Uprostred kaviarne sa s revom povaľuje dieťa. No a čo?

uprostred-kaviarne-sa-s-revom-povaluje-dieta-no-a-co

Veci nie sú také, aké sa na prvý pohľad môže zdať. Alebo ako ich máme tendencie v prvej chvíli vnímať. Ani názov tohto článku. Ani tvoje dieťa. A čo s tým má spoločné cestovanie? Čítaj, milý rodič. 

Čím dlhšie som mama, tým väčmi si dávam bacha na to, aby som druhých rodičov samovoľne neobšťastňovala svojimi postrehmi a radami zo života materského (sprevádzanými spikleneckým žmurkaním v štýle: Ja som si tým už prešla, moja. Viem o čom hovorím). 

Pozn. autorky: Tento text patrí medzi svetlé výnimky. :-)))

Predovšetkým, ak ide o kamošky, ktoré nápadne pripomínajú prezretý melón a celá tá cesta – na ktorú ich nikto a nič na svete nemá šancu skutočne dôkladne pripraviť – ich ešte len čaká. 

Tie totiž bývajú vďačnými objektami mnohých ne-vyžiadaných rád blízkeho i širokého okolia. Počnúc tým, či si majú zaplatiť epidurálku a mať muža pri pôrode a končiac tým, odkedy zavádzať príkrmy, či brávať dieťa na ruky alebo s ním spať v spoločnej posteli a či a odkedy ho ťahať do lietadla alebo do reštaurácie. 

vagabonding-baliRovnako od istej doby neriešim, ako niekto vychováva alebo nevychováva svoje dieťa. Nie, že by mi to bolo jedno. Ak sa ma niekto spýta na názor súvisiaci s čímkoľvek ohľadom detí, takmer vždy poviem, že jediná rada, ktorú mu stopercentne viem a môžem s čistým svedomím poskytnúť, znie takto:

Počúvaj samu seba. Spoľahni sa na svoje pocity. Intuícia je najsilnejšia zbraň všetkých mám. Bez výnimky. 

Cestovanie s dieťaťom ma totiž ako mamu naučilo nesúdiť druhých, nehodnotiť, neodsudzovať a neporovnávať sa, ale ísť si skrátka svoje. Žiť a nechať žiť. Áno, neraz je to ťažké. My, rodičia – predovšetkým mamy – sme totiž tými najnemilosrdnejšími sudcami pod slnkom. Všakáno?!

turistika-pevnost-arcoDokážeme riešiť – česť výnimkám – skutočne každú prkotinu. To, ako druhí rodičia svojho drobca obliekajú a neobliekajú (panebože, ako ho môžu nechať behať naboso v takej kose?!). To, čo svojim deťom dávajú a nedávajú jesť. To, či ich nosia alebo nenosia. A asi každá mama dôverne pozná zhrozenú vetu:

Panebože, ešte ho kojíš?! 

Prípadne ešte zhrozenejšiu:

Čooo? Už ho nekojíš?!

Vrháme pohľady plné odsúdenia, ak dieťa sedí v kaviarni či reštaurácii na dlážke a jeho rodičia opodiaľ pri stole popíjajú kávičku, akoby sa nechumelilo. Alebo je príliš veľa hodín a dieťa je stále hore s dospelými.

Prečo už dávno nespí?! To sú ale nezodpovední rodičia! 

Lenže. 

Nevidíme druhým do kuchyne ani do spálne či detskej izby. Nevieme, čo sa odohráva za zamknutými dverami ich domu, bytu, v ich srdciach a hlavách. Nie sme tam s nimi počas ich zúfalých, bezsenných nocí. Nie sme tam s nimi, keď mama so slzami v očiach vykydáva obsah celého prácne navareného hrnca super-truper bio zdravej stravy do toaletnej misy, pretože jej pokladík skrátka odmieta otvoriť ústa a prehĺtať ponúkané sústa. Prípadne obedom tapetuje stenu v kuchyni. 

A je vysoko pravdepodobné, že to dieťa, ktoré zbadáme na ulici v kočíku s holými nohami, nemá obuté ponožky preto, že jeho rodičia už vyše týždňa nespali a jednoducho nevládzu hrať donekonečna tú otravnú hru na obúvanie a vyzúvanie, sprevádzanú výbuchmi hnevu. A tak si povedali, že keď vonku práve nemrzne, ale počasie je relatívne teplé, nič sa nestane, ak si na chvíľu vydýchnu a decko bude pár minút aj bosé. 

dolomity-psychologia-dietataA je naozaj možné, že to dieťa sedí na dlážke v kaviarni nie preto, že jeho rodičia majú v paži. Ale preto, že má akútne svoju „don’t touch me” chvíľku a je ako odistený granát. V takom prípade je skutočne najrozumnejšie a najbezpečnejšie pre všetkých zúčastnených nechať ho skrátka tak. 

A možno ten krajíček pizze na dovolenke obžúva nie preto, že jeho rodičia do neho tlačia už od pol roka vyprážané rezne, antibiotické kurence a ktovie aké hnusoty. Ale možno sa len skrátka stalo, že napriek svojim pedantným stravovacím zásadám nedopatrením prešvihli čas obeda alebo nebolo možné dostať dieťa skôr z bazéna či ihriska a už pre neho jednoducho nezohnali nič normálne na jedenie (tak ako sa to stalo aj nám v talianskych Dolomitoch, keď boli všetky reštiky pozatvárané). Alebo na drobca lezie nejaká choroba, nič mu nechutí a jediné, čo do neho dokážu ustarostení rodičia natlačiť, sú slané tyčinky. A tak v oboch prípadoch stoja pred Soffinou voľbou – nedať mu radšej jesť nič alebo dať aspoň niečo…

Možno to urevané decko, ktoré svojim správaním vyrušuje celý podnik, nie je rozmaznaným produktom neschopných rodičov, ktoré nemá čo hľadať v reštaurácii, ale kľudné a dobré dieťa, ktorému práve idú zuby, zle sa vyspalo, prípadne sa mu daný priestor jednoducho nepáči a chce ísť preč. Aj nám, dospelým sa predsa neraz stane, že sa niekde necítime dobre. Alebo že máme deň pod psa. A deti sú predsa tiež len ľudia. 🙂 

multikultura-nomadka-baliNa našich potulkách po svete sa stretávame s rozmanitými ľuďmi, s rozdielnou mentalitou, výchovou a kultúrou. Sme svedkami rozdielnych prístupov vo výchove detí a rôznych situácií. A v neposlednom rade sa ako rodičia každodenne sami ocitáme v absolútne nových a neraz hraničných situáciách. 

Otvorene priznávam, že na začiatku tej dlhej trate menom materstvo som bola idealistická (alebo naivná) a oduševnene sa bila do hrude, že jakživ nebudem robiť toto či ono. Dokonca som sa – áááno, presne tak – škaredo dívala na rodičov asi dvojročného krpca, ktorý na námestí usedavo plakal i zúril a oni ho nechali tak, iba pri ňom stáli. (Až dnes viem, že to jediné správne, čo mohli v tej chvíli urobiť, bolo nechať, aby v ňom emócia sama odznela). Keď na to dnes spätne spomínam, je mi to ľúto. 

Keď malá nomádka dovršila pol roka, cítila som sa ako majsterka sveta, ktorá mala rozumy na rozdávanie, rodičovstvo gombička. Vnímala som samu seba ako chápavú, trpezlivú mamu. No prišlo obdobie prvých krokov a zdrhačiek, presadzovania si vlastnej vôle a nástupu „prvej predpuberty”. A moje ideály sa rozpadli ako domček z karát. Aj to moje rezolútne:

Toto by som JA nikdy neurobila! 

Biely rožok v supermarkete len preto, aby mi dieťa vydržalo obsedieť v nákupnom vozíku, kým doň nahádžem všetky potraviny? V ŽIADNOM PRÍPADE!!! 

Ja že by som toto nikdy neurobila?! Cha-cha, jasné že urobila. Urobíme „TO” raz všetky. A nie raz. Tak to skrátka je. Je to niečo ako rodičovský zákon :-). 

mala-nomadka-zabava-a-dobrodruzstvoVďaka vlastnému dieťaťu a najmä cestovaním s ním, keď sme boli vo svete svedkami mnohých iných rozmanitých príbehov, mám dnes pre druhých oveľa väčšie pochopenie.

A myslím si, ba nie, som o tom skalopevne presvedčená, že keď konáme z hĺbky nášho srdca a z čistej lásky, vychovávame správne. Všetky sme úžasné mamy. Či používame bio látkové plienky alebo jednorazovky, či kojíme alebo nie, či dieťa nosíme v nosiči alebo nenosíme, či kupujeme fľaškové príkrmy alebo každý deň stojíme pri sporáku. Či ťaháme dieťa do sveta alebo máme rady bezpečie a komfort domova. Či mu obúvame barefootky alebo mu dávame tvrdé ortopedické boty. Či dieťa prihlásime už v roku na angličtinu a tristo ďalších krúžkov, alebo ho necháme ako samorast ponevierať sa celé dni po záhrade. Alebo z každého trochu či naopak, nič z toho. Všetky sme úžasné mamy z jedného prostého dôvodu – milujeme svoje deti a robíme veci tak, ako najlepšie vieme a chceme. 

A na tých ostatných sa môžeme z vysoka vykašľať. O to viac, keď nás vidia prvý a neraz posledný krát v živote. 

Nikto totiž nevie, čo sa skrýva za každou našou reakciou, ktorej sú svedkami. Nikto nevie, aké pohnútky sa ukrývajú za tým bielym rožkom v obchode, za tým zvýšeným hlasom na ulici, za tým ležiacim dieťaťom na chodníku. Nikto iný, len my. 

A rovnako my nevieme, čo prežívajú tí druhí. Aké majú dieťa, aký je jeho zdravotný stav, ako spáva, jedáva, koľko nocí kvôli nemu prebdeli. Nevieme celé pozadie situácie, nepoznáme príčiny, preto neškatuľkujme a nesúďme predčasne. 

Veci sú zvyčajne iné, než sa na prvý pohľad zdá. Kým si urobíme záver a v duchu vynesieme rozsudok, máme len zlomok sekundy. Dá sa však v priebehu zlomku sekundy spoznať niekoho príbeh? 

A najmä – nikdy nevieme, kedy sa rovnaká alebo podobná situácia, nad akou ohŕňame náš zásadový nos, prihodí nám. A verte, že sa nám prihodí. 

nomadska-zasluzena-pusa-na-vrchole-hochkarKaždá z nás má ako mama svoj príbeh. A každá si zaslúži rešpekt, nie opovrhnutie. Nie sme rivalky, ktoré majú na seba gániť na detských ihriskách, v herniach či v bazénoch. Nie sme na pretekoch, aby sme porovnávali kočíky, hračky, topánky, rodičovský prístup. Radšej by sme mali držať spolu – ako bohyne a stvoriteľky, ako tie, bez ktorých by tu nič nedržalo pohromade a stratilo by svoju formu. Mali by sme na seba spiklenecky žmurkať, veď sme na jednej lodi. Zaslúžime si vzájomný rešpekt a povzbudenie, ak pre nič iné, tak aspoň pre to, že sme sa ešte nezbláznili. 🙂

71 thoughts on “Uprostred kaviarne sa s revom povaľuje dieťa. No a čo?

 • 5. mája 2018, 12:32

  V tomto texte sa nájde každá mamina. Vďaka zaň. 🙂

 • Katka
  5. mája 2018, 14:35

  Velmi pekne a vystizne 🙂

 • 22. decembra 2019, 19:47

  Rattling nice style and fantastic articles, nothing else we need : D.

 • 31. decembra 2019, 18:51

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.

 • 1. januára 2020, 18:19

  I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • 2. januára 2020, 10:27

  Hello. Great job. I did not imagine this. This is a great story. Thanks!

 • 3. januára 2020, 8:00

  I believe this website has got some very superb information for everyone : D.

 • 3. januára 2020, 10:32

  Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and include approximately all vital infos. I would like to peer extra posts like this.

 • 3. januára 2020, 16:09

  I like this website because so much useful material on here : D.

 • 3. januára 2020, 22:12

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 • 5. januára 2020, 20:02

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 • 9. januára 2020, 5:14

  Normally I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

 • 13. januára 2020, 12:17

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 • 15. januára 2020, 10:57

  I like this web blog so much, bookmarked.

 • 15. januára 2020, 22:18

  Very nice info and straight to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 • 21. januára 2020, 17:39

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 • 22. januára 2020, 11:11

  Great paintings! That is the type of info that are supposed to be shared across the internet. Disgrace on Google for no longer positioning this publish upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 • 25. januára 2020, 4:19

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 • 25. januára 2020, 5:58

  you’re really a good webmaster. The site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a great job on this topic!

 • 25. januára 2020, 12:13

  Very interesting topic, regards for posting. „The friendship that can cease has never been real.“ by Saint Jerome.

 • 25. januára 2020, 13:55

  Very interesting topic, regards for putting up. „To have a right to do a thing is not at all the same as to be right in doing it.“ by G. K. Chesterton.

 • 26. januára 2020, 16:36

  Excellent weblog right here! Additionally your site quite a bit up very fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link on your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

 • 30. januára 2020, 21:27

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 • 31. januára 2020, 13:02

  Undeniably consider that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest factor to understand of. I say to you, I certainly get annoyed even as other people think about worries that they plainly don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side-effects , other people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • 6. februára 2020, 8:47

  I’ve read several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you place to create such a wonderful informative web site.

 • 6. februára 2020, 10:53

  Some really interesting points you have written.Helped me a lot, just what I was searching for : D.

 • 28. februára 2020, 0:18

  I always was concerned in this subject and stock still am, thankyou for posting.

 • 4. marca 2020, 19:03

  I haven’t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • 4. marca 2020, 22:39

  Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Thanks!

 • 4. marca 2020, 22:44

  Thanks for your personal marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage one to continue your great job, have a nice day!

 • 5. marca 2020, 0:50

  I am really inspired along with your writing abilities and also with the format for your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to see a great weblog like this one nowadays..

 • 5. marca 2020, 2:25

  Normally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 • 5. marca 2020, 3:11

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 • 5. marca 2020, 3:40

  I have been checking out some of your posts and i must say pretty clever stuff. I will surely bookmark your website.

 • 5. marca 2020, 5:28

  Good post. I study something more difficult on totally different blogs everyday. It will all the time be stimulating to learn content material from different writers and follow a bit of one thing from their store. I’d want to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 • 5. marca 2020, 7:46

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 • 5. marca 2020, 8:55

  Hello there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 • 5. marca 2020, 9:16

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 • 5. marca 2020, 13:19

  There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good points in features also.

 • 5. marca 2020, 14:12

  Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • 5. marca 2020, 16:25

  I really appreciate this post. I?¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 • 6. marca 2020, 4:08

  I like this website because so much useful material on here : D.

 • 6. marca 2020, 9:43

  There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain good points in options also.

 • 8. marca 2020, 13:34

  Great remarkable things here. I?¦m very glad to look your article. Thank you a lot and i am looking forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 • 9. marca 2020, 14:36

  Good write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 • 21. marca 2020, 8:03

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for!

 • 2. apríla 2020, 0:28

  Great work! This is the type of information that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 • 11. apríla 2020, 10:05

  I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 • 15. apríla 2020, 5:15

  Yay google is my world beater assisted me to find this outstanding site! .

 • 17. apríla 2020, 8:39

  Your mode of describing the whole thing in this post is in fact nice, all be able to simply be aware of it, Thanks a lot.|

 • 18. apríla 2020, 2:09

  I like this web blog very much, Its a really nice position to read and incur information. „The absence of war is not peace.“ by Harry S Truman.

 • 20. apríla 2020, 7:13

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 • 23. apríla 2020, 16:50

  Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

 • 30. apríla 2020, 0:10

  I like this weblog very much, Its a really nice berth to read and obtain info .

 • 30. apríla 2020, 0:29

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • 2. mája 2020, 23:00

  It’s really a nice and useful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • 3. mája 2020, 16:45

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 • 20. mája 2020, 16:18

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!

 • 22. mája 2020, 20:28

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 • 29. mája 2020, 8:14

  I just want to tell you that I am just all new to blogging and actually loved this web-site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely come with tremendous article content. Thanks a lot for sharing your web site.

 • 5. júna 2020, 1:22

  I simply want to say I am just newbie to blogging and site-building and really loved your page. Most likely I’m going to bookmark your blog . You surely have wonderful articles. Thanks a bunch for sharing your blog site.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.