks for sharing this one. A must read post.

 • 12. júla 2020, 14:50

  Everyone loves what you guys tend to be up too. This type of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.|

 • 12. júla 2020, 21:24

  What’s up, constantly i used to check website posts here in the early hours in the daylight, since i love to find out more and more.|

 • 12. júla 2020, 23:51

  Hi! I simply wish to give you a big thumbs up for your excellent information you have right here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 • 13. júla 2020, 0:49

  Greetings, There’s no doubt that your blog could possibly be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great blog.

 • 13. júla 2020, 1:17

  Greetings! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to mention keep up the great job!|

 • 13. júla 2020, 9:27

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 • 13. júla 2020, 15:52

  Hi, after reading this awesome article i am also cheerful to share my know-how here with colleagues.|

 • 13. júla 2020, 19:54

  This is a topic that’s near to my heart… Take care! Where are your contact details though?|

 • 14. júla 2020, 0:32

  Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get anything done.

 • 14. júla 2020, 0:58

  I enjoy what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the great works guys I’ve included you guys to my own blogroll.|

 • 14. júla 2020, 1:16

  I always spent my half an hour to read this blog’s posts daily along with a cup of coffee.|

 • 14. júla 2020, 4:40

  I?d have to get in touch with you below. Which is not something I usually do! I take pleasure in reviewing a blog post that will make individuals assume. Additionally, many thanks for permitting me to comment!

 • 14. júla 2020, 11:11

  I’ve been surfing on-line greater than three hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours. It is beautiful price sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content material as you did, the net will be much more useful than ever before.|

 • 14. júla 2020, 18:25

  There are some interesting points in this write-up however I don?t recognize if I see all of them facility to heart. There is some legitimacy yet I will hold viewpoint up until I check out it better. Excellent article, many thanks and we want extra! Included in FeedBurner also

 • 14. júla 2020, 21:43

  bookmarked!!, I love your web site!|

 • 15. júla 2020, 0:04

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the site is also really good.

 • 15. júla 2020, 6:12

  Hi! I’ve been reading your blog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to tell you keep up the good job!|

 • 15. júla 2020, 6:40

  Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 • 15. júla 2020, 13:45

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Many thanks for providing these details.|

 • 15. júla 2020, 16:11

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.|

 • 15. júla 2020, 19:33

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to find someone with some authentic ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that is wanted on the net, somebody with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 • 15. júla 2020, 22:31

  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 • 16. júla 2020, 1:53

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

 • 16. júla 2020, 6:53

  This is the right blog site for any person that wishes to learn about this subject. You understand so much its virtually difficult to suggest with you (not that I really would want?HaHa). You definitely put a brand-new spin on a topic thats been covered for many years. Terrific stuff, simply wonderful!

 • 16. júla 2020, 12:44

  Hello would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!|

 • 16. júla 2020, 17:13

  Ahaa, its pleasant conversation on the topic of this paragraph at this place at this website, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.|

 • 17. júla 2020, 11:01

  Howdy! This blog post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

 • 17. júla 2020, 21:05

  I really like what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.|

 • 18. júla 2020, 0:14

  Hola! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!|

 • 18. júla 2020, 8:01

  Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? With thanks|

 • 18. júla 2020, 8:20

  Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and superb design and style.|

 • 18. júla 2020, 8:50

  There are definitely a great deal of details like that to take into account. That is a terrific point to bring up. I use the thoughts above as general inspiration yet clearly there are questions like the one you raise where the most important thing will certainly be operating in honest good faith. I don?t understand if finest methods have actually emerged around things like that, yet I make sure that your task is clearly recognized as a level playing field. Both young boys and also ladies feel the impact of simply a moment?s enjoyment, for the remainder of their lives.

 • 18. júla 2020, 17:21

  I’m the business owner of JustCBD company (justcbdstore.com) and I am currently aiming to broaden my wholesale side of business. I am hoping anybody at targetdomain is able to provide some guidance . I considered that the most effective way to do this would be to reach out to vape shops and cbd retailers. I was hoping if someone could suggest a qualified web site where I can get Vape Shop International Sales Leads I am currently reviewing creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. Unsure which one would be the most suitable choice and would appreciate any advice on this. Or would it be easier for me to scrape my own leads? Suggestions?

 • 18. júla 2020, 21:43

  I blog often and I really thank you for your information. This article has really peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 • 18. júla 2020, 22:23

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!|

 • 19. júla 2020, 3:37

  Ahaa, its pleasant dialogue about this piece of writing here at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting here.|

 • 19. júla 2020, 5:37

  This is a topic which is close to my heart… Cheers! Where can I find the contact details for questions?

 • 19. júla 2020, 6:12

  Hello to all, the contents existing at this web page are genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.|

 • 19. júla 2020, 7:07

  you have a great blog site right here! would you like to make some welcome blog posts on my blog site?

 • 19. júla 2020, 7:34

  I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 • 19. júla 2020, 17:41

  Thanks for any other informative web site. Where else may just I am getting that kind of info written in such an ideal manner? I’ve a project that I’m simply now running on, and I have been on the look out for such info.|

 • 20. júla 2020, 2:52

  Its like you learn my thoughts! You appear to grasp a lot about this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply could do with a few percent to pressure the message home a bit, but other than that, that is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 • 20. júla 2020, 4:28

  I was very delighted to locate this web-site. I intended to many thanks for your time for this remarkable read!! I definitely appreciating every little bit of it as well as I have you bookmarked to take a look at brand-new things you post.

 • 20. júla 2020, 20:28

  This is a topic that is close to my heart… Take care! Exactly where are your contact details though?

 • 21. júla 2020, 4:23

  The next time I read a blog site, I hope that it does not dissatisfy me as long as this one. I indicate, I recognize it was my choice to read, however I really thought youd have something interesting to say. All I listen to is a bunch of grumbling regarding something that you can fix if you werent as well busy seeking focus.

 • 21. júla 2020, 21:42

  I found your blog website on google and also examine a few of your early blog posts. Continue to keep up the great operate. I simply added up your RSS feed to my MSN Information Visitor. Seeking onward to reading more from you later!?

 • 22. júla 2020, 0:21

  I like it when individuals get together and share views. Great site, keep it up!

 • 22. júla 2020, 1:49

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is also really good.

 • 22. júla 2020, 5:24

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to view the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 • 22. júla 2020, 22:14

  Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.|

 • 23. júla 2020, 0:39

  Having read this I believed it was very informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 • 23. júla 2020, 0:42

  Hey there! I just want to give a substantial thumbs up for the fantastic information you have here on this article. I will certainly be coming back to your blog site for even more quickly.

 • 23. júla 2020, 5:20

  I like looking through a post that can make people think. Also, thanks for permitting me to comment.

 • 23. júla 2020, 16:35

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 • 23. júla 2020, 18:16

  As predicted all space coffins and space funeral homes will blow up in space around the year 2080 to year 3000 due to envy. That’s why we need the 777 immortality smart contracts to remind the living to have faith through time. The 777 immortality smart contract is the trust system that can save someone you love through time.

 • 23. júla 2020, 21:42

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your blog.

 • 24. júla 2020, 0:04

  Hello there, just turned out to be mindful of your website through Search engine, and have found that it’s very beneficial. I will appreciate should you continue on this.

 • 24. júla 2020, 3:35

  I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and would love to learn where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

 • 24. júla 2020, 9:40

  Hello there! This blog post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this article to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 • 24. júla 2020, 13:51

  I am usually to blogging and also i truly value your material. The short article has really peaks my passion. I am going to bookmark your site as well as maintain checking for new information.

 • 24. júla 2020, 16:59

  I like it when individuals come together and share views. Great site, keep it up!|

 • 24. júla 2020, 23:23

  I am usually to blog writing and also i really value your web content. The write-up has actually peaks my rate of interest. I am going to bookmark your site and also maintain looking for new details.

 • 25. júla 2020, 2:02

  Awesome blog.Really looking forward to read more. Want more.

 • 25. júla 2020, 3:49

  I really like what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve you guys to blogroll.|

 • 25. júla 2020, 8:23

  It’s very straightforward to find out any matter on web as compared to books, as I found this paragraph at this web page.|

 • 25. júla 2020, 10:34

  I really have to advise you that I am new to having a blog and certainly liked your website. Most likely I am most likely to store your blog post . You truly have magnificent article blog posts. Acknowledge it for share-out with us your very own website webpage

 • 25. júla 2020, 14:56

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance“ between user friendliness and appearance. I must say you have done a awesome job with this. Also, the blog loads very quick for me on Safari. Exceptional Blog!|

 • 25. júla 2020, 19:31

  This is a topic that is close to my heart… Best wishes! Exactly where are your contact details though?|

 • 26. júla 2020, 0:14

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.|

 • 26. júla 2020, 7:06

  Saved as a favorite, I like your web site!|

 • 26. júla 2020, 8:58

  I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • 26. júla 2020, 11:43

  It’s very simple to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web site.|

 • 26. júla 2020, 14:12

  I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.|

 • 26. júla 2020, 17:35

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 • 26. júla 2020, 19:40

  Howdy I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was looking on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great b.|

 • 26. júla 2020, 20:41

  Great site you have got here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!|

 • 26. júla 2020, 21:26

  You should take part in a contest for one of the most useful sites online. I most certainly will highly recommend this web site!

 • 27. júla 2020, 0:14

  I’ve read several excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to make such a fantastic informative site.|

 • 27. júla 2020, 9:34

  When I initially commented I clicked the -Alert me when brand-new comments are added- checkbox as well as now each time a comment is added I obtain four emails with the very same comment. Is there any way you can remove me from that service? Many thanks!

 • 27. júla 2020, 13:16

  Its such as you read my mind! You seem to understand a lot about this, such as you wrote the book in it or something. I believe that you simply could do with some to power the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I will certainly be back.|

 • 27. júla 2020, 13:37

  If you are going for finest contents like myself, only go to see this web page all the time because it gives quality contents, thanks|

 • 28. júla 2020, 4:41

  Can I just claim what an alleviation to discover a person who in fact knows what theyre discussing on the web. You most definitely know exactly how to bring an issue to light as well as make it essential. More people require to read this and also comprehend this side of the tale. I cant believe youre not extra prominent due to the fact that you definitely have the present.

 • 28. júla 2020, 15:28

  I discovered your blog website on google as well as check a few of your very early blog posts. Remain to maintain the very good run. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Visitor. Seeking ahead to learning more from you later!?

 • 28. júla 2020, 16:30

  Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 • 28. júla 2020, 17:52

  Very nice write-up. I certainly appreciate this website. Continue the good work!

 • 28. júla 2020, 21:35

  It’s difficult to find experienced people about this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 • 29. júla 2020, 1:44

  Can I simply say what a comfort to find someone who really understands what they’re talking about on the internet. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to read this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 • 29. júla 2020, 17:03

  An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research on this. And he actually bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your internet site.

 • 29. júla 2020, 21:16

  A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more on this subject, it might not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such subjects. To the next! Many thanks!

 • 30. júla 2020, 10:26

  I was able to find good information from your articles.

 • 30. júla 2020, 13:21

  After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thanks!

 • 30. júla 2020, 14:09

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.|

 • 30. júla 2020, 16:11

  There is visibly a bundle to learn about this. I assume you made sure great points in attributes likewise.

 • 30. júla 2020, 19:21

  Spot on with this write-up, I absolutely feel this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 • 30. júla 2020, 19:38

  Everyone loves it whenever people come together and share ideas. Great site, continue the good work.

 • 31. júla 2020, 3:53

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anybody having similar RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 • 31. júla 2020, 7:15

  When someone writes an piece of writing he/she retains the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this post is outstdanding. Thanks!|

 • 31. júla 2020, 15:53

  There is visibly a package to understand about this. I assume you made sure good points in attributes also.

 • 31. júla 2020, 17:09

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to check out the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now 😉

 • 31. júla 2020, 23:09

  Right here is the perfect website for everyone who wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for a long time. Great stuff, just wonderful!|

 • 1. augusta 2020, 4:33

  Spot on with this write-up, I honestly believe this website needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!

 • 1. augusta 2020, 18:23

  Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 • 1. augusta 2020, 19:23

  Saved as a favorite, I like your website!

 • 2. augusta 2020, 4:14

  It’s hard to find educated people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • 2. augusta 2020, 11:31

  There are some fascinating moments in this post however I don?t understand if I see all of them facility to heart. There is some credibility however I will certainly take hold viewpoint till I explore it better. Excellent article, thanks and also we want a lot more! Added to FeedBurner too

 • 2. augusta 2020, 16:32

  I’m extremely pleased to find this great site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you book-marked to check out new things on your blog.

 • 2. augusta 2020, 21:58

  Good post. I am facing some of these issues as well..

 • 2. augusta 2020, 22:30

  I’m very pleased to find this site. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new information on your site.

 • 3. augusta 2020, 5:36

  I?m amazed, I must say. Truly rarely do I run into a blog that?s both educative as well as amusing, and also let me tell you, you have hit the nail on the head. Your suggestion is outstanding; the problem is something that not nearly enough individuals are speaking wisely about. I am extremely satisfied that I stumbled across this in my search for something connecting to this.

 • 3. augusta 2020, 5:42

  Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • 3. augusta 2020, 21:43

  Hey there, You’ve performed an excellent job. I will definitely digg it and in my opinion suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.|

 • 4. augusta 2020, 20:52

  Place on with this write-up, I genuinely think this internet site needs much more factor to consider. I?ll probably be again to check out a lot more, thanks for that info.

 • 5. augusta 2020, 4:14

  Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.|

 • 5. augusta 2020, 8:10

  I?m amazed, I have to state. Actually seldom do I run into a blog site that?s both enlightening as well as amusing, and let me inform you, you have hit the nail on the head. Your suggestion is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking smartly about. I am really satisfied that I came across this in my look for something connecting to this.

 • 5. augusta 2020, 17:05

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the information!

 • 6. augusta 2020, 2:32

  It’s difficult to find well-informed people about this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • 6. augusta 2020, 5:35

  Wow, that’s what I was seeking for, what a stuff! present here at this website, thanks admin of this website.|

 • 6. augusta 2020, 7:35

  After going over a handful of the blog posts on your web site, I seriously appreciate your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website too and let me know what you think.

 • 6. augusta 2020, 9:30

  May I simply say what a comfort to find somebody who really understands what they’re talking about on the net. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should look at this and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular because you most certainly possess the gift.

 • 6. augusta 2020, 20:55

  After research study a few of the article on your site now, as well as I absolutely like your way of blog writing. I bookmarked it to my book mark website checklist and also will be examining back soon. Pls look into my internet site also and also let me know what you assume.

 • 6. augusta 2020, 22:57

  I simply want to tell you that I’m beginner to weblog and absolutely liked your web blog. Probably I’m planning to bookmark your website . You amazingly have very good articles and reviews. Thanks a bunch for sharing your website page.

 • 7. augusta 2020, 13:15

  Hi! I’ve been following your weblog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Porter Texas! Just wanted to mention keep up the good work!|

 • 7. augusta 2020, 17:06

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.|

 • 7. augusta 2020, 19:28

  Spot on with this review, I really assume this internet site requires a lot more consideration. I?ll probably be once again to review much more, many thanks for that information.

 • 8. augusta 2020, 0:36

  I blog often and I seriously appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 • 8. augusta 2020, 2:53

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 • 8. augusta 2020, 3:05

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!|

 • 8. augusta 2020, 6:48

  I was able to find good info from your blog posts.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.