V Nitre sa ukrýva sen všetkých rodičov – kávičkárov

v-nitre-sa-ukryva-sen-vsetkych-rodicov-kavickarov

Kaviareň podobná rozkošnému francúzskemu bistru má kávu rovnako dobrú ako detský kútik. Skrátka ideálne miesto pre pôžitkárov, ktorí k životu potrebujú šálku voňavej kávy, a popritom musia zabaviť aj svoju malú šelmu. Pardón, dieťa.

Na toto miesto sme nenatrafili náhodou. Do uší sa nám dostalo vďaka viacerým známym. Plánovali sme totiž návštevu Nitry a hrozilo, že kým tato nomád sa bude venovať svojim vybavovačkám, my s malou nomádkou sa budeme musieť aspoň na dve hodinky zašiť pred mrazivým a veterným počasím. Na poslednú chvíľu som cez Facebook hľadala nejaké nitrianske útočisko, kde majú dobrú kávu a rovnako dobrý detský kútik.

Z rôznych strán prišla rovnaká odpoveď: Elisabeth Pattisserie. Rozkošná kaviarnička samu seba označuje za Paríž v srdci Nitry. Nájdete ju v historickom centre mesta pod Zoborom (konkrétne na Kupeckej ulici).

elisabeth-pattiserie_makronky

Keď som potiahla za kľučku, v útrobách historickej budovy ma privítala nevtieravá hudba a francúzsky šmrnc vtisnutý do starostlivo zvoleného nábytku, tapiet či vkusných dekorácií. Všetko bolo ladené do mäkkých, pastelových tónov, čo na moje oči pôsobilo ako pohladenie. Ihneď som vedela, že som sa ocitla v tom druhu kaviarne, kde sa cítite natoľko príjemne, že nemáte problém sa tu „zabudnúť” aj na pol dňa. Keby som žila v Nitre, určite by som tu bola pečená varená. S dieťaťom aj bez.

Kaviareň pozostáva z dvoch častí – v prvej sa nachádza bar, vitrína s hriešne dobrými zákuskami a sedí tu väčšina hostí. Celú druhú miestnosť zaberá veľkorysý detský kútik. Hostia bez detí – aj s deťmi – si tak navzájom neprekážajú a všetci si prídu na svoje. Vrátane detí.

little-nomad-life-v-elisabeth-pattiserie

Priestor je ako stvorený nielen na organizovanie osláv, ale aj na rôzne akcie – napríklad sa tu prednedávnom organizovali veľkonočné dielničky pre deti – kým rodičia si zatiaľ metaforicky vyložili nohy a dopriali si dobrú kávu a trochu oddychu.

Keďže som primárne potrebovala malú nomádku zabaviť, zamierili sme rovno do miestnosti s detským kútikom. Majú tu hračky pre menšie aj väčšie deti – stavebnice, bábiky, hojdaciu ovečku, detskú kuchynku, plyšáky a bábiky, autíčka, maličké stoly a stoličky. A dva stoly pre dospelých, čo je super, pretože môžete stále po očku sledovať aktivity svojho drobca v detskom kútiku a nemusíte vkuse odbiehať od stola.

Mimochodom, v čase našej návštevy sme mali detský kútik samy pre seba a panoval tu taký kľud (nedoliehal sem ruch z kaviarne), že som tu malú nomádku dokonca uspala. Aby som nezabudla, v Elisabeth Pattiserie vám dajú k dispozícii aj detské stoličky a na ženskom WC nájdete prebaľovací pult.

Primárne ma najviac potešil veľký detský kútik, kde som plánovala malú nomádku uťahať pred dlhou cestou domov. Vravela som si, že ak aj káva nebude práve výhra, nevadí. Veď ten kútik to vykompenzuje. Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi priniesli espresso (presne také, aké má byť) a ja som zistila, že káva pochádza od 9grams, mojich obľúbených pražiarov zo Žiliny? Potešila som sa ako malé decko, fakt! Hneď som vedela, že túto kávu si fakt užijem. A tak aj bolo. (Jasné, že som si objednala aj dupľu 🙂

elisabeth-pattiserie-dezert

Samozrejme, ku káve neodmysliteľne patrí sladká bodka – mala som však naozaj problém vybrať si spomedzi rôznych makroniek, cheesecakov, cupcakov, tortičiek, raw koláčikov či bezlepkových dobrôt. Nakoniec to u mňa vyhral na prvý pohľad nenápadný brownie. Údajne bez štipky múky, len z čokolády a orechov. Naservírovali mi ho teplý, s malinami…a panebože…nebíčko v papuľke…a k tomu výborná káva…a dieťa pokojne objavujúce zákutia detského kútika…môže si hádam matka gurmánka priať niečo viac? PRESNE TAK. Nemôže! Skrátka som bola v raji. Nechcem preháňať a dramatizovať, ale…všetci rodičia ročného dieťaťa ma teraz určite chápu, však?

Kým sme si takto príjemne krátili čas čakaním na tata nomáda, zoznámili sme sa so zaujímavou mamičkou tri a pol ročnej Vivien – manželkou istého nitrianskeho futbalistu a zaplietli s ňou príjemný rozhovor o cestovaní a stravovaní. (Touto cestou ju srdečne pozdravujeme 🙂

Elisabeth Pattiserie mi pripadá ako miesto, ktoré si priam pýta, aby tu spontánne vznikali nové kamarátstva – malých aj veľkých.

Nitra, ďakujeme ti za skvelý a neplánovaný zážitok. A keď nás sem opäť zaveje, vieme, kam skočíme na dobrú kávu, kus reči a vyvenčiť nomádku.